Konkurent Photoshopa
Jeśli do tej pory korzystałeś z GIMP-a, bo Photoshop nie był w zasięgu twojego portfela, powinieneś zainteresować się aplikacją Affinity Photo. Program w niewygórowanej cenie oferuje szeroką gamę możliwości i stanowi godną konkurencję dla programu Adobe.
O Affinity Photo po raz pierwszy zrobiło się głośno już w 2015, kiedy program zadebiutował na rynku aplikacji do obróbki zdjęć dla komputerów Mac. Od tamtej pory cieszył się na tyle dużym zainteresowaniem i pozytywnymi opiniami profesjonalnych fotografów, że Apple nadało mu tytuł najlepszej aplikacji 2015 roku. I to zmobilizowało twórców do wydania wersji na platformę Windows. Darmowe betatesty się zakończyły i pełna wersja ujrzała światło dzienne na początku grudnia.
W finalnej wersji 1.5 pojawiło się wiele nowości, m.in. zaawansowana obsługa zdjęć HDR, edycja fotografii sferycznych (czyli tych uchwyconych w 360 stopniach), funkcja łączenia zdjęć makro w technice focus stacking, która pozwala rozszerzać głębię ostrości w kadrach wykonanych w zbliżeniu, i przede wszystkim mechanizm przetwarzania wsadowego, tzw. batch processing, do masowej edycji wielu plików naraz. Pełne możliwości programu najlepiej prezentuje film demonstracyjny, który możesz obejrzeć pod adresem http://pcformat.pl/u/2584.
Twórcy Affinity posługują się hasłem „cross-platform”, podkreślając, że program zapewnia kompatybilność między pecetami i komputerami Mac. To oznacza, że pracując naprzemiennie w różnych systemach, nie będziesz miał problemu z edycją jednego pliku.
Niewątpliwie do największych zalet Affinity Photo należy też jednorazowa, niewygórowana opłata za licencję, która upoważnia do darmowych aktualizacji w ramach zakupionej wersji. Na tle Photoshopa, który sprzedawany jest na zasadzie comiesięcznej subskrypcji, to wygodniejsze rozwiązanie, które nie zobowiązuje do opłacania stałego abonamentu za program graficzny. Dla porównania Affinity Photo kosztuje 49,99 dolarów jednorazowo, a subskrypcja Adobe w planie dla fotografów to wydatek w wysokości 12,29 euro miesięcznie.
Jeśli Affinity stanie się tak samo popularne jak dotychczas jego wersja dla Maców, Adobe może wkrótce zmierzyć się z dużym problemem odpływu użytkowników i utratą pozycji monopolisty w zakresie profesjonalnej obróbki zdjęć. I choć zakres narzędzi i możliwości nie odbiega od tego, co oferuje Adobe, niestety dla wielu największą barierą będzie przyzwyczajenie, które może zniechęcać do przesiadki na Affinity.
Interfejs Affinity Photo
W obszarze roboczym pokazujemy różnicę między zdjęciem źródłowym a projektem końcowym po zastosowaniu licznych efektów i filtrów na poszczególnych warstwach. Po lewej stronie plik źródłowy, a po prawej – po nałożeniu efektów.
Zakup licencji i instalacja
W grudniu zakończył się okres darmowych beta testów aplikacji Affinity Photo w wersji na komputery z systemami Windows. Program aktualnie jest dostępny wyłącznie w wersji komercyjnej. Pokazujemy, jak kupić licencję i zainstalować aplikację z użyciem indywidualnego klucza.
Krok 1
W przeglądarce internetowej otwórz https://affinity.serif.com/en-gb/photo i kliknij przycisk Buy for Windows.
Krok 2
W kolejnym etapie zakupów musisz podać swoje dane osobowe i wybrać rodzaj płatności. Do wyboru masz PayPal albo kartę płatniczą (debetową lub kredytową). Po wypełnieniu wszystkich danych kliknij Place Order i w zależności od rodzaju wybranej metody płatności wprowadź potrzebne do zawarcia transakcji dane.
Krok 3
Po dokonaniu płatności na podany adres e-mail otrzymasz link do pobrania programu oraz klucz licencyjny, który należy wprowadzić podczas instalacji aplikacji. Kliknij otrzymany link i pobierz instalator na dysk.
Krok 4
Program dostępny jest w angielskiej wersji językowej, a proces instalacji przebiega standardowo. W kroku Validate your Software wpisz swój adres e-mail podany podczas zakupu oraz wprowadź otrzymany kod licencyjny w polu Product Key.
Rozpoczęcie pracy na szablonie
Przygodę z programem warto rozpocząć od załadowania przykładowego projektu, który pozwoli ci poznać możliwości aplikacji. Ocenisz je na podstawie warstw i efektów nałożonych na projekt.
Krok 1
Po zainstalowaniu programu uruchom go, klikając na pulpicie ikonę Affinity Photo. Po chwili zobaczysz ekran z fioletowym tłem n, z poziomu którego możesz wybrać jeden z ośmiu przykładowych projektów lub rozpocząć tworzenie własnego, klikając przycisk New Document.
Krok 2
Posługując się strzałeczkami w dolnej części ekranu startowego możesz przewinąć miniatury dostępnych projektów. Pod każdym z nich widoczna jest informacja o wielkości pliku. Wybierz jeden z nich – w naszym przykładzie był to projekt Beautiful Storm. Kliknij ikonę z symbolem chmurki, aby pobrać projekt na dysk. W każdej chwili możesz anulować pobieranie, naciskając ikonę z symbolem chmurki z czerwonym iksem. Gdy projekt zostanie pobrany, kliknij jego miniaturę, aby go wczytać.
