Foto/Audio/WideoKieszonkowe kino

    Kieszonkowe kino

    Przenośny odtwarzacz multimedialny MP4 to dzisiaj urządzenie typu: wszystko w jednym. Już nie tylko odtwarza muzykę. Umożliwia także wyświetlanie materiałów wideo i przeglądanie zdjęć. Przetestowaliśmy szesnaście urządzeń MP4 w cenie do 600 zł, aby wskazać najlepsze.

    Kieszonkowe kino

    Moim zdaniem

    • Sebastian Stolarczyk redaktor działu Hardware

    Odtwarzacz MP4 to niewątpliwie ciekawe, bogate w funkcje urządzenie, ale trzeba pamiętać, że z powodu jego wszechstronności nie można oczekiwać cudów (np. wysokiej jakości odtwarzanych filmów). W naszym teście znalazły się urządzenia o różnych cechach szczególnych, których producenci starali się znaleźć złoty środek pomiędzy wygodą obsługi, dużym wyświetlaczem a czasem pracy baterii. W efekcie mamy do czynienia z mnóstwem kompromisów, w których wyniku każdy powinien znaleźć odpowiedni dla siebie model. Nie sądzę, by nowsze odtwarzacze MP4, mimo ich zalet, szybko zastąpiły mniejsze modele MP3.

    W artykule znajdziesz:

    • Informacje o formatach plików odtwarzanych przez odtwarzacze MP4
    • Dodatkowe funkcje przenośnych urządzeń MP4
    • Od czego zależy jakość odtwarzanego dźwięku
    • Wnioski z testu 16 urządzeń w cenie 300–600 zł

    Tradycyjne odtwarzacze plików MP3 o jednej czy dwóch funkcjach (słuchanie muzyki, dyktafon) są coraz częściej zastępowane prawdziwymi kombajnami, łączącymi w sobie wiele funkcji multimedialnych.

    Odtwarzanie i nagrywanie

    Dobry odtwarzacz MP4 musi być przede wszystkim dostosowany do różnorodnych formatów plików. Praktycznie wszystkie dostępne na rynku urządzenia są w stanie odtworzyć pliki MP3 i WMA o stałym i zmiennym współczynniku kompresji danych (tzw. bitrate). Niektóre odtwarzacze pozwalają jednak odsłuchiwać także wiele innych rodzajów plików dźwiękowych. Wśród testowanych urządzeń znalazły się modele odtwarzające pliki w formacie OGG, WAV i ASF. Zasada jest prosta: im więcej obsługiwanych formatów, tym lepiej.

    To samo dotyczy innych rodzajów danych – plików graficznych i klipów filmowych. Dobry odtwarzacz powinien wyświetlać nie tylko małe pliki JPG, ale także przeskalować na mały wyświetlacz obrazy o większych rozdzielczościach. Okazuje się jednak, że nie każde urządzenie dobrze sobie z tym radzi. Najgorzej jest z odtwarzaniem materiałów wideo. Tutaj praktycznie jedynym poprawnie obsługiwanym formatem jest AVI. Niestety, nawet nie każdy rodzaj tych plików. Najczęściej klip musi być odpowiednio przygotowany do współpracy z danym odtwarzaczem, tj. zakodowany w rozdzielczości właściwej dla danego urządzenia. Dlatego wielu producentów dołącza do swoich produktów oprogramowanie umożliwiające konwersję filmów do właściwych parametrów.

    Cechy dobrego odtwarzacza MP4

    • WYGODA KORZYSTANIA Menu odtwarzacza musi być przejrzyste, intuicyjne, a samo poruszanie się po nim nie powinno stanowić kłopotu. Ważne jest ponadto sterowanie urządzeniem – najlepiej, jeśli służy do tego ekran dotykowy, dżojstik lub przycisk krzyżowy.
    • JAKOŚĆ DŹWIĘKU Odtwarzacz powinien odtwarzać dźwięk bez zniekształceń i szumów. Istotne są również słuchawki – najprostszy model może zepsuć całą przyjemność słuchania muzyki.
    • POJEMNOŚĆ Najlepiej wybrać urządzenie, które ma przynajmniej 2 GB pamięci, ponieważ dłuższe filmy mają duży rozmiar. Mniejsza pojemność wystarczy jednak, jeśli odtwarzacza będziemy używać głównie do muzyki.

