Jak przechwycić okno
Działanie systemu Windows czy uruchomionych w nim aplikacji łatwiej komuś wytłumaczyć, posługując się zrzutem ekranu. Taki screenshot, czyli zapis w postaci pliku graficznego tego, co widać na monitorze, można wykonać na kilka sposobów. Prezentujemy je w artykule.
Przechwycone obrazy okien uruchomionych aplikacji, całego pulpitu Windows czy dowolnie wybranych fragmentów ekranu mogą stanowić nie tylko dobrą pomoc w wyjaśnianiu, jak coś działa. Dzięki zrzutom ekranu łatwiej przedstawisz np. pomocy technicznej problem z programem, który nie działa poprawnie. Zamiast przepisywać do e-maila treść komunikatu błędu, po prostu wykonaj zrzut okna i wyślij pod odpowiedni adres e-mail z załącznikiem w postaci pliku graficznego. Z artykułu dowiesz się, w jaki sposób wykonać zrzuty ekranowe, posługując się wyłącznie funkcjami różnych wersji systemu Windows, a także poznasz metody przechwytywania ekranu za pomocą dodatkowego oprogramowania, które znajdziesz na naszej płycie.
Przechwytywanie ekranu za pomocą funkcji systemowych
Zapis aktualnego stanu wybranego okna czy całego pulpitu w pliku graficznym jest możliwy bez potrzeby korzystania z dodatkowych aplikacji. Metoda przechwytywania obrazów z ekranu jest różna w zależności do tego, z której wersji systemu Windows korzystasz. Pokazujemy dwie metody wykonywania zrzutów ekranowych: sposób dla użytkowników Windows XP oraz dla korzystających z Windows Vista i Windows 7.
Krok 1
Aby wykonać zrzut całego ekranu (całego pulpitu Windows ze wszystkimi widocznymi na nim otwartymi oknami, paskiem zadań itp.), wciśnij klawisz [Prt Scr] (na niektórych klawiaturach ma on pełną nazwę [Print Screen]). W ten sposób aktualny obraz ekranu zostanie zapisany w systemowym schowku.
Krok 2
Uruchom dowolny program graficzny, np. systemowy Paint (wybierz kolejno: menu Start, Wszystkie programy, Akcesoria oraz Paint).
Krok 3
Po uruchomieniu programu Paint rozwiń menu Edycja i wybierz z niego pozycję Wklej. Alternatywnie, zamiast wybierania opisanej pozycji z menu, możesz po uruchomieniu Painta użyć skrótu klawiszowego <b.[Ctrl]+[V].
Krok 4
W obszarze roboczym Painta zobaczysz wklejony ze schowka, przechwycony obraz całego pulpitu. Możesz go teraz zapisać w postaci pliku, wybierając z menu Plik pozycję Zapisz. W oknie dialogowym Zapisz jako wpisz nazwę pliku w polu Nazwa pliku i ewentualnie wybierz odpowiedni typ pliku z listy Zapisz jako typ. Program Paint domyślnie zapisuje przechwycone zrzuty jako pliki w formacie Mapa bitowa 24-bitowa. Jest to format, w którym nie ma utraty jakości (jak w JPEG), ale też zapisane w tym formacie pliki graficzne mają duże rozmiary. Jeżeli będziesz chciał przesłać wykonane zrzuty np. e-mailem, skorzystaj z dostępnego w programie Paint formatu PNG. Jest to format zapisujący pliki z kompresją, ale bez strat jakości. Po wyborze formatu kliknij Zapisz. W ten sposób zapisałeś na dysku plik z przechwyconym obrazem całego ekranu.
Krok 5
Jeżeli chcesz przechwycić obraz nie całego pulpitu, lecz tylko okna aktywnej aplikacji, użyj zamiast klawisza [Prt Scr] kombinacji [Lewy Alt]+[Prt Scr]. Pozostałe działania wykonujesz bez zmian.
Krok 1
Podany w poprzednim warsztacie sposób dla Windows XP działa również w nowszych wersjach Windows, ale w Windows Vista oraz Windows 7 masz do dyspozycji również inne oprogramowanie dostarczane wraz z systemem – Narzędzie Wycinanie. Najprostszy sposób uruchomienia tego programu to rozwinięcie menu Start i wpisanie w polu wyszukiwania słowa wycinanie. Już po wpisaniu pierwszych kilku liter zobaczysz pozycję o nazwie Narzędzie Wycinanie. Kliknij ją.
Krok 2
Zawartość ekranu zostanie jakby przysłonięta mleczną poświatą i jedynym normalnie widocznym obiektem na ekranie pozostanie niewielkie okno. Zgodnie z sugestią wyrażoną w oknie programu oznacz prostokątny obszar ekranu, który chcesz przechwycić (w naszym przykładzie jest to fragment paska zadań). Zobaczysz, że zaznaczany obszar będzie pozbawiony wspomnianej poświaty.
Krok 3
Gdy puścisz lewy przycisk myszy po zaznaczeniu fragmentu ekranu, wyróżniony obszar pojawi się w oknie Narzędzie Wycinanie. Kliknij ikonę Zapisz wycinek.
Krok 4
W oknie dialogowym Zapisywanie jako, które się teraz pojawi , wpisz nazwę pliku.Narzędzie Wycinanie zapisuje plik od razu w zalecanym formacie PNG – lista Zapisz jako typ. Kliknij przycisk Zapisz.
