HardwareJak podłączyć przedni panel

    Jak podłączyć przedni panel

    Pokazujemy, jak wykonać jeden z trudniejszych etapów wymiany obudowy komputera podłączyć przedni panel. Z naszą pomocą zrobisz to bezbłędnie, nawet jeśli wtyczki i gniazda pozornie do siebie nie pasują.

    Jak podłączyć  przedni panel

    Wymiana obudowy jest czynnością skomplikowaną, bo wiąże się praktycznie z rozłożeniem i powtórnym złożeniem całego komputera. Zadanie to ułatwia standaryzacja płyt głównych, które mają taki sam rozstaw otworów na śrubki, takie same rodzaje gniazd i wtyków. Jednak po podłączeniu standardowych kabli zasilających i sygnałowych trzeba podłączyć kable przedniego panelu (włącznik, reset, kontrolki itd.). W tym wypadku zamiast jednej wiązki musisz podłączać mnóstwo cienkich kabelków. Co gorsza, nie możesz tu liczyć na żadne zabezpieczenie chroniące przed błędem. Pamiętaj, że płytę główną montuje się w obudowie za pomocą plastikowych lub metalowych (z papierową podkładką) kołeczków.

    Podłączanie włączników i kontrolek

    Niezbędnym elementem podłączanym do płyty głównej jest poprawnie działający włącznik. Podczas codziennej pracy przyda się także przycisk reset oraz zestaw kontrolek. Sposób podłączania takich elementów zawsze opisuje instrukcja płyty. Ale zdarza się, że kable wychodzące z nowo zakupionej obudowy nie pasują do złączy płyty. Pokazujemy, jak sobie wtedy radzić.

    Przestrogi i rady

    Zanim przystąpisz do podłączenia kabli, zapoznaj się z kilkoma radami.

    Krok 1

    Wszystkie czynności wykonuj na wyłączonym komputerze. Co prawda, błędne podłączenie włączników i kontrolek jest niegroźne i nie skutkuje uszkodzeniem komputera, ale manipulując w obudowie, możesz spowodować zwarcie i w ten sposób uszkodzić płytę.

    Krok 2

    Zwróć uwagę na to, czy w twoją płytę główną jest wlutowany głośniczek. Jeśli jest, nie musisz głowić się nad tym, gdzie podłączyć głośnik obudowy. Zresztą prawdopodobnie płyta i tak nie ma złączy do jego podłączenia.

    Krok 3

    Zachowaj poprawną biegunowość kontrolek. Złącza na płycie powinny mieć oznaczony biegun dodatni [+] i ujemny [-]. Również w przypadku kabli istnieje takie oznaczenie. Kabel biały lub czarny zawsze jest minusem, a kolorowy – plusem.

    Obraz

    Standardowe podłączenie

    Wiele płyt ma dobrze oznaczone kolorowe złącza, a kable obudowy idealnie do nich pasują. Pokazujemy przykład montażu kabli do standardowej płyty z dobrze oznaczonymi złączami.

    Krok 1

    Odszukaj na płycie złącze przedniego panelu. Zwróć uwagę na oznaczenia biegunowości w opisach złączy. Zwykle biegun dodatni jest po lewej, zewnętrznej stronie złącza.

    Obraz

    Krok 2

    Podłącz kontrolkę zasilania, z zachowaniem odpowiedniej biegunowości. Zwróć uwagę, że kolory złączy i kabli nie mają ze sobą nic wspólnego. W naszym przykładzie niebieski kabel kontrolki jest podłączany do jasnozielonego złącza. Należy sugerować się jedynie opisami. W tym przypadku kontrolkę zasilania można podłączyć także do 3-pinowego, wydzielonego złącza PWR_LED na płycie.

    Obraz

    Krok 3

    W podobny sposób podłącz kontrolkę dysku.

    Obraz

    Krok 4

    W dalszej kolejności podłącz włącznik zasilania oraz przycisk reset. W ich przypadku biegunowość nie ma znaczenia.

    Obraz

    Krok 5

    Jeśli złącze ma 4-pinowe wyjście na głośniczek, podłącz do niego również głośniczek.

