Temat numeruFotografie artystyczne

    Fotografie artystyczne

    Porządkowanie i poprawianie nieudanych zdjęć to nie koniec pracy fotografa. Za pomocą komputera cyfrową fotografię można przetworzyć na wiele sposobów, uzyskując bardzo szybko interesujące efekty.

    Fotografie artystyczne

    W tej części tematu numeru pokazujemy darmowe aplikacje, którymi np. zmienisz zdjęcie w szkic wykonany ołówkiem lub kredką. Inne programy pozwolą utworzyć morfing, czyli zabawną animację, w której jedno ze zdjęć przeobraża się w drugie.

    Ciekawym pomysłem na przekształcenie zdjęć w małe dzieła sztuki jest utworzenie z nich mozaik czy obrazków składających się ze znaków ASCII. Inną propozycją jest aplikacja do tworzenia zdjęć panoramicznych, „sklejonych” z kilku specjalnie wykonanych ujęć, które przedstawiają widok z górskiego szczytu. Dla najbardziej kreatywnych zamieściliśmy w naszym zestawie darmowe aplikacje malarskie, dzięki którym można utworzyć własne i niepowtarzalne obrazy.

    ArtRage 2.5 SE – malowanie na ekranie

    Ciekawy program graficzny służący do malowania obrazów, ArtRage, pozwala stworzyć dzieło całkowicie własne lub oparte na bazie wczytanego jako tło zdjęcia. Można korzystać z wirtualnych pędzli, ołówków, kredy, pisaków i kredek.

    Krok 1

    ArtRage wyróżnia się spośród innych programów malarskich nietypowym, bardzo intuicyjnym interfejsem. Zasobniki z narzędziami umieszczone w dolnej części interfejsu są animowane, wybór odpowiedniego pędzla czy koloru jest bardzo prosty.

    Krok 2

    Klikając zieloną zakładkę, możesz szybko ukryć każdy z zasobników oraz menu. Dzięki temu powiększysz powierzchnię roboczą. Jeśli chcesz ukryć jednocześnie wszystkie, kliknij zakładkę prawym przyciskiem myszki.

    Obraz

    Krok 3

    Jeśli chcesz rozpocząć tworzenie obrazka od zera, z menu File wybierz opcję New Painting. W sekcji Canvas Size określisz wielkość i rozdzielczość obrazka. Jeśli chcesz, aby w tle było widoczne zdjęcie, na bazie którego powstanie twój obraz, kliknij przycisk Load Tracking Image w sekcji Tracking Image i w standardowym oknie dialogowym wskaż fotografię.

    Obraz

    Krok 4

    W sekcji Presets wybierz jeden z rodzajów powierzchni, po której będziesz malował, i zatwierdź wybór, klikając OK. Po powrocie do okna głównego widoczny jest podkład w postaci zdjęcia. Wzorując się na nim, możesz utworzyć własny obraz.

    Obraz

    Krok 5

    Z zasobnika w lewym dolnym rogu wybierz jedno z narzędzi malarskich, np. pędzel. Przy lewej krawędzi okna pojawi się dodatkowy pasek, którym możesz zmieniać parametry pędzla (np. parametr określa siłę nacisku pędzla na malowaną powierzchnię).

    Obraz

    Krok 6

    Klikając przyciski +, wyregulujesz grubość pędzla. Następnie w prawym dolnym zasobniku wybierz kolor farby i możesz rozpocząć malowanie.

    Obraz

    Krok 7

    Gdy się pomylisz, możesz cofnąć kilka ostatnich ruchów pędzla. Służy do tego celu przycisk ze strzałką w lewo widoczny na górnym pasku narzędziowym. Innym sposobem na skorygowanie pomyłek jest użycie wirtualnej gumki.

