Funkcje zarządzania pasmem w routerach
Mimo coraz większej przepustowości łączy internetowych wciąż zdarzają się sytuacje, gdy jeden z komputerów w domowej sieci potrafi zająć całe łącze. Warto wykorzystać funkcje zarządzania pasmem, które temu zapobiegają.
Pobieranie plików oraz treści z systemów cyfrowej dystrybucji bardzo obciąża domową sieć. W efekcie usługi takie jak np. rozmowy głosowe czasem wręcz przestają działać. Większość routerów została wyposażona w narzędzia, które pozwalają temu zapobiec – ustala się wyższy priorytet dla usług działających w czasie rzeczywistym i zwiększa lub obniża priorytet poszczególnych urządzeń. Rozwiązania producentów różnią się, więc pokazujemy to na przykładzie czterech routerów. Zakładamy, że router już pracuje w twojej sieci i masz dostęp do jego interfejsu konfiguracyjnego.
TP-Link – podział pasma na trzy sposoby
TP-Link to znana marka – w polskich domach pracują z pewnością dziesiątki tysięcy urządzeń oznaczonych jej logiem. Mają one różne oprogramowanie, więc funkcje i ich konfiguracja mogą być inne niż w naszym warsztacie. W artykule wykorzystaliśmy model Archer C2600 v1.0 z oprogramowaniem w wersji 1.1.2.
Krok 1
W interfejsie konfiguracyjnym routera przejdź do sekcji Advanced, następnie kliknij Settings. Zaznacz opcję Enable QoS, a w polach n wprowadź parametry swojego łącza internetowego – szybkość wysyłania i odbierania danych.
Krok 2
Możesz także rozwinąć sekcję Advanced, aby zmienić ustawienia dla priorytetów wysokiego, średniego i niskiego. Kliknij Save.
Krok 3
Teraz możesz dodawać reguły zarządzania pasmem do trzech list przypisanych do wysokiego, średniego i niskiego priorytetu. Kliknij Add przy jednej z list.
Krok 4
Możesz przypisać priorytet za pomocą opcji By Device, czyli wybierając urządzenia. By dodać podłączone do sieci urządzenie (komputer, tablet, smartfona) do jednej z list o określonym priorytecie, kliknij przycisk View Existing Devices i wybierz urządzenie. Po zakończonej konfiguracji listy QoS mogą wyglądać następująco:
Krok 5
Możesz też ustawić priorytet za pomocą opcji By Application, czyli wskazując aplikacje rozpoznawane m.in. po numerach portów. W ten sposób można ustawić niski priorytet np. dla BitTorrenta i Emule, a wysoki dla usług DNS, Skype, HTTP i HTTPS. Listy mogą wyglądać tak:
Krok 6
Trzecią opcją jest ustawienie priorytetów dla poszczególnych portów routera. Warto zwrócić uwagę, że po włączeniu gościnnej sieci Wi-Fi można np. podłączyć do niej komputery dzieci albo sąsiadów i nadać im niższy priorytet niż np. sieci głównej. Listy mogą wyglądać tak:
Synology – wystarczy kliknięcie na liście urządzeń
Routery Synology dopiero pojawiają się na rynku (dostępny jest pierwszy model RT1900ac), ale ich system operacyjny już od samego początku ma różne funkcje zarządzania pasmem. Ciekawy jest sposób korzystania z nich – wystarczy klikać odpowiednie opcje na liście urządzeń.
Krok 1
Po zalogowaniu do systemu SRM otwórz Centrum sieciowe, a następnie sekcję Sterowanie ruchem. W głównym oknie zobaczysz listę podłączonych urządzeń.
Krok 2
Możesz wybrać, jakie kolumny zostaną uwzględnione na liście. W zarządzaniu pasmem pomogą np. kolumny Kontrola rodzicielska oraz Niski priorytet.
Krok 3
Gdy najedziesz kursorem myszy na jedną z pozycji na liście, pojawią się ikony. Kliknięcie każdej z ikon włącza lub wyłącza odpowiadającą jej funkcję – ich znaczenia chyba nie trzeba tłumaczyć.
Krok 4
Dodatkowo w zakładce Zaawansowane pojawi się lista urządzeń, które otrzymały wysoki lub niski priorytet.
Krok 5
Wybierz urządzenie, dla którego chcesz zmienić ustawienia, i kliknij Edytuj. W kolejnym oknie wpisz gwarantowaną szybkość wysyłania i odbierania danych z i do urządzenia, a także maksymalną przepustowość podczas wysyłania i odbierania danych (zero oznacza brak limitu). W ten sposób możesz zagwarantować dostęp do pasma urządzeniom, które są ważne, albo ograniczyć wykorzystanie pasma przez komputery, które stanowią zbyt duże obciążenie dla sieci.