    Obraz

    Krok 1

    Niektóre płyty główne mają 3-pinowe złącze kontrolek, a właściwie ma ono dwa styki z przerwą między nimi. Standardowy kabel nie pasuje do takiego złącza. W takich sytuacjach idealnym rozwiązaniem jest obudowa z dzielonym złączem. Jednak tylko część obudów jest do tego przystosowana.

    Obraz
    Obraz

    Krok 2

    We wszystkich innych przypadkach musisz sam podzielić złącze. Nożykiem lub innym ostrym przedmiotem podważ plastikowy zatrzask (1) i wysuń kabel z metalowym łącznikiem, aby uzyskać efekt (2).

    Obraz

    Krok 3

    Uzyskane złącze podłącz do płyty w taki sposób. Pamiętaj o zachowaniu odpowiedniej biegunowości, by kontrolka poprawnie świeciła.

    Obraz

    Krok 1

    Odwrotna sytuacja to taka, w której złącze jest za wąskie w stosunku do końcówki umieszczonej na płycie głównej.

    Obraz

    Krok 2

    Również w tym przypadku wystarczy podważyć zatrzask (3), a następnie wysunąć jeden kabel i wsunąć go obok, by uzyskać złącze (4).

    Obraz

    Krok 3

    Podłącz kabel do płyty głównej. Oczywiście również w tym przypadku musisz zadbać o to, by kolorowy kabel był podłączony do dodatniego bieguna złącza (po lewej stronie), a czarny do ujemnego.

    Obraz

    Podłączanie złączy USB i audio

    Te rodzaje złączy na wszystkich płytach głównych są takie same, jednak nie wszystkie obudowy mają takie same wtyki.

    Złącza USB

    Prawidłowe podłączenie kabli portu USB jest bardzo istotne. Błąd może doprowadzić do uszkodzenia płyty lub urządzenia podłączonego do USB.

    Krok 1

    Odszukaj złącze USB, które ma 9 styków. Dziesiąty styk, znajdujący się w prawym dolnym rogu, pozostaje wolny. Większość obudów ma wtyczkę USB również z 9 stykami, a dziesiąty jest zaślepiony, co chroni przed złym podłączeniem kabla.

    Obraz
    Obraz

    Krok 2

    W starszych obudowach kable USB nie są dostępne w postaci jednej wtyczki. Wtedy należy podłączać je w taki sposób, by od lewej strony znalazł się styk z dodatnim napięciem zasilającym (V+). Dwa kolejne kable to przewody sygnałowe (D-, D+, koniecznie w tej kolejności). W dalszej kolejności podłącz tzw. masę (GND). Piąty pin pozostaje wolny.

    Obraz

    Krok 3

    W identycznej kolejności (V+, D-, D+, GND) należy podłączyć drugi rząd kabli złącza USB. Również w tym przypadku do ostatniego pinu nie podłącza się kabla.

    Obraz

    Krok 4

    Jeśli płyta główna ma złącze USB 3.0, warto również z niego skorzystać. W tym celu należy kupić obudowę lub panel z odpowiednim złączem.

    Obraz

    Złącza audio

    Niemal wszystkie obudowy mają wyprowadzone na przedni panel wyjście słuchawkowe oraz wejście mikrofonowe. Ich wykorzystanie jest bardzo proste.

    Krok 1

    Na płycie głównej odszukaj wyjście dźwięku. Wygląda ono bardzo podobnie do USB, lecz brakujący pin znajduje się w innym miejscu.

    Obraz

    Krok 2

    Obudowa wyposażona w wyjście audio powinna mieć taką wtyczkę. Wystarczy podłączyć ją do złącza na płycie.

    Obraz

    Krok 3

    Starsze płyty główne bez układu dźwiękowego HD Audio, lecz z AC’97, mają inaczej wyprowadzony dźwięk (choć samo złącze wygląda tak samo). Obudowa również musi mieć kabel z odpowiednią końcówką. Na szczęście obowiązuje jeden standard HD Audio, więc nie powinno być komplikacji.

    Obraz

    Wybrane dla Ciebie