Fotki pod ochroną
Wiele osób wykorzystuje sieć do przechowywania zdjęć. Można je gromadzić na dyskach internetowych lub publikować w serwisach społecznościowych. Nie należy jednak zapominać o kontrolowaniu tego, kto ma dostęp do fotografii.
W rzucając swoje zdjęcia na Flickr, Facebooka czy udostępniając albumy przechowywane na dysku internetowym OneDrive czy Dropboksie, nie do końca mamy kontrolę nad tym, kto będzie je oglądać. Może się zdarzyć, że ktoś obcy bez twojej wiedzy i pozwolenia wykorzysta fotografie do niewiadomych celów. Warto więc ograniczyć możliwość przeglądania zdjęć przez niepowołane osoby. Można tego dokonać, odpowiednio konfigurując ochronę prywatności, używając dodatkowego zabezpieczenia w postaci zaszyfrowanego foldera sieciowego oraz poprzez „ostemplowanie” prywatnych obrazków znakiem wodnym. W artykule przedstawiamy garść porad dotyczących sposobów ochrony kont w serwisach online i wykorzystywania darmowych aplikacji w celu lepszego zabezpieczenia fotek.
Porady – Zdjęcia Google
Serwis Zdjęcia Google to świetne miejsce do przechowywania kopii zdjęć. Aby zadbać o bezpieczeństwo plików, należy zabezpieczyć dostęp do konta silnym hasłem, wtedy ochronę prywatności mamy zagwarantowaną. Problem pojawia się, gdy skorzystamy ze współdzielenia – każde zdjęcie, którym zechcemy pochwalić się przyjaciołom, może wyciec do internetu. Dzieje się tak, gdyż tworzony jest bezpośredni odnośnik do pliku (adres URL), którego użyć może każdy, kto uzyska do niego dostęp.
Krok 1
Aby naprawić ten problem, zaloguj się do swojego konta na stronie https://photos.google.com i naciśnij ikonę Udostępnianie na lewym pasku. Pojawią się wszystkie zdjęcia i albumy, które aktualnie współdzielisz. Zaznacz obrazek, który ma stać się „prywatny” (wyświetli się w pełnych rozmiarach), rozwiń menu (trzy pionowe kropki w prawym górnym rogu ekranu), wybierz Opcje, kliknij przełącznik Udostępnij (1) i wskaż Przestań udostępniać (2). Zamknij okno ikoną x.
Krok 2
Zdjęcie można też pozostawić udostępnione innym osobom, jednocześnie ograniczając, co mogą z nim zrobić. W tym celu w oknie Opcje pozostaw włączone udostępnianie, ale wyłącz Współpracę (3) i Komentarze i polubienia (4). Kolejną rzeczą, którą możesz ukryć, jest informacja o tym, gdzie dana fotka została wykonana. Kliknij główny przycisk menu (trzy poziome kreski) i wybierz <Ustawienia>. Rozwiń menu Udostępnianie i włącz opcję (5).
OCHRONA PLIKÓW W SMARTFONIE
Dzięki aplikacji LockMyPix można zabezpieczyć prywatność danych zapisanych w pamięci smartfona. Aplikacja wykorzystuje algorytm szyfrujący AES, wybrane zdjęcia i filmy po zaszyfrowaniu znikają z galerii i można je wyświetlić tylko po wprowadzeniu kodu PIN. Bądź jednak ostrożny i pamiętaj, że jeśli zapomnisz kodu, pliki zostaną utracone na zawsze!
Porady – Flickr
Flickr to popularny serwis społecznościowy przeznaczony do przechowywania i publikowania zdjęć. Mimo że niedawno funkcjonalność jego darmowej wersji zmalała wskutek ograniczenia liczby zgromadzonych obrazków do tysiąca, to nadal jest to jedno z popularniejszych miejsc sieciowych, w których można umieszczać swoje prywatne fotografie.
