Gadający komputer
Moc obliczeniowa współczesnych komputerów oraz dopracowane algorytmy programów do syntezy mowy to czynniki, które zdecydowały o tym, że komputerowe gadanie brzmi dziś niemal tak dobrze, jak zwykła ludzka mowa. W artykule pokazujemy, jak skonfigurować komputer, by oglądać na nim filmy z lektorem.
Komputerowy lektor to po prostu program odczytujący tekst ścieżki dialogowej filmu i przetwarzający go na zrozumiałą mowę. Nie da się przecenić możliwości, jakie ze sobą niesie wykorzystanie funkcji syntezy mowy. Dzięki odpowiednim programom (w artykule prezentujemy doskonały polski syntezator mowy – Expressivo), twoje e-maile, artykuły, kanały RSS, ulubione strony internetowe, książki elektroniczne (tzw. e-booki), mogą być odczytywane przez komputer. Zachęcamy do wypróbowania syntezatora mowy Expressivo, tym bardziej że wymagania sprzętowe tego programu nie są duże. W praktyce można przyjąć, że jeżeli system Windows XP działa na twoim komputerze płynnie, to i aplikacja do syntezy mowy powinna na nim funkcjonować bez zarzutu.
Instalacja syntezatora mowy Expressivo
Zmuszenie komputera do odczytywania ścieżek dialogowych z filmów wymaga tylko odpowiedniego oprogramowania. Zacznij więc od zainstalowania syntezatora mowy Expressivo.
Krok 1
Kliknij dwukrotnie ikonę pliku instalacyjnego. Po chwili zobaczysz okno: Installer Language. Z rozwijanej listy wybierz Polski i kliknij OK.
Krok 2
Pojawi się pierwsze okno instalatora aplikacji i jednocześnie usłyszysz w głośnikach lub słuchawkach podłączonych do komputera odczytany tekst „Witamy w instalatorze Expressivo”. Kliknij Dalej.
Krok 3
Kliknij Zgadzam się, by zaakceptować licencję na program, następnie (w przypadku wersji pełnej) wpisz klucz produktu lub kliknij Dalej.
Krok 4
Pozostaw zaznaczone domyślnie opcje instalacji (uzyskasz maksimum funkcji programu) i kliknij Dalej, a następnie Zainstaluj.
Krok 5
Po przekopiowaniu plików na dysk instalator wyświetli informację o konieczności restartu przeglądarek internetowych i klienta poczty Mozilla Thunderbird. Kliknij Dalej.
Krok 6
Instalator wyświetli informację o udanej instalacji. Kliknij Zakończ. Program uruchomi się automatycznie. Jednak ze względu na integrację programu z wieloma aplikacjami, których być może używasz na komputerze, proponujemy dla pewności restart systemu (zaznaczamy jednak, że nie jest on konieczny do poprawnego działania Expressivo).
Krok 7
Gdy program automatycznie się uruchomi, zobaczysz tekst powitalny informujący jednocześnie o możliwościach programu – pozwól go przeczytać twojemu nowemu wirtualnemu lektorowi, klikając ikonkę Czytaj/Stop.
Instalacja i konfiguracja odtwarzacza AllPlayer
Drugi program niezbędny do niemal automatycznej zamiany filmów z napisami na filmy z lektorem to odtwarzacz multimediów AllPlayer. Po jego instalacji będziesz mógł od razu odtwarzać filmy z wirtualnym lektorem.
Krok 1
Dwukrotnie kliknij plik instalacyjny. Gdy pojawi się okno: Wybierz język instalacji, pozostaw domyślny wybór Polski i kliknij OK.
Krok 2
W oknie kreatora instalacji kliknij najpierw przycisk Dalej. Następnie zaznacz opcję Akceptuję warunki umowy i kliknij Dalej jeszcze pięciokrotnie, po czym kliknij przycisk Instaluj.
Krok 3
Po przekopiowaniu plików przez instalator kliknij Zakończ. Odtwarzacz AllPlayer uruchomi się automatycznie.
