HardwareKomfortowe pisanie

    Komfortowe pisanie

    Kto choć raz miał do czynienia z klawiaturą w notebooku, chciałby mieć taką również do komputera stacjonarnego. I nic dziwnego jest płaska, mała i wygodna w użytkowaniu. Problemem jest jednak wybranie odpowiedniego modelu. Pomoże w tym nasz test 16 klawiatur w cenie do 300 zł.

    Komfortowe pisanie

    Siła nawyku

    • Sebastian Kręzel redaktor działu Hardware

    Jeśli już wypracowałeś własne nawyki pisania, a twoje dłonie pamiętają układ klawiszy, to klawiaturę dobieraj rozsądnie. Nowy model o choćby nieznacznie zmienionym układzie kluczowych przycisków może stanowić nie lada utrapienie podczas pisania. Aby można było w pełni wykorzystać jej możliwości oraz własne umiejętności, będziesz musiał poświęcić sporo czasu na naukę nowego układu klawiszy. Takich kłopotów nie będzie stwarzała klawiatura wykorzystywana do zarządzania i sterowania funkcjami komputera.

    W artykule:

    • Porady dla kupującego
    • Opis wybranych modeli
    • Szczegóły testu 16 niskoprofilowych klawiatur

    Klawiatury płaskie o bardzo atrakcyjnym wyglądzie różnią się od klasycznych nie tylko wysokością klawiszy. W płaskich także skok klawiszy został zmniejszony, natomiast powierzchnia robocza powiększona. W efekcie pisze się na nich nieco szybciej i wygodniej, a klawiatura jest cichsza w działaniu.

    Bardzo wiele dostępnych na rynku modeli jedynie dobrze wygląda, komfort pisania jest już mocno dyskusyjny. Szczególnie dotyczy to tanich klawiatur naśladujących konstrukcje znane z komputerów marki Apple.

    Dobry wybór

    Płaskie klawiatury dzielą się na modele pełnowymiarowe lub zmniejszone. Obydwie konstrukcje mają płaskie klawisze, jednak ta druga jest pozbawiona sekcji numerycznej, dlatego zajmuje mniej miejsca na biurku. Te ostatnie dobrze się sprawdzają przy komputerach klasy media center. Jednak z nietypową klawiaturą wiąże się pewne ryzyko. Korzystanie z konstrukcji, która ułożeniem klawiszy bardzo się różni od klawiatury, do której jesteś przyzwyczajony, wymaga żmudnej zmiany nawyków.

    Cechy dobrej klawiatury

    • STANDARDOWY UKŁAD KLAWISZY Umożliwia łatwiejsze przejście z jednej klawiatury na drugą. Jeśli przywykniesz do klawiatury o niestandardowym układzie, będziesz miał trudności z płynnym pisaniem na klasycznych urządzeniach.
    • DUŻA POWIERZCHNIA ROBOCZA Znacznie usprawnia pisanie, bo po prostu łatwiej trafić w takie klawisze. Oczywiście nie mogą być one też za duże, gdyż palce musiałyby pokonywać znacznie większe odległości.
    • STABILNE MOCOWANIE KLAWISZY Klawisze słabo osadzone w korpusie nie tylko chwieją się podczas pisania, ale także dość głośno działają i mogą się blokować, gdy trafisz palcem na obrzeża przycisku, a nie na jego środek.
    • OZNACZENIA KLAWISZY Wszystkie klawisze muszą być czytelnie oznaczone właściwymi dla nich znakami. Poza tym oznaczenia muszą być na tyle trwałe, by nie ścierały się w trakcie intensywnego korzystania z klawiatury.

    Najmniejsze modele

    Obraz

    Klawiatury o zmniejszonych rozmiarach najbardziej przypominają klawiatury notebookowe. Są bowiem pozbawione sekcji numerycznej, z której i tak korzysta mało osób. Wybrane modele mają jednak wirtualne sekcje numeryczne, uzyskiwane przez naciśnięcie kombinacji klawiszy, np. klawisza funkcyjnego oraz przypisanego odpowiedniej cyfrze klawisza alfanumerycznego.

    Mała klawiatura pozwala zaoszczędzić trochę miejsca na biurku. Niestety często w pogoni za minimalizacją pogarszane są cechy funkcjonalne sprzętu. Rezygnuje się np. z podpórek pod nadgarstki oraz stopek do zwiększania kąta nachylenia klawiatury. Często brakuje nawet stopek antypoślizgowych, więc klawiatura podczas pracy jeździ po powierzchni biurka. Najgorszym rozwiązaniem jest jednak minimalizacja rozmiarów często używanych klawiszy, jak prawy [Alt], czy kursory. O tym, że ich układ jest niestandardowy, nie trzeba nawet wspominać.

    Dlatego warto, jeszcze w sklepie, położyć dłonie na wybranym modelu i sprawdzić, jak wygodnie się jej używa, oraz spróbować ocenić, czy jesteśmy w stanie zaadaptować się do zmian układu klawiszy. Zdecydowanie łatwiej mają użytkownicy notebooków, którzy są przyzwyczajeni do niestandardowych rozwiązań.

    Klawiatury specjalizowane

    Obraz

    Testowane modele są dobre dla typowych użytkowników komputerów i osób dużo piszących. Jeżeli jednak korzystasz z peceta przede wszystkim jako odtwarzacza multimediów czy też dużo grasz, zwróć uwagę na modele o innych cechach. Przykładowo, klawiatura bezprzewodowa pozwoli na wygodną obsługę komputera z kanapy lub fotela. Do wyboru są klawiatury z interfejsem bluetooth lub radiowym.

    W wypadku gier jedną z podstawowych cech klawiatury jest niezawodność, czego nie można powiedzieć o klawiaturach bezprzewodowych. Bo co robić, jeśli podczas zaciętej rozgrywki wyczerpią się baterie? Warto także wybrać model z dodatkowymi przyciskami do uruchamiania makr. Koniecznie też trzeba sprawdzić, ile klawiszy da się wcisnąć jednocześnie bez zablokowania klawiatury.

    Standard lepszy niż QWERTY

    Najpopularniejszy obecnie stosowany układ klawiszy to QWERTY. Jest znany od roku 1878 i został opracowany w celu spowolnienia tempa pracy na maszynie do pisania. Zbyt szybkie naciskanie klawiszy powodowało zacinanie się dźwigni. Rozwiązaniem alternatywnym jest tzw. układ Dvoraka, który został opatentowany niemal 60 lat później. Jest wynikiem analizy anatomii dłoni oraz częstotliwości wykorzystania poszczególnych liter i cyfr. Najczęściej używane litery są w środkowym rzędzie, najrzadziej używane – w dolnym. Istnieją nawet wersje dla osób niepełnosprawnych, z jedną ręką: wersja dla praworęcznych ma częściej używane litery z prawej strony, układ dla osób leworęcznych jest odwrócony. Wszystko to ma pozwolić na długotrwałe pisanie bez zmęczenia dłoni. Oficjalny rekord szybkości pisania na klawiaturze to 212 słów/min, uzyskany właśnie na klawiaturze Dvoraka. Tylko komu teraz chciałoby się od nowa uczyć lepszego układu klawiszy?

    Obraz

    Podsumowanie testu

    W naszych testach sprawdziliśmy szesnaście płaskich klawiatur, znacznie różniących się między sobą konstrukcją, jakością wykonania oraz ceną.

    Budowa

    Pod względem ogólnej budowy klawiatury bardzo różniły się między sobą. Najlepiej oceniliśmy Logitech Compact Keyboard K300. Przede wszystkim cechuje ją wysoka kultura pracy – poszczególne klawisze działają miękko i cicho. Zdziwiło nas to tym bardziej, że klawisze są mocowane w najprostszy z możliwych sposobów. Kolejne plusy tej konstrukcji to zintegrowana na stałe podpórka pod nadgarstki oraz kanaliki przelewowe (otwory w obudowie odprowadzające płyn w razie jej zalania).

    Obraz

    Na uwagę w tym modelu zasługują też płaskie przyciski o małym skoku. Do tego jest to klawiatura pełnowymiarowa z klasycznym rozmieszczeniem przycisków. Szkoda jednak, że spacja jest za bardzo wysunięta w prawo, co także wpłynęło na przesunięcie klawisza [Alt].

    Podobnie wygląda układ klawiszy w klawiaturze Cherry, która zajęła 3. miejsce. Choć ogólnie prezentuje się atrakcyjnie, to ze względu na przesuniętą spację i prawy [Alt] korzystanie z polskich znaków jest dość kłopotliwe.

    Konstrukcje nietypowe

    Na uwagę zasługują dwie konstrukcje Microsoftu: Bluetooth Mobile Keyboard 6000 i Arc Keyboard. Pierwsza jest klawiaturą o ergonomicznym, zaokrąglonym kształcie. Ma też sekcję przycisków numerycznych w postaci osobnej przystawki, która także komunikuje się z komputerem przez bluetooth. Wadą jest niepotrzebne zmniejszenie rozmiaru kursorów.

    Obraz

    Druga klawiatura urzeka swoim wyglądem i jakością. Jest mała, lekka, a do tego bardzo estetycznie wykonana. Niestety, ma dwie poważne wady. Jedną z nich jest zbyt duża długość spacji i złe ulokowanie prawego klawisza [Alt]. Drugą wadą jest bardzo wysoka cena.

    Eksploatacja

    Choć do wszystkiego można się przyzwyczaić, w przypadku eksploatacji zwracaliśmy największą uwagę na układ klawiszy i zgodność testowanych klawiatur z typową klawiaturą peceta. Ten najbardziej popularny nie wymaga po prostu przyzwyczajenia do nowego układu. To m.in. z tego względu klawiatura Cherry JK-0200 Infinity otrzymała najwyższą ocenę ogólną. Równie dobry układ klawiszy mają modele Genius i220, Modecom MC-5003, Media-Tech MT1240 i Tracer Enzo.

    W pozostałych konstrukcjach topologia klawiszy odbiega w mniejszym lub większym stopniu od standardu. W wielu przypadkach zmiana dotyczyła pozostałych sekcji klawiszy, bez większych zmian sekcji alfanumerycznej. W rezultacie przesiadka na taką klawiaturę nie jest tak bardzo uciążliwa.

    1. miejsce - Cherry JK-0200 Infinity

    Obraz

    Elegancka klawiatura z klasycznym układem klawiszy. Mają one dużą powierzchnię roboczą, za to odstępy między nimi są małe. Zastosowanie krzyżowego mechanizmu mocowania sprawia, że są bardzo stabilne. Niestety, mankamentem jest spacja, która została zbyt mocno przesunięta w prawą stronę, co wymusiło też nadmierne przesunięcie prawego klawisza [Alt].

    Plusy
    • Regulacja pochylenia
    • Płaskie klawisze
    • Komfortowa praca
    Minusy
    • Przesunięty prawy [Alt]
    • Słabe stopki antypoślizgowe

    2. miejsce - Logitech Compact Keyboard K300

    Obraz

    Klawiatura ta jest nieco mniejsza od klasycznej konstrukcji. Jako jedna z niewielu ma zintegrowaną podstawkę pod nadgarstki, znacznie podnoszącą komfort pracy. Z ciekawostek warto wymienić otwory przelewowe oraz zabezpieczenia antypoślizgowe na stopkach regulujących kąt nachylenia. Klawisze multimedialne mają podświetlane ikony. Szkoda, że klawisze kursorów są tak małe.

    Plusy
    • Miękka i cicha praca
    • Otwory przelewowe
    • Podświetlane funkcje
    Minusy
    • Mała powierzchnia klawiszy
    • Duży skok klawiszy

    3. miejsce - Cherry JK-0300 Strait

    Obraz

    Klawiatura zaprojektowana na wzór klawiatur firmy Apple. Charakteryzuje się płaskim kształtem i bardzo niskimi klawiszami, jest też jedną z najcichszych. Do wad należy zaliczyć zbyt długą spację oraz przesunięcie prawego klawisza [Alt] w prawą stronę. Także blok klawiszy specjalnych ustawiony pionowo nie jest najlepszym rozwiązaniem. Klawiatura jest też bardzo droga.

    Plusy
    • Bardzo cicha praca
    • Dobra stabilność klawiszy
    Minusy
    • Przesunięty prawy [Alt]
    • Pionowy blok klawiszy specjalnych

    4. miejsce - Genius Ultra Slim Multimedia Keyboard i220

    Obraz

    Model ten ma małe klawisze, ale mimo to dobrze się ich używa. Małe wymiary kompensują zastosowanie prostego mechanizmu mocowania klawiszy, są one stabilne i się nie zacinają. Zaletą jest klasyczne rozmieszczenie sekcji i samych przycisków. W odróżnieniu od innych modeli o podobnej konstrukcji ten ma zaokrąglone brzegi klawiszy i nie kaleczy palców podczas pracy.

    Plusy
    • Układ klawiszy
    • Diody na przyciskach
    • Niski profil klawiszy
    Minusy
    • Brak stopek regulacyjnych
    • Za krótki kabel
    • Błyszcząca obudowa

    5. miejsce - Logitech Wireless Keyboard K340

    Obraz

    Klawiatura podobna do Logitech Compact Keyboard K300, jednak do komunikacji z komputerem wykorzystuje fale radiowe. W porównaniu do przewodowego modelu w tej konstrukcji skrócono podstawkę pod nadgarstki oraz zrezygnowano z podświetlania diodami funkcji multimedialnych. Klawiatura nie ma też stopek do regulacji kąta nachylenia urządzenia.

    Plusy
    • Miękka i cicha praca
    • Otwory przelewowe
    • Miniaturowy odbiornik
    Minusy
    • Mała powierzchnia klawiszy
    • Duży skok klawiszy
    • Krótka podpórka

    6. miejsce - Media-Tech Extended Slim Keyboard MT1240K

    Obraz

    Klawiatura przypomina tę z komputerów Mac, jednak pod względem jakości znacznie od niej odbiega. Klawisze podczas pracy potrafią się zablokować, zwłaszcza jeśli siła nacisku nie zostanie przyłożona w ich centralnym punkcie. Trzeba się też przyzwyczaić do nietypowego dźwięku wydawanego przez klawisze. Mają one jednak mały skok, więc klawiatura pozwala na szybkie pisanie.

    Plusy
    • Bardzo płaskie przyciski
    • Klasyczny układ
    • Atrakcyjna cena
    Minusy
    • Głośna praca klawiszy
    • Mała stabilność klawiszy

    7. miejsce - Modecom Multimedia Keyboard MC-5003

    Obraz

    Płaska klawiatura o klasycznym układzie klawiszy, dzięki czemu bardzo wygodnie się na niej pracuje (zwłaszcza jeśli ktoś już przywykł do pracy na takiej klawiaturze). Ma tylko dwie stopki antypoślizgowe, w efekcie jest mało stabilna. Zastrzeżenia można mieć też do samych klawiszy, które lekko się chwieją (co jest winą centralnego mocowania) oraz wydają głośne dźwięki podczas pracy.

    Plusy
    • Klasyczny układ
    • Przyciski multimedialne
    • Dwa kąty nachylenia
    Minusy
    • Słaba stabilność klawiatury
    • Głośna praca klawiszy

    8. miejsce - Microsoft Bluetooth Mobile Keyboard 6000

    Obraz

    Ergonomiczna klawiatura niskoprofilowa, z interfejsem bluetooth. Ma klasyczny układ klawiszy i jest bardzo wygodna w użytkowaniu. Zaletą jest mała przystawka z klawiszami numerycznymi. Niestety, niektóre ważne przyciski działają dopiero z klawiszem [Fn]. Problemy stwarza też połączenie przez bluetooth, zarówno podczas próby łączenia z komputerem, jak i podczas użytkowania.

    Plusy
    • Duże klawisze
    • Miękka praca klawiszy
    • Oryginalne wykonanie
    Minusy
    • Brak zmiany kąta nachylenia
    • Głośny klawisz spacji

    9. miejsce - Manhattan Ultra Slim MultiMedia Keyboard

    Obraz

    Klawiatura wygląda atrakcyjnie, lecz podczas użytkowania ujawnia się wiele wad. To m.in. nietypowy układ, przez co użytkownik naciska nie te kombinacje klawiszy, których chce użyć. Do tego musi to robić z dużą siłą. Klawisze korzystają z mocowania krzyżakowego, zatem są stabilniejsze niż w innych modelach. Jednak pokrycie klawiatury błyszczącym plastikiem jest złym pomysłem.

    Plusy
    • Przyciski multimedialne
    • Oryginalne wykonanie
    • Dwa kąty nachylenia
    Minusy
    • Zły układ klawiszy
    • Zbyt jasne kontrolki
    • Sztywny kabel

    10. miejsce - Tracer Enzo

    Obraz

    Klawiatura identyczna z Media-Tech, o małym skoku i oporze klawiszy, co pozwala na szybkie pisanie. Niestety, nietypowe pogrupowanie sekcji przycisków może być nie lada utrapieniem, a do charakterystycznych odgłosów trzeba się przyzwyczaić. Klawisze w tym modelu mają za mało gładkie krawędzie, zatem nie można po nich swobodnie przesunąć ręką.

    Plusy
    • Bardzo płaskie przyciski
    • Klasyczny układ
    Minusy
    • Głośna praca klawiszy
    • Mała stabilność klawiszy

    11. miejsce - Emprex Mini Keyboard 5139U

    Obraz

    Propozycja dla osób poszukujących klawiatury o małych gabarytach. Niestety, grubość samej obudowy pozostawia sporo do życzenia – jest o co najmniej połowę za duża. Klawiatura ma aż cztery stopki zapewniające dobrą stabilność. Model ten podczas pisania sprawuje się świetnie – układ i działanie przycisków nie stwarzają problemów, a wyjątek stanowią przyciski specjalne.

    Plusy
    • Małe wymiary
    • Dobry układ klawiszy
    • Stopki antypoślizgowe
    Minusy
    • Grubość klawiatury
    • Za mała spacja

    12. miejsce - Microsoft Arc Keyboard

    Obraz

    Mała, płaska klawiatura o bardzo dobrej jakości wykonana. W zestawie znajduje się miniaturowy odbiornik USB, a także etui. Niestety, niedobry jest układ klawiszy. Spacja jest zbyt szeroka i prawy [Alt] został przesunięty za bardzo w prawo. Również klawisz [Fn] znalazł się z prawej strony spacji. Innym nietypowym rozwiązaniem jest przycisk krzyżowy zamiast czterech klawiszy strzałek.

    Plusy
    • Małe wymiary
    • Jakość wykonania
    • Mały skok klawiszy
    Minusy
    • Nietypowy układ klawiszy
    • Za szeroka spacja

    Wybrane dla Ciebie