Internet z dopalaczem
Jeśli często posługujesz się jednocześnie wieloma aplikacjami wykorzystującymi łącze sieciowe, zapewne nieraz odczułeś spadek szybkości działania internetu. Możesz temu zaradzić, instalując z naszej płyty specjalną wersję programu cFosSpeed 10.
Dzięki programowi cFosSpeed nie tylko automatycznie zoptymalizujesz ustawienia internetowe, ale także zagwarantujesz możliwie najniższe opóźnienia w transmisji danych podczas pracy bądź zabawy w ulubionych grach sieciowych. Zadaniem programu jest zarządzanie ruchem sieciowym poprzez kolejkowanie pakietów danych i ustalanie ich priorytetów według określonego klucza. Program w wersji specjalnej będzie działał przez 180 dni od daty zainstalowania, a licencja wygaśnie 1.07.2016. Aby skorzystać z półrocznej wersji programu, należy go zainstalować najpóźniej do końca grudnia 2015 roku.
Ekspresowa optymalizacja połączenia z internetem
Za sprawą wbudowanego mechanizmu samoczynnej analizy i przyznawania pierwszeństwa poszczególnym strumieniom danych program działa bezobsługowo. W każdej chwili jednak możesz zmienić jego konfigurację, korzystając z kilku dostępnych opcji.
Krok 1
Po zakończeniu instalacji program uruchomi się automatycznie, czego potwierdzeniem będzie okienko analizy ruchu sieciowego (okienko stanu) widoczne w prawym dolnym rogu ekranu. Na bieżąco będzie ono podawać informacje o opóźnieniach, liczbie zarejestrowanych połączeń czy szybkości transferu.
Krok 2
Jeśli chcesz, możesz wyłączyć to okienko. W tym celu kliknij prawym przyciskiem myszki ikonę znajdującą się w systemowym zasobniku i z rozwiniętego menu wybierz Ukryj okienko stanu. Zawartość okienka stanu oraz związane z nim opcje dodatkowe zmienisz w menu, rozwijając grupę Ustawienia okienka stanu. Okno stanu możesz powiększyć, umieszczając kursor nad jego lewą krawędzią i klikając strzałkę w lewo.
Krok 3
Podczas pierwszego uruchomienia program dokonuje samoczynnej kalibracji połączeń – jej przebieg możesz obserwować w oknie analizy ruchu sieciowego. W trakcie tego procesu na ekranie pojawi się koperta, której kliknięcie wywołuje stronę WWW zawierającą szczegółowe informacje dotyczące modelowania ruchu przez cFosSpeed.
Krok 4
Wstępny proces kalibracji trwa kilka minut. Po jego zakończeniu, gdy w oknie ustanie jakikolwiek ruch sieciowy, sprawdź aktualny stopień skalibrowania programu. Kliknij prawym przyciskiem myszki ikonę znajdującą się w systemowym zasobniku i z rozwiniętego menu wybierz Opcje, a nast ępnie Ustawienia.
Krok 5
W oknie z ustawieniami wybierz sekcję Adapter Info, po czym w zakładce Port 0 skontroluj procentowy wskaźnik kalibracji łącza Calibration Done. Niski wynik oznacza, że program potrzebuje więcej czasu na dokończenie właściwej optymalizacji ruchu sieciowego. Zrobi to automatycznie podczas normalnego korzystania z sieci.
Krok 6
Proces kalibracji możesz przyspieszyć. Wystarczy, że z menu kontekstowego wybierzesz opcję cFos Speed Test i na stronie, która zostanie wywołana, klikniesz przycisk Start rx test.
Krok 7
Rozpocznie się pomiar szybkości pobierania danych. Po jego zakończeniu kliknij Start tx test, aby podobnej próbie poddać wydajność łącza w zakresie wysyłania danych. Aby uzyskać właściwą kalibrację łącza, powtórz oba testy dwa–trzy razy. Dopóki tego nie zrobisz, podawane wyniki nie będą w pełni wiarygodne.
Krok 8
Na koniec ponownie przejdź do ustawień programu, po czym w sekcji Adapter Info sprawdź stopień skalibrowania łącza. Powinien on wynosić obecnie 100%. Jeśli wynik jest niższy, powtórz testy jeszcze raz.
Krok 9
Istnieje także wygodny sposób nadawania priorytetów wybranym aplikacjom aktualnie korzystającym z połączenia z siecią. Kliknij prawym przyciskiem myszki ikonę znajdującą się w systemowym zasobniku i z rozwiniętego menu wybierz opcję Aktywne połączenia. Możesz też użyć trzech poziomych pasków widocznych w okienku stanu.
Krok 10
Wyświetli się okno domyślnej przeglądarki stron WWW, a w nim lista aplikacji, które aktualnie łączą się z siecią. Każda z uruchomionych w systemie aplikacji łączących się teraz z internetem reprezentowana jest przez pomarańczowy poziomy pasek. Za pomocą ikon - i + po obu stronach pasków możesz przyznawać poszczególnym aplikacjom niższy priorytet (oznaczony jako low/0% lub lowest/0%) bądź też wyższy priorytet (high/0% lub higher/1%). Domyślnie każda aplikacja ma przyznany priorytet default/0%.
Szybszy transfer między aplikacjami i grami a siecią
Mechanizm zarządzania ruchem sieciowym programu cFosSpeed pozwala na samodzielną korektę ustawień w celu zwiększenia wydajności niektórych aplikacji.
Krok 1
Komfort grania online poprawisz, wywołując menu kontekstowe programu i wybierając z niego kolejno opcje: Modelowanie ruchu i Pierwszeństwo dla czasu pingów. W ten sposób zoptymalizujesz łącze pod kątem stałego utrzymywania jak najniższych opóźnień transmisji pakietów danych.
Krok 2
W celu optymalizacji łącza z myślą o konkretnych aplikacjach konieczne jest ustawienie reguł przyznających pierwszeństwo. W tym celu wywołaj okno ustawień, klikając ikonę znajdującą się w systemowym zasobniku, i z menu wybierz kolejno Opcje i Ustawienia.
Krok 3
Po wyświetleniu okna opcji rozwiń sekcję Programy, wybierz kategorię, w której znajduje się pożądany program lub gra, np. Gry. Teraz wystarczy odszukać na liście interesującą aplikację i za pomocą suwaka z wykresem ustawić priorytet dostępu do sieci.
Krok 4
Obok widoczna jest ikona Ustawienia. Naciśnij ją, aby zobaczyć okno: Ustawienia, w którym za pomocą pola Limit TX określisz maksymalną prędkość wysyłania danych przez dany program. Po dokonaniu zmian kliknij przycisk OK.
Krok 5
Jeśli na liście nie ma programu lub gry, którą chcesz zoptymalizować, kliknij przycisk Nowy program widoczny na dole okna. W wyświetlonym oknie: Nowy program naciśnij przycisk Search i wskaż plik EXE uruchamiający daną aplikację. Dodaj opis i kliknij Dodaj, a zostanie dodana do listy.