Temat numeruGruntowne porządki

    Gruntowne porządki

    Podczas korzystania z komputera jego elementy powoli się zużywają. Dotyczy to zarówno układów elektronicznych, jak i mechanicznych (wentylatory, silniki w dyskach i napędach optycznych, przyciski, złącza itp.). Zanim jeden z elementów ulegnie całkowitej awarii, można zaobserwować powolną utratę stabilności pracy komputera. Podstawowym źródłem tych problemów zwykle bywa temperatura, a ta z kolei wynika z narastającego zanieczyszczenia wnętrza komputera. Wystarczy raz do roku dokonać jego przeglądu i ewentualnie oczyścić, by działał jak nowy.

    Gruntowne porządki

    Poprawa chłodzenia notebooka

    Notebooki mają bardzo różną konstrukcję: w niektórych można dotrzeć do wentylatora, odkręcając kilka śrubek, co ułatwia czynności serwisowe. W innych trzeba rozebrać komputer na drobne części – tego nie polecamy, bo możesz mieć późnej problem ze złożeniem takiego sprzętu. Lepiej oddać taki laptop do serwisu.

    Dostęp od układu chłodzenia

    Dobre laptopy są tak skonstruowane, by dostęp do układów chłodzenia był jak najłatwiejszy.

    Krok 1

    Zamknij system, odłącz zasilanie od laptopa, wyjmij również akumulator.

    Krok 2

    Jeśli laptop ma od spodu obudowy dużą pokrywę, jak np. w Lenovo G550, odkręć śrubki ją mocujące.

    Krok 3

    Układ chłodzenia jest już łatwo dostępny. Jak widać, jest on pokryty grubą warstwą kurzu, która praktycznie blokuje przepływ powietrza.

    Krok 4

    Jeżeli układ chłodzenia nie znajduje się od spodu, być może dostęp do niego jest możliwy od strony klawiatury, jak np. w HP Compaq 6735b. By dotrzeć do śrubek mocujących klawiaturę, podważ listwę pod ekranem.

    Obraz

    Krok 5

    Zdejmuj listwę w ten sposób, by nie odpiąć taśm łączących ją z płytą główną. Następnie odkręć śrubki mocujące klawiaturę, które znajdują się pod listwą.

    Krok 6

    Klawiatura może być też przymocowana za pomocą śrubek od spodu laptopa. Powinny być one oznaczone w specjalny sposób.

    Obraz

    Krok 7

    Odchyl delikatnie klawiaturę, nie odpinając taśmy łączącej ją z płytą główną. Pod nią znajdziesz układ chłodzenia.

    Czyszczenie wentylatora

    Teraz możesz już wymontować wentylator i radiator, by oczyścić je z kurzu. W laptopie jest to łatwiejsze niż w komputerze stacjonarnym.

    Krok 1

    Odłącz zasilanie wentylatora i odkręć śrubki mocujące wentylator. Następnie ostrożnie go wyjmij.

    Obraz

    Krok 2

    Wyczyść wentylator odkurzaczem, małym pędzlem lub sprężonym powietrzem.

    Krok 3

    Aby oczyścić radiator, też go musisz zdjąć. Jest to jednak operacja ryzykowna, bo często pod nim znajdują się krzemowe, niczym nie osłonięte rdzenie układów. Śrubki radiatora są ponumerowane – odkręć je w kolejności odwrotnej, czyli 4, 3, 2, 1.

    Krok 4

    Ostrożnie zdemontuj radiator. Oczyść jego kratki, a także wnętrze komputera, a szczególnie jego kratki wentylacyjne.

    Krok 5

    Usuń starą pastę termoprzewodzącą z radiatora, np. za pomocą chustki zwilżonej płynem WD-40. Bardzo delikatnie trzeba też ją zdjąć z rdzenia układu na płycie głównej. Zwróć uwagę, że niektóre układy mają zapewniony kontakt z radiatorem dzięki gumowym podkładkom termoprzewodzącym. Nie wolno ich usuwać.

    Obraz

    Krok 6

    Na układ nanieś odrobinę nowej pasty i delikatnie ją rozsmaruj.

    Krok 7

    Możesz już założyć radiator i przykręcić śrubkami (tym razem w kolejności 1, 2, 3 i 4). Następnie zamontuj wentylator, podłącz jego zasilanie i załóż pokrywy laptopa.

    Obraz

    Poprawa chłodzenia peceta

    Problem chłodzenia dotyczy również pecetów – szczególnie tych, które stoją na podłodze. Kurz przedostaje się między żeberka radiatorów, utrudniając przepływ powietrza. Zabrudzeniu ulegają nawet łożyska wentylatorów, co spowalnia szybkość ich wirowania. Tak naprawdę są to banalne problemy, z którymi można się uporać w kilkanaście minut. Zatem wyłącz komputer, odłącz od niego zasilanie i otwórz obudowę peceta, by sprawdzić stan chłodzenia. Przy okazji odkurz całe wnętrze peceta.

