Komórkowe Hollywood
Telefony komórkowe z aparatami cyfrowymi, a także wszystkie kompaktowe aparaty cyfrowe i niektóre nowsze modele lustrzanek umożliwiają rejestrację obrazu wideo. Pokazujemy, jak opracować materiał filmowy nagrany takim rodzajem przenośnej kamery.
O popularności nagrań wideo realizowanych za pomocą telefonów komórkowych świadczy chociażby zawartość serwisu YouTube. Olbrzymią część zamieszczonych w internecie filmów nagrano właśnie telefonami komórkowymi wyposażonymi w moduł aparatu cyfrowego lub kamery. Nagrania przed ich umieszczeniem w internecie są jednak często dodatkowo edytowane, odpowiednio montowane, łączone itp. Nasz artykuł ma na celu pokazanie, jak przeprowadzić podstawową edycję za pomocą darmowego oprogramowania.
Narzędzie, którym będziemy się posługiwać – program VirtualDub – jest jedną z najlepszych aplikacji do opracowywania materiału wideo. Ten niewielki darmowy program (VirtualDub nie wymaga nawet instalacji) o ascetycznym interfejsie użytkownika ma bardzo duże możliwości. Pozwala między innymi dowolnie wycinać i wstawiać sceny, łączyć pliki wideo, konwertować różne formaty, zmieniać rozdzielczość, filtrować wideo, modyfikować dźwięk, dodawać efekty wizualne i dźwiękowe.
Uruchomienie programu i wczytanie materiału źródłowego
Program VirtualDub jest narzędziem wciąż rozwijanym. W każdej nowej wersji są wprowadzone poprawki wydajności, nowe funkcje, usunięte zauważone wcześniej błędy itp. Zawsze najnowszą wersję programu znajdziesz na stronie domowej projektu www.virtualdub.org. W chwili, gdy opracowywaliśmy ten materiał, dostępna, stabilna wersja VirtualDuba była oznaczona numerem 1.8.8.
Krok 1
Uruchom przeglądarkę internetową, w pasku adresu wpisz www.virtualdub.org i wciśnij klawisz [Enter]. Po chwili zobaczysz główną stronę witryny domowej programu. Po lewej stronie w menu Navigation kliknij odsyłacz Downloads.
Krok 2
Na kolejnej stronie kliknij link VirtualDub at SourceForge. Następnie kolejną stronę wczytaną w przeglądarce przewiń do odpowiedniej wersji (oznaczonej terminem Stable, co znaczy „stabilny”). Jeżeli nie korzystasz z 64-bitowej wersji systemu Windows, to najbardziej odpowiedni będzie odsyłacz: List download mirrors for V.1.8.8 (32-bit). Na kolejnej stronie automatycznie rozpocznie się pobieranie pliku archiwum w formacie ZIP zawierającego program VirtualDub.
Krok 3
Pobrany z internetu plik ZIP rozpakuj do dowolnego foldera. Następnie otwórz okno tego foldera i dwukrotnie kliknij ikonę VirtualDub. Jeżeli pojawi się okno: Otwieranie pliku - ostrzeżenie o zabezpieczeniach, kliknij w nim przycisk Uruchom.
Krok 4
VirtualDub jest programem darmowym, rozprowadzanym na licencji GNU (General Public License). Pierwszym oknem, które zobaczysz podczas pierwszego uruchomienia programu, będzie właśnie okno z tekstem licencji. Kliknij OK.
Krok 5
Zobaczysz kolejny komunikat zawierający informację od autora programu. Wciśnij klawisz [Enter]. Program się uruchomi.
Krok 1
Po chwili wyświetli się interfejs okna głównego programu. Narzędzie jest już gotowe do pracy. Aby otworzyć jeden ze źródłowych plików wideo (zakładamy, że zarejestrowany komórką materiał wideo przegrałeś już wcześniej na dysk twardy komputera), rozwiń menu File i wybierz z niego pozycję Open video file....
Krok 2
W oknie Open video file wskaż jeden ze źródłowych plików wideo i kliknij przycisk Otwórz.
Krok 3
Po chwili plik zostanie wczytany do programu. W oknie VirtualDuba zobaczysz dwie ramki zawierające podgląd wczytanego materiału wideo na wejściu (ang. input – ramka lewa) oraz na wyjściu, czyli to, co otrzymasz po przetworzeniu (ang. output – ramka prawa). W chwili obecnej obie ramki powinny zawierać ten sam, niczym się nieróżniący kadr. Uwaga! Jeżeli plik wideo przegrany z komórki lub aparatu cyfrowego nie jest poprawnie rozpoznawany przez VirtualDuba, zapoznaj się z ramkami towarzyszącymi głównemu artykułowi. W ramkach przedstawiliśmy porady, jak postępować w razie niezgodności formatów wideo.
Prosta edycja pliku wideo
Zacznijmy od najprostszych działań na plikach wideo, takich jak przycinanie pliku wideo, usuwanie wybranych fragmentów oraz łączenie kilku odpowiednio już pociętych plików w jeden.
Krok 1
Zakładamy, że plik wideo, który chcesz poddać obróbce, jest już wczytany do programu VirtualDub. Przyjmujemy, że chcesz wyciąć pierwszych 100 klatek wczytanego pliku wideo. Suwak umieszczony pod ramkami z podglądem wideo jest domyślnie ustawiony na początku pliku. Wciśnij zatem klawisz [Home] lub wybierz z menu Edit pozycję Set selection start. Na aktualnej pozycji (pierwsza klatka) zostanie ustawiony marker zaznaczenia.
