Foto/Audio/WideoGłos do filmów

    Głos do filmów

    Chcesz, by podczas odtwarzania filmów z twojej domowej kolekcji napisy czytał lektor? W artykule pokazujemy, jak uruchomić automatycznego lektora, a także jak przygotować własne lektorskie nagrania, którymi możesz wzbogacić swoje filmy.

    Głos do filmów

    Chcesz, by podczas odtwarzania filmów z twojej domowej kolekcji napisy czytał lektor? W artykule pokazujemy, jak uruchomić automatycznego lektora, a także jak przygotować własne lektorskie nagrania, którymi możesz wzbogacić swoje filmy.

    Zainstaluj doskonałe oprogramowanie firmy IVO Software, polscy programiści opracowali wielokrotnie nagradzany, jeden z najlepszych syntezatorów mowy – IVONA. Wersję próbną programu Expressivo – aplikacji mającej wbudowany syntezator IVONA oraz umożliwiającej korzystanie z niego w różnych aplikacjach systemowych – pobierzesz ze strony www.expressivo.com/pl/pobierz_demo.html. Wszystkie funkcje tej wersji działają przez 60 dni. Instalacja programu przebiega standardowo, jest polskojęzyczna, więc nie będziemy dokładnie wyjaśniać jej przebiegu. Funkcje lektora w filmie, do którego masz napisy, uaktywniasz już po zainstalowaniu programu Expressivo, ale w innym programie – odtwarzaczu filmów AllPlayer.

    Automatyczny lektor w programie AllPlayer

    Masz film z napisami dialogowymi, ale chcesz, by były odczytywane przez lektora? Nic prostszego. Proponujemy wybrać AllPlayer, polski program i zarazem jeden z najpopularniejszych programowych odtwarzaczy wideo do systemu Windows.

    Krok 1

    Program instalacyjny AllPlayera możesz pobrać ze strony www.allplayer.org/pl/pobierz. Po pobraniu dwukrotnie kliknij plik instalacyjny. Gdy pojawi się oknoWybierz język instalacji, pozostaw domyślny wybór Polski i kliknij OK.

    Krok 2

    W oknie kreatora instalacji kliknij najpierw przycisk Dalej, następnie zaznacz opcję Akceptuję warunki umowy i kliknij Dalej jeszcze pięciokrotnie, po czym kliknij Instaluj.

    Obraz

    Krok 3

    Po przekopiowaniu plików przez instalator kliknij Zakończ. Odtwarzacz AllPlayer uruchomi się automatycznie.

    Krok 4

    Jeżeli po pierwszym uruchomieniu programu pojawi się komunikat z pytaniem, czy włączyć funkcję inteligentnych napisów, odpowiedz twierdząco. Następnie, już w oknie głównym odtwarzacza, kliknij w dowolnym miejscu prawym klawiszem myszki i z menu kontekstowego wybierz Parametry programu.

    Obraz

    Krok 5

    W nowym oknie ALLPlayer Toolbar kliknij po lewej stronie okna przycisk Lektor. Następnie zaznacz pole wyboru: Czytaj napisy za pomocą Expressivo. Dodatkowo – jeżeli chcesz, by napisy dalej były wyświetlane, pozostaw zaznaczone pole wyboru Wyświetlaj także napisy. Uwaga! Wymienione w tym punkcie pola wyboru będą widoczne w programie AllPlayer tylko pod warunkiem, że wcześniej zainstalowałeś program Expressivo.

    Obraz

    Krok 6

    Sprawdź, czy funkcja lektora działa poprawnie. Naciśnij Testuj Działanie Lektora! !!. W głośnikach lub słuchawkach podłączonych do komputera usłyszysz teraz komputerowego lektora odczytującego tekst widoczny w ramce. Kliknij OK, by zamknąć okno konfiguracyjne.

    Obraz

    Krok 7

    Wystarczy, że odtworzysz w AllPlayerze film, do którego są dostępne napisy. W trakcie odtwarzania oprócz ścieżki dźwiękowej filmu usłyszysz lektora Expressivo.

    Korzystanie z internetowego studia nagrań IVONA Online

    Jeżeli chcesz dodać lektora do własnego filmu, możesz posłużyć się wyżej opisaną metodą automatycznego odczytu pliku tekstowego z dialogami (musisz wcześniej taki plik tekstowy utworzyć). Możesz też nagrać sekwencje plików audio z narracją automatycznego lektora. Ta druga możliwość nie wymaga instalacji komercyjnego oprogramowania firmy IVO Software. Wystarczy skorzystać z udostępnionej w internecie usługi IVONA Online. Usługa ta, w zależności od wybranego wariantu licencyjnego, może być płatna lub bezpłatna (w warsztacie wyjaśniamy różnice między licencjami). Zacznij od zarejestrowania swojego konta w serwisie IVONA Online.

    Krok 1

    Uruchom przeglądarkę WWW i w pasku adresu wpisz: www.ivona.com/online/. Następnie na stronie powitalnej serwisu IVONA Online kliknij odnośnik Zarejestruj się.

