HardwareJak się przesiąść?

    Jak się przesiąść?

    W tym wydaniu PC Formatu sporo piszemy o zaletach SSD. Jeśli ktoś z czytelników jeszcze nie ma takiego dysku, polecamy jego zakup satysfakcja gwarantowana! W artykule wyjaśniamy krok po kroku, jak wymienić stary, wolny dysk na SSD.

    Jak się przesiąść?

    W przypadku peceta wymiana HDD na SSD nie powinna nastręczać trudności. W typowej obudowie jest na tyle dużo miejsca, że można zainstalować kilka dysków, a na płycie znajdują się przynajmniej cztery porty SATA, zatem dyski mogą pracować jednocześnie, co ułatwia sklonowanie systemu albo zainstalowanie go od podstaw i przeniesienie danych.

    W przypadku laptopa jest trudniej, bo zwykle do wykorzystania jest tylko jeden port SATA i jedna wnęka na dysk 2,5”. Trzeba więc pokombinować, by przenieść dane z jednego dysku na drugi – dobrym sposobem jest obudowa USB na dysk. Oczywiście problem przestaje istnieć, jeśli laptop ma miejsce na dwa dyski 2,5” (albo jeden 2,5” oraz jeden M.2).

    Wymiana dysku w laptopie

    Instalacja systemu od podstaw jest prosta – wystarczy wymienić dysk stary na nowy i zainstalować system z płyty lub pamięci flash. Trudniej jest w razie klonowania.

    Jedno miejsce na dysk

    Jeśli twój laptop ma tylko jedną wnękę na dysk 2,5”, a w niej pracujący dysk systemowy, warto wykorzystać obudowę USB.

    Krok 1

    Nowy dysk SSD włóż do kieszeni USB (w naszym przypadku jest to kieszeń oferowana w niektórych zestawach Kingston):

    Obraz

    Krok 2

    Podłącz dysk do portu USB laptopa. Jeśli masz obudowę USB 3.0, warto ją podłączyć również do portu USB 3.0.

    Krok 3

    Przeprowadź klonowanie dysku, np. tak, jak opisaliśmy to w poradniku na dalszych stronach, po czym wyjmij SSD z obudowy.

    Krok 4

    Rozkręć laptopa, aby dostać się do dysku. W każdym laptopie jest na to inny sposób – w naszym przykładzie (Lenovo Y700) wystarczy odkręcić kilka śrubek od spodu i zdjąć całą pokrywę:

    Obraz

    Krok 5

    Odkręć ramkę z dyskiem od obudowy laptopa:

    Obraz

    Krok 6

    Odłącz kabel SATA od dysku znajdującego się w laptopie:

    Obraz

    Krok 7

    Następnie odkręć kolejne śrubki i wymontuj dysk z ramki:

    Obraz

    Krok 8

    Teraz wykonaj wszystkie czynności w odwrotnej kolejności, montując SSD. Umieść go w ramce, następnie całość w obudowie, a także podłącz kabel SATA:

    Obraz

    Możesz już zamknąć obudowę i włączyć komputer. Jeśli wystąpi problem z uruchomieniem systemu, prawie na pewno jego źródłem jest nieprawidłowe sklonowanie dysku. Zamień dyski, powtórz wszystkie czynności z nieco innymi ustawieniami programu (np. zmień układ partycji) albo wykorzystaj inne narzędzie do klonowania. Jeśli po kilku próbach się nie uda, być może będziesz musiał zainstalować system operacyjny na nowym dysku od podstaw.

    Miejsce na drugi dysk

    Sporo laptopów, w tym nasz przykładowy Lenovo Y700, ma miejsce na drugi dysk, na przykład złącze M.2. Jest ono tak małe, że właściwie nie wymaga od producenta zwiększenia gabarytów komputera, a jego obecność znacznie ułatwia przesiadkę na SSD.

    Krok 1

    Otwórz obudowę laptopa – w Lenovo Y700 zrobisz to, odkręcając całą dolną pokrywę. Jak widać, w tym przypadku do dyspozycji jest gniazdo M.2:

    Obraz

    Krok 2

    Wsuń dysk w gniazdo w taki sposób, by do niego pasował. Układ wcięć w złączu uniemożliwia pomyłkę:

    Obraz

    Krok 3

    Przykręć dysk śrubką, zamknij obudowę i sklonuj lub zainstaluj system od nowa. Aby system startował z nowego dysku, w BIOS-ie ustaw SSD jako pierwszy na liście urządzeń do uruchamiania (np. w sekcji Boot).

