Temat numeruGdy już pobierzesz dane

    Gdy już pobierzesz dane

    Czasami pobranie danych z sieci to nie koniec zadania. Pliki mogą mieć wiele nieznanych dla ciebie rozszerzeń. Okazuje się także, że nie wiesz, jakim programem uruchomić plik lub co z nim dalej zrobić.

    Gdy już pobierzesz dane

    Dzieje się tak, ponieważ pobrane dane mogą być m.in. skompresowane, podzielone na wiele części bądź mieć postać pliku obrazu lub format nieznany dla programu, którego używasz. Zamieszczamy kilka przykładów takich sytuacji oraz podpowiadamy, jakie wykonać kroki. Pokazujemy, jak scalić (złączyć) pobrane pliki. Dowiesz się także, jak postąpić w wypadku pobrania obrazu płyty. Podpowiadamy, jak nagrać taki plik na nośnik lub zamontować w wirtualnym napędzie.

    Scalanie pobranych plików za pomocą HJSplit i TCM

    Może się wydarzyć, że pobrany plik został podzielony na części. Dzięki temu łatwiej było go wysłać na serwer albo autor podzielił go, aby fragmenty mieściły się na płytach CD. Zazwyczaj podzielone pliki mają rozszerzenia .001, .002. Oto, jak je połączyć za pomocą darmowego programu HJSplit lub Total Commander.

    Krok 1

    Otwórz stronę http://hjsplit.en.softonic.com, a następnie kliknij przycisk Download. Zapisz program na dysku twardym. Aplikacji HJSplit nie trzeba instalować. Odszukaj na pulpicie ikonę hjsplit i uruchom program.

    Obraz

    Krok 2

    W głównym oknie programu kliknij Join, a w następnym oknie przycisk Input File. W wywołanym oknie dialogowym Windows wybierz katalog, w którym przetrzymujesz podzielone dane. Następnie wskaż plik z rozszerzeniem .001, np. film.swf.001. Kliknij Otwórz.

    Obraz
    Obraz
    Obraz

    Krok 3

    Powrócisz do okna Join. W polu obok przycisku Output wyświetli się lokalizacja docelowa dla scalanego pliku. Aby ją zmienić, kliknij Output i wskaż inny folder lub katalog w swoim komputerze.

    Obraz

    Krok 4

    Kliknij przycisk Start w celu rozpoczęcia scalania plików. Proces łączenia trwa zależnie od wielkości pliku. Po zakończeniu łączenia program wyświetli komunikat Joining Completed. Kliknij przycisk OK. Kompletny plik znajdziesz w folderze, który wskazałeś w kroku 3.

    Obraz

    Krok 5

    Pliki możesz scalić za pomocą aplikacji Total Commander (jeżeli jej używasz). Otwórz katalog, w którym przetrzymujesz podzielone dane. Następnie wskaż prawym przyciskiem myszy plik o rozszerzeniu .001.

    Krok 6

    Po zaznaczeniu (nazwa podświetli się na czerwono) wybierz z menu Pliki polecenie Scalaj pliki.... W wywołanym oknie: Scalaj możesz zmienić lokalizację połączonego pliku.W tym celu kliknij przycisk Drzewo i w wywołanym eksploratorze wskaż folder lub katalog, w którym ma zostać zapisany połączony plik. Jeżeli nie chcesz zmieniać lokalizacji, to scalony plik znajdziesz standardowo w katalogu c:\. Kliknij przycisk OK, aby rozpocząć proces scalania danych. Po chwili (czas wykonywania czynności zależy od wielkości pliku) zobaczysz komunikat informujący o pomyślnym wykonaniu operacji. Kliknij przycisk OK. Możesz korzystać z pliku.

    Obraz

    Typy plików

    • .001, .002 itd. – pliki skompresowane i podzielone za pomocą programu WinRAR
    • .001, .002, .003 itd. + crc – pliki podzielone za pomocą programu Total Commander, wystarczy dwukrotnie kliknąć plik o najniższej cyfrze
    • .cue, .bin – pliki obrazu płyty, możesz je zamontować w wirtualnym napędzie (np. Daemon Tools) lub wypalić na płytę
    • .zip – plik skompresowany w formacie ZIP, do jego otwarcia wystarczy system Windows
    • .rar – plik skompresowany za pomocą programu WinRAR, aby go otworzyć, należy użyć programu (np. WinRAR)
    • .flac – plik z muzyką, bezstratny format kompresji, może być odtwarzany np. za pomocą darmowej aplikacji Foobar, a Audio CD zrobisz z niego za pomocą programu Burrrn (http://www.burrrn.net).

