SoftwareJesienna aktualizacja

    Jesienna aktualizacja

    Nowa wersja Okienek przynosi zauważalne ulepszenia zarówno w interfejsie, jak i w poszczególnych aplikacjach. Najbardziej spektakularną zmianą jest nowe środowisko wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości. Niestety, skorzystają z niego nieliczni posiadacze kompatybilnych gogli.

    Jesienna aktualizacja

    Wraz z premierą Windows 10 zmienił się schemat aktualizacji systemu. Oprócz comiesięcznych poprawek likwidujących luki w zabezpieczeniach oraz inne znalezione błędy dwa razy do roku, na wiosnę i jesienią, Microsoft publikuje tzw. feature updates. Te duże uaktualnienia oprócz łatek dodają nowe funkcje systemu operacyjnego oraz powiązanych z nim programów.

    Warto zainstalować

    Najnowsza aktualizacja oznaczona numerem wersji 1709 (Fall Creators Update) jest instalowana począwszy od 17 października 2017 roku, w pierwszej kolejności na nowszych komputerach. W ciągu kolejnych sześciu miesięcy oprogramowanie powinno pojawić się na wszystkich kompatybilnych urządzeniach. Instalację można też przyspieszyć, korzystając z Windows Update (patrz ramka na prawej stronie). Warto to zrobić, ponieważ po instalacji system będzie lepiej chroniony przed atakami hakerów i wyposażony w wiele ulepszeń interfejsu użytkownika i aplikacji. FCU poprawia obsługę multimediów, synchronizację danych z chmurą oraz usprawnia współpracę systemu ze smartfonami z Androidem i iOS-em.

    Zmiany w wyglądzie oraz nowe funkcje

    Obraz

    W systemie pojawiły się elementy nowego stylu projektowania interfejsu i aplikacji Windows – Fluent Design. Zmiany są nieznaczne, ale bez problemu można je dostrzec. Najłatwiej zauważyć je w preinstalowanych aplikacjach UWP, takich jak Kontakty. W programie pojawił się np. akryl, czyli nowa przezroczystość widoczna w tle bocznego paska z listą kontaktów. Nazwa jest nawiązaniem do wyglądu przezroczystostych elementów, przypominających silnie zmatowione szkło, przez które widać elementy pod spodem. Podobne przezroczystości można dostrzec w tle ikon menu Start, a także bocznego paska z powiadomieniami (Centrum akcji). Nowe efekty związane z Fluent Design System widać także w prześwietleniach i animacjach towarzyszących kliknięciom w elementy menu, nowością jest też animacja powiększania obrazu w programie Zdjęcia. Zmiany stylu wizualnego w Windows 10 Fall Creators Update nie są przełomowe, ale to trendy, które – według zapowiedzi Microsoftu – będą dużo lepiej zauważalne w dużych aktualizacjach zaplanowanych na wiosnę i jesień 2018 roku. Zmiany mają też charakter funkcjonalny. Do Paska zadań można teraz przypinać kontakty z aplikacji People. Ikony takie są jednocześnie interfejsem udostępniania. Jeśli przeciągniesz na nie plik, pojawi się okienko e-maila z załączonym dokumentem. Do paska zadań można także przyczepić stronę internetową z Microsoft Edge. Nowością jest możliwość zmiany wysokości i szerokości menu Start. Użytkownicy wersji anglojęzycznej mogą cieszyć się także ulepszeniami asystenta Cortana, który pozwala teraz na głosowe sterowanie programami. Dzięki API Cortana Skills swoje aplikacje z Cortaną mogą teraz integrować także niezależni producenci, co w dłuższej perspektywie może zmienić sposób interakcji użytkownika z komputerem.