Krok 3
Zanim zaczniesz tworzyć własny projekt, poznaj interfejs programu. Jego poszczególne elementy i możliwości opisaliśmy na poprzedniej stronie.
Jak wykonać retusz własnej fotografii
Gdy poznasz układ interfejsu i dostępne w nim narzędzia, możesz rozpocząć obróbkę własnych zbiorów zdjęć. W warsztacie pokazujemy tylko podstawowe metody retuszu.
Krok 1
Uruchom Affinity Photo, a następnie zamknij okno startowe przyciskiem Close.
Krok 2
Z menu File wybierz <Open i w otwartym oknie wskaż na dysku fotografię, którą chcesz wyretuszować, w naszym przykładzie zimowa_fotka, i kliknij Otwórz.
Krok 3
W prawej części okna programu, w zakładce Layers, kliknij ikonę z symbolem przedzielonego koła i z rozwiniętego menu wybierz Curves, a następnie w otwartym oknie zmodyfikuj krzywą w taki sposób, aby poprawić intensywność barw w kadrze. Zmiany zapisywane są automatycznie, dlatego po zakończeniu modyfikacji wystarczy zamknąć okno krzywych przyciskiem X.
Krok 4
Zwróć uwagę, że zastosowanie warstwy korekcyjnej nie powoduje zmian na obrazie źródłowym, a widoczność takiej warstwy w każdym momencie możesz wyłączyć, usuwając zaznaczenie przy jej nazwie w oknie warstw.
Krok 5
Ponownie kliknij ikonę z symbolem przedzielonego koła i wybierz Levels, a następnie zmodyfikuj położenie trzech suwaków – Black Level, White Level i Gamma według własnego uznania.
Krok 6
W okienku warstw zaznacz warstwę źródłową i utwórz jej duplikat kombinacją klawiszy Ctrl+J, a następnie kliknij ikonę Live Filters. Z rozwiniętej listy wybierz Vignette Filter. Aby utworzyć efekt winietowania (niedoświetlenia brzegów kadru), zmodyfikuj położenie suwaków, np. w taki sposób jak poniżej.
Krok 7
Aby ustawić ostrość na postaci lub obiekcie w kadrze, kliknij ikonę Live Filters i wybierz z listy Depth or Field Filter. Następnie przesuń w kadrze utworzony okrąg ostrości w miejsce, na którym ma być skupiona głębia obrazu. W okienku o tej samej nazwie zmodyfikuj położenie suwaków do uzyskania efektu rozmycia wokół wybranego pola ostrości.
Krok 8
W każdej chwili możesz powrócić do edycji efektu lub warstwy korekcyjnej, klikając dwukrotnie biały kwadracik danej warstwy lub efektu w okienku warstw.
Krok 9
Zapisz projekt kombinacją klawiszy Ctrl+S. Aby zapisać plik na warstwach wybierz Save As w formacie .afphoto. Aby wyeksportować plik w jednym z popularnych formatów graficznych, z menu File wybierz Export i w okienku Export Settings wybierz format pliku, np. JPEG, ustaw jakość (Quality) o wartości 100 i kliknij przycisk Export.
Obróbka fotografii metodą Tone Mapping
Affinity Photo umożliwia retusz mający na celu wydobycie szczegółów w najjaśniejszych i najciemniejszych partiach obrazu. Choć do tego sposobu edycji fotografii powinno się stosować minimum dwa zdjęcia tego samego kadru z różnym naświetleniem, aplikacja Affinity doskonale radzi sobie z pracą na jednym zdjęciu źródłowym.
Krok 1
Uruchom Affinity Photo, wczytaj zdjęcie, które chcesz poddać obróbce, i w górnej części okna programu kliknij ikonę Tone Mapping Persona.
Krok 2
Po lewej stronie, w zakładce Presets, znajdziesz gotowe filtry, które nałożysz na zdjęcie jednym kliknięciem. Każdy filtr można dowolnie modyfikować, korzystając z opcji edycyjnych w zakładce Tone Map po prawej stronie okna programu. Z listy po lewej stronie wybierz dowolny filtr, np. na rozwiniętej listy <Default> wskaż filtr o nazwie Detailed, który pozwoli podkreślić detale zdjęcia. Aby zapisać zmiany, kliknij przycisk Apply w lewym górnym rogu aplikacji.
Krok 3
Wiele ciekawych efektów znajdziesz zmieniając listę Default na James Ritson Customs. Na uwagę zasługuje np. efekt Urban Grit. Pamiętaj o zapisaniu swojego pliku w formacie .afphoto lub wyeksportowaniu go do dowolnego formatu.
Dodawanie efektu światła
Aby wzbogacić kadr o realistyczny efekt oświetlenia, potrzebujesz odpowiedniego kadru, np. zdjęcia z wnętrza mieszkania, na którym widoczne jest okno, lub zdjęcia, na którym widoczne są lampy – dodanie efektu padającego światła nada wyjątkowego klimatu twojej fotografii. W Affinity Photo otwórz dowolnie wybrane zdjęcie i z menu Filters wybierz Lighting. Następnie w okienku Lighting zmodyfikuj poszczególne parametry i ustaw źródło światła odpowiednim miejscu. Aby zapisać wprowadzone zmiany, kliknij Apply.