TechnologieFiltrowanie domen

    Filtrowanie domen

    Aby zablokować systemowi dostęp do stron internetowych ze szkodliwym oprogramowaniem lub odfiltrować reklamy dla wszystkich przeglądarek bez korzystania z pluginów, trzeba sięgnąć po ukryty głęboko w systemie operacyjnym plik hosts, który pełni rolę lokalnego DNS-u.

    Filtrowanie domen

    Tłumaczeniem adresów IP na zrozumiałe dla ludzi nazwy domen zajmuje się system DNS, złożony z rozsianych po świecie serwerów. Dzięki temu system po skontaktowaniu się z najbliższym serwerem DNS, najczęściej należącym do dostawcy usług sieciowych, poradzi sobie z rozwiązaniem każdej nazwy. Jeśli lokalny serwer nie zna tłumaczenia, zapytanie będzie przekierowane przez kolejne serwery, aż dotrze do właściwego.

    Przodek DNS

    W latach 70., w pionierskich czasach globalnej sieci używano prostszego mechanizmu tłumaczenia nazw domen: pliku hosts.txt. Po wpisaniu w jednym wierszu adresu IP i nazwy domeny oraz załadowaniu pliku do pamięci komputera można było w danym węźle pominąć wpisywanie cyfr adresu IP, np. przy próbie połączenia się ze zdalnym hostem za pomocą terminalu, i zamiast nich użyć nazwy zapisanej przy danym numerze w pliku hosts.txt. Z powodu szybkiego rozrostu sieci ręczne aktualizowanie i uzupełnianie wpisów w pliku tekstowym stało się zbyt dużym obciążeniem dla administratorów, dlatego zastąpiono go wspólnym dla całej sieci plikiem, przechowywanym na serwerze Uniwersytetu Stanford, skąd kopiowały go pozostałe maszyny w internecie. To rozwiązanie także okazało się niewystarczające i w połowie lat 80. zastąpiono je DNS-em, który działa do dziś.

    Nie oznacza to, że plik hosts.txt zniknął. Wręcz przeciwnie, można go znaleźć w każdym zaawansowanym systemie operacyjnym, takim jak: Windows, Linux czy Unix. Nie jest to także żywa skamielina informatyczna. Plik wciąż jest przydatny i pełni ważną rolę.

    Do czego służy plik hosts

    Obecnie plik hosts.txt (lub po prostu hosts, bez rozszerzenia), służy do tworzenia lokalnych przekierowań domen na wskazane adresy IP. Jeśli system znajdzie tłumaczenie nazwy w lokalnym pliku, przestaje dalej szukać, tylko zaczyna pobierać dane. W jaki sposób można to wykorzystać? Jeśli używasz serwera, który nie ma przypisanej domeny, np. firmowego lub prywatnego FTP, możesz przypisać mu dowolną nazwę w pliku hosts i używać jej podczas nawiązywania połączenia. Teoretycznie ten sam mechanizm może posłużyć do zastępowania nazw domen używanych usług internetowych własnymi nazwami. To obecnie jest jednak dużo trudniejsze niż dawnej, gdyż adresy IP serwerów WWW zmieniają się często, a usługodawcy korzystają z dużych pul adresów IP zarządzanych przez DNS-y, żeby rozładować przychodzący ruch na wiele serwerów. Jeśli natomiast masz pewność, że strona, np. firmowy intranet, jest stale dostępna pod tym samym IP sieci zewnętrznej lub lokalnej, możesz nadać mu własną nazwę, tworząc wpis w pliku hosts.

    Przekierowania

    Plik hosts w Windows, choć nie ma żadnego rozszerzenia, jest zwykłym plikiem tekstowym. Do jego modyfikacji wystarczy program Notatnik. Ważne jest, by uruchomić ten program w trybie administracyjnym, co można zrobić, klikając go prawym klawiszem myszy i wybierając z menu polecenie Uruchom jako administrator. Następnie należy otworzyć w edytorze okno dialogowe otwierania plików i przejść do lokalizacji C:\Windows\system32\drivers\etc\, zaznaczyć plik hosts i otworzyć go. W pliku wpisać adres IP i nazwę, która ma do niego prowadzić. Wystarczy jedno słowo. Aby zablokować utworzone przekierowanie, trzeba postawić na początku linii znak #.

    Jeśli korzystasz z programu antywirusowego, próba nadpisania pliku hosts może zostać zablokowana. Wynika to z faktu, że ten plik jest wykorzystywany przez szkodliwe oprogramowanie do tworzenia przekierowań. Dlatego w przypadku wyświetlenia komunikatu o zablokowaniu zmian musisz na chwilę wyłączyć to zabezpieczenie.

    Blokowanie stron

    Drugim, popularniejszym obecnie, zastosowaniem dla pliku hosts jest blokowanie domen. Tworzy się je przez przekierowanie adresu strony WWW lub domeny na tzw. pętlę lokalną, czyli adres IP 127.0.0.1 (lub 0.0.0.0 w Windows 8). Za pomocą tej blokady można wybiórczo blokować reklamy wyświetlane na stronach internetowych. Wpisując do pliku hosts linię 127.0.0.1 ad.doubleclick.net, można za jednym zamachem zablokować wszystkie reklamy pochodzące z tej sieci. Ta metoda jest mniej inwazyjna niż stosowanie Adblocka w przeglądarce, gdyż można ograniczyć blokady wyłącznie do najbardziej agresywnych reklamodawców.

