Komórkowe blogowanie
Korzystając z mikroblogów i telefonu komórkowego, łatwo poinformujesz znajomych i nieznajomych o tym, co u ciebie słychać. Za pomocą krótkich wpisów, zdjęć i nagrań głosowych możesz na bieżąco relacjonować wakacyjny wyjazd czy komentować wydarzenia, w których uczestniczysz.
Cechy mikroblogów
- Krótkie wpisy
- Aktualność informacji
- Ilustrowanie wpisów zdjęciami
- Załączniki głosowe
- Dostępność z komórki
Mikroblogowanie to popularna, szczególnie w USA, forma społecznościowej aktywności w sieci. Z najbardziej znanego serwisu tego typu – Twitter – korzysta miesięcznie ponad 9,3 miliona osób na całym świecie. Założeniem tego serwisu jest zamieszczanie aktualnych i treściwych wpisów, dlatego długość jednej informacji została ograniczona do zaledwie 140 znaków. Treść wpisów jest bardzo zróżnicowana. Blogerzy najczęściej opisują swoje codzienne życie, informują, co robią w danym momencie, ale bardzo często zamieszczają też linki do ciekawych artykułów i materiałów w sieci, udzielają porad w dziedzinie, na której się znają, komentują bieżące wydarzenia.
Mikroblogi PL
Twitter nie ma wersji polskiej, ale w sieci są polskie portale wzorowane na tym amerykańskim serwisie. Jednym z najpopularniejszych jest Blip. W serwisie tym można umieszczać wpisy za pomocą komunikatorów internetowych, wysyłając SMS-y i MMS-y oraz nagrywając wiadomości głosowe – szczegóły w warsztacie. Inne polskie mikroblogi to np.:
www.pinger.pl
www.moblog.pl
www.flaker.pl
Z mikroblogów można korzystać nie tylko za pomocą komputera. Ich prosta formuła sprawia, że łatwo je zamieszczać i czytać również przy użyciu telefonu komórkowego. Aby dodać wpis do swego blogu, nie trzeba się nawet łączyć z internetem – można wysyłać wpisy za pośrednictwem SMS-a. Co ważne, witryny mikroblogów mają wersje przeznaczone do ich otwierania w komórkach. Są one graficznie uboższe, więc znacznie obniżają koszt odwiedzenia strony (mniej danych jest przesyłanych) i umożliwiają wygodne korzystanie z serwisu na małym ekranie telefonu komórkowego. Niektóre serwisy pozwalają nawet na zamieszczanie zdjęć wysyłanych MMS-em oraz nagrań głosowych – wystarczy w tym celu zadzwonić pod specjalny numer i zostawić wiadomość.
Jak utworzyć konto i korzystać z serwisu Twitter
Konto w serwisie najłatwiej stworzysz za pomocą komputera, aby zaoszczędzić na opłatach za transmisję danych. Zobacz, jak to zrobić oraz jak korzystać z portalu za pomocą telefonu komórkowego, a także, jak zamieścić w serwisie krótki wpis na nowo utworzonym mikroblogu.
Krok 1
Wejdź na stronę www.twitter.com i kliknij pole Get Started - Join!. Teraz wystarczy w polu Full name wpisać swoje imię i nazwisko (w naszym przykładzie Redakcja PC Format), w polu Username – pseudonim, pod którym będziesz występować na swoim blogu, hasło dostępu Password oraz adres e-mailowy – Email. Na koniec w polu Type the words above wpisz wyświetlony powyżej w formie graficznej tekst uwierzytelniający, np. tiara chair i kliknij przycisk Create my account.
Krok 2
Na kolejnej stronie serwis może sprawdzić, czy twoi znajomi używają mikroblogu Twitter, jeśli wskażesz serwis, w którym masz listę znajomych. Możesz pominąć ten krok, wybierając Skip this step. W naszym przykładzie wybieramy właśnie tę opcję.
Krok 3
Twitter zaproponuje ci śledzenie mikroblogów najbardziej znanych użytkowników serwisu. Możesz wybrać blogi, które cię interesują, zaznaczając pole obok portretu autora, lub zrezygnować z subskrypcji, odznaczając pole Select All. Na koniec kliknij Finish – zostaniesz automatycznie zalogowany do nowego profilu.
Krok 1
Zanim przystąpisz do tworzenia wpisu, skonfiguruj konto w serwisie. W tym celu kliknij opcję Settings. Następnie wybierz zakładkę Devices i w pole obok symbolu telefonu komórkowego wpisz swój numer komórkowy i zaznacz pole It's okay for Twitter to send txt messages to my phone. Pamiętaj, aby numer telefonu poprzedzić numerem kierunkowym +48. Pozwoli ci to zamieszczać wpisy na blogu za pomocą SMS-ów. Kliknij przycisk Save.
Krok 2
Serwis poda ci numer telefonu: +44 7624801423, pod który możesz wysyłać SMS-y z wpisami na blog. Jest to numer w Wielkiej Brytanii. Aby aktywować usługę, musisz pod ten numer wysłać SMS z zielonym kodem podanym na stronie. Wysyłanie SMS-a z polskiej sieci komórkowej będzie kosztowało więcej niż normalny SMS (po szczegóły sięgnij do cennika twojej taryfy). Przykładowo, jeśli masz abonament w Orange, za taką wiadomość zapłacisz 60 groszy, a w Play Fresh – 50 groszy.
