Hurtowa zmiana nazw
Komputerowe narzędzia pozwalają usprawnić wiele operacji jeśli np. zajdzie potrzeba zmiany nazw kilkuset zdjęć, nie ma potrzeby, aby wykonywać to uciążliwe zadanie ręcznie. Należy posłużyć się odpowiednim programem, takim jak wybrany przez nas darmowy Advanced Renamer.
Menedżery plików, zarówno systemowe jak i zewnętrzne, pozwalają z reguły kopiować, przenosić i porównywać dane, ułatwiają edycję i podgląd plików i umożliwiają łączenie się z zewnętrznymi serwerami. Z racji swojej wszechstronności nie oferują wysoce wyspecjalizowanych funkcji w każdej dziedzinie. Wielokrotnie można spotkać programy, które pozwalają na znacznie więcej, choć tylko w bardzo wąskim zakresie. Advanced Renamer wypełnia lukę w dziedzinie modyfikowania nazw plików i katalogów. Wydawałoby się, że to trywialna operacja, ale okazuje się, że dobrze pomyślane narzędzie potrafi osiągnąć naprawdę wiele w dziedzinie hurtowej zmiany nazw.
Zmiana nazwy pojedynczego pliku bądź katalogu to pestka. Kłopoty pojawiają się, gdy zachodzi potrzeba przemianowania dziesiątek, setek czy nawet tysięcy obiektów, na przykład zdjęć archiwizowanych przez lata na dysku. Jeszcze większym problemem jest sytuacja, gdy trzeba to zrobić szybko, a zadanie staje się wręcz niewykonalne, gdy trzeba przy tym uzależnić nazwy plików od różnych zmiennych. Advanced Renamer (aplikację można pobrać z serwisu PC Format Programy) automatyzuje proces zmiany parametrów pliku, a jego możliwości nie ograniczają się do prostego podmieniania nazw. Aplikacja pozwala modyfikować wielkość liter pojawiających się w nazwach, usuwać wybrane znaki lub zmieniać ich kolejność, usuwać bądź podmieniać określone ciągi, modyfikować atrybuty oraz datę stworzenia bądź edycji wskazanych plików.
Zmiana jednocześnie wielu nazw plików
Zanim zacznie się korzystać ze wszystkich zaawansowanych opcji programu, warto zapoznać się z podstawowymi operacjami. Obsługa narzędzia oraz zastosowanie i konfiguracja różnych metod modyfikujących wymagają przyzwyczajenia. Sposób działania aplikacji prześledzimy na przykładzie najprostszej zmiany nazw plików.
Krok 1
Uruchom program ikoną na pulpicie Advanced Renamer. Rozpocznij od wskazania plików, których nazwy planujesz zmodyfikować. Kliknij w tym celu zakładkę Pliki w prawej części okna, a następnie Dodaj. W standardowym oknie zaznacz pliki do modyfikacji i kliknij Otwórz.
Krok 2
Przyciskiem Wyczyść metody usuń wszystkie metody z lewej części okna, a następnie kliknij Dodaj metodę i z menu wybierz polecenie Nowa nazwa. Pozwoli to nadać plikom zupełnie nową nazwę. Część nazwy może być stała, na przykład Plik numer. Wpisuje się ją z klawiatury w polu Nowa nazwa. Zwróć uwagę, że opis plików w prawej części okna zmienił kolor na czerwony. Oznacza to możliwość wystąpienia błędu. Opis problemu widoczny jest w kolumnie Stan. Advanced Renamer automatycznie testuje efekty działania uruchomionych metod.
Krok 3
Czas dodać do nazwy zmienną. Może to być na przykład kolejny numer. Odpowiednie tagi dostępne są w polu znaczniki domyślne. Wystarczy kliknąć jeden z nich, w tym przypadku np. Inc Nr - Licznik. Inne znaczniki to, przykładowo, kolejny numer katalogu (Inc NrDir), kolejna litera alfabetu (Inc Alpha) czy pełna nazwa katalogu, w którym znajdują się pliki (DirName). W każdej chwili możesz sprawdzić efekt działania wybranych parametrów. Nowe nazwy wyświetlane są w kolumnie Nowa nazwa pliku. Od razu widać na przykład, czy pomiędzy poszczególnymi elementami nazwy potrzebna jest spacja, która poprawi czytelność. Jeżeli tak, wstaw spacje pomiędzy znaczniki w polu metody.
Krok 4
Format nazw plików wymaga podania rozszerzenia – występuje ono po kropce. Dlatego może być konieczne dodanie do metody odpowiedniej informacji. Wszystko zależy od zakresu modyfikacji wybranego na liście Zastosuj do umieszczonej poniżej pola metody. Jeżeli jest tam widoczne tylko Nazwa, oznacza to, że rozszerzenie pozostaje bez zmian. W takiej sytuacji nie jest konieczne dodawanie informacji o nim, bo może to spowodować powielenie, jak w przykładzie. Jeżeli jednak Advanced Renamer oczekuje zmian zarówno w nazwie, jak i rozszerzeniu (pole Zastosuj do z opcją Nazwa i rozszerzenie), to po ostatnim parametrze w polu Nowa nazwa wstaw znak kropki i umieść tag o nazwie Ext oznaczający rozszerzenie.
Krok 5
Sprawdź, czy rezultat działania funkcji programu odpowiada twoim założeniom i kliknij przycisk Przetwarzaj u góry okna. Otworzy się okno – możesz rozpocząć operację zamiany przyciskiem Zmień.
O rany! Złe parametry!
Czasami zdarza się, że dopiero po zakończeniu operacji okazuje się, że parametry zostały dobrane nie tak, jak trzeba. Coś nie zgadza się w nazwie, numeracja bazuje na plikach, a nie, jak planowano, na folderach, obiekty otrzymały nieczytelny format zapisu. Co wtedy? Czy trzeba mozolnie odtwarzać wszystkie nazwy? Bez obaw, nawet po zakończeniu operacji można cofnąć jej efekty. W prawym dolnym rogu okna widoczne jest pole z podsumowaniem. Kliknij widoczny w nim przycisk Cofnij ostatnie przetwarzanie, by anulować ostatnią operację na plikach.
Modyfikowanie fragmentów nazw plików
Siłą Advanced Renamera są nie tylko zaawansowane metody modyfikacji nazw. Ważne jest także to, że poszczególne algorytmy można łączyć ze sobą w ciągi operacji. Rezultat ich działania zależy m.in. od kolejności wykonywania zadań składowych. Sprawdźmy, jak ciągi operacji działają na przykładzie modyfikacji fragmentów nazw plików.
Krok 1
Tak jak poprzednio załaduj pliki do programu. U nas są to okładki kolejnych odcinków ulubionego serialu. W nazwach plików widoczne są niepotrzebne podkreślenia. Brakuje też spacji, co powoduje pogorszenie czytelności. Każdy z plików zawiera także zbędną informację, najprawdopodobniej o jego autorze, trzeba ją więc usunąć. Kliknij przycisk Wyczyść metody, by wykasować parametry z pola metod. Wybierz Dodaj metodę i, z menu, opcję Zamień. W polu Zamień umieść znak podkreślenia, a w polu Na wprowadź spację. Pozostałe opcje pozostaw bez zmian.
Krok 2
Ponownie kliknij przycisk Dodaj metodę i z menu wybierz opcję Zamień. Wpisz w polu Zamień ciąg znaków przeznaczony do usunięcia, np. [od filmowca], a pole Na pozostaw puste. W ten sposób informacja o autorze zniknie. Kliknij przycisk ze strzałką skierowaną w górę, by przenieść metodę na początek listy.
Krok 3
Jeszcze raz wybierz Dodaj metodę i ponownie wybierz opcję Zamień. W pierwszym polu wpisz odcinek, a poniżej umieść ciąg odcinek i dodaj po nim spację. W ten sposób oddzielisz numery odcinków od opisu. Ponownie kliknij Dodaj metodę, ale tym razem wybierz opcję Wielkość liter. Zaznacz Pierwsza Litera Każdego Słowa Wielką Literą. Sprawdź, czy nowe nazwy otrzymały pożądany format i kliknij przycisk Przetwarzaj, by rozpocząć operację zmiany.
W razie konfliktów
Zmiana nazw wielu plików jednocześnie może czasami doprowadzić do konfliktów, w których dwa obiekty miałyby otrzymać tę samą nazwę. Dzieje się tak na przykład wtedy, gdy nazwa nadawana jest na podstawie danych dotyczących powstania pliku, choćby czasu zrobienia zdjęcia. Jeżeli dwa ujęcia zostały zapisane w tej samej sekundzie, na przykład podczas wykonywania fotografii seryjnych, może się okazać, że operacja zamiany spowoduje błąd. W takiej sytuacji rozwiązaniem jest lista Zasada kolizji nazw. Zamiast domyślnego ustawienia Błąd, które spowoduje przerwanie pracy, wystarczy wybrać Dodaj numer przyrostowo. W ten sposób problematyczne pliki zostaną opatrzone kolejnymi numerami.