HardwareKorzystaj zdalnie

    Korzystaj zdalnie

    Szybki internet pozwala używać dysków NAS nie tylko w charakterze magazynów danych, ale również w roli urządzeń zapewniających zdalny dostęp do plików. Pokazujemy możliwości systemów Qnap.

    Korzystaj zdalnie

    Firma Qnap specjalizuje się w produkcji serwerów NAS. Oferuje kilkadziesiąt różnych modeli Turbo Station dla różnych grup odbiorców, a ich wspólną cechą jest korzystanie z systemu operacyjnego QTS, obecnie w wersji 4.2. Ogromna większość funkcji działająca na małych, domowych serwerach jest również dostępna na większych maszynach i odwrotnie – rozwiązania z dużych serwerów są dostępne w warunkach domowych.

    W jednym artykule nie damy rady omówić wszystkich funkcji systemu QTS, tym bardziej że ma on również dziesiątki dodatkowych pakietów oprogramowania. Skupimy się na pracy zdalnej, dostępie do danych oraz synchronizacji plików. Oprogramowanie jest dostępne w języku polskim, co ułatwia konfigurowanie wszystkich funkcji.

    Zdalny dostęp do serwera NAS z wykorzystaniem chmury

    Zakładamy, że masz już uruchomiony serwer Qnap Turbo Station, skonfigurowaną sieć, zasoby dyskowe i konta użytkowników. By korