Klucz do wielu zamków
Jeżeli masz kłopot z zapamiętywaniem haseł, zainstaluj menedżera poufnych danych. Pełną wersję programu tego typu mamy w tym miesiącu na naszej płycie.
Steganos Password Manager 16 to program, który przechowuje loginy, hasła, numery PIN i inne prywatne informacje w zaszyfrowanym magazynie, ułatwiając korzystanie z nich. Bezpieczeństwo przechowywania to jedno, druga kwestia to wygoda obsługi. Aplikacja integruje się z zainstalowaną przeglądarką stron WWW i w trakcie logowania do zabezpieczonego serwisu zapamiętuje nazwę użytkownika oraz przypisane do niej hasło, by podczas ponownej wizyty samoczynnie uzupełnić niezbędne dane. Program pozwala też skorzystać z generatora odpowiednio silnych haseł.
Funkcje programu
- Zapisywanie danych do logowania wpisywanych na stronach internetowych oraz automatyczne ich wprowadzanie do formularzy.
- Szyfrowanie danych i gromadzenie informacji w bazie danych. Ich bezpieczeństwo gwarantuje wykorzystywany przez program 256-bitowy algorytm AES.
- Wirtualna klawiatura uniemożliwia zarejestrowanie wpisywanych haseł przez złośliwe oprogramowanie typu keylogger.
- Tzw. PicPassy (hasła obrazkowe) zastępują tradycyjne hasła wpisywane za pomocą klawiatury sekwencją graficznych symboli.
- Funkcja drukowania pozwala utworzyć papierową kopię zgromadzonych haseł, np. w celu zdeponowania w sejfie.
- Generator mocnych haseł losowych pomoże utworzyć hasło nie do złamania.
Zabezpieczanie bazy danych
Menedżer haseł pozwala zgromadzić w bezpiecznym miejscu wszystkie loginy i hasła do stron WWW. Oprócz danych dostępowych do witryn może on przechowywać numery kont bankowych, numery PIN do kart kredytowych, a także adresy prywatnych, ulubionych serwisów internetowych.
Krok 1
Po uruchomieniu wyświetli się okno menedżera haseł z wybraną zakładką Passwords. Aby utworzyć chronioną bazę danych, z menu File wybierz New.
Krok 2
Wyświetli się okno – nadaj w nim nazwę tworzonej bazie danych, np. Fort PCF, i kliknij przycisk OK. Wyświetli się kolejne okno. Wpisz w nim główne hasło chroniące bazę przed niepowołanymi osobami. Hasło wpisz dwukrotnie w polach New password.
Krok 3
Obok pola New password widoczne są trzy ikony. Użycie pierwszej wywołuje wirtualną klawiaturę, za pomocą której możesz bezpiecznie wpisać hasło. Druga ikona pozwala utworzyć alternatywne hasło obrazkowe PicPass. Składać się ono może z serii obrazków, które trzeba wskazać w odpowiedniej kolejności, aby uzyskać dostęp do bazy. Ostatnia z ikon uruchamia generator haseł losowych, który pozwala utworzyć losowy ciąg znaków służący jako mocne hasło do bazy.
Krok 4
Jeśli zdecydujesz się utworzyć hasło obrazkowe, do wyboru są zdjęcia (Photos) lub symbole. Z zestawu wybierz sekwencję zdjęć lub symboli, następnie kliknij przycisk Repeat, powtórz tę samą sekwencję i kliknij OK.
Krok 5
Jeśli zechcesz wspomóc się generatorem haseł, w jego oknie, w polu Numer of characters, możesz określić, z ilu znaków ma się składać hasło. Zaznaczając kolejne pola, zdecydujesz, czy w haśle mają występować małe litery, wielkie litery, cyfry oraz znaki specjalne. Poniżej wyświetla się pasek informujący, jak silne będzie hasło. Gdy skonfigurujesz już działanie generatora, kliknij Next.
Krok 6
W kolejnym oknie wykonaj kilka ruchów myszką – losowe hasło zostanie wygenerowane i wyświetlone w kolejnym oknie w postaci ukrytej. Aby je podejrzeć, kliknij przycisk z kropką (1). Użycie przycisku obok (2) skopiuje hasło do schowka. Naciśnij OK.
Krok 7
Po dwukrotnym wpisaniu własnego lub wygenerowaniu losowego hasła kliknij OK. Powrócisz do okna głównego – nazwa nowo utworzonej bazy widoczna jest na liście:
Obsługa menedżera poufnych informacji
Bazę programu należy wypełnić poufnymi informacjami. Oprócz automatycznego dodawania loginów i haseł ze stron WWW może ona zawierać dane dotyczące np. kart kredytowych. Pokażemy, jak ręcznie wypełnić rekord danymi.
Krok 1
Aby do chronionej bazy danych dodać wpis dotyczący np. karty płatniczej, kliknij zakładkę Credit cards, a następnie naciśnij przycisk Add.
Krok 2
W prawej części okna wyświetli się formularz z polami, które należy wypełnić. Kolejno są to pola: Description – opis, Card holder – właściciel karty, Credit card number – numer karty, PIN Number – numer PIN, Verification code – kod weryfikujący, Valid from/Valid thru – ważna od/do. Gdy wypełnisz wszystkie pola, kliknij Save.
Krok 3
Pierwszy wpis zostaniee dodany do listy. W opisany wyżej sposób dodaj do bazy kolejne rekordy zawierające poufne informacje.
Krok 4
Oprócz danych kart płatniczych i kredytowych menedżer programu Steganos może przechowywać inne poufne dane. Dostęp do poszczególnych grup uzyskasz, klikając odpowiednią zakładkę. Zakładka Bank accounts przechowuje numery kont i numery PIN do kart powiązanych z kontem.
Krok 5
W zakładce Private Favorites gromadzone są adresy ulubionych prywatnych stron WWW. Dane do wszystkich opisanych wyżej grup wprowadza się tak samo.
Krok 1
Aby wykorzystać wprowadzone do bazy informacje i np. w sklepie internetowym bezpiecznie wypełnić pola danymi karty płatniczej, otwórz stronę sklepu, złóż zamówienie i przejdź do realizacji płatności kartą (formularza, w którym należy wprowadzić dane karty).
Krok 2
W oknie menedżera złap myszką ikonę z symbolem karty z postacią (1), a następnie przeciągnij ją i upuść na stronie WWW na pole formularza, w którym należy wpisać dane właściciela karty. To samo zrób z ikoną samej karty (2), upuszczając ją na pole, w którym należy wpisać numer karty. W ten sposób bezpiecznie (bez wpisywania czegokolwiek za pomocą klawiatury) wypełniłeś pola potrzebne do wykonania płatności kartą. Wystarczy kliknąć np. Płacę – i gotowe.
Krok 3
Inną, wygodniejszą metodą korzystania z zasobów bazy danych jest gadżet umieszczany na systemowym pulpicie (domyślnie w prawym dolnym rogu) zaraz po zalogowaniu się do menedżera. Jego obsługa przebiega analogicznie do procesu opisanego wyżej. Wystarczy wybrać z rozwijanego menu nazwę karty, którą chcesz zapłacić w sieci, a następnie przeciągnąć ikony, wypełniając w ten sposób pola formularza płatności w sklepie online.