Foto/Audio/WideoKino w walizce

    Kino w walizce

    Wyjeżdżając w podróż, możesz nadrobić zaległości w oglądaniu filmów. Wystarczy, że zabierzesz ze sobą przenośny odtwarzacz DVD. Dodatkowo urządzenie może uprzyjemnić czas twoim współpasażerom. Pozostaje tylko wybór właściwego modelu. W tym pomoże nasz test.

    Kino w walizce

    Moim zdaniem

    • Sebastian Kręzel redaktor działu Hardware

    Jeśli szukasz dobrego odtwarzacza, wybierz najbardziej uniwersalny. Takim urządzeniem będzie odtwarzacz świetnie radzący sobie z różnymi formatami DivX i XviD, a także z różnymi nośnikami. Jednak na tym nie koniec. Musi sobie także radzić z odczytywaniem napisów w różnych formatach i do tego wyświetlać polskie znaki. Współczesny odtwarzacz przenośny powinien być wyposażony w złącze USB. Dobrze by było, jeśli by miał też wbudowany czytnik kart pamięci. Dzięki takim rozwiązaniom przenoszenie danych między różnymi urządzeniami staje się znacznie łatwiejsze i nie ogranicza nas tylko do płyt DVD.

    W artykule znajdziesz:

    • Na co zwrócić uwagę przy zakupie odtwarzacza
    • Cechy dobrego przenośnego odtwarzacza DVD
    • Wyniki testu 7 różnych urządzeń w cenie od 350 do 1100 zł

    Przenośny odtwarzacz DVD jest dobrym rozwiązaniem na długą podróż. Urządzenia te swoją konstrukcją przypominają miniaturowe laptopy, jednak w miejscu klawiatury mają kieszeń na płyty CD/DVD, a z boku umieszczone są przyciski sterowania. Dodatkowo mają pilot oraz dwa zasilacze: zwykły sieciowy i do podłączenia w samochodzie. No i oczywiście baterię, która zapewnia działanie urządzenia od 5 do 12 godzin.

    Grupa odtwarzaczy przenośnych nie jest pokaźna i wybór może się wydawać bardzo łatwy. Mimo to różnią się znacznie między sobą ceną, możliwościami oraz wyposażeniem. Najtańsze sprzedawane są już za 350 zł, najdroższe kosztują ponad 1000 zł.

    Możliwości odtwarzania

    Obraz

    W przenośnych odtwarzaczach DVD głównym nośnikiem danych są płyty DVD oraz CD. Wszystkie urządzenia pozwalają na odtwarzanie filmów DVD i Video CD, a najnowsze również DivX i XviD. Odtwarzacze radzą sobie także z wyświetlaniem napisów do filmów DivX, choć z poprawnym odczytaniem polskich znaków oraz poszczególnych formatów bywa różnie. Niestety informacje o tym, jakie formaty są obsługiwane, trudno znaleźć w broszurkach reklamowych. Dopiero zgłębienie instrukcji obsługi daje niejakie wyobrażenie o możliwościach urządzenia. Zatem przed zakupem polecamy przejrzenie instrukcji obsługi dołączonej do odtwarzacza.

    Cechy dobrego odtwarzacza

    • FORMATY I NOŚNIKI Im większa liczba rozpoznawanych formatów, tym mniejsze ryzyko trafienia na film, który się nie odtworzy.
    • NAPISY DIVX Rozpoznawanie napisów DivX, zwłaszcza polskich, jest konieczne, jeśli masz dużą kolekcję filmów w takim formacie.
    • PORT USB I CZYTNIK KART Jeżeli chcesz mieć szybki dostęp do zdjęć czy filmów przenoszonych na kluczach USB, odtwarzacz musi mieć port USB i czytnik kart pamięci.
    • WYMIARY I MASA Ponieważ jest to urządzenie do częstego przenoszenia, musi mieć możliwie małe wymiary i wagę.
    • MOŻLIWOŚĆ ZAMONTOWANIA W SAMOCHODZIE W zestawie powinien się znajdować system pasków pozwalający na stabilne zamontowanie odtwarzacza w samochodzie.
    • BATERIA Im większa jest pojemność baterii (wyrażana w mAh lub godzinach pracy), tym lepiej. Dzięki niej odtwarzacz będzie mógł długo działać bez zasilania sieciowego.
    • ZŁĄCZA AUDIO I WIDEO Uniwersalny odtwarzacz powinien mieć bogatą paletę złączy pozwalających na podłączenie go do różnych urządzeń zewnętrznych.