    Predefiniowane pliki

    Jeśli nie chcesz się bawić w samodzielne blokowanie stron, możesz skorzystać z predefiniowanych plików hosts. Znajdują się w nich listy znanych domen, z których są serwowane reklamy oraz hosty wykorzystywane do szpiegowania ruchu internetowego, rozsyłania malware’u czy wyświetlania niechcianych reklam. Taką listę znajdziesz m.in. na stronie WinHelp 2002. Listę można zainstalować za pomocą dostępnego na stronie skryptu, ale najprościej kliknąć link View the hosts file in plain text form, skopiować zawartość do schowka, wkleić ją do Notatnika i nadpisać plik hosts. Alternatywną listę można znaleźć na stronie Hosts-File.

    Niekiedy zwiększenie objętości pliku hosts do kilkuset kilobajtów może spowolnić proces rozwiązywania domen. Wówczas trzeba wyłączyć usługę Odnajdywanie sieci w ustawieniach systemu Windows. Można to zrobić, uruchamiając w Panelu sterowania aplet Centrum sieci i udostępniania i klikając link Zmień zaawansowane ustawienia udostępniania. W zaawansowanych ustawieniach trzeba rozwinąć używany profil sieciowy i zaznaczyć opcję Wyłącz odnajdywanie sieci. Po tej modyfikacji ustawień system operacyjny nie będzie aktywnie odnajdywał innych komputerów w sieci lokalnej. W zastosowaniach domowych nie jest to problemem. Ten sam efekt można także osiągnąć, zatrzymując usługę klienta DNS.

    Blokowanie reklam przez plik hosts na Androidzie

    Plik hosts jest także używany we wszystkich odmianach systemów z rodziny Unix/Linux, także w Androidzie. Można go wykorzystać do blokowania reklam wyświetlanych na stronach i w aplikacjach. Jedyną niedogodnością jest fakt, że do tego zabiegu niezbędny jest dostęp root. Jeśli masz zrootowany smartfon, nie musisz nawet modyfikować pliku ręcznie. Wystarczy zainstalować aplikację
    AdAway, która wypełni plik hosts w taki sposób, by zablokować większość zbędnych treści. Aplikacja, ze względu na swój charakter, nie jest dostępna w sklepie
    Google Play. Można ją pobrać ze strony domowej https://sufficientlysecure.org/index.php/adaway/ lub z jednego z alternatywnych repozytoriów, jak np. F-droid, czyli strony z aplikacjami opensource do Androida.

    Modyfikacja pliku hosts za pomocą programu HostsMan

    Program najlepiej pobrać w formie archiwum ZIP ze strony domowej www.abelhadigital.com/hostsserver. HostsMan nie wymaga instalacji, więc można go uruchomić od razu po rozpakowaniu. Program pozwala na wygodną edycję pliku hosts, tworzenie kopii zapasowych oraz na automatycznie pobieranie list z predefiniowanymi blokadami hostów z malware i reklamami.

    Krok 1

    Po uruchomieniu programu kliknij przycisk Run HostsMan as Administrator. Jest to niezbędne, jeśli program ma dokonać modyfikacji pliku hosts. W celu ręcznego zmodyfikowania zawartości pliku kliknij Tools, następnie wybierz HostsMan Editor. Aby w oknie edycji dodać nowy wpis, kliknij + i wpisz nazwę domeny. Domyślnie przypisywany jest jej IP 127.0.0.1 (pętla lokalna). Jeśli chcesz dodać inny numer, wpisz go w polu IP. Zmianę potwierdź, klikając przycisk Add.

    Krok 2

    W edytorze możesz także łatwo zablokować istniejący wpis. Wystarczy kliknąć przy nim pole opcji, znajdujące się z lewej strony wpisu. Będzie to równoznaczne z wpisaniem w pliku hosts znaku komentarza #, co blokuje dany wpis. Aby usunąć wpis, zaznacz go i kliknij -. Edytor opuszczasz przez zamknięcie okna. Wcześniej zapisz zmiany, wybierając z menu File oraz klikając przycisk Save.

    Obraz

    Krok 3

    Aplikacja ma narzędzie do tworzenia kopii zapasowej pliku hosts. Kliknij Tools, następnie kliknij Backup Manager. W oknie, które się pojawi, kliknij przycisk Create Backup w celu utworzenia kopii zapasowej pliku hosts. Jest to zalecane przed wykonaniem kolejnego kroku warsztatu. Następnie opuść okno, klikając przycisk Close.

    Obraz

    Krok 4

    HostsMan ułatwia pobieranie do systemu gotowych plików hosts z listami domen do zablokowania. Aby automatycznie pobrać taką listę i skopiować jej treść do własnego pliku hosts, w głównym oknie programu kliknij Select Sources, a następnie zaznacz listę MVPS Hosts, która zapewnia najbardziej kompleksową ochronę. Pozostałe listy są bardziej wyspecjalizowane i kładą nacisk albo na ochronę przed malware’em, albo przed nadmiarem reklam. Wybór potwierdź, klikając Close.

    Obraz

    Krok 0

    Po powrocie do głównego okna programu kliknij Check for Updates, a w oknie, które się pojawi, kliknij Update hosts file. W kolejnym oknie kliknij Tak. Po chwili nowy plik hosts powinien zostać załadowany do pamięci. Nową listę możesz zmodyfikować za pomocą edytora. Jeśli chcesz powrócić do oryginalnego pliku hosts, skorzystaj ze zrobionego wcześniej backupu.

    Obraz

    Wybrane dla Ciebie