    Synchronizacja na życzenie z OneDrive’em

    Obraz

    Windows 10 Fall Creators Update przynosi także zmiany w sposobie synchronizacji plików z dyskiem internetowym OneDrive. Przypomnijmy: każdy użytkownik Windows 10 ma prawo do 15 GB bezpłatnego miejsca w chmurze, które jest przydzielane po założeniu konta w dowolnym serwisie Microsoftu (np. OneDrive.com, Outlook.com). W nowej wersji pojawił się inny sposób uzyskiwania dostępu do plików zdalnych. Po aktywowaniu opcji Pliki na żądanie w ustawieniach klienta OneDrive nowe pliki nie będą jak do tej pory domyślnie synchronizowane na dysku lokalnym. Zamiast tego pojawią się w formie linku do zbioru w chmurze. Odnośnik ten wygląda jak plik – z tą różnicą, że na liście w oknie Eksploratora Windows zamiast zielonej ikonki sygnalizującej zsynchronizowanie pliku widoczna jest niebieska chmurka symbolizująca odnośnik. Przy pierwszej próbie otworzenia pliku zostanie on automatycznie pobrany na dysk lokalny komputera.

    Czy mam zainstalowaną Creators Update?

    Obraz

    Aby sprawdzić, czy masz zainstalowaną najnowszą aktualizację systemu, otwórz menu Start i kliknij Ustawienia. W panelu kliknij System, a następnie Informacje. Przewiń ekran do sekcji <Specyfikacja systemu Windows> i zwróć uwagę na wersję. Ta opisywana ma numer 1709. Jeśli masz wcześniejszą wersję, możesz zainstalować nowszą za pomocą mechanizmu Windows Update. W tym celu ponownie otwórz menu Start i wpisz Aktualizacja. Następnie kliknij:

    Obraz

    Jeśli zostaną znalezione update’y, zainstaluj wszystkie. Aktualizacja, która dodaje opisane w artykule usprawnienia, to< Aktualizacja funkcji dla systemu Windows 10, wersja 1709 i jest na dłuższą metę niezbędna, ponieważ Microsoft wspiera duże wersje systemu (feature release) tylko przez 18 miesięcy.

    Co wiadomo na temat kolejnej wersji Windows 10?

    Obraz

    Okienka o kodowej nazwie Redstone 4 będhą oznaczone numerem 1803, co oznacza, że można spodziewać się ich pod koniec marca 2018, a aktualizowanie systemów rozpocznie się najpewniej w kwietniu 2018 roku. Nowa wersja wprowadzi elementy wizualne stylu Fluent Design do większej liczby aplikacji i części interfejsu. Na obrazkach z testowanej obecnie kompilacji beta już widać przezroczystości m.in. w panelu ustawień. Zapowiadana jest także funkcja sugerowania wpisywanych słów dla użytkowników fizycznej klawiatury. Można spodziewać się także debiutu funkcji Timeline, która pozwoli na kontynuację pracy nad projektem na innym urządzeniu z Windows 10 bez konieczności samodzielnego przenoszenia plików.

    Integracja systemu ze smartfonami z Androidem

    Wraz z nową aktualizacją Dziesiątka otworzyła się szerzej na smartfony z Androidem oraz iOS. Jest to de facto logiczną konsekwencją uśmiercenia Windows 10 Mobile w związku z jego nikłą popularnością. W panelu Ustawienia pojawił się nowy aplet Telefon. Za jego pomocą można powiązać system Windows ze smartfonem, co pozwala korzystać z funkcji Continue on PC, czyli na kontynuowanie zadań rozpoczętych w smartfonie, np. przygotowywania dokumentów. Aby było to możliwe, zarówno Windows, jak i aplikacje Microsoftu w Androidzie muszą być podłączone do tego samego konta Microsoftu. Jak powiązać smartfona z Okienkami, pokazujemy krok po kroku w warsztacie poniżej.

    Integracja windows 10 ze smartfonem

    Aby można było zintegrować Dziesiątkę ze smartfonem, system operacyjny musi być podłączony do konta Microsoft. Można to zrobić w aplecie Konta, w zakładce Konta e-mail i aplikacji.

    Krok 1

    Uruchom aplet Telefon w Ustawieniach i kliknij przycisk Dodaj telefon. Następnie wpisz numer swojego telefonu i kliknij Wyślij. Na smartfonie odbierz SMS-a z linkiem do aplikacji Microsoft Launcher. Możesz też od razu pobrać ją ze Sklepu Play.