    Co zrobić z obrazem płyty

    Czasami się okazuje, że pobrany przez ciebie plik ma rozszerzenie .iso, .cue albo .bin. To obraz płyty, którego nie możesz otworzyć za pomocą standardowych narzędzi Windows. Co zrobić z takim plikiem? Pokazujemy, jak go wypalić na nośniku lub zamontować w wirtualnym napędzie.

    Krok 1

    Najłatwiej jest wypalić obraz płyty na nośniku CD lub DVD. Wystarczy do tego popularny program Nero. Uruchom aplikację Nero Burning ROM. W oknie: Nowa kompilacja wybierz typ nośnika. Kliknij przycisk Nowy.

    Obraz

    Krok 2

    W głównym oknie programu wybierz z menu Nagrywarka polecenie Nagraj plik obrazu.... W oknie Otwieranie wskaż plik obrazu, który chcesz wypalić na płycie. Kliknij przycisk Otwórz.

    Obraz
    Obraz

    Krok 3

    Teraz wystarczy już postępować jak przy zwykłym nagrywaniu płyt. Określ prędkość oraz inne parametry nagrywania i kliknij przycisk Zapis. Stworzony w ten sposób nośnik możesz odtwarzać za pomocą komputera czy odtwarzacza stacjonarnego.

    Obraz

    Krok 4

    Obraz płyty możesz także zamontować w wirtualnym napędzie swojego komputera i odtwarzać w dowolnej chwili (dotyczy to zarówno filmów, jak i gier). Wystarczy darmowy program DAEMON Tools.

    Krok 5

    Otwórz witrynę www.daemon-tools.cc, a następnie kliknij odnośniki: Downloads, deamon tools i DAEMON Tools Lite. Zapisz plik na dysku twardym. Odszukaj i kliknij ikonę daemon430. W pierwszym oknie wybierz język Polski i kliknij przycisk OK.

    Obraz
    Obraz
    Obraz

    Krok 6

    Następnie nie zmieniaj ustawień i kliknij kolejno Dalej i Zgadzam się. Pojawi się informacja o restarcie systemu. Zgódź się, klikając OK. Komputer zostanie ponownie uruchomiony. Po starcie systemu pojawi się na ekranie kolejne okno instalatora. Kliknij: Dalej, Instaluj i Zakończ.

    Obraz
    Obraz

    Krok 7

    Program uruchomi się automatycznie. Jego działanie zasygnalizuje ikona w zasobniku systemowym. Aby zamontować pobrany obraz płyty w wirtualnym napędzie, kliknij prawym przyciskiem myszy ikonę w zasobniku i wybierz kolejno: Wirtualny CD/DVD-ROM potem Urządzenie 0, a następnie Zamontuj obraz.

    Obraz

    Krok 8

    Potem wskaż dwukrotnym kliknięciem obraz, który chcesz zamontować w napędzie. Nowy napęd oraz jego status możesz sprawdzić w oknie Mój komputer. Możesz też tworzyć większą liczbę napędów oraz zmieniać w nich obrazy, tak samo jak płyty w tradycyjnym napędzie.

    Obraz

    Problem z odtwarzaniem

    Kłopot z plikiem może dotyczyć nie tylko nieznanego formatu. Może go też powodować uszkodzenie danych podczas pobierania lub brak dźwięku czy obrazu. W pierwszym wypadku może pomóc narzędzie do naprawiania uszkodzonych plików, najczęściej filmów. Program możesz pobrać ze strony http://www.divfix.maxeline.com, często uda się odzyskać chociaż część nagrania. Czasami uda ci się odpalić film, ale nie widać obrazu, a słychać tylko dźwięk bądź odwrotnie. Oznacza to najprawdopodobniej, że brakuje ci najnowszych kodeków. Zarówno kodek AC3 (do dźwięku), jak i kodeki wideo możesz pobrać ze strony http://www.divx.pl.

    oprogramowaniemuzykafilm

    Wybrane dla Ciebie