Krok 5
W stosunku do metody kopiowania ekranu bądź okna do schowka systemowego Narzędzie Wycinanie ma dodatkowe zalety. Po pierwsze możesz zapisywać dowolny fragment ekranu w postaci pliku. Po drugie, kształt wycinanego fragmentu wcale nie musi być prostokątny. Domyślnie program pracuje w trybie Wycinek prostokątny, ale wystarczy rozwinąć listę opcji, klikając strzałkę w dół widoczną obok przycisku Nowy, by dokonać wyboru między trzema możliwościami: zrzutem aktywnego okna – Wycinek okna, zrzutem całego ekranu – Wycinek pełnoekranowy, a wycięciem fragmentu ekranu do pliku graficznego o dowolnym, nakreślonym odręcznie, kształcie – Wycinek dowolny.
Krok 6
Oprócz tego Narzędzie Wycinanie pozwala na nanoszenie graficznych wskazówek na przechwycony obraz pulpitu (bądź jego fragmentu). Zwróć uwagę na pasek narzędziowy widoczny w oknie Narzędzie Wycinanie po przechwyceniu dowolnego fragmentu ekranu. Ikonę zapisu przechwyconego fragmentu do pliku już znasz. Oprócz niej, po prawej stronie masz jeszcze do dyspozycji inne ikony. Kopiowanie - Kopiuje przechwycony obraz do schowka systemowego; dzięki temu możesz wkleić obraz w dowolnym programie graficznym, poddać obróbce i dopiero zapisać jako plik.
Wysyłanie e-mailem - Jeżeli masz skonfigurowany program do odbioru i wysyłki elektronicznej korespondencji, ta ikona pozwala na wysłanie przechwyconego obrazu e-mailem; do dyspozycji masz dwie opcje: wysyłkę bezpośrednio w treści e-maila (opcja Adresat poczty e-mail) lub wysyłkę obrazu jako załącznika do e-maila (opcja Adresat poczty e-mail (jako załącznik)).
Zaznaczanie - Zaznacza konkretny obiekt wirtualnym długopisem; za pomocą opcji dostępnych w menu tej ikonki możesz dobrać m.in. kolor oraz rozmiar wirtualnego pióra.
Marker - Odpowiednik wirtualnego markera pozwalającego wyróżnić kolorem fragment przechwyconego obrazu, bez zamazywania wyróżnianego obiektu.
Gumka - Pozwala usunąć z przechwyconego obrazu naniesione wcześniej za pomocą wirtualnego pióra bądź markera notatki i wyróżnienia, jednak bez usuwania fragmentów samego zrzutu ekranu czy okna.
Wykonywanie zrzutów ekranu programem Screenshotek
Funkcje systemowe wystarczają do przechwycenia obrazu, ale są niewygodne w użyciu, gdy np. przygotowujesz publikację, która ma zawierać wiele takich zrzutów ekranu. Wtedy przydatne byłoby narzędzie w jak największym stopniu automatyzujące proces przechwytywania i zapisu przechwyconego obrazu jako pliku. Rozwiązaniem może być niewielki program Screenshotek napisany przez Marcina Dutkiewicza. Program jest udostępniany bezpłatnie i działa w każdej wersji systemu Windows.
Krok 1
Programu Screenshotek nie musisz instalować. Jest udostępniany w formie spakowanego archiwum w formacie RAR. Ponieważ system Windows standardowo nie obsługuje tego typu formatu kompresji, na naszej płycie znajdziesz dodatkowo popularny program 7-Zip umożliwiający rozpakowanie plików RAR. Po rozpakowaniu pliku archiwum dwukrotnie kliknij ikonę Screenshotek.
Krok 2
Po uruchomieniu program umieszcza swoją ikonę w obszarze powiadomień na pasku zadań. Ikona ta nie daje jednak dostępu do żadnych dodatkowych opcji. Pozwala jedynie wyłączyć Screenshotka – wystarczy kliknąć ikonę w zasobniku systemowym.
Krok 3
Obsługa programu jest banalnie prosta. Aby wykonać zrzut całego ekranu, wciśnij klawisz [Prt Scr]. Do zrzutu aktywnego okna służą klawisze [Lewy Alt]+[Prt Scr], zatem podobnie jak w metodzie znanej z Windows XP. Różnica polega na tym, że nie musisz się martwić o wklejanie przechwyconego obrazu do jakiegokolwiek programu, a następnie zapis pliku. Po przechwyceniu ekranu bądź okna za pomocą wspomnianych klawiszy Screenshotek automatycznie tworzy w swoim folderze (w tym samym, do którego wcześniej rozpakowałeś program) plik graficzny o nazwie odpowiadającej dokładnie dacie i godzinie wykonania danego zrzutu. Program nie ma żadnych dodatkowych opcji – przechwycone obrazy zapisywane są w formacie JPEG z optymalnie ustawioną kompresją (pliki nie są duże, ale artefakty powstające w wyniku kompresji są mało widoczne).
Purrint i SnagIt – narzędzia do przechwytywania ekranu
Purrint – proste w obsłudze i niewymagające instalacji narzędzie do automatycznego wykonywania zrzutów całego ekranu bądź aktywnego okna. Użytkownik może określić, w jakim formacie ma być zapisywany przechwycony obraz, a także według jakiego szablonu ma być tworzona nazwa kolejnych zrzutów ekranowych.
SnagIt – bardzo rozbudowane narzędzie dla profesjonalistów. Pozwala na pełną automatyzację procesu przechwytywania obrazu z ekranu, umożliwia ponadto przechwytywanie obiektów niemieszczących się na ekranie (np. stron WWW, które trzeba przewijać, aby zobaczyć całą treść), ponadto mnóstwo efektów, obsługa przezroczystości, szablony dodatkowych symboli, strzałek itp. Program jest produktem komercyjnym. Pełna wersja kosztuje ok. 150 zł.