Grafika i dźwięk - napraw to sam
Równie skomplikowanym co procesor, a czasem nawet bardziej złożonym i wydajnym, elementem jest układ graficzny. Występuje tu sytuacja analogiczna nawet skomplikowany kawałek krzemu raczej nie może się popsuć. Za to zawodzi współpracująca z nim pamięć RAM, układ chłodzenia i sterowniki. Przy wysokich rozdzielczościach błędy mogą być powodowane nawet niewłaściwymi kablami wideo.
KARTA GRAFICZNA DZIAŁA ZA WOLNO
Wydajność karty graficznej jest w zasadzie proporcjonalna do jej ceny, pewnego progu wydajności się nie pokona. Ale warto przynajmniej wyeliminować czynniki, które mogą spowalniać jej pracę.
Krok 1
Karta graficzna to tylko połowa produktu odpowiedzialnego za wyświetlanie obrazu. Druga połowa to sterowniki, które są regularnie usprawniane i aktualizowane. Jeśli więc nie jesteś zadowolony z wydajności grafiki, zacznij od ich aktualizacji.
Krok 2
Nowe sterowniki instaluj również, gdy zaczynasz grać w nową grę – producenci zawsze optymalizują je pod kątem nowych tytułów.
Krok 3
Obniżenie wydajności może wynikać także z przegrzewania się grafiki. Warto monitorować temperaturę za pomocą oprogramowania dostarczonego przez producenta karty albo za pomocą GPU-Z (nie powinna ona przekraczać 70–80 stopni). Jeśli temperatura karty graficznej jest za wysoka, zadbaj o jej lepsze chłodzenie: oczyść radiator sprężonym powietrzem, graj przy otwartej obudowie peceta albo zainstaluj dodatkowe wentylatory obudowy.
ZAKŁÓCENIA OBRAZU
Na ekranie monitora mogą się pojawiać zakłócenia obrazu w postaci pojedynczych przekłamanych pikseli, większych obszarów o nieprawidłowym wyglądzie (artefaktów) czy zmienionych kolorów.
Krok 1
Diagnozowanie takich usterek warto zacząć od najprostszej rzeczy: sprawdzenia, czy kabel łączący komputer z monitorem jest poprawnie podłączony. Można go też wymienić, by go wyeliminować jako źródło problemów.
Krok 2
Przyczyną pojawiania się artefaktów na obrazie może być przegrzewanie się układu graficznego. Sprawdź jego temperaturę podczas grania, a jeśli jest za wysoka, spróbuj ją obniżyć przez odkurzenie radiatora bądź instalację dodatkowych wentylatorów obudowy.
Krok 3
Jeśli to nie pomoże, powodem błędów w wyświetlanym obrazie może być uszkodzenie karty graficznej – odlutowanie się układu graficznego od płytki PCB, uszkodzenie pamięci RAM itp. Przed jej oddaniem do naprawy warto upewnić się co do usterki – najlepiej włożyć ją do drugiego komputera i trochę na niej pograć.
DRUGI MONITOR NIE JEST ROZPOZNAWANY
Praca i gra wielomonitorowa staje się coraz popularniejsza, bo karty graficzne mają wiele wyjść wideo, a monitory Full HD stały się bardzo tanie. Jednak podłączenie drugiego i kolejnych monitorów nie zawsze się udaje.
Krok 1
Upewnij się, że masz zainstalowane najnowsze sterowniki AMD, Nvidii lub Intela (zależnie od tego, jaką grafikę posiadasz). Domyślne sterowniki Windows są wystarczająco dobre do wyświetlania zawartości pulpitu, ale miewają problemy z pracą wielomonitorową. W przypadku gier sterowniki AMD i Nvidii dają dodatkowe możliwości.
Krok 2
Upewnij się, że w sterownikach drugi monitor jest włączony.
Krok 3
Niektóre porty DVI nie wyświetlają obrazu przez przejściówkę VGA-DVI. Jeśli więc masz możliwość, wykorzystaj wyłącznie DVI (bez przejściówki), ewentualnie skorzystaj z wyjścia VGA na karcie.
Krok 4
Do pracy wielomonitorowej najlepiej wykorzystywać porty DVI lub DisplayPort. Wyjścia HDMI, a tym bardziej D-Sub, mogą sprawiać problemy, szczególnie przy wysokich rozdzielczościach.
Ustawienia monitora
Jeżeli od kilku dni praca przy komputerze wywołuje ból głowy, zastanów się, czy w tym czasie nie zmieniłeś komputera, lub przynajmniej monitora, na nowy model albo nie zmieniałeś ustawień obrazu. Komfort użytkowania komputera zapewnia nie tylko odpowiednia rozdzielczość (taka sama, jak rozdzielczość matrycy) czy duża płynność grafiki w grach. Niemałe znaczenie ma jasność, która powinna być przynajmniej o połowę niższa niż ustawienia fabryczne monitora. Najczęstszą przyczyną bólu głowy jest właśnie zbyt wysoko ustawiona jasność. Wystarczy przeprowadzić kalibrację monitora i zmniejszyć jasność i kontrast, aby zwiększyć komfort pracy. Do ustawienia odpowiednich parametrów obrazu możesz użyć wbudowanych funkcji Windows – w przypadku Windows 7 w Panelu sterowania wybierz Sprzęt i dźwięk, następnie Ekran, później kliknij Kalibruj. Postępuj zgodnie ze wskazówkami kreatora. Można też skorzystać z plansz dostępnych w internecie: www.ziolek.pl/kalib/kalibr.html, programu dołączonego do monitora lub jednej z wielu podobnych aplikacji dostępnych w sieci.
PROBLEMY Z DŹWIĘKIEM
Poprawna instalacja sterowników układu dźwiękowego na płycie głównej w zasadzie gwarantuje jego prawidłowe działanie, dopóki do komputera nie podłączysz innych urządzeń dźwiękowych.
Krok 1
Komputer może mieć kilka układów dźwiękowych: na płycie głównej, w karcie graficznej (obecnie każda karta ma kodek audio), a nawet w słuchawkach podłączanych do portu USB. Jeśli nie słyszysz dźwięku, sprawdź, czy w ustawieniach audio zostało wybrane odpowiednie urządzenie odtwarzające.
Krok 2
Jeśli dźwięk jest zniekształcony, przyczyną mogą być zbyt wysokie poziomy dźwięku. Ustaw je wszędzie na połowę maksymalnej wartości – zarówno w odtwarzaczu muzycznym lub wideo, jak i w mikserze Windows, a także na urządzeniu wyjściowym (słuchawki, głośniki).
Krok 3
W przypadku niektórych programów, np. XMBC, pomaga deinstalacja i ponowna instalacja programu.