    Dodatkowe funkcje

    Obraz

    Dobry odtwarzacz powinien obsługiwać tagi ID3 (najlepiej z polskimi znakami), w których są umieszczone dodatkowe informacje na temat odtwarzanych plików (np. nazwa albumu, tytuł utworu, gatunek muzyczny itd.). Niezbędną funkcją jest także korektor barwy dźwięku, za którego pomocą można dopasować barwę dźwięku do własnych upodobań. Poza predefiniowanymi ustawieniami barwy przydaje się również możliwość wyboru własnego ustawienia.

    Możliwości nagrywania dźwięku w przypadku różnych urządzeń również są na zbliżonym poziomie. Prawie każdy model może nagrywać z wbudowanego mikrofonu, radia FM czy wejścia liniowego (jeśli jest wyposażony w tego typu gniazdo). W większości przypadków można również wybrać jakość rejestrowanych nagrań. Oczywiście najlepiej, jeśli odtwarzacz pozwala zapisywać w którymś z kompresowanych formatów (zazwyczaj MP3 lub WMA).

    Wyposażenie i obsługa

    Wielofunkcyjne urządzenie multimedialne powinno być wyposażone w duży ekran, zapewniający komfort korzystania z niego. Ważną cechą dobrego odtwarzacza MP4, najczęściej traktowaną przez producentów po macoszemu, jest przejrzystość menu, która wpływa na wygodę przeglądania danych zapisanych w pamięci. Intuicyjną obsługę umożliwia też zagnieżdżona struktura folderów (przeglądanie plików działa na podobnej zasadzie, jak na dysku twardym komputera). Z odtwarzaczy, w których każdy typ pliku (muzyka, filmy, nagrania, obrazki) ma przypisany tylko jeden specjalny folder, korzysta się niewygodnie i trudno dostać się do materiałów zapisanych w innych miejscach.

    Niezwykle istotnym elementem wyposażenia są słuchawki. Najważniejszą ich cechą jest jakość dźwięku. Niestety, na tym polu wśród przetestowanych odtwarzaczy są największe różnice. Większość dostępnych na rynku modeli jest sprzedawana ze słuchawkami o bardzo słabej, a najwyżej przeciętnej jakości. Podczas zakupu warto poświęcić temu elementowi więcej uwagi, chyba że od razu planujemy wymianę słuchawek na lepsze.

    Ostatnią z ważnych cech odtwarzacza jest jak najdłuższy czas pracy na akumulatorze. Jest on zależny od rodzaju plików: dłuższy – podczas odtwarzania muzyki, krótszy – podczas oglądania filmów. Dobrze jest oczywiście wybrać model odtwarzacza, który może długo pracować na baterii, ale w niektórych wypadkach czas pracy wynika nie z dobrego akumulatora, lecz z małego ekranu.

    Podsumowanie testu

    Obraz

    Przetestowaliśmy 16 urządzeń, wybierając takie, które są wyposażone w duże ekrany, odtwarzają jak największą gamę formatów audio i wideo, a jednocześnie mieszczą się w cenie maksymalnie 600 zł.

    Korzystanie z odtwarzaczy

    Największe różnice między odtwarzaczami występują w przypadku sterowania urządzeniem. Najwygodniejsze są modele z ekranami dotykowymi, ale okazuje się, że ekran ekranowi nierówny. O ile w modelu Vedia C39 ekran dotykowy działa naprawdę dobrze, o tyle w odtwarzaczu Laberg SMART sprawuje się już gorzej – czasami trzeba było dwukrotnie stukać palcem lub rysikiem, by zadziałał.

    Wygodnie steruje się odtwarzaczami wyposażonymi w dżojstik lub przyciski krzyżowe. Wyróżniają się pod tym względem odtwarzacze Creative ZEN i iriver X20. Model firmy iriver ma nie tylko przycisk krzyżowy, ale dodatkowo dwukierunkowe kółko, za którego pomocą można poruszać się po menu. W praktyce rozwiązanie sprawuje się nawet lepiej niż ekran dotykowy. Przeciętnie natomiast steruje się odtwarzaczem Trak VMP-610, na którym przyciski dotykowe łatwo pomylić.