    Obraz

    Krok 2

    Otwórz Ustawienia (służy do tego ikona trybiku w panelu wysuwanym z dolnej części ekranu), wybierz Konta i kliknij Zaloguj przy ikonie Konto Microsoft. Teraz jeśli chcesz przesłać coś do komputera, otwórz listę ostatnio używanych plików, przesuwając na smartfonie ekran w lewą stronę.

    Obraz
    Obraz

    Krok 3

    Następnie przytrzymaj obiekt i kliknij ikonkę telefonu ze strzałką. W panelu, który się pojawi, wskaż komputer, na którym chcesz wyświetlić zawartość pliku, np. Desktop. Jeśli naciśniesz Kontynuuj później, w Centrum akcji na komputerze pojawi się powiadomienie o dostępności pliku.

    Obraz
    Obraz

    używanie nowych funkcji interfejsu

    W zaktualizowanej Dziesiątce pojawiły się m.in. elementy nowego stylu projektowania interfejsu.

    Krok 1

    Elementy Fluent Design System można dostrzec m.in. w formie nowych przezroczystości okien oraz animacji w aplikacjach UWP, takich jak Zdjęcia, Kontakty czy Kalendarz.

    Krok 2

    Do paska zadań można teraz przyczepić ikony często używanych serwisów internetowych. Aby skorzystać z funkcji, wczytaj stronę w przeglądarce Edge i z menu programu wybierz polecenie Przypnij tę stronę do paska zadań.

    Obraz

    Krok 3

    Do paska zadań można także przypiąć dane adresowe z aplikacji Kontakty. W tym celu znajdź osobę, z którą często wymieniasz informacje, następnie kliknij nazwę prawym klawiszem myszy i wybierz polecenie Przypnij do paska zadań.

    Obraz

    Krok 4

    Małą, ale przydatną nowością jest możliwość udostępniania plików przez internet za pomocą menu kontekstowego. Kliknij ikonę prawym klawiszem myszy i wybierz Udostępnij, a następnie w panelu Udostępnij wybierz kontakt.

    Obraz

    Ulepszenia w aplikacjach windows

    Obraz

    Jako że aktualizacja swoją nazwą podobnie jak poprzednia nawiązuje do funkcji kreatywnych, warto wspomnieć o nowej wersji aplikacji Zdjęcia. Pojawiła się w niej funkcja Remiks filmu, która pozwala automatycznie utworzyć pokaz slajdów ze zdjęć. Po zaznaczeniu fotografii program proponuje styl wizualny pokazu wraz ze ścieżką dźwiękową, do której dopasowany jest czas odtwarzania poszczególnych obrazów. Przed wyeksportowaniem pokazu można wypróbować wiele kompozycji. Automatycznie wygenerowany pokaz można skorygować, dodając tekst, zmieniając styl wyświetlania, muzykę, a także poprzez dodanie efektów 3D. W aplikacji Zdjęcia działają także algorytmy sztucznej inteligencji, które skanują całą kolekcję zdjęć w celu rozpoznania zawartości. Po zakończeniu tego procesu obrazy można filtrować według scenerii, obiektów, a także osób rozpoznanych na zdjęciach. Wykrywane są także geotagi, co pozwala wyszukiwać zdjęcia wykonane w określonej lokalizacji. Mechanizm jest niezwykle skuteczny, a lista słów kluczowych powiązanych motywami na zdjęciu – bardzo długa. Zmiany pojawiły się także w innych programach, na przykład w przeglądarce Edge można edytować pliki PDF, a Windows Defender został wyposażony w mechanizm kontroli dostępu do wskazanych folderów, np. pulpitu, dokumentów lub innych wskazanych w ustawieniach. Utrudnia to ataki typu ransomware, polegające na szyfrowaniu plików w celu wymuszenia okupu.

    Darmowe korzyści z aktualizacji

    Aktualizacja Fall Creators Update, podobnie jak poprzednie feature updates, nie oznacza rewolucji, a mimo to w sposób dostrzegalny – i za darmo – zwiększa funkcjonalność systemu. Bez wątpienia nowy model aktualizowania jest dużo korzystniejszy dla użytkownika niż poprzedni, w którym nowe funkcje pojawiały się raz na kilka lat przy zmianie wersji systemu operacyjnego. Choć Microsoft podkreśla, że najważniejszą nowością jest interfejs VR, trzeba pamiętać, że technologia pełni raczej funkcję efektownego gadżetu. W codziennej pracy skorzystamy przede wszystkim z usprawnień klasycznego interfejsu okienkowego oraz nowych narzędzi.

