TelekomunikacjaFototelefon komórkowy

    Fototelefon komórkowy

    Mówi się, że najlepszy aparat fotograficzny to taki, który w razie potrzeby jest pod ręką. Świetnie spełnia ten warunek aparat fotograficzny wbudowany w komórkę, którą zawsze masz przy sobie. Jeśli sprosta kilku dodatkowym wymogom, będzie można nim robić całkiem dobre zdjęcia.

    Fototelefon komórkowy

    Cechy dobrego telefonu z aparatem

    • Zasłaniany obiektyw
    • Dwustopniowy spust migawki
    • Programy tematyczne
    • Port kart pamięci
    • Duży wyświetlacz (np. 3 cale)
    • Wbudowana lampa błyskowa (nie diodowa)
    • Funkcja autofokus

    Cyfrowy aparat jest już w każdym nowym telefonie komórkowym. Nie oznacza to jednak, że wszystkie modele mają takie same możliwości i zapewniają jednakową jakość zdjęć. Parametrem, na który nabywcy komórek najczęściej zwracają uwagę, jest liczba megapikseli – szukają modelu z matrycą o najwyższej rozdzielczości.

    Jednak, podobnie jak w zwykłych aparatach cyfrowych, większa liczba pikseli nie oznacza lepszej jakości wykonanych zdjęć. W przypadku telefonów komórkowych parametr ten ma znikome znaczenie. Przyczyną jest niska jakość obiektywów montowanych w komórkach. Nawet jeśli matryca w aparacie fotograficznym ma rozdzielczość np. 5 megapikseli, to jego obiektyw, często plastikowy, o prostej budowie i małych wymiarach soczewek nie będzie mógł odwzorować na sensorze obrazu o takiej rozdzielczości.

    Przed zakupem

    Jeśli zamierzasz używać kupowanego telefonu do robienia zdjęć, nie zwracaj uwagi na rozdzielczość matrycy, lecz na rzeczywistą jakość zdjęć oraz łatwość korzystania z funkcji fotograficznych. Aby ocenić jakość zdjęć wykonanych aparatem z telefonu, wybierz się do salonu sprzedaży komórek z kartą pamięci pasującą do portu upatrzonego urządzenia. W salonie wykonaj kilka fotografii, zapisując je na swojej karcie. W domu otwórz zdjęcia na komputerze. Oceń kolorystykę, widoczność ziarna, ostrość.

    Jak robić dobre zdjęcia aparatem z komórki

    • Unikaj ciemnych pomieszczeń
    • Nie używaj zoomu
    • Nie licz na wbudowaną w aparat lampę diodową
    • Telefon trzymaj pewnie i nie poruszaj ręką
    • Zamiast spustu użyj samowyzwalacza
    • Pamiętaj o opóźnieniu w reakcji migawki
    • Nie fotografuj pod słońce

    Zdjęcia wykonane w salonie sprzedaży nie dadzą ci pełni informacji o tym, jaką jakość będą miały fotografie wykonane w plenerze, przy dobrym oświetleniu, ale akurat z tym rodzajem zdjęć cyfrówki w aparatach radzą sobie najlepiej. Zamiast odwiedzać salon sprzedaży, możesz obejrzeć w internecie fotografie wykonane wybranym aparatem przez innych użytkowników. Polecamy jednak wizytę w sklepie, bo oglądając telefon, będziesz mógł nie tylko wykonać nim zdjęcia, ale też ocenić jego możliwości, sprawdzić łatwość jego obsługi.

    Ważne funkcje

    Obraz

    Jeśli myślisz o telefonie jako narzędziu do robienia fotografii, rozejrzyj się za modelem z rozwiniętymi funkcjami fotograficznymi – przykłady takich urządzeń pokazujemy w tabelce. Ważne, by taki telefon miał zakrywany obiektyw. Najlepiej, jeśli klapka przykrywająca optykę będzie zamykana automatycznie, ale ręcznie przesuwana zaślepka również spełni swoją rolę, jeśli będziesz pamiętał o jej używaniu. Osłona obiektywu zwiększa jego żywotność (chroni przed zarysowaniami) i ułatwia zachowanie czystości optyki.