    Na przenośnych odtwarzaczach można także słuchać muzyki zapisanej w formacie MP3 lub WMA oraz oglądać zdjęcia. Część urządzeń jest też wyposażona w złącza USB oraz wbudowane czytniki kart pamięci flash (z reguły SD i MMC). Plusem takiego rozwiązania jest nie tylko możliwość przeglądania zdjęć zapisanych na tych nośnikach, ale także oglądania filmów.

    Ekrany

    Przenośne odtwarzacze różnią się zastosowanymi ekranami. Różnice wynikają przede wszystkim z ich wielkości oraz rozdzielczości. Zwykle mają przekątną 7”, ale zdarzają się modele z większym wyświetlaczem, nawet o wielkości 8,6”. Zwiększa to komfort przy oglądaniu filmów, zwłaszcza z nieco większej odległości. W większości urządzeń ekran jest matowy, ale zdarzają się wyjątki z lekko odblaskową powłoką (na szczęście nie tzw. glare) nieco utrudniającą oglądanie.

    Obraz

    Oczywiście należy mieć na uwadze fakt, że im większy ekran, tym krótszy jest czas działania urządzenia na baterii. Nie jest to jednak sztywną regułą, gdyż producenci takich urządzeń rekompensują pobór mocy zastosowaniem baterii o większej pojemności. Wtedy minimalnie wzrasta masa urządzenia – coś za coś.

    Niektóre odtwarzacze mają odwracane ekrany, zapewniające większą elastyczność, jeśli chodzi o montaż urządzenia np. w samochodzie. Takie ekrany ułatwiają też oglądanie filmów w sytuacji, gdy odtwarzacz ma swoje stałe miejsce w aucie.

    Wyposażenie i złącza

    Przenośny odtwarzacz DVD może z powodzeniem pełnić funkcję odtwarzacza stacjonarnego, jeżeli ma odpowiedni zestaw złączy. Przed zakupem przyjrzyj się ich liście. Wszystkie takie złącza są w standardzie minijack, co wynika z braku miejsca na krawędziach obudowy. Wszystkie urządzenia bez wyjątku mają jedno lub nawet dwa wyjścia słuchawkowe oraz jedno wyjście wideo pozwalające podłączyć np. telewizor. Oczywiście do tego celu należy wykorzystać przejściówkę dołączoną do zestawu. Tylko niektóre odtwarzacze mają cyfrowe wyjście audio, dzięki któremu można odtwarzać dźwięk przestrzenny o wysokiej jakości na zewnętrznym zestawie głośnikowym. Wybrane urządzenia mają też wejście audio i wideo, które pozwala na podłączenie np. zewnętrznego tunera.

    Jeśli chodzi o wyposażenie dodatkowe, poza podstawowymi elementami, jak: zasilacz samochodowy i sieciowy, przejściówka wideo i pilot, w zestawie można znaleźć takie dodatki, jak np. torba do przenoszenia urządzenia czy słuchawki. Niekiedy producent dołącza specjalną podstawkę, pasy pozwalające na przymocowanie odtwarzacza do zagłówka fotela samochodu albo torbę pozwalającą na takie mocowanie.

    Podsumowanie testu

    Zapoznaliśmy się z siedmioma różnymi odtwarzaczami, poznaliśmy ich słabe i mocne strony, co pozwoliło nam wyłonić najlepszy.

    Ekrany LCD

    Obraz

    Nawet najmniejszy ekran o przekątnej 7” pozwala na uzyskanie niezłego obrazu, w zupełności wystarczającego do oglądania filmów. W takie ekrany jest wyposażonych pięć testowanych odtwarzaczy. Natomiast Philips i Panasonic dysponują nieco większymi ekranami (odpowiednio 8,6” oraz 8,5”).