Krok 1
Aby zadbać o prywatność zgromadzonych zdjęć, zaloguj się na stronie www.flickr.com, z menu You wybierz Camera roll (1), następnie kliknij odnośniki Select all przy wszystkich grupach zdjęć i wskaż element Privacy. Wyświetli się pole dialogowe, wybierz jedną z opcji, np. Private (2) i zatwierdź zmiany, wciskając przycisk Change (3) i OK.
Krok 2
Jeśli chcesz zadbać, aby zdjęcia umieszczane w serwisie w przyszłości również były chronione, wskaż ikonę użytkownika (prawy górny narożnik okna), z menu wybierz Settings, naciśnij kartę Privacy & Permissions i przewiń listę. Klikając na niej odnośniki edit, zmień ustawienia prywatności konta – np. za pomocą Who can download your images… (kto może pobierać twoje zdjęcia?) można ograniczyć dostęp tak, by tylko Your friends and family (4) (twoi znajomi i rodzina) mogli to robić. Wciśnij Save (5), aby zapisać zmiany.
Porady – Dysk Google
Dysk Google to popularna usługa chmurowa, która może służyć jako przechowalnia zdjęć online. Niestety udostępniane pliki mogą niechcący trafić w niepowołane ręce. Można to na szczęście kontrolować. Wystarczy odpowiednio skonfigurować opcje, dodatkowo wykorzystując serwis online przeznaczony do weryfikacji współdzielonych wcześniej plików.
Krok 1
Kiedy zdecydujesz się współdzielić zdjęcie przechowywane na Dysku Google, kliknij na ikonie pliku prawym klawiszem myszki i z menu wybierz polecenie Udostępnij. W oknie Udostępnij innym (1) masz dwie możliwości. Uzyskaj link do udostępniania (2) działa podobnie, jak w przypadku Zdjęć Google, tzn. każdy, kto uzyska dostęp do wygenerowanego odnośnika, będzie mógł bez przeszkód pobrać plik. Wybrawszy element Osoby, będziesz mógł wpisać adresy e-mailowe tych znajomych, którym chcesz pokazać zdjęcie. Wskazując ikonę ołówek, rozwiniesz menu, w którym ograniczysz to, co odbiorcy będą mogli zrobić ze zdjęciem (3).
Krok 2
Dysk Google nie ma narzędzia, które pomogłoby ustalić, które pliki były współdzielone w przeszłości. Aby to sprawdzić, otwórz stronę www.whohasaccess.com i wciśnij przycisk Scan my Google Drive now. Zaloguj się do swojego konta Google, a kiedy skanowanie zostanie zakończone, wybierz Show only files and folders I own (4). Zobaczysz poniżej listę osób, z którymi aktualnie współdzielisz pliki. Kliknij Anyone with the link (5), aby sprawdzić, które z twoich plików są dostępne online. Wciśnij przycisk Make my linked items private (6), a następnie Revoke, aby przywrócić ich prywatność.
Porady – Facebook
Facebook to znany każdemu serwis internetowy, w którym wiele osób zamieszcza mnóstwo prywatnych zdjęć. Aby skontrolować, które z fotografii są widoczne dla wszystkich innych użytkowników, oraz na których zdjęciach zostałeś oznaczony (np. imieniem i nazwiskiem), należy przeprowadzić szybką konfigurację, dzięki której poziom bezpieczeństwa wzrośnie.
Krok 1
Aby sprawdzić, czy zdjęcia umieszczone na Facebooku nie trafiły w niepowołane ręce, zaloguj się do serwisu, wskaż swoją fotografię profilową i wybierz odnośnik Zdjęcia (po lewej stronie). Następnie naciśnij ikonę <ołówek> i wybierz Zobacz zdjęcia ukryte na osi czasu. Rozwiń menu Grono odbiorców i naciśnij Publiczne (1), rozwiń menu W osi czasu i kliknij Wszystkie. Spowoduje to wyświetlenie wszystkich twoich zdjęć, do których dostęp jest upubliczniony. Rozwiń menu globus przy wybranym zdjęciu i z menu wybierz jedną z kategorii, np. Znajomi (2) lub Konkretni znajomi (3).