Krok 2
Teraz przesuń suwak w okolice klatki numer 100 (aby dokładnie wycelować, możesz sobie pomagać klawiszami kursora). Po ustawieniu suwaka na setnej klatce pliku, z menu Edit wybierz Set selection end lub wciśnij klawisz [End]. Obszar pomiędzy pierwszą a setną klatką zostanie na suwaku zaznaczony. Teraz, aby usunąć zaznaczony fragment, wciśnij po prostu klawisz [Delete]. Klatka 101 stanie się pierwszą klatką klipu po edycji.
Krok 3
W analogiczny sposób zaznaczasz i usuwasz zbędne fragmenty nie tylko na końcach klipu, ale także w środku. Zaznaczone fragmenty możesz nie tylko usuwać, ale także wycinać, kopiować i wklejać w dowolne (wskazywane przez aktualną pozycję suwaka) miejsce klipu.
Krok 1
Po odpowiedniej obróbce każdego ze źródłowych wideoklipów (wycięciu dłużyzn i zbędnych fragmentów) możesz przystąpić do łączenia plików. Operacja ta jest bardzo prosta. Z menu File wybierz polecenie Append AVI segment....
Krok 2
W oknie Append AVI segment wskaż plik wideo, który ma być kolejnym po aktualnie wczytanym w program i kliknij Otwórz.
Krok 3
Wybrany plik zostanie doklejony do ostatniej klatki aktualnie wczytanego w Virtual- Dub pliku. Łatwo poznasz, że operacja się udała, ponieważ suwak położenia zmieni skalę (uwzględni nowo dodane klatki wczytanego, kolejnego klipu). W analogiczny sposób dodajesz kolejne części.
Mobilne formaty wideo – wtyczka do VirtualDuba
Wideoklipy rejestrowane za pomocą telefonów komórkowych, a także aparatów cyfrowych są najczęściej zapisywane w formacie MPEG‑4, 3GP, H.263 oraz MPEG. Format MPEG‑4 nie jest standardowo obsługiwany przez VirtualDuba, jednak wystarczy dodać do programu VirtualDub odpowiednią wtyczkę, by pliki MPEG‑4 czy QuickTime były rozpoznawane. Oto, jak należy dozbroić program VirtualDub.
Krok 1
Odpowiednią wtyczkę pobierz w postaci spakowanego pliku ZIP bezpośrednio spod adresu internetowego http://www.tateu.net/software/dl.php?f=qtvd_bin. Po pobraniu wtyczki rozpakuj plik Quicktime_VD_v0.2.0.0_bin.zip.
Krok 2
Otwórz folder zawierający rozpakowane pliki i skopiuj plik Quicktime.ini do roboczego folderu programu VirtualDub (czyli do tego samego folderu, w którym znajduje się ikona uruchamiająca VirtualDuba).
Krok 3
Przejdź ponownie do okna folderu z rozpakowaną zawartością archiwum z wtyczką i otwórz folder plugins32.
Krok 4
W otwartym folderze zaznacz i skopiuj plik Quicktime.vdplugin. Plik ten umieść w podfolderze plugins znajdującym się wewnątrz folderu z programem VirtualDub.
Krok 5
Jeżeli program VirtualDub był podczas poprzednich działań uruchomiony, zamknij go i uruchom ponownie. Po ponownym uruchomieniu będzie już sobie radził z plikami w formacie MPEG‑4.
Konwersja plików
Jeżeli mimo dodania wtyczki pliki wideo (w formacie MPEG‑4) zarejestrowane komórką nie otwierają się w programie VirtualDub, proponujemy skonwertowanie źródłowego materiału wideo do postaci plików AVI. Proponujemy użycie do tego celu darmowego programu mp4cam2avi, który można pobrać ze strony http://sourceforge.net/project/showfiles.php?group_id=123082. Program jest dystrybuowany podobnie jak VirtualDub, w formie spakowanego pliku ZIP, i nie wymaga instalacji.
Krok 1
Uruchom program mp4cam2avi, klikając dwukrotnie ikonę Mp4Cam2AVI.
Krok 2
Po uruchomieniu programu wskaż w oknie głównym, po lewej stronie folder, w którym zgromadziłeś przegrane z komórki pliki MP4. Po wybraniu odpowiedniego folderu lista plików pojawi się w dolnej lewej części okna programu. Program obsługuje również inny popularny mobilny format plików: 3GP. Aby wybrać ten format, rozwiń listę source files i wskaż pasujący do plików źródłowych format danych.
Krok 3
Przejdź teraz na prawą stronę okna głównego. Domyślnie określoną akcją jest konwersja wielu plików źródłowych do jednego pliku AVI. Plik wynikowy zostanie zapisany w tym samym folderze co pliki źródłowe i będzie miał nazwę taką samą jak pierwszy plik wejściowy. Dla naszych celów edycyjnych lepszym rozwiązaniem jednak będzie przekonwertowanie plików źródłowych na format AVI bez ich jednoczesnego łączenia. W tym celu z rozwijanej listy action wybierz pozycję Batch convert.
Krok 4
Konwersję rozpoczynasz, klikając widoczny w dolnym prawym rogu okna programu przycisk Start. Po chwili w folderze, w którym znajdowały się pliki źródłowe, pojawią się pliki AVI o nazwach identycznych z nazwami ich odpowiedników w formacie MP4.