    Uniwersalność

    Multimedialne urządzenia dobrze wypadły pod względem liczby obsługiwanych formatów dźwiękowych (większość radziła sobie świetnie z odtwarzaniem popularnych formatów), ale słabiutko w odtwarzaniu filmów. Praktycznie żaden model nie jest w stanie odtworzyć przygotowanych wcześniej różnej wielkości próbek filmów w formatach DivX, Xvid, WMV. Każdy odtwarzacz do poprawnego wyświetlenia filmu potrzebuje konwersji materiału na specjalny format. Na szczęście producenci najczęściej umieszczają stosowne instrukcje w przewodniku użytkownika (np. rozdzielczość i współczynnik bitrate odtwarzanego formatu).

    Dodatkowe funkcje

    Do dodatkowych funkcji można zaliczyć np. odczytywanie plików tekstowych. Niestety, tylko nieliczne odtwarzacze poprawnie odczytują polskie znaki. Wśród opisanych modeli wyróżniają się tutaj Trak VMP-610, Pentagram Vanquish R Wave, Vedia C3, Vedia V39. Pierwsze trzy wyświetlają polskie znaki w standardzie CP1250, a ostatni – w formacie ISO 8859–2. Wśród dodatkowych funkcji napotkaliśmy kalendarz (Vedia V39 i oba odtwarzacze Creative). W kilku modelach można uruchomić proste gry.

    Prawie każdy testowany odtwarzacz stwarza możliwość uregulowania barwy dźwięku za pomocą kilku predefiniowanych ustawień (najczęściej 6–8). Niektóre urządzenia mają też zestaw dodatkowych efektów dźwiękowych, które jeszcze bardziej modyfikują brzmienie. Pentagram Vanquish R Wave ma np. efekt Stone 3D, a odtwarzacze ZEN i ZEN V Plus funkcję Bass Boost.

    1. miejsce - Vedia V39

    Obraz

    Odtwarzacz obsługuje dużo formatów plików, a dzięki dotykowemu ekranowi korzystanie z urządzenia jest niezwykle komfortowe. Przejrzysta struktura folderów dodatkowo podnosi łatwość obsługi. Urządzenie ma również dobre słuchawki.

    Plusy
    • Ekran dotykowy
    • Duży wyświetlacz z intuicyjnym menu
    • Dobre słuchawki
    Minusy
    • Brak obsługi tagów ID3v2
    • Błędy w tłumaczeniu
    • Czas kopiowania plików

    2. miejsce - Creative ZEN

    Obraz

    ZEN cechuje się przede wszystkim mnogością funkcji i ustawień. Z odtwarzacza bardzo wygodnie się korzysta dzięki przyciskowi krzyżowemu z dodatkowymi klawiszami. Pojemność można łatwo powiększyć za pomocą karty pamięci SD.

    Plusy
    • Jakość wykonania
    • Wysoka jakość dźwięku
    • Tagi ID3 z polskimi znakami
    • Obsługa wszystkich formatów graficznych
    Minusy
    • Brak możliwości nagrywania z radia FM
    • Ładowanie tylko z komputera

    3. miejsce - Vedia C3

    Obraz

    Odtwarzacz ma świetnej jakości metalową obudowę i bardzo dobrą nawigację po menu – bazuje na klasycznej strukturze katalogów. Dżojstik pracuje perfekcyjnie. Urządzenie oferuje słabą jakość dźwięku. Ma duży i czytelny wyświetlacz.

    Plusy
    • Wygodne sterowanie
    • Duży, czytelny ekran
    • Podwójne gniazdo słuchawkowe
    Minusy
    • Duża waga odtwarzacza
    • Słaba jakość dźwięku

    4. miejsce - iriver X20

    Obraz

    Odtwarzacz ma wzorowe, niezwykle wygodne sterowanie. Oprócz przycisku krzyżowego ma również kółko do regulacji głośności i nawigacji po menu. Urządzenie zapewnia bogatą paletę możliwości nagrywania dźwięku z różnych źródeł.