Krok 2
Lista zawiera też te fotografie, na których zostałeś „zaznaczony”. Może te dane usunąć. Z listy Filtry wybierz Zdjęcia, na których cię oznaczono, zaznacz fotkę, wciśnij przycisk Zgłoś / usuń znaczniki, wybierz jedno z poleceń i kliknij Usuń znacznik ze zdjęcia (4). Naciśnij Prywatność, upewnij się, że element <Kto zobaczy twoje przyszłe posty> ma przypisane ustawienie Znajomi (5). Kliknij Oś czasu i oznaczenie, aby ograniczyć, kto może publikować posty (i zdjęcia) na twojej linii czasu. Możesz tu również skontrolować, kto widzi posty wraz z dołączonymi fotkami, które sam „otagowałeś”.
Szyfrowanie zdjęć w chmurze – Boxcryptor
Aby podwójnie zabezpieczyć zdjęcia przechowywane na dysku internetowym, można skorzystać z programu do szyfrowania zawartości chmury. My wybraliśmy aplikację Boxcryptor, która współpracuje z ponad trzydziestoma usługami, m.in. Dropboksem, Dyskiem Google i OneDrive’em. W darmowej wersji pozwala szyfrować pliki na jednym wybranym dysku.
Krok 1
Po pierwszym uruchomieniu programu należy utworzyć darmowe konto, wypełniając formularz rejestracyjny i klikając Create account (1). Po pomyślnym zakończeniu procesu naciśnij I want to stay with the free plan, pojawi się samouczek – przewiń jego zawartość, wciskając strzałka w prawo i Finish tour.
Krok 2
W systemie utworzony zostaje zaszyfrowany dysk wirtualny Boxcryptor X: (2). Jego ustawienia można zmienić, klikając jego ikonę prawym klawiszem myszki i z menu wybierając Boxcryptor – Settings (3). Aby umieścić plik w zaszyfrowanym sejfie, wystarczy przeciągnąć go i upuścić na otwarte okno Eksploratora z wyświetloną zawartością dysku Boxcryptor. Ikony chronionych zbiorów oznakowane są dodatkowo zieloną kłódką. Gdy wylogujesz się z usługi, dane w sejfie zostaną zaszyfrowane. Aby na powrót się do nich dostać, należy uruchomić program i zalogować się, podając adres e-mail i hasło.
Znakowanie fotografii – ImBatch
Nakładanie „znaku wodnego” to metoda służąca do znakowania i zabezpieczania prywatnych zdjęć. Fotografie można oznaczać za pomocą logotypu lub krótkiej notki, informującej o tym, kto ma prawa autorskie do obrazu. Aby szybko „ostemplować” większą liczbę zdjęć, należy posłużyć się darmowym narzędziem. My wybraliśmy sprawdzoną aplikację ImBatch.
Krok 1
Po uruchomieniu aplikacji załaduj serię zdjęć, które chcesz oznakować. Następnie z menu Dodaj Zadanie wybierz <Komentarz> i Znak Wodny (1) (aby dokleić logo) lub Tekst Znaku Wodnego (2) (aby dodać napis). Pod listą załadowanych plików pojawi się podgląd zaznaczonego na liście zdjęcia.
Krok 2
Wybierz zadanie, np. Tekst Znaku Wodnego widoczny w środowej kolumnie. Po prawej stronie pojawi się sekcja edycji (3). Tutaj wprowadź tekst, którym mają być oznaczone zdjęcia, ustal jego pozycję i sformatuj go. Gdy to zrobisz, naciśnij przycisk Play – Uruchom seryjne przetwarzanie obrazów (4). Pojawi się okno z ostrzeżeniem, że wszystkie wybrane obrazy zostaną zmienione i nadpisane. Wciśnij Yes (5), po zakończeniu przetwarzania fotografii kliknij OK.