    Czyszczenie radiatorów Intela

    Zestawy chłodzące dla procesorów Intela są mocowane do płyty głównej za pomocą czterech kołków. Oto sposób ich demontażu i montażu.

    Krok 1

    Za pomocą śrubokręta (lub palcami, jeśli dasz radę) przekręć każdy z czterech kołków mocujących o 90 stopni, w kierunku odwrotnym do ruchu wskazówek zegara.

    Obraz

    Krok 2

    Pociągnij każdy z kołków do góry, by wyjąć je z otworów płyty głównej. Możesz już zdjąć cały radiator.

    Krok 3

    Oczyść spód radiatora oraz powierzchnię procesora ze starej pasty termoprzewodzącej. Możesz do tego użyć ściereczki nasączonej spirytusem albo płynem WD-40.

    Krok 4

    Oddziel wentylator od aluminiowego radiatora. Zazwyczaj wystarczy odciągnąć w bok plastikowe kołki. W starszych zestawach trzeba podważyć plastikowe zaczepy wentylatora.

    Obraz
    Obraz

    Krok 5

    Oczyść żeberka radiatora. Możesz to zrobić pędzlem, odkurzaczem, sprężonym powietrzem czy w inny, dogodny sposób. Kurz należy usunąć także z łopatek wentylatora.Możesz już założyć wentylator na radiator.

    Krok 6

    Przygotuj się do zamontowania chłodzenia na procesorze. Plastikowe kołki przekręć do pierwotnej pozycji, czyli ponownie o 90 stopni w kierunku przeciwnym do znajdujących się na nich strzałek. Nałóż też na procesor odrobinę świeżej pasty termoprzewodzącej.

    Czyszczenie radiatorów AMD

    Systemy chłodzenia dołączane do procesorów AMD różnią się między sobą, ale sposób ich demontażu i montażu nie zmienia się od lat.

    Krok 1

    Przekręć w lewo plastikową dźwignię z boku radiatora.

    Obraz

    Krok 2

    Palcami lub za pomocą śrubokręta zdejmij ucho metalowej sprężyny z plastikowej ramki procesora. To samo zrób po przeciwnej stronie radiatora.

    Obraz

    Krok 3

    Zdejmij radiator z procesora. Nie ciągnij go do góry, bo wyrwiesz procesor z gniazda. Lepiej pokręcić nim lekko na boki.

    Krok 4

    Spód radiatora, a także powierzchnię procesora oczyść z resztek starej pasty termoprzewodzącej za pomocą ściereczki nasączonej spirytusem albo płynem WD-40.

    Krok 5

    Oddziel wentylator od aluminiowego radiatora. Możesz to zrobić, podważając plastikowe zatrzaski. W zestawach starszego typu trzeba odkręcić śrubki mocujące oba elementy.

    Obraz
    Obraz

    Krok 6

    Usuń kurz spomiędzy żeberek radiatora. Możesz to zrobić w dowolny sposób: pędzlem, odkurzaczem czy sprężonym powietrzem. Kurz należy zetrzeć także z łopatek wentylatora. Po oczyszczeniu radiatora możesz już założyć wentylator na radiator.

    Krok 7

    Nałóż na procesor odrobinę świeżej pasty termoprzewodzącej i rozsmaruj ją.

    Krok 8

    Załóż oba uchwyty metalowej sprężyny na plastikową ramkę podstawki procesora. Następnie przekręć dźwignię w prawo, by docisnąć sprężynę. Nie zapomnij podłączyć wentylatora do płyty głównej.

    Konserwacja wentylatorów

    Jeśli układ chłodzenia nadal jest mało skuteczny albo pracuje głośno, dodatkowo warto oczyścić łożysko wentylatora. Dotyczy to praktycznie wszystkich wentylatorów: na procesorach, w kartach graficznych, na ściankach obudów czy nawet w zasilaczach. Inaczej się je demontuje, ale sposób czyszczenia pozostaje taki sam.

    Krok 1

    Podważ i odklej naklejkę, która daje dostęp do sworznia wentylatora.

    Krok 2

    Użyj płynu WD-40 lub innego rozpuszczającego zanieczyszczenia, by usunąć z elementów mechanicznych stary smar i kurz. Resztę płynu wytrzyj.

    Krok 3

    Do otworu wpuść teraz odrobinę smaru teflonowego lub silikonowego, który przez długi czas będzie utrzymywał łożysko w dobrym stanie.

    Obraz

    Krok 4

    W przypadku większych zanieczyszczeń można zrobić więcej – za pomocą igły lub innego ostrego narzędzia usunąć plastikowy pierścień. Można już rozłożyć wentylator i wyczyścić osobno jego oba elementy.

    Obraz
    Obraz

    Krok 5

    Następnie należy złożyć wentylator, wytrzeć pozostałości płynów z powierzchni plastiku i przykleić naklejkę.

    Wybrane dla Ciebie