    Plusy
    • Rewelacyjne sterowanie
    • Solidne wykonanie
    • Świetna jakość dźwięku
    Minusy
    • Angielski język menu
    • Obsługa tylko małych plików JPEG

    5. miejsce - Laberg SMART

    Obraz

    Atutem modelu jest wysoka jakość wykonania i wygodna obsługa (mimo że czasami trzeba mocniej nacisnąć ekran dotykowy). Ponadto odtwarzacz ma dobrą jakość dźwięku i łatwe przeglądanie plików (struktura katalogów jest bardzo przejrzysta). Menu odtwarzacza wygląda jak w telefonie Apple iPhone.

    Plusy
    • Ekran dotykowy
    • Przejrzyste menu
    • Tagi ID3 z polskimi znakami
    • Bogata instrukcja
    Minusy
    • Przeciętne słuchawki
    • Angielski język menu
    • Problemy z rozpoznawaniem dotyku ekranu

    6. miejsce - Pentagram Vanquish R Wave

    Obraz

    Na pierwszy rzut oka odtwarzacz ma wszystkie niezbędne funkcje, ale po chwili okazuje się, że dotykowe sterowanie nie należy do udanych i brakuje możliwości zmiany orientacji wyświetlania. Vanquish ma za to przejrzysty interfejs.

    Plusy
    • Ładny interfejs
    • Tagi ID3 z polskimi znakami
    • Obsługa wszystkich formatów graficznych
    Minusy
    • Nieudane sterowanie dotykowe
    • Słaba jakość dźwięku
    • Bardzo widoczne odciski palców

    7. miejsce - Mpio MG100

    Obraz

    Odtwarzacz ma niewielkie gabaryty, a trzymany w ręce jak pilot telewizyjny zapewnia wygodną obsługę. Plusem urządzenia jest sporo ustawień korektora dźwięku i obsługa wielu formatów obrazków. Szkoda, że zabrakło możliwości zapamiętania ustawień stacji radiowych i wyświetlania tagów ID3 w plikach muzycznych.

    Plusy
    • Wygoda obsługi
    • Niewielkie rozmiary
    • Dużo ustawień korektora
    Minusy
    • Mało intuicyjne menu
    • Brak obsługi tagów ID3
    • Angielski język menu

    8. miejsce - iriver clix

    Obraz

    Odtwarzacz o najciekawiej rozwiązanym sterowaniu – po menu można się poruszać, naciskając przy krawędziach boki urządzenia. Clix radzi sobie tylko z małymi plikami JPEG. Do zalet można zaliczyć 9 ustawień korektora i efekty SRS.

    Plusy
    • Wysoka jakość obrazu
    • Komfortowa obsługa
    • Długi czas pracy akumulatora
    Minusy
    • Przeciętne słuchawki
    • Wyświetlanie tylko plików JPG
    • Ładowanie wyłącznie przez USB

    9. miejsce - iBox Neo IMP3 1510

    Obraz

    Wygoda obsługi to największa zaleta produktu. Sterowanie sprawuje się bez zarzutu, a sama struktura dostępu do plików jest wzorowa. Odbiór psują jednak słabe, niewygodne słuchawki, a także średni czas pracy na akumulatorze.

    Plusy
    • Dobre sterowanie
    • Czytelny ekran
    • Możliwość nagrywania z wejścia liniowego
    Minusy
    • Słabe słuchawki
    • Brak obsługi tagów ID3
    • Niewiele ustawień korektora barwy

    10. miejsce - Creative ZEN V Plus

    Obraz

    ZEN V Plus to jeden z najmniejszych odtwarzaczy w teście, dlatego jego przenoszenie jest najmniej krępujące. Urządzenie imponuje bogactwem funkcji, m.in. dodatkowymi efektami dźwiękowymi i możliwością rejestracji dźwięku przez wejście liniowe. Z powodu małych wymiarów sterowanie nie jest zbyt wygodne.