Krok 6
W tym samym oknie ustawisz niezależne parametry dla różnych aplikacji, choćby komunikatora głosowego. Kliknij Utwórz regułę aplikacji. Wybierz aplikację z listy, np. Skype, kliknij Następne, w oknie ustaw transfer gwarantowany i maksymalny. Naciśnij Zastosuj.
Krok 7
W oknie z regułami dla urządzenia kliknij OK, by zachować wszystkie zmiany. Skuteczność sterowania ruchem można sprawdzić, korzystając z monitora ruchu.
Asus – zarządzanie z myślą o grach
Asus robi mnóstwo sprzętu gamingowego, więc również routery są projektowane pod kątem grania. Fanom tytułów online przydadzą się też funkcje zarządzania pasmem. Pokazujemy ich wykorzystanie na przykładzie routera LTE o symbolu 4G-AC55U, ale wszystkie nowe routery Asusa mają podobne oprogramowanie i zestaw funkcji.
Krok 1
W interfejsie konfiguracyjnym przejdź do sekcji Menedżer ruchu, i włącz opcję Smart QoS. Następnie wpisz parametry twojego łącza internetowego. Kliknij Zastosuj.
Krok 2
Z listy w prawym górnym rogu wybierz: Priorytet definiowany przez użytkownika. Można sprawdzić, jakie są domyślnie ustawione parametry obsługi aplikacji o poszczególnym priorytecie. W razie potrzeby możesz je zmodyfikować, np. zmniejszając transfer wykorzystywany przez aplikacje o niskim priorytecie. Po dopasowaniu ustawień kliknij Zastosuj.
Krok 3
Z listy w prawym górnym rogu wybierz: Definiowane przez użytkownika zasady QoS. Przy domyślnej konfiguracji przeglądanie internetu (porty 80 i 443) ma wysoki priorytet, zaś pobieranie plików (co również dotyczy portów 80 i 443) – niski:
Krok 4
Z listy Proszę wybrać możesz wybrać usługę, której priorytet chcesz ustawić.
Krok 5
Ewentualnie z listy Source IP or MAC możesz wybrać urządzenie (komputer, smartfona, tablet), które ma otrzymać obniżony lub podwyższony priorytet. Kliknięcie ikony + dodaje regułę do listy. Po skonfigurowaniu reguł kliknij Zastosuj. Skuteczność sterowania ruchem sprawdzisz za pomocą monitora ruchu.
Fritz!Box – samodzielna konfiguracja funkcji QoS
Routery firmy AVM również mają system operacyjny o dużych możliwościach, który pozwala m.in. ustawić priorytety poszczególnych usług lub urządzeń. Pokazujemy to na przykładzie urządzenia Fritz!Box 7490 z systemem w wersji 06.04.
Krok 1
Ustawienia dotyczące priorytetu ruchu są dostępne tylko w widoku zaawansowanym. Po zalogowaniu się do interfejsu konfiguracyjnego kliknij Widok Standard na dole strony, by zmienić go na Widok Zaawansowany.
Krok 2
W menu rozwiń sekcję Internet, następnie kliknij Filtry i wejdź do zakładki Definiowanie priorytetów. Standardowo na liście są dwie pozycje, natomiast dwie pozostałe listy, Aplikacje priorytetowe i Aplikacje w tle (czyli te dotyczące wysokiego i niskiego priorytetu), są puste. By umieścić na którejś z nich konkretne urządzenie lub usługę, kliknij Nowa reguła.
Krok 3
Z pierwszej listy wybierz urządzenie, które ma mieć podwyższony lub obniżony priorytet (reguła może też dotyczyć wszystkich komputerów w sieci), np. Wszystkie urządzenia.
Krok 4
Z drugiej listy wybierz usługę, która ma mieć obniżony lub podwyższony priorytet, np. BitTorrent. Kliknij OK. W ten sposób sprawisz, że aplikacja albo komputer, które za bardzo obciążają łącze, zostawią więcej „miejsca” dla pozostałych.
Krok 5
Jeśli chcesz stworzyć regułę dla nowej aplikacji sieciowej, której nie ma na liście, przejdź do zakładki Listy i kliknij przycisk Dodaj aplikację sieciową. Wpisz nazwę aplikacji, np. Klient FTP, kliknij Nowy protokół.
Krok 6
W kolejnym oknie wybierz protokół oraz numery portów źródłowych i docelowych danej aplikacji. Kliknij OK, by zapisać zmiany. Nowa aplikacja będzie dostępna w zakładce Definiowanie priorytetów – możesz już tworzyć dla niej reguły, podnosząc lub obniżając jej priorytet w sieci.