    Generalnie w żadnym wypadku nie można mieć zastrzeżeń do kolorystyki czy płynności wyświetlanego obrazu. Wyjątkiem jest Mustek, który nadmiernie „spłaszcza” filmy panoramiczne. Także w tym urządzeniu widoczne są jaśniejsze krawędzie ekranu, co wiąże się z jego nierównym podświetlaniem.

    Sześć urządzeń ma matową powłokę odblaskową dobrze redukującą refleksy świetlne. Jedynie Manta ma nieco połyskliwą powłokę, nieznacznie utrudniającą oglądanie filmów, zwłaszcza jeśli za telewidzem znajduje się jasne tło.

    Rozpoznawanie formatów

    Testowane urządzenia bez przeszkód odtwarzają także filmy DivX i XviD. Oczywiście nie wszystkie radzą sobie dobrze z bogatą paletą formatów kompresji. Pięć urządzeń miało problemy z kompresją GMC, dwa inne nie rozpoznają formatu DivX 3. Z wyświetlaniem napisów też jest różnie. Najmniej (tylko jeden format) jest rozpoznawanych przez odtwarzacz Philipsa, a najwięcej przez Mantę. Pozostałe urządzenia odczytują co najmniej pięć formatów. Natomiast polskie znaki w napisach poprawnie odtwarza tylko Manta, Ferguson, Sony i Panasonic.

    Poza filmami wszystkie odtwarzacze radzą sobie ze zdjęciami (JPG) oraz muzyką MP3. Plusem jest też obsługa wielu standardów nośników. Manta, Mustek, Ferguson i Sony mają złącze USB i wyświetlają materiały z pamięci USB flash.

    Jakość wykonania

    Pod względem jakości wykonania najlepiej prezentuje się odtwarzacz firmy Panasonic. Dobrej jakości obudowa bez problemów zniesie podróż, nie można mieć też zastrzeżeń do panelu sterowania. Szkoda, że sprzęt nie ma USB.

    Nieco słabiej są wykonane urządzenia firm Sony, Philips oraz LG, choć i w tym wypadku nie można mieć większych zastrzeżeń. Najsłabiej pod tym względem oceniliśmy produkty takich marek, jak: Manta, Ferguson i Mustek. Ten ostatni ma fatalny przycisk sterowania, który znacznie utrudnia korzystanie z odtwarzacza. Poza tym ma baterię bardzo mocno wystającą z tyłu. W efekcie do ustawienia odtwarzacza potrzeba większej ilości miejsca niż na konkurencyjne modele. Dla odmiany Ferguson został wyposażony w koszmarny napęd, który podczas pracy wydaje irytujące dźwięki. Mamy też zastrzeżenia do poruszania się po menu odtwarzacza.

    Pod względem jakości na końcu pozostaje konstrukcja Manty. Pierwszy otrzymany odtwarzacz miał wadę – przy każdym dotknięciu urządzenia ekran gasł. Drugi egzemplarz miał pobrudzoną od środkowej strony szybkę zabezpieczającą ekran. To dowody kiepskiej jakości wykonania tych odtwarzaczy. Dlatego zalecamy obejrzenie przed zakupem wybranego egzemplarza.

    1. miejsce - Manta DVD-040

    Obraz

    Jest to odtwarzacz bardzo dobrze przystosowany do naszego rynku, a w dodatku jeden z najtańszych. Odtwarza dużo standardów nośników oraz formatów filmów. Ponadto dobrze sobie radzi z wieloma formatami napisów. Dysponuje sporą liczbą funkcji pozwalających zarządzać wyświetlaniem napisów (m.in. doborem wielkości i kroju czcionki czy wyborem tła napisów). Umożliwia także regulowanie wysokości ich wyświetlania, choć w bardzo ograniczonym zakresie. Niestety, musimy od razu uczulić czytelników na słabą jakość wykonania urządzenia. Oba z dostarczonych do nas egzemplarzy odtwarzacza miały jakąś wadę, dlatego przez zakupem zalecamy dokładne oględziny sprzętu i kupno tylko tego, który będzie pozbawiony wad produkcyjnych.