    Obraz
    Obraz

    Krok 8

    Aby powiększyć obraz, kliknij lupę na dolnym pasku narzędziowym. Następnie naciśnij lewy przycisk myszki i przesuwając ją, powiększ obraz. Możesz też użyć kółka w myszce. Gotowe dzieło zapisz na dysku, wybierając z menu File opcję Save Painting As i nadając plikowi nazwę w standardowym oknie dialogowym Zapisywanie jako.

    Obraz
    Obraz

    Panorama Perfect Lite 1.6 – panoramy

    Aby uchwycić piękno przestrzeni widzianej np. z górskiego szczytu, nie wystarczy pojedyncze ujęcie. Musisz wykonać serię częściowo pokrywających się zdjęć obejmujących całość widzianego obszaru. Z tych zdjęć przy pomocy darmowego programu Panorama Perfect Lite będziesz mógł utworzyć szerokokątne zdjęcie panoramiczne.

    Krok 1

    Po przeprowadzeniu standardowej instalacji program uruchomi się samoczynnie. W okienku Language kliknij przycisk OK i w kolejnym oknie Quick Guide kliknij przycisk Cancel.

    Obraz
    Obraz

    Krok 2

    Z menu File wybierz opcję Open Images i w standardowym oknie dialogowym wybierz serię zdjęć, z których będziesz sklejał panoramę. Po wybraniu fotografii kliknij przycisk Otwórz.

    Obraz

    Krok 3

    Wyświetli się okno Images Resolution. Jeśli nie chcesz obracać wczytywanych zdjęć, kliknij przycisk None. W kolejnym oknie Picture Order wybierz kierunek doklejania zdjęć. W naszym przykładzie wybraliśmy opcję Normal.

    Obraz
    Obraz

    Krok 4

    Zdjęcia zostają wczytane do programu, po czym wyświetla się okno Deformation setting for all transitions. Nic w tym oknie nie zmieniaj. Kliknij przycisk Set.

    Obraz

    Krok 5

    W obszarze głównym okna aplikacji jest widoczna pierwsza para zdjęć. Złap myszką prawe zdjęcie i metodą drag-and-drop przesuń je w kierunku lewej fotografii. Musisz je umieścić w taki sposób, aby wspólne dla obydwu zdjęć obszary się pokrywały.

    Obraz
    Obraz

    Krok 6

    Aby zwiększyć precyzję, kliknij prawym przyciskiem myszki i z menu wybierz jedną z opcji przybliżających, np. Zoom 75%.

    Obraz

    Krok 7

    Po połączeniu pierwszej pary zdjęć kliknij drugą z zakładek widocznych pod obszarem głównym i w ten sam sposób połącz kolejne zdjęcia. W naszym przykładzie panorama składa się z pięciu fotografii, zatem mamy do połączenia cztery pary.

    Krok 8

    Po połączeniu wszystkich zdjęć pora utworzyć panoramę. Z menu File wybierz opcję Create Panorama. Proces zostaje uruchomiony. Podczas jego trwania wyświetli się okno informujące, że używasz darmowej wersji Lite i z tego powodu rozdzielczość zdjęcia wynikowego zostanie zredukowana. Zamknij okno przyciskiem OK. Po zakończeniu robocza wersja panoramy wyświetli się w oknie podglądu.

    Obraz
    Obraz

    Krok 9

    Kliknij przycisk Show deformed. Następnie za pomocą strzałek widocznych obok pól Cut Top/Button przytnij górną i dolną krawędź panoramy (na obrazku widoczne są przesuwające się poziome linie cięcia).

    Obraz
    Obraz

    Krok 10

    Kliknij przycisk Close, który zamknie okno podglądu. Następuje deformacja panoramy, po której powrócisz do okna głównego aplikacji. Wyświetla się okno Orientation. Wybierz w nim rodzaj panoramy: Horizontal – pozioma lub Vertical – pionowa. W naszym przykładzie przygotowujemy panoramę poziomą.