    Klonować czy instalować?

    Aby przesiadka na nowy dysk była jak najmniej uciążliwa, można sklonować zawartość starego dysku na nowy. Po poprawnie wykonanej operacji będziesz miał swój system i dane, a także całą strukturę partycji, włącznie z partycjami odzyskiwania itp. Kilku producentów SSD dołącza do swoich produktów dobre narzędzie Acronis True Image HD. Natomiast my na płycie DVD umieściliśmy kilka innych programów z funkcją klonowania, w tym Ashampoo Backup Pro 10. Wymianę dysku można też potraktować jako okazję do reinstalacji systemu. Dzięki temu będziesz miał gwarancję, że układ danych w poszczególnych sektorach jest optymalny dla SSD (nie każde narzędzie do klonowania zrobi to dobrze), pozbędziesz się też niepotrzebnych danych (to również ulga dla SSD). Ponadto masz gwarancję, że system zmieści się na nowym dysku, co w przypadku klonowania nie zawsze się sprawdza, bo dyski SSD często mają mniejszą pojemność niż HDD. Niestety posiadacze laptopów często nie mają możliwości instalacji systemu „od zera”, bo producenci nie dostarczają nośnika instalacyjnego – wersja instalacyjna znajduje się tylko na partycji odzyskiwania.

    Wymiana dysku w pececie

    W tym przypadku w obudowie jest tyle miejsca, że bez problemu zamontujesz SSD. Nawet jeśli nie ma już wolnej kieszeni, SSD może „wisieć” w obudowie na kablach – nie stanowi to dla niego żadnego zagrożenia.

    Krok 1

    Wyłącz komputer, otwórz jego obudowę i sprawdź, czy masz wolne miejsce na dyski.

    Krok 2

    Jeśli obudowa ma wnękę na dysk 2,5”, zamontuj SSD w tym miejscu:

    Obraz

    Krok 3

    Jeśli obudowa ma tylko wnęki 3,5”, możesz wykorzystać specjalne mocowanie (można je kupić razem z niektórymi dyskami, ewentualnie dokupić osobno). Następnie zamontuj dysk we wnęce 3,5”.

    Obraz
    Obraz

    Krok 4

    Podłącz SSD do jednego z gniazd SATA płyty głównej Zwróć uwagę, czy jest to SATA 3 (6 Gb/s) – starsze porty mają dwukrotnie mniejszą przepustowość. W razie wątpliwości sprawdź opis portów w instrukcji płyty.

    Obraz

    Krok 5

    Włącz komputer, po czym przeprowadź klonowanie systemu, np. w sposób opisany w poradniku na dalszych stronach (ewentualnie zainstaluj system od zera). Aby system uruchamiał się z SSD, przejdź do BIOS-u płyty i ustaw ten dysk jako pierwszy na liście urządzeń do uruchamiania. Jeśli pojawi się problem z uruchomieniem systemu, jego źródłem jest prawdopodobnie nieudane klonowanie. Przełącz dyski w BIOS-ie, powtórz operację z innymi ustawieniami programu albo wykorzystaj inny program do klonowania. Może się zdarzyć, że będziesz musiał zainstalować system od podstaw.

    Obraz

    Wyłącz defragmentację!

    Defragmentacja dysku SSD zwiększa zużycie komórek pamięci, dlatego Windows 7 (i nowsze) po instalacji na SSD automatycznie ją wyłącza. Jednak po klonowaniu może się zdarzyć, że defragmentacja jest włączona. By to zmienić, otwórz Eksplorator Windows, a w nim listę dysków. Kliknij prawym klawiszem myszy dowolny dysk, z menu kontekstowego wybierz Właściwości. Przejdź do karty Narzędzia i kliknij polecenie Defragmentuj. W kolejnym oknie naciśnij Konfiguruj harmonogram. Możesz całkowicie wyłączyć defragmentację, odznaczając pole Uruchom zgodnie z harmonogramem.

    Wybrane dla Ciebie