Jedno wśród tysiąca zdjęć
Każdy posiadacz aparatu cyfrowego, wcześniej czy później, gromadzi na dysku swojego komputera tysiące zdjęć. Jak wśród nich odnaleźć potrzebną fotografię jakiejś osoby, miejsca, uroczystości? Windows Vista jest wyposażony w bardzo pomocne w tym celu narzędzie program Galeria fotografii.
Wbudowana w Windows Vista aplikacja o nazwie Galeria fotografii nie tylko umożliwia łatwe zarządzanie zgromadzonymi na dysku zdjęciami, ale także pozwala oznaczyć je specjalnymi identyfikatorami, niezależnymi od faktycznej nazwy pliku czy innych parametrów zdjęcia. Wystarczy, że odpowiednio oznaczysz zdjęcie (a jest to znacznie łatwiejsze niż np. ręczna zmiana nazwy pliku albo umieszczanie fotografii w odpowiednio nazwanych folderach), a będziesz mógł je później szybko odnaleźć, posługując się odpowiednimi słowami kluczowymi. Zresztą funkcje wyszukiwawcze to nie wszystko, co oferuje Galeria fotografii w Windows Vista. Za pomocą tego programu nie tylko możesz zarządzać zbiorami zdjęć pobieranymi z aparatu cyfrowego i innych źródeł, ale także w prosty sposób je retuszować czy udostępniać znajomym. Proponujemy, byś poznał to narzędzie, wykonując z nami krok po kroku konkretne działania.
Podstawowe funkcje programu Galeria fotografii
Głównym problemem, z jakim borykają się użytkownicy coraz większych zbiorów zdjęć, jest szybkie wyszukanie odpowiednich fotografii i w ogóle orientowanie się w ich bazie. Prezentujemy możliwości programu Galeria fotografii systemu Windows Vista, które pomogą uporządkować nawet bardzo rozbudowane archiwa zdjęć.
Krok 1
Jeżeli przeglądasz zawartość np. zewnętrznego dysku lub pamięci flash podłączonej do złącza USB w komputerze, możesz importować zdjęcia do Galerii fotografii Windows Vista bezpośrednio z okna Eksploratora. W oknie Eksploratora Windows kliknij dwukrotnie plik jednego ze zdjęć w wybranym folderze lub zaznacz miniaturę fotografii i na pasku narzędziowym okna Eksploratora kliknij przycisk Podgląd.
Krok 2
W oknie podglądu zdjęcia kliknij przycisk Importuj do galerii. Rozpocznie się wyszukiwanie plików zdjęć znalezionych na podłączonym do peceta dysku USB lub umieszczonej w czytniku karcie flash z aparatu cyfrowego.
Krok 3
Po chwili zobaczysz okno Importowanie obrazów i wideo, w którym, w polu Znakuj te obrazy możesz wpisać oznakowanie dla zaimportowanych zdjęć. Ma to jednak sens tylko wtedy, gdy zdjęcia mają jakąś cechę wspólną (np. wszystkie pochodzą z jednej imprezy albo ilustrują jedno zdarzenie, osobę itp.). Znakowanie zdjęć najlepiej pozostawić na później. Tymczasem warto ustawić opcje importowania. Kliknij w tym celu widoczny w oknie odsyłacz Opcje.
Krok 4
W wyświetlonym oknie Ustawienia importowania domyślnie aktywną pozycją na liście Ustawienia dla jest Aparaty fotograficzne. Z listy Importuj do możesz wybrać docelowy folder importowania – w jego odnalezieniu pomoże przycisk Przeglądaj – ale proponujemy pozostawić domyślne zaznaczenie Obrazy, o ile tylko na dysku systemowym masz wystarczającą ilość miejsca.
Krok 5
Na liście Nazwa folderu możesz pozostawić domyślne ustawienie Data zaimportowania + oznakowanie, jednak znacznie lepszym pomysłem jest wybór z listy pozycji Data wykonania + oznakowanie. Każdy aparat cyfrowy, zapisując plik zdjęcia na pamięci flash, zapisuje także wiele innych parametrów fotografii, m.in. datę jej wykonania. Opierając się na dacie faktycznego wykonania zdjęcia, będzie łatwiej niż na podstawie daty jego zaimportowania do Galerii fotografii ułożyć zdjęcia chronologicznie. Z listy Nazwa pliku wybierz opcję Oryginalna nazwa pliku (znakowaniem poszczególnych fotografii zajmiemy się już po ich zaimportowaniu do Galerii). Pola widoczne pod napisem Inne opcje pozostaw bez zmian i kliknij przycisk OK.
Krok 6
Zobaczysz okno dialogowe z komunikatem informującym o konieczności ponownego uruchomienia importu. Kliknij OK. W oknie Importowanie obrazów i wideo kliknij Importuj. Po chwili zobaczysz okno z ostatnio zaimportowanymi zdjęciami.
Krok 1
Zaraz po zaimportowaniu zdjęć będziesz widział w głównej części okna Galerii tylko miniatury ostatnio zaimportowanych fotografii. Zwróć uwagę na zaznaczoną po lewej stronie okna pozycję Ostatnio zaimportowane.Aby wyświetlić wszystkie zdjęcia, jakie się znajdują w Galerii, kliknij pozycję Obrazy.
Krok 2
Kliknij teraz element Oznakowania. Spowoduje to automatyczne zaznaczenie wszystkich istniejących znaczników (elementów podległych grupie Oznakowania). Jednocześnie w głównej części okna zobaczysz miniatury zdjęć podzielone wg oznaczeń. Przewiń okno na sam dół, by znaleźć zdjęcia nieoznaczone.