Krok 3
Zadbaj także o wizualną stronę blogu. Przejdź do zakładki Picture, aby dodać swój portret lub inną grafikę. Kliknij przycisk Przeglądaj..., a następnie wskaż odpowiedni plik na dysku twardym. Nie może być większy niż 700 KB. Akceptowane formaty to: JPG, GIF i PNG. Kliknij Save.
Krok 4
Przejdź do zakładki Design. Możesz w niej wybrać motyw graficzny i kolorystykę mikroblogu. Wybierz jeden z gotowych szablonów lub wgraj własny, klikając przycisk Change background image, następnie Przeglądaj... i wskazując plik z grafiką na dysku. Możesz także zmienić kolorystykę – kliknij Change design colors i wybierz dowolny kolor na skali, albo zrezygnować z tła – kliknij okienko Don't use a background image. Zatwierdź zmiany, klikając save changes.
Krok 1
W oknie przeglądarki telefonu komórkowego wpisz adres www.twitter.com. Po wczytaniu mobilnej wersji witryny podaj nazwę użytkownika – Username, oraz hasło – Password, i zatwierdź wpis, wybierając Sign In. Po zalogowaniu się ujrzysz witrynę mobilnej wersji portalu. W polu tekstowym możesz tworzyć wpisy. Aby zamieścić gotowy wpis w blogu, kliknij Update.
Krok 2
Twój wpis wyświetli się poniżej pola tekstowego you+friends, gdzie oprócz niego widoczne są najnowsze wpisy osób, których mikroblogi subskrybujesz.
Prowadzenie mikroblogu w serwisie Blip
Założenie własnego mikroblogu w tym portalu jest jeszcze prostsze niż w serwisie Twitter – Blip jest serwisem polskim. Do tworzenia konta i konfiguracji wykorzystaj komputer. Potem wpisy w Blip, maksymalnie 160 znaków, możesz zamieszczać na kilka sposobów: wysyłając SMS lub MMS ze zdjęciem pod numer 661 055 055, wiadomość z komunikatora, np. Gadu-Gadu, pod numer 202 lub nagrywając wiadomość głosową po połączeniu się z numerem 22 427 71 71 – koszt połączenia jest równy kosztowi rozmowy z warszawskim numerem stacjonarnym.
Krok 1
Na stronie www.blip.pl kliknij pole Zarejestruj się. W kolejnym oknie – Utwórz nowe konto – musisz podać swój Login, E-mail i Hasło, potwierdzić, że masz powyżej 15 lat oraz akceptujesz regulamin, i zakończyć rejestrację, klikając Wyślij!. Na adres e-mailowy, który podałeś, otrzymasz list z aktywacją konta. Kliknij zawarty w nim link.
Krok 2
Na stronie, która się otworzy, podaj kolejne dane na swój temat. Możesz też dodać swoje zdjęcie – kliknij Przeglądaj... i wskaż na dysku twardym komputera właściwy plik. Kliknij Dalej. W kolejnym oknie możesz uaktywnić możliwość tworzenia wpisów za pomocą komunikatora oraz SMS-a. Z listy Używam komunikatora wybierz swój komunikator, np. Gadu-Gadu, a w pole mój identyfikator to wpisz identyfikator z komunikatora, np. numer Gadu-Gadu. W polu Chcę korzystać z Blipa przez komórkę o numerze wpisz numer telefonu komórkowego. Potwierdź informacje, klikając Którędy do blipa?.
Krok 3
Teraz pora na aktywowanie obydwu usług. W przypadku komunikatora wyślij tekst z pola wyślij teraz kod – w naszym przykładzie w:tdwtg– pod podany numer (dla Gadu-Gadu jest to 202). Aby aktywować wysyłanie wpisów za pośrednictwem SMS-a lub MMS-a oraz nagrywanie wiadomości głosowych, wyślij SMS pod numer 661 055 055, podając jako treść zawartość pola wyślij teraz kod – w naszym przykładzie w:jdjmwd. Za zamieszczanie wpisów za pomocą SMS-a i MMS-a zapłacisz tyle, ile za zwykłą wiadomość. Po zakończeniu procedury kliknij przycisk Ja chcę do Blipa!.
Krok 4
W ostatnim kroku możesz zaimportować do listy znajomych osoby z twojej listy kontaktów w komunikatorze. Aby to zrobić, kliknij Wczytaj. Zakończ proces rejestracji, klikając przycisk Teraz to już naprawdę Blip!.
Krok 1
W celu dodania wpisu za pomocą witryny Blip wpisz w oknie przeglądarki telefonu adres http://m.blip.pl. Następnie podaj swój login i hasło. Możesz zaznaczyć pole pamiętaj mnie, aby logowanie było automatyczne przy kolejnych wizytach, oraz pole wyświetlaj awatary, aby obok wpisów użytkowników Blipa były widoczne ich portrety – podniesie to jednak koszt transmisji danych. Kliknij Zaloguj.
Krok 2
Aby umieścić informację w swoim mikroblogu, wpisz właściwą treść w pole tekstowe i kliknij przycisk Blip!. Jeżeli chcesz czytać wpisy innych użytkowników, kliknij zakładkę Bliposfera.