Kaspersky IS 2012 w akcji
Najlepszym z testowanych komercyjnych pakietów ochronnych okazał się program firmy Kaspersky Lab Kaspersky Internet Security 2012. W warsztacie przybliżamy szczegóły dotyczące korzystania z tego oprogramowania.
Instalacja i pierwsze kroki w KIS 2012
Instalację KIS 2012 przeprowadza standardowy kreator. Ty po prostu potwierdzasz kolejne etapy. Program uruchomi się automatycznie po zakończeniu instalacji. Najpierw będzie przez chwilę gromadził informacje o systemie. Na pulpicie Windows pojawi się gadżet Kaspersky Lab.
Krok 1
Po chwili wyświetli się okno Aktywacja Kaspersky Internet Security 2012. Jeżeli kupiłeś pełną wersję produktu, kod aktywacyjny (znajdziesz go w pudełku, a w przypadku wersji online otrzymasz e-mailem), wpisz w widoczne pola. Jeżeli chcesz tylko wypróbować program, zaznacz opcję Aktywuj wersję testową. Kliknij Dalej.
Krok 2
Po wprowadzenia prawidłowego klucza zostaniesz poproszony o podanie adresu e-mailowego, na który zostanie przesłana kopia klucza aktywacyjnego. Na kolejnym etapie otrzymasz informację o poprawnym zakończeniu procesu aktywacji. Kliknij Zakończ.
Krok 3
Bezpośrednio po aktywowaniu oprogramowania rozpocznie się aktualizacja, o czym informuje wpis Bazy danych: aktualizacja.
Krok 4
W oczekiwaniu na zakończenie aktualizacji przyjrzyj się opcjom wywoływanym za pośrednictwem instalowanego z programem gadżetu pulpitu. Za jego pomocą możesz wywołać kolejno: aktualizację, menedżer zadań KIS, okno raportów oraz okno ustawień programu.
Krok 5
Powróćmy do okna głównego. W jego dolnej części wyświetla się przewijany pasek z ikonami, których kliknięcie wywołuje poszczególne zadania. Możesz od razu zobaczyć cały zestaw narzędzi, klikając widoczną nad paskiem ikon strzałkę w górę.
Krok 6
Panel ikon rozwinie się na całe okno programu. W ten sposób uzyskasz dostęp do praktycznie każdej funkcji pakietu KIS 2012. Oprócz ikon widocznych na panelu możesz za pomocą kontrolek widocznych w górnej części okna sprawdzić ustawienia ochrony w chmurze, wywołać okno z raportami i statystykami działania programu oraz otworzyć okno ustawień programu. Natomiast w dolnej części okna znajdują się odnośniki do pomocy wbudowanej w program i pomocy technicznej oferowanej przez producenta.
Pełne skanowanie komputera
Standardowa ochrona zapewniana przez KIS 2012 jest optymalna podczas normalnego korzystania z komputera. Czynnością zalecaną przez wszystkich producentów programów zabezpieczających jest przeprowadzenie pełnego skanowania komputera.
Krok 1
Wywołaj okno główne programu, np. dwukrotnie klikając umieszczony na pulpicie gadżet Kaspersky Lab.
Krok 2
W oknie głównym kliknij ikonę Skanowanie. Zobaczysz dostępne tryby działania skanera. Interesującą nas funkcją w tym przypadku jest: Pełne skanowanie, ale możesz również przeskanować tylko newralgiczne składniki systemu lub uruchomić detektor luk w systemie i zainstalowanych aplikacjach. Oprócz tego w oknie wyświetlany jest tzw. obszar zrzutu, ramka, na którą możesz – techniką przeciągnij i upuść – przeciągnąć wybrany plik lub folder. Kliknij przycisk Pełne skanowanie i poczekaj na zakończenie tej operacji.
Krok 3
Ponieważ skanowanie może zająć wiele godzin, możesz automatycznie wyłączyć komputer po zakończeniu skanowania. Kliknij wyświetlany w trakcie skanowania odnośnik pozostaw komputer włączony. Z menu, które się teraz rozwinie, wybierz pozycję wyłącz komputer. Możesz już zamknąć okno programu, skanowanie będzie kontynuowane w tle.
Krok 4
Podczas skanowania możesz normalnie korzystać z komputera, choć działanie niektórych aplikacji może być nieco wolniejsze. W każdej chwili możesz obejrzeć przebieg skanowania, klikając widoczną w gadżecie Kaspersky’ego ikonę Menedżer zadań. Wyświetli się wtedy okienko Menedżer zadań, a w nim pasek postępu informujący o przebiegu skanowania.