Krok 3
Zwróć uwagę, że jednym z gotowych oznakowań (czy też znaczników) jest element Krajobraz. Załóżmy, że chcesz oznaczyć kilka nowych zdjęć tym właśnie słowem kluczowym. Wybierz miniatury zdjęć, które chcesz oznaczyć (klikaj je, trzymając jednocześnie wciśnięty klawisz [Ctrl]). Następnie kliknij jedną z zaznaczonych miniatur prawym przyciskiem myszy i z menu kontekstowego wybierz Dodaj oznakowania.
Krok 4
Z prawej strony okna Galerii fotografii pojawi się panel znakowania. W polu tekstowym wpisz pierwsze dwie litery słowa „krajobraz”, a już będziesz mógł wybrać słowo będące nazwą oznakowania z rozwiniętej automatycznie listy. W ten sposób oznaczyłeś wybraną grupę zdjęć. Od tej pory wystarczy kliknąć w oknie Galerii fotografii oznakowanie Krajobraz, a w głównej części okna wyświetlą się tylko miniatury tak oznakowanych zdjęć.
Krok 1
Oznakowania w Galerii fotografii mają strukturę hierarchiczną – możesz opatrywać zdjęcia oznakowaniami pierwszego poziomu (jak np. „Krajobraz ”), ale równie dobrze w ramach danego oznakowania tworzyć dodatkowe oznakowania niższego poziomu. Przykładowo do oznakowania „Krajobraz” możesz dodać „Miasta” i dalej np. nazwy miast.
Krok 2
by utworzyć nowe oznakowanie pierwszego poziomu, kliknij Utwórz nowe oznakowanie, w otwartym polu tekstowym wpisz jego nazwę, np. Ludzie i wciśnij klawisz [Enter].
Krok 3
Jeżeli chcesz utworzyć oznakowanie dalszego poziomu (będące wewnątrz innego oznakowania), kliknij prawym klawiszem oznakowanie pierwszego poziomu, dla którego chcesz utworzyć dalsze oznakowania, i z menu wybierz Utwórz oznakowanie, a następnie wpisz jego nazwę i potwierdź klawiszem [Enter].
Krok 1
Kliknij miniaturę wybranego zdjęcia. Następnie na pasku narzędziowym kliknij przycisk Informacje. Po prawej stronie okna zobaczysz znany ci już z dodawania oznakowań panel informacyjny wybranego zdjęcia.
Krok 2
W dolnej części panelu kliknij przycisk Dodaj podpis i wpisz podpis w uaktywnionym polu tekstowym.
Krok 1
Z pewnością niektóre z twoich zdjęć uważasz za bardziej, inne nieco mniej udane. Zdjęcia umieszczone w Galerii fotografii możesz klasyfikować, dzięki czemu w razie potrzeby szybko odnajdziesz najlepsze ujęcia. Postępujesz podobnie jak w przypadku podpisywania zdjęć. Kliknij miniaturę wybranej fotografii, a następnie przycisk Informacje.
Krok 2
Na panelu informacyjnym, pod nazwą pliku i rozdzielczością zdjęcia znajdziesz rząd gwiazdek (domyślnie przezroczystych). Zaznacz tyle, ile potrzebujesz, by zaklasyfikować dane zdjęcie (w pięciostopniowej skali) jako np. wybitne – 5 gwiazdek, średnio udane – 3 gwiazdki, czy też nieudane – 1 gwiazdka.
Dodatkowe możliwości Galerii fotografii w Windows Vista
Oprócz funkcji ułatwiających sortowanie i wyszukiwanie zdjęć w nawet bardzo rozbudowanej bazie fotografii program Galeria fotografii systemu Windows Vista umożliwia przeprowadzenie np. prostego retuszu.
Krok 1
Wybierz (klikając myszką miniaturę) zdjęcie, które chcesz poddać dodatkowej obróbce. Następnie na pasku narzędziowym okna Galeria fotografii systemu Windows Vista kliknij przycisk Napraw.
Krok 2
Okno zmieni wygląd. Jego większą część zajmie zaznaczone zdjęcie. Po prawej stronie uzyskasz dostęp do funkcji edycyjnych. Jeżeli klikniesz Dopasuj automatycznie, program zanalizuje zdjęcie i ustawi optymalne (wg algorytmów wbudowanych w Galerię fotografii) naświetlenie i kolor. Niestety, rezultat automatyki programu nie zawsze jest zadowalający.
Krok 3
Jeżeli klikniesz Dopasuj naświetlenie, pojawią się dwa suwaki. Ustaw je według własnego uznania. Jeżeli popełnisz błąd, zawsze możesz cofnąć operację, klikając widoczny w dolnej części panelu przycisk Cofnij.
Krok 4
Klikając Dopasuj kolor, otrzymasz dostęp do trzech suwaków regulujących parametry barwne wybranego zdjęcia. Za pomocą tych trzech suwaków można uzyskać całkiem interesujące efekty. Poeksperymentuj. Zawsze możesz cofnąć nieudane ustawienie, klikając przycisk Cofnij.
Krok 5
Kolejne dwie opcje, Przytnij obraz oraz Popraw czerwone oczy, pozwalają odpowiednio skadrować zdjęcie bądź szybko usunąć tzw. efekt czerwonych oczu. Po kliknięciu przycisku Powrót do Galerii program zapisze zmiany. Zaletą Galerii fotografii systemu Windows Vista jest jednak to, że zawsze jest zapamiętywana oryginalna wersja zdjęcia. Możesz do niej w każdej chwili wrócić. Wystarczy, że klikniesz w tym celu przycisk Przywróć.