AktualnościGoogle wycofuje się z polityki DEI. Gigant zmienia zasady zatrudniania

    Google wycofuje się z polityki DEI. Gigant zmienia zasady zatrudniania

    W ślad za Metą, czyli właścicielem Facebooka podąża kolejna megakorporacja. Google zapowiedziało, że porzuca politykę inkluzywności, przynajmniej jeśli chodzi o zatrudnianie nowych pracowników.

    Google
    Google
    Źródło zdjęć: © Pexels | AS Photography

    To już kolejny przykład "efektu Trumpa", jeśli chodzi o nastawienie megakorporacji do polityki DEI i kwestii inkluzywności wewnątrz tych firm. Wybór nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych spowodował, że najwięksi gracze amerykańskiego big techu zaczynają się wycofywać z obowiązujących do tej pory zasad, kończąc tym samym z preferencyjnym traktowaniem przedstawicieli mniejszości etnicznych czy seksualnych. Google właśnie ogłosiło, że dołącza do tego grona.

    Koniec DEI w firmie Google – przynajmniej jeśli chodzi o zatrudnianie

    We wtorek Fiona Cicconi, szefowa działu HR firmy Google, rozesłała do pracowników notkę, z której wynika, że firma zmienia zasady zatrudniania nowych pracowników i porzuca cele rekrutacyjne DEI. Przyczynami takiego postępowania ma być fakt współpracy z amerykańskim rządem, to, że uzyskała ona status federalnego kontrahenta, a także ostatnie decyzje sądowe i zarządzenia wykonawcze władz Stanów Zjednoczonych.

    Każdego roku dokonujemy przeglądu programów, które mają nam pomóc tam dotrzeć i wprowadzamy zmiany. A ponieważ jesteśmy wykonawcą federalnym, nasze zespoły oceniają również zmiany w naszych programach wymagane do przestrzegania ostatnich orzeczeń sądowych i rozporządzeń wykonawczych USA w tej sprawie. Na przykład w 2020 r. ustaliliśmy ambitne cele dotyczące zatrudnienia i skupiliśmy się na rozwijaniu naszych biur poza Kalifornią i Nowym Jorkiem, aby poprawić reprezentację. Będziemy nadal inwestować w stanach w całych Stanach Zjednoczonych — i w wielu krajach na całym świecie — ale w przyszłości nie będziemy już mieć ambitnych celów [DEI – dop. red.]. Melonie Parker i jej zespół będą kierować ścisłą i ostrożną oceną programów, szkoleń i inicjatyw oraz będą je aktualizować w razie potrzeby — w tym te, które podnoszą ryzyko lub nie są tak wpływowe, jak się spodziewaliśmy.

    Fiona Cicconiszefowa działu HR firmy Google

    Sprawę komemntuje również rzeczniczka firmy Google:

    Google dąży do stworzenia miejsca pracy, w którym wszyscy nasi pracownicy mogą odnieść sukces i mają równe szanse. W ciągu ostatniego roku dokonaliśmy przeglądu naszych programów, które mają nam w tym pomóc.

    Chloe CooperRzeczniczka firmy Google

    Jak wynika z deklaracji przedstawicieli firmy, Google zamierza po prostu zaciągnąć hamulec i zmienić zasady rekrutacji, które od 2020 roku kładły nacisk na rozszerzenie obecności przedstawicieli niedostatecznie według koncernu reprezentowanych grup wśród swoich pracowników. Korporacja składała wówczas, na fali ruchu Black Lives Matter, deklaracje, że "podbije" ten wskaźnik o 30%. Co tym bardziej znaczące, Google już wcześniej zdążyło usunąć z corocznych raportów SEC linię mówiącą, że "zobowiązuje się do uczynienia różnorodności, równości i integracji częścią wszystkiego, co robimy".

    Wybrane dla Ciebie