Harmonijny rozruch Visty
82 sekundy zamiast 8 minut o tyle przyspieszyliśmy start jednego z naszych redakcyjnych komputerów pracujących pod kontrolą systemu Windows Vista.
Uruchamianie się systemu Windows Vista trwające nawet 5 minut nie jest niestety niczym nadzwyczajnym. Problem ten wcale też nie musi dotyczyć starszych maszyn, z wolniejszymi procesorami i niewielką, jak na wymagania Visty, pamięcią RAM. Po prostu, jeżeli instalujesz dużo programów, to wcześniej czy później twój komputer zacznie się uruchamiać znacznie dłużej. Można jednak temu zaradzić, i to w stosunkowo prosty sposób.
Zacznij od deinstalacji niepotrzebnych aplikacji. Nie będziemy szczegółowo przedstawiali procedury deinstalacji, ponieważ Windows Vista wyposażono w odpowiedni do tego, wygodny w obsłudze program – możesz go wywołać z panelu sterowania. Gdy już usuniesz z systemu naprawdę zbędne programy, zabierz się do konfiguracji tych elementów, które są uruchamiane razem z systemem operacyjnym. W ten sposób przyspieszyliśmy start jednej z redakcyjnych maszyn pracujących pod kontrolą systemu Windows Vista Home Premium z 8 minut do 82 sekund.
Usuwanie programów uruchamianych przy starcie systemu
W starszych niż Windows Vista systemach Windows do zarządzania startem aplikacji ładowanych do pamięci wraz z systemem Windows służył program o nazwie Konfiguracja systemu. Jest on również w Windows Vista. Jednak proponujemy, byś do skonfigurowania programów uruchamianych razem z Windows użył innego narzędzia – programu Windows Defender.
Krok 1
Program Windows Defender jest instalowany razem z systemem operacyjnym. Uruchom go, wybierając jego skrót z menu Start lub klikając jego ikonę Windows Defender widoczną na pasku zadań w zasobniku systemowym.
Krok 2
W oknie głównym Windows Defendera kliknij widoczny w górnej części okna przycisk-ikonę Narzędzia.
Krok 3
Wygląd okna ulegnie zmianie. W grupie Narzędzia kliknij Eksplorator oprogramowania.
Krok 4
W oknie Eksploratora oprogramowania zobaczysz wszystkie automatycznie uruchamiane razem z systemem programy – są wyświetlone na liście po lewej stronie. Domyślnie wszystkie widoczne pozycje są w kolumnie Klasyfikacja oznaczone jako Jeszcze niesklasyfikowany lub Dozwolony. W obu przypadkach oznacza to, że programy są uruchomione i zajmują pamięć, wpływając tym samym na wydajność systemu. Czas to zmienić.
Krok 5
Gdy zaznaczysz jakikolwiek element na liście, zobaczysz po prawej stronie okna szczegółowy opis co to jest za program (czy też usługa), gdzie się znajduje itp. Nie jesteśmy w stanie podpowiedzieć, które z działających w twoim systemie programów możesz bezpiecznie wyłączyć. Sugerujemy jednak, byś pozostawił działające elementy cyfrowo podpisane i wydane przez Microsoft. Są to najczęściej składniki dostarczane razem z systemem operacyjnym.
Krok 6
Pozostałe programy możesz, po zaznaczeniu na liście, usunąć z puli aplikacji automatycznie uruchamianych wraz z systemem – kliknij przycisk Usuń, lub wyłączyć (będą ładowane do pamięci, ale nie działając, nie będą zajmowały czasu procesora) – kliknij przycisk Wyłącz.
Opóźnianie startu poszczególnych programów
Nawet gdy usuniesz już wszystkie naprawdę niepotrzebne programy i zdezaktywujesz zbędne usługi oraz pozostałe aplikacje uruchamiające się przy starcie systemu, może pozostać sporo programów, których potrzebujesz i nie możesz usunąć. Spróbuj wtedy jeszcze jednej sztuczki – opóźnionego startu. Ponieważ nie korzystasz ze wszystkich programów jednocześnie, mogą być uruchamiane także automatycznie, ale stopniowo jeden po drugim, dzięki temu start systemu będzie odczuwalnie szybszy. Do takiego zaplanowania startu poszczególnych aplikacji będzie potrzebne dodatkowe oprogramowanie. Na krążku odnajdziesz darmowy program WinPatrol 2009 (16.0.2009.2), który ma funkcję opóźniania startu aplikacji. Ponadto pokażemy, jak korzystać z menedżera uruchamiania wbudowanego w najnowszy pakiet Norton 360 3.0.
Opóźnianie stratu – WinPatrol
Nie będziemy opisywać instalacji programu WinPatrol 2009, ponieważ przebiega standardowo (po prostu potwierdzasz kolejne etapy kreatora instalacji). Program, podobnie jak opisywany w dalszej części Norton 360 3.0, potrafi znacznie więcej, niż tylko opóźniać automatycznie uruchamiane programy, ale zajmiemy się wyłącznie funkcją opóźniania.
Krok 1
Program jest uruchamiany automatycznie bezpośrednio po instalacji. Aby wywołać okno główne, kliknij dwukrotnie ikonę programu
umieszczoną w zasobniku systemowym na pasku zadań (obok zegarka).
Krok 2
W oknie głównym WinPatrol uaktywnij zakładkę Startup Programs. Pod nią znajdziesz listę automatycznie uruchamianych razem z systemem operacyjnym aplikacji oraz usług. Aby wybrać dany program do opóźnionego startu, musisz znać ścieżkę dostępu do niego. Kliknij jeden z elementów listy – w naszym przykładzie będzie to program SynTPEnh – zaznaczając go SynTPEnh. Następnie kliknij przycisk Info.
Krok 3
W kolejnym oknie widzisz zapis wyróżniony pogrubioną czcionką. To tzw. ścieżka dostępu, czyli adres prowadzący przez strukturę folderów na dysku do pliku uruchamiającego dany program. Zanotuj ją na kartce i kliknij Close.
Krok 4
W oknie głównym przejdź do zakładki Delayed Start. Pod nią widoczna jest również lista, ale pusta. Aby dodać program do listy aplikacji o opóźnionym starcie, kliknij przycisk Add.
Krok 5
W oknie dialogowym Add AutoStart Program odszukaj, wykorzystując zanotowaną na kartce ścieżkę dostępu, plik uruchomieniowy danego programu i kliknij Otwórz.
Krok 6
WinPatrol wyświetli zapytanie, czy dany program jest uruchamiany dla każdego konta użytkownika na komputerze czy tylko dla ciebie. Jeżeli nie jesteś pewien odpowiedzi, zaznacz opcję This programs will only start for current user i kliknij OK.
Krok 7
Wpis dotyczący wybranego przez ciebie programu pojawi się na liście widocznej w oknie głównym pod zakładką Delayed Start. Domyślnie wybieranym czasem opóźnienia jest 30 sekund – jest to widoczne w kolumnie Delay Time. Jeżeli chcesz zmienić tę wartość, zaznacz dany program na liście i kliknij przycisk Delay Options.
Krok 8
W oknie Program Delay Startup Options możesz, wybierając wartości z list Minutes i Seconds, niemal dowolnie regulować czas opóźnienia startu danego programu. Jeżeli wprowadzisz jakieś zmiany, zaakceptuj je, klikając Apply.
Krok 9
Kolejne programy do listy opóźnionego startu w programie WinPatrol dodajesz w analogiczny sposób jak przedstawiony wcześniej. Aby usunąć jakiś program z listy opóźnionego startu, kliknij widoczny pod listą przycisk Remove. Program wyświetli wtedy okno dialogowe z pytaniem, czy przywrócić domyślne ustawienia startu dla danego programu. Kliknięcie Tak spowoduje, że program będzie uruchamiany razem z systemem operacyjnym bez opóźnień, natomiast kliknięcie Nie usunie program w ogóle z listy aplikacji automatycznie uruchamianych.
Menedżer uruchamiania – Norton
Norton 360 3.0 to komercyjny pakiet zabezpieczający, ale udostępnia on także przydatną do naszych celów funkcję zarządzania rozruchem zainstalowanych w systemie aplikacji, które są automatycznie uruchamiane wraz z systemem Windows.
Krok 1
Zakładamy, że pakiet Norton 360 3.0 masz zainstalowany. Ikona
uaktywniająca okno główne jest ulokowana w zasobniku systemowym na pasku zadań. Kliknij ją lewym klawiszem myszki albo dwukrotnie kliknij umieszczoną na pulpicie ikonę Norton 360.
Krok 2
W oknie głównym programu Norton 360 naprowadź kursor myszki na kółko z napisem Optymalizacja komputera. Z menu, które się wyświetli, wybierz pozycję Uruchom funkcję Menedżer uruchamiania.
Krok 3
Pojawi się okno menedżera uruchamiania. Jego większą część zajmuje lista wszystkich automatycznie uruchamianych programów, które pozostały po poprzednich porządkach. Zwróć uwagę, że oprócz nazwy i producenta programu w programie jest informacja, w jakim stopniu uruchamiana automatycznie aplikacja wpływa na wydajność systemu Wpływ na wydajność. W kolumnie oznaczonej jako Wł.|Wył. możesz wyłączyć daną aplikację z puli automatycznie uruchamianych, ale to już wcześniej zrobiłeś za pomocą Windows Defendera. Najbardziej interesująca jest tutaj ostatnia kolumna tabeli – Opóźnij uruchomienie.
Krok 4
Dla wszystkich programów, których wpływ na wydajność jest co najmniej Średni, zaznacz pole wyboru w kolumnie Opóźnij uruchomienie. Oczywiście możesz zaznaczyć do opóźnionego uruchamiania dowolną liczbę programów. Po zaznaczeniu w ten sposób wybranych aplikacji zatwierdź modyfikacje, klikając Zastosuj i Zamknij.