    Plusy
    • Niewielkie gabaryty
    • Bogate wyposażenie
    • Duża liczba funkcji
    Minusy
    • Wymagane dodatkowe oprogramowanie
    • Obsługa niewielu formatów filmów (potrzebna konwersja)

    11. miejsce - Trak VMP-610

    Obraz

    Urządzenie z zewnątrz prezentuje się atrakcyjnie, ale dotykowe sterowanie nie jest zbyt wygodne – przyciski mogłyby być ustawione poziomo, jak pozycje menu odtwarzacza. Minusem jest również krótki czas pracy podany przez producenta.

    Plusy
    • Dobra jakość wykonania
    • Dźwięk bez zastrzeżeń
    • Łatwe przeglądanie folderów i plików
    Minusy
    • Niewygodne sterowanie
    • Przeciętne słuchawki
    • Krótki czas pracy

    12. miejsce - Cowon iAudio F2

    Obraz

    Obok odtwarzacza ZEN V Plus to najmniejszy odtwarzacz w teście. Mimo dużej liczby funkcji z powodu miniaturyzacji cierpi odrobinę komfort obsługi, bowiem nie jest ona wygodna dla wszystkich. Urządzenie długo pracuje na akumulatorze i poprawnie obsługuje nawet polskie tagi ID3. Wyświetla tylko małe obrazki JPG.

    Plusy
    • Niewielki rozmiar
    • Mnogość funkcji
    • Intuicyjna nawigacja po menu ekranowym
    Minusy
    • Nie jest wygodny dla każdego
    • Angielski język menu
    • Ładowanie tylko przez port USB

    13. miejsce - Cowon iAudio U3

    Obraz

    Mimo małych wymiarów odtwarzaczem steruje się bardzo wygodnie dzięki dwukierunkowemu dżojstikowi. Zaletą produktu jest obsługa tagów ID3, intuicyjna nawigacja oraz jakość dźwięku. Efekt psuje jednak ścierająca się na bokach farba.

    Plusy
    • Niewielkie gabaryty
    • Wygodna obsługa za pomocą dżojstika
    • Możliwość nagrywania z wejścia liniowego
    Minusy
    • Brak obsługi plików tekstowych
    • Angielski język menu
    • Wycierająca się warstwa farby

    14. miejsce - mpman CS200

    Obraz

    Jak w przypadku modelu Pentagram, cechą szczególną odtwarzacza jest przejrzyste menu, które obsługuje się niemal wzorowo (choć dżojstik pracuje z oporami). Odtwarzacz ma ponadto duży ekran, ale odbija się to na długości pracy akumulatora.

    Plusy
    • Bardzo dobra jakość i wierność dźwięku
    • Przejrzysty wyświetlacz
    • Stosunkowo duży ekran
    Minusy
    • Brak obsługi tagów ID3
    • Słabe słuchawki (bez niskich tonów)
    • Angielski język menu

    15. miejsce - Apollo Adagio AP-920

    Obraz

    Odtwarzacz nie wyróżnia się niczym szczególnie pozytywnym, i w dodatku ma kilka poważnych wad. Dołączone w zestawie słuchawki są kiepskie. Urządzenie nie wyświetla tagów ID3, a poruszanie się po pozycjach menu jest niewygodne. Dość łatwo przegląda się dużą, bo aż 4-gigabajtową pamięć.

    Plusy
    • 4 GB pamięci
    • Wygodne przeglądanie katalogów
    Minusy
    • Przeciętny czas pracy
    • Kiepska nawigacja po menu
    • Słuchawki nie nadają się do użytku

    16. miejsce - mobiBLU US2

    Obraz

    Odtwarzacz budzi mieszane uczucia. Do jego zalet można zaliczyć przede wszystkim niewielką wagę, atrakcyjny wygląd i białą obudowę, na której nie pozostają odciski palców. Minusem jest jednak chwilami mało czytelny ekran. Przeszkadza również konieczność konwertowania filmów, by były poprawnie wyświetlane.

    Plusy
    • Projekt i wykonanie
    • Dużo dodatkowych ustawień barwy dźwięku
    • Bardzo mała masa
    Minusy
    • Brak obsługi tagów ID3
    • Przeciętnie wygodne sterowanie
    • Mało czytelny ekran
    muzykafilmmultimedia

    Wybrane dla Ciebie