    Obraz

    Krok 2

    Wypełnij formularz rejestracyjny i kliknij Zarejestruj się. Zostaniesz przekierowany z powrotem na stronę główną, ale będziesz już zalogowany jako zarejestrowany użytkownik.

    Krok 1

    Zakładamy, że w przeglądarce wciąż jest wyświetlana główna strona serwisu IVONA Online. Możesz przejść do utworzenia nagrania automatycznego lektora, klikając Utwórz nagranie.

    Obraz

    Krok 2

    W oknie Tworzenie nagrania w ramce zajmującej większą część okna przeglądarki znajduje się przykładowy tekst. Tekst ten możesz dowolnie edytować. Zastąp widoczny tekst własnym tekstem. Po prawej stronie okna wybierz opcję określającą głos lektora – dla polskojęzycznych tekstów wybierz opcję Jacek lub Ewa.

    Obraz

    Krok 3

    Zanim pobierzesz nagranie, odsłuchaj je. Służy do tego panel odtwarzacza widoczny bezpośrednio nad ramką z tekstem. Jeżeli jakiś wyraz jest źle wymawiany (przykładowo w polskojęzycznym tekście angielskie imię John będzie wymawiane nieprawidłowo: „john” zamiast „dżon”), serwis umożliwia każdemu użytkownikowi utworzenie własnych reguł wymowy. Aby poprawić wymawianie jakiegoś słowa, kliknij odnośnik Popraw wymowę.

    Obraz

    Krok 4

    Pojawi się kolejne okno Dodaj regułę wymowy. W polu Słowo wpisujesz wyraz, który jest źle wymawiany, a w polu Wymowa wpisz fonetycznie, jak dany wyraz powinien być wymawiany. Kliknij ikonę Play, by sprawdzić, czy wprowadzona reguła będzie poprawnie działała. Jeżeli to, co usłyszysz, jest zadowalające, kliknij przycisk Dodaj, by dodać utworzoną właśnie regułę do zestawu reguł zdefiniowanych w ramach twojego konta w serwisie. Wprowadzona reguła pojawi się na liście. Jeżeli uznasz, że którakolwiek z reguł nie będzie ci potrzebna, usuń ją, klikając ikonę Śmietnik. Panel edycji reguł wymowy zamykasz, klikając Zamknij.

    Obraz
    Obraz

    Krok 5

    W oknie Tworzenie nagrania kliknij przycisk Pobierz. Pojawi się następne okno: Wybierz parametry nagrywania. Z pewnością zauważyłeś widniejącą na dole strony kwotę do zapłaty. Pojawiła się ona dlatego, że domyślnie serwis przyjmuje wybór licencji typu Non-commercial. Jeżeli chcesz mieć nagranie lektora zupełnie za darmo, zaznacz opcję Free. Pamiętaj jednak, że taka licencja nie zezwala na modyfikowanie pobranego pliku audio, a samo nagranie oprócz głosu lektora zawiera w tle muzykę oraz krótką tekstową reklamę serwisu umieszczoną na początku i na końcu nagrania.

    Obraz

    Krok 6

    Jeżeli zdecydujesz się na darmową licencję Free, jedynym dostępnym formatem nagrania będzie mp3, 22 kHZ (www, prezentacje). Inne opcje dotyczące wyboru formatu nagrania będą niedostępne. Możesz się zdecydować na przechowywanie nagrania w serwisie. Wystarczy zaznaczyć pole wyboru: Chcę przechowywać moje nagranie na IVONA Online i udostępniać je innym. Pamiętaj, że w przypadku licencji płatnych opcja hostingu nagrań jest dodatkowo płatna. Kliknij przycisk Kup teraz.

    Obraz

    Krok 7

    Wyświetli się okno Podsumowanie. Kliknięcie w nim przycisku Pobierz spowoduje uruchomienie procedury pobierania pliku audio z nagraniem lektora. Oprócz tego masz jeszcze dwie inne możliwości. Klikając jeden z dwóch widocznych przycisków Kopiuj do schowka, możesz przekazać znajomym bezpośredni link do nagrania zapisanego w serwisie IVONA Online lub wstawić multimedialny element (odtwarzacz audio w technologii Flash zawierający nagranie) na swoją stronę WWW.

    Obraz

    Krok 8

    Chcąc utworzyć kolejne nagranie, kliknij widoczny na stronie serwisu IVONA Online odnośnik Nowe nagranie.

    Krok 9

    Muzyczne tło w darmowej wersji nagrania tylko pozornie może wydawać się przeszkodą. W przypadku własnych nagrań wideo pozbawionych najczęściej jakichkolwiek podkładów muzycznych, dodając do nich darmowe nagranie z lektorem zyskujesz od razu podkład audio. Pamiętaj także, że zawsze możesz skorzystać z płatnych wersji usługi.

    Wybrane dla Ciebie