    Obraz

    Krok 11

    Na koniec musisz wybrać format pliku, w jakim będzie zachowana praca: TIF, BMP lub JPG. Po zapisaniu program wyświetli w oknie Confirm pytanie, czy ma skasować pliki tymczasowe. Kliknij Yes. Gotowy plik panoramy zostaje zapisany do katalogu, w którym znajdowały się pojedyncze zdjęcia wykorzystane do sklejenia panoramy.

    Obraz

    Przekształcanie zdjęć

    Photo to Sketch Standard 3.5
    Ta aplikacja zmieni zwykłe zdjęcie w artystyczny szkic. Program pomoże wykonać szkice ołówkiem oraz dodać do obrazka tło w postaci tekstury. Generowanie szkicu jest szybkie i całkowicie zautomatyzowane. Należy tylko kliknąć przycisk Open, wskazać plik źródłowy, w zakładce Sketch określić parametry tworzonego szkicu i kliknąć przycisk Convert.

    Obraz

    ASCII Generator .NET 0.9.1
    Bardzo ciekawe efekty uzyskasz, przekształcając zdjęcie w tzw. obrazek ASCII. Jest to obraz zbudowany z liter, cyfr, znaków specjalnych (np. znaków zapytania, myślników i innych symboli). Tego typu grafiki określane są jako dzieła ASCII Art. Tekst może być kolorowy lub monochromatyczny. Istnieje też możliwość wybrania znaków, które mają zostać zastosowane na obrazku.

    Obraz

    PhotoMosaique 1.6
    Automatyczne generowanie mozaiki z cyfrowych fotografii lub innych grafik. Korzystanie z programu jest bardzo proste. Wystarczy wczytać obrazek i uruchomić tworzenie efektu specjalnego, klikając przycisk mozaiki. Po chwili wyświetli się efekt – zdjęcie z nałożoną mozaiką. PhotoMosaique jest darmowy tylko do użytku prywatnego.

    Obraz

    Dobre programy malarskie

    Ultimate Paint LE 2.88
    Funkcjonalny program graficzny zawierający zestaw narzędzi przydatnych do retuszowania cyfrowych fotografii i modyfikowania wyglądu innych obrazków. Program pracuje z formatami JPEG, GIF, PNG, BMP, PCX, AVI (tylko w trybie odczytu), TGA, WMF/EMF, ICO (tylko odczytuje), IFF/LBM i WAP BMP. Współpracuje ze skanerami Twain.

    Obraz

    TwistedBrush Free Edition 13.7
    Edycja cyfrowych obrazów. Przyda się osobom o artystycznych zdolnościach. Oferuje kilkaset rodzajów pędzli naśladujących efekt kredki, ołówka czy farb olejnych. Program może też posłużyć jako narzędzie do retuszu fotografii. Za jego pomocą można skorygować parametry ekspozycji lub nałożyć na zdjęcie jeden z dostępnych filtrów i efektów specjalnych.

    Obraz

    Porady dla robiących panoramę

    Zdjęcia, z których będziesz tworzył panoramę, muszą być dobrze wykonane. Pamiętaj o kilku ważnych zasadach. Kolejne zdjęcie musi mieć fragmenty pokrywające się z poprzednim ujęciem. Zdjęcia rób, trzymając aparat w poziomie na tej samej wysokości. Jeśli masz z tym problemy, użyj statywu. Wybierając miejsce, szukaj możliwie dużych, wolnych przestrzeni, staraj się nie fotografować obiektów znajdujących się blisko obiektywu. W miarę możliwości fotografuj na ustawieniach ręcznych aparatu, nie zmieniaj parametrów ogniskowej. Poszczególne fotografie muszą mieć zbliżone parametry ekspozycji (połączenie zdjęć o różnej jasności spowoduje powstanie nienaturalnych przejść). Jeśli nie uda się wykonać zdjęć o takiej samej jasności, przed sklejeniem panoramy wykonaj korektę parametrów ekspozycji za pomocą jednego z darmowych programów, np. PicaJet 2.5.

    Wybrane dla Ciebie