    Plusy
    • Obsługa wielu formatów filmów i napisów
    • Złącze USB
    Minusy
    • Słaba jakość wykonania
    • Brak obsługi starego formatu DivX 3

    2. miejsce - Ferguson Cute

    Obraz

    Pod względem funkcji jest to konstrukcja zbliżona do Manty, jest jednak od niej droższa. Ma bardzo irytujący napęd, który podczas pracy wytwarza uciążliwe dźwięki. Także działanie menu urządzenia pozostawia wiele do życzenia. Mimo tych wad możliwościami i tak przebija konstrukcje z odleglejszych miejsc.

    Plusy
    • Złącze USB i czytnik kart pamięci flash
    • Obracany ekran
    Minusy
    • Głośna praca
    • Błędy w menu

    3. miejsce - Mustek MP76E

    Obraz

    Także ten odtwarzacz wysoką notę otrzymał dzięki dużej elastyczności, jeśli chodzi o obsługę formatów i napisów. Niższa nota wynika z kłopotliwej nawigacji przy użyciu przycisku krzyżowego oraz braku wyświetlania części polskich znaków. Również wyświetlanie dłuższych nazw plików i katalogów znacznie ułatwiłoby obsługę.

    Plusy
    • Złącze USB i czytnik kart pamięci flash
    • Bogata paleta złączy
    Minusy
    • Nie wszystkie polskie znaki są wyświetlane
    • „Spłaszczanie” filmów

    4. miejsce - Sony DVP-FX720

    Obraz

    Odtwarzacz całkiem nieźle sobie radzi z rozpoznawaniem różnych formatów wideo oraz napisów (w tym także polskich). Jednak przy odtwarzaniu filmów panoramicznych ma podobne tendencje do spłaszczania filmów. Model ten dysponuje także złączem USB, nie pozwala jednak na oglądanie filmów zapisanych na takich nośnikach.

    Plusy
    • Złącze USB
    • Dwa wyjścia słuchawkowe
    Minusy
    • Długi czas dostępu do płyt

    5. miejsce - Panasonic DVD-LS86

    Obraz

    Wzorowa konstrukcja, jeśli chodzi o jakość wykonania. Jedno z dwóch urządzeń o większych ekranach (8,5”). Mimo tego na baterii może, według zapewnień producenta, odtwarzać filmy przez 13 godzin. Unikatową cechą odtwarzacza jest wbudowany tuner radiowy. Urządzenie odtwarza filmy DivX i wyświetla polskie napisy.

    Plusy
    • Wbudowany tuner FM
    • Intuicyjne menu
    • Jakość wykonania
    Minusy
    • Wysoka cena
    • Dość głośna praca napędu

    6. miejsce - LG DP351

    Obraz

    Jedno z dwóch urządzeń, które ma obrotowy ekran LCD. Do oglądania można go złożyć, jak ma to miejsce przy urządzeniach klasy Tablet PC. Dołączony pilot także pozostawia bardzo dobre wrażenie. Niestety, do poprawnej obsługi urządzenia jest właściwie niezbędny. Dotyczy to nośników, na których znajduje się wiele plików multimedialnych.

    Plusy
    • Obsługa wielu formatów filmów i napisów
    • Jakość pilota
    Minusy
    • Brak obsługi polskich znaków w napisach
    • Niezbędny pilot do pracy

    7. miejsce - Philips PET816/12

    Obraz

    Drugie urządzenie z ekranem o większej przekątnej (8,6”), jednak sama ta cecha nie pozwoliła mu zająć wyższego miejsca. Ostatnia pozycja tego modelu wynika m.in. z jego niewielkiej przydatności na polskim rynku. Wprawdzie odtwarza filmy DivX/XviD, jednak rozpoznaje już tylko jeden format napisów (SRT), i to bez polskich znaków.

    Plusy
    • Prostota obsługi
    • Bardzo mała waga
    Minusy
    • Niewyświetlanie polskich znaków
    • Angielskie menu
    sprzętfilmmultimedia

    Wybrane dla Ciebie