Krok 4
Po uruchomieniu programu zobaczysz komunikat z pytaniem, czy włączyć funkcję inteligentnych napisów. Kliknij Tak, a następnie OK.
Krok 5
Pozostaje jeszcze aktywacja funkcji lektora w odtwarzaczu AllPlayer. Kliknij prawym klawiszem myszki w oknie głównym odtwarzacza i z menu kontekstowego wybierz opcję Parametry Programu.
Krok 6
W oknie AllPlayer - Seutp rozwiń grupę opcji Lektor. Następnie zaznacz pole Włącz lektora! i kliknij przycisk Testuj Działanie Lektora!. W słuchawkach lub głośnikach podłączonych do komputera powinieneś usłyszeć znany ci już głos syntezatora mowy Expressivo. Zatwierdź zmianę ustawień, klikając OK.
Krok 7
Ponieważ pliki multimedialne (a zatem pliki filmów również) integrują się z programem AllPlayer w trakcie jego instalacji, wystarczy teraz kliknąć dwukrotnie plik z filmem (pamiętaj, by plik z napisami do tego filmu znajdował się w tym samym katalogu i miał taką samą nazwę jak plik z filmem). Rozpocznie się jego odtwarzanie w programie AllPlayer, a tekst napisów usłyszysz – będzie odczytywany głosem syntezatora Expressivo.
Darmowy lektor Expressivo online
Choć program Expressivo jest zdecydowanie wart zakupu, to aby przekonać się o jego możliwościach, nie musisz nawet instalować zamieszczonej na naszym krążku wersji demonstracyjnej. Wystarczy, że twój komputer jest podłączony do internetu. Jeżeli spełniasz ten warunek, postępuj wg poniższych wskazówek:
Krok 1
Uruchom przeglądarkę internetową i w pasku adresu wpisz http://say.expressivo.com/
Krok 2
Po chwili zostanie wczytana strona bezpłatnego serwisu Expressivo. Po lewej stronie widoczne jest pole tekstowe (wypełnione przykładowym tekstem). Jeżeli chcesz od razu usłyszeć głos komputerowego lektora, włącz głośniki lub podłącz słuchawki do komputera i kliknij Odczytaj.
Krok 3
Prawda, że fajne? Nie sądzimy, byś miał inne zdanie. Domyślnie aktywny jest męski głos polski (nazwany przez twórców „Jacek”). Możesz go zmienić, wybierając którąś z opcji dostępnych pod napisem Wybierz głos. Pamiętaj jednak, że wybieranie obcojęzycznych głosów (angielskiego lub rumuńskiego) do polskojęzycznych tekstów mija się z celem, gdyż odczytywane frazy będą kompletnie niezrozumiałe (wynika to z innego sposobu odczytywania tekstu w różnych językach). Poza tym domyślne ustawienie serwisu jest takie, że w momencie wyboru głosu Jennifer - głos angielski, żeński powitalny tekst przykładowy zostanie zmieniony na anglojęzyczny.
Krok 4
Oczywiście tekst umieszczony w polu tekstowym odczytywanym przez wirtualnych lektorów można edytować, np. wstawić tam własną frazę. Musisz jednak pamiętać, że nie może ona liczyć więcej niż 200 znaków.
Krok 5
Gdy wpiszesz już własną frazę, możesz ją wysłać znajomym w postaci swoistego komunikatu głosowego. Odpowiedni link jest automatycznie generowany przez serwis i umieszczany w polu pod napisem: Wklej link z wygenerowaną mową do emaila lub bloga.
Krok 6
Skopiuj ten link do schowka i wyślij do znajomego, np. za pomocą poczty elektronicznej, lub wklej za pośrednictwem komunikatora internetowego. Gdy twój rozmówca otworzy link w przeglądarce, od razu usłyszy odczytaną wiadomość tekstową.
Krok 7
Oczywiście ograniczenie 200 znaków dotyczy jedynie pojedynczej frazy, nie ma natomiast żadnego ograniczenia co do liczby takich 200-znakowych komunikatów.