Kopie bezpieczeństwa
Regularnie wykonywane kopie bezpieczeństwa to najskuteczniejsza z metod ochrony danych na komputerze zarówno przed atakiem wirusa, jak i usterką dysku. Tylko regularnie wykonywany backup zapewni pełne zabezpieczenie gromadzonych przez lata plików, pomoże szybko i bez strasu przywrócić sprawność systemu w sytuacjach awaryjnych.
Aplikacja Backup 2016 zapewnia spokój użytkownikom pecetów, tworząc automatyczny, przyrostowy backup wybranego dysku lub partycji. Metoda ta gwarantuje, że kopie będą zawsze aktualne i nie będą zajmować zbyt wiele miejsca. Podczas każdego wykonywania kopii zapasowej wszystkie dane są weryfikowane pod kątem występowania błędów. Przywracanie kopii zapasowych jest bardzo proste. Odzyskiwaniem danych standardowo zajmuje się aplikacja Backup 2016, natomiast w przypadku awarii systemu należy posłużyć się dyskiem ratunkowym. Operacja nie trwa długo i jest w pełni bezpieczna.
Kopiuj te napędy
W tym oknie wybierzesz dyski, których zawartość będzie zabezpieczana.
Do tego katalogu
Z rozwiniętej listy wybierzesz miejsce docelowe, np. dysk lub folder, w którym zapisywane będą kopie zapasowe.
Kiedy kopiować
Ekran ten daje możliwość określenia odstępów czasowych pomiędzy wykonywaniem kolejnych kopii – np. codziennie, co tydzień o określonej godzinie itd.
Stare kopie do zachowania
Funkcja weryfikacji pozwala określić, ile kopii bezpieczeństwa ma być przechowywanych na dysku jednocześnie.
PO UTWORZENIU BACKUPU
Pokaż zawartość kopii bezpieczeństwa
Narzędzie pozwala uzyskać dostęp do szczegółowych informacji nt. tego, jakie pliki znajdują się w jednej z wybranych kopii bezpieczeństwa.
Przywróć
Jeśli zechcesz przywrócić pliki z jednej z utworzonych kopii, skorzystaj z tego przycisku.
Weryfikuj
Program może przeprowadzić weryfikację integralności utworzonych kopii bezpieczeństwa. Dzięki temu masz pewność, że w razie awarii odzyskasz pliki z kopii.
Tworzenie i aktywacja planu backupu
Utworzenie nowego planu tworzenia kopii bezpieczeństwa za pomocą programu Backup 2016 nie jest trudne. Wystarczy kilka kliknięć myszką.
Krok 1
Za pośrednictwem odnośników opisanych na ilustracji PRZED UTWORZENIEM BACKUPU ustal parametry tworzenia kopii zapasowej, tj. co ma być kopiowane, gdzie mają być zapisywane kopie oraz z jaką częstotliwością będzie przeprowadzana operacja.
Krok 2
Gdy określisz już parametry backupu, kliknij przycisk Aktywuj plan. Po chwili wyświetli się informacja zalecająca utworzenie ratunkowego dysku CD. Kliknij przycisk Tak, aby wywołać stronę internetową zawierającą więcej informacji na temat płyty ratunkowej. Pobierzesz stamtąd bezpłatnie obraz ISO gotowy do nagrania na płytę.
Krok 3
Po powrocie do okna głównego zobaczysz informację o aktywacji pakietu bezpieczeństwa. Możesz zrezygnować z planowania, klikając Wyłącz.
Krok 4
W naszym przykładzie wybraliśmy tryb manualny, więc kopię trzeba będzie uruchomić ręcznie, klikając odnośnik Uruchom kopię bezpieczeństwa widoczny w wierszu Status kopii bezpieczeństwa.
Krok 5
Po rozpoczęciu kopiowania w wierszu Status kopii bezpieczeństwa wyświetli się pasek informujący o postępie w tworzeniu backupu. Po zakończeniu operacji w wierszu powyżej zobaczysz informację o tym, kiedy i o której godzinie została wykonana ostatnia kopia bezpieczeństwa oraz czy cały proces przebiegł bez błędów. Dbaj o to, by regularnie wykonywać nowy backup.