    Korzystanie z nowości w narzędziach systemowych

    Aktualizacja Fall Creators Update dodaje nowe funkcje do wbudowanych aplikacji Microsoftu.

    Krok 1

    Narzędzie OneDrive ułatwia dostęp do plików przechowywanych w chmurze, co pozwala zaoszczędzić miejsce na dysku. W zakładce Ustawienia, zaznacz tę opcję którą widać na poniższym obrazku. Następnie wskaż plik i kliknij Zwolnij miejsce. Plik będzie przechowywany online, a dopiero przy próbie otwarcia ściągany na dysk lokalny.

    Obraz

    Krok 2

    Aby skorzystać z funkcji Remiks filmu, otwórz aplikację Zdjęcia, i kliknij <Utwórz>, a następnie Remiks filmu, zaznacz zdjęcia i kliknij Dodaj. Po dodaniu zdjęć automatycznie utworzona zostaje animacja. Jeśli chcesz wypróbować nowy styl, kliknij Remiksuj. Jeśli naciśniesz <Edytuj film>, będziesz mógł ręcznie wprowadzić zmiany.

    Obraz

    Krok 3

    Ulepszenia pojawiły się także w przeglądarce Microsoft Edge, która służy teraz zarówno do wyświetlania stron WWW, jak i m.in. dokumentów PDF. W nowej wersji systemu można nie tylko otwierać pliki, ale także edytować je poprzez dodawanie wyróżnień oraz notatek.

    Krok 4

    W aplikacji Paint 3D możesz teraz bezpośrednio importować modele trójwymiarowe z serwisu Remix 3D. Wiele z tych modeli zostało przygotowanych przez profesjonalnych grafików i można ich używać we własnych projektach. Aby pobrać model, kliknij przycisk Remix 3D na pasku narzędzi Paint 3D.

    Rzeczywistość wirtualna i rozszerzona rzeczywistość

    Windows 10 Fall Creators Update przynosi także zupełnie nowe środowisko wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości, Windows Mixed Reality. Pod tą nazwą kryje się interfejs do obsługi systemu operacyjnego w goglach rzeczywistości wirtualnej (VR). Po podłączeniu zgodnego zestawu sprzętowego można przenieść się do w pełni trójwymiarowego środowiska przypominającego willę, pełniącą tę samą rolę co okna, pasek zadań i pulpit w środowisku 2D. Uruchamiane aplikacje pojawiają się w oknach, które można dowolnie rozmieścić w trójwymiarowej przestrzeni. Do manipulacji obiektami można wykorzystać mysz albo kontrolery, które śledzą ruchy dłoni. Za ich pomocą da się nie tylko grać w gry zgodne z technologią VR, ale także pisać na klawiaturze ekranowej. Jeśli nie masz sprzętu do VR, możesz spróbować hybrydowej aplikacji Mixed Reality Viewer, która pozwala na nakładanie obiektów 3D na obraz z wbudowanej kamery. Modele można zaprojektować w programie Paint 3D, da się też zaimportować obiekty z bazy modeli, które zostały udostępnione w sieci przez innych użytkowników tej aplikacji.

    Obraz

    Środowisko Windows Mixed Reality dostarcza interfejsu do interakcji z systemem poprzez gogle rzeczywistości wirtualnej. Można w nim uruchamiać nie tylko gry, ale także wszystkie programy użytkowe i multimedialne UWP obecne w sklepie Microsoft Store.

    Obraz

    Aby w pełni skorzystać z możliwości rzeczywistości wirtualnej, trzeba mieć zestaw złożony z gogli i kontrolerów, wykrywających ruch rąk i pozwalających komputerowi odwzorować go w przestrzeni wirtualnej. Cena kompletu to przynajmniej 2000 zł.

    Wybrane dla Ciebie