    Oglądając obiektyw, zwróć uwagę na umieszczoną w jego pobliżu lampę błyskową (fotograficzna komórka powinna być w nią wyposażona). Te dzielą się na dwie grupy: świecące światłem ciągłym lampy diodowe, które nie są prawdziwymi lampami błyskowymi i są nieprzydatne, oraz lampy wyładowcze. Ta druga grupa to prawdziwe lampy błyskowe, które umożliwią wykonanie dobrej fotografii np. w ciemnym pomieszczeniu.

    Oględziny obiektywu powinny dać ci też wiedzę o jego jasności (przysłonie). Parametr oznaczany jest literą „F” – im niższa liczba przy niej figuruje, tym mniej światła potrzebuje aparat do zrobienia zdjęcia. Informację o przesłonie znajdziesz też w specyfikacji aparatu.

    Wybierając fotograficzny telefon, bierz pod uwagę tylko modele z funkcją automatycznego ustawiania ostrości. Nie zwracaj za to uwagi na funkcję zoomu – realizowane wyłącznie cyfrowo przybliżanie obrazu jedynie znacznie pogorszy jakość zdjęcia. Zoom optyczny mają tylko najwyższe modele Nokii, np. N93.

    Mile widziane są za to wszystkie dodatkowe funkcje, które pozwalają wpływać na końcowy wygląd zdjęcia, np. balans bieli, tryb makro, filtry artystyczne. Bardzo przydatny jest także samowyzwalacz. Wśród funkcji niektórych aparatów znajdziesz również wykrywanie uśmiechu, twarzy, geotagowanie zdjęć za pomocą GPS, które się przydają, ale można je traktować jako ciekawe dodatki, a nie główne czynniki decydujące o wyborze telefonu. Zwróć natomiast uwagę na programy tematyczne – im więcej ich w telefonie, tym lepiej.

    W aktualnym październikowym numerze PC Format:

    Obraz

    Temat numeru:

    • Przygotowanie komputera do pracy

    Poza tym:

    • Test monitorów LCD 21–25”
    • Test programów do nauki języka angielskiego
    • Edycja i retuszowanie fotografii
    • Tworzenie galerii zdjęć w internecie
    • Jak kupować komputer i drukarkę

    Wybrane artykuły:

    Obraz

    Ostatnim ważnym parametrem jest ilość pamięci na zdjęcia. Telefony komórkowe udostępniają od kilkudziesięciu megabajtów do nawet gigabajta pojemności w pamięci wbudowanej, ale częściej można spotkać urządzenia z pierwszej grupy. Wówczas ratunkiem są karty pamięci. Fotograficzna komórka powinna mieć gniazdo na taką kartę, co znacznie poszerza możliwości zapisu dużej liczby zdjęć oraz ułatwia przegrywanie fotek do komputera.

    Dobra fotka z komórki

    Jeśli twój aparat nie ma zaślepki na obiektyw, szczególnie zwracaj uwagę, by zachować jego czystość – szybka chroniąca optykę bardzo łatwo się brudzi, gdy nosisz komórkę w kieszeni lub korzystasz z telefonu. Nie przecieraj obiektywu bezpośrednio po wyjęciu telefonu z kieszeni. Najpierw upewnij się, że na powierzchni nie ma żadnych twardych drobin piasku, które podczas czyszczenia porysowałyby obiektyw – możesz delikatnie zdmuchnąć zabrudzenia. Następnie przetrzyj szybkę chroniącą obiektyw miękką szmatką.

    Komórkowe cyfrówki najgorzej się sprawują, gdy fotografujesz w kiepskich warunkach oświetleniowych. Do małej matrycy zamontowanej w urządzeniu dociera wówczas niewiele światła i aparat automatycznie podnosi czułość sensora. Wówczas na zdjęciu pojawia się szum, który negatywnie wpływa na ostrość, kolorystykę oraz odwzorowanie szczegółów. Aby tego uniknąć, zapal wszystkie światła w pomieszczeniu, możesz także użyć wbudowanej lampy błyskowej (jeżeli nie jest diodowa). Jeśli fotografujesz na dworze, staraj się nie kierować obiektywu pod słońce – aparat nie poradzi sobie z kontrastem fotografowanej sceny. Najlepiej, jeśli słońce będziesz miał za plecami – unikniesz wtedy pogorszenia jakości zdjęcia.

    Obraz

    Podczas robienia zdjęć nie używaj zoomu. Ustaw jego wartość na minimum i podejdź do fotografowanego obiektu na taką odległość, aby uzyskać na wyświetlaczu odpowiedni kadr. W momencie naciskania spustu migawki pamiętaj, że telefon potrzebuje kilku sekund na wykonanie zdjęcia. Nie poruszaj rękoma przez chwilę – dzięki temu scena będzie zarejestrowana bez poruszenia i zachowa ostrość. Jeśli aparat ma funkcję samowyzwalacza z krótkim czasem odliczania, np. 2–3 sekundy, korzystaj z niej jak najczęściej. Dzięki temu zniwelujesz skutki poruszenia aparatu spowodowanego wciskaniem przycisku migawki.

    Komórkowa cyfrówka nie pozwala na regulację zaawansowanych parametrów, np. czasu naświetlania. Dlatego jak najczęściej korzystaj z trybów tematycznych, które dostosują parametry do fotografowanej sceny. Jeśli możesz, kontroluj ustawienia takich parametrów, jak balans bieli, tryb lampy błyskowej czy korekcja ekspozycji, dopasowując je do zastanych warunków.

    Przegrywanie i obróbka

    Gdy masz już zdjęcia w pamięci aparatu lub na karcie pamięci, pora przenieść je do komputera. Do przegrania zdjęć z pamięci telefonu może być potrzebne oprogramowanie PC Suite, ale niektóre modele telefonów wystarczy podłączyć kablem USB (o ile są dostosowane do tego interfejsu) do komputera, a system (w szczególności Vista) sam rozpozna urządzenie i udostępni katalogi ze zdjęciami w aparacie. Zdjęcia zapisane na karcie pamięci przegrasz do komputera przy użyciu czytnika.

    Jakość fotografii wykonanych komórką możesz poprawić, korzystając z kilku podstawowych funkcji programu graficznego GIMP lub Photoshop. Zacznij od kadrowania, przycinając boki zdjęcia, dzięki czemu pozbędziesz się zbędnych elementów. Następnie koniecznie podciągnij kontrast, który na zdjęciach z komórki jest zazwyczaj bardzo niski. Przy okazji możesz skorygować jasność fotografii, która może się zmienić podczas regulacji kontrastu.

    Jeśli jesteś biegły w obsłudze programów graficznych, możesz spróbować regulacji poszczególnych kolorów, aby zniwelować ewentualne przekłamania. Poruszone zdjęcia możesz uratować, korzystając z funkcji wyostrzania. A jeśli na fotkach jest widoczne ziarno, użyj programu usuwającego szumy, np. darmowego Noiseware Community Edition. Pamiętaj, że ta operacja skutkuje pogorszeniem jakości zdjęcia – utratą szczegółów.

    Zdjęcia wprost do sieci

    Telefon komórkowy ma tę przewagę nad tradycyjnymi cyfrówkami, że zdjęcie już w kilka sekund po jego wykonaniu może się znaleźć na twoim fotoblogu, w telefonie znajomego lub w internetowej galerii. W większości telefonów po zapisaniu zdjęcia w pamięci możesz dosłownie dwoma kliknięciami wysłać fotografię do internetu, korzystając z transmisji danych, lub przesłać fotkę innemu posiadaczowi komórki MMS-em, a czasami e-mailem. Zdjęcie możesz także wykorzystać w charakterze tapety lub wygaszacza ekranu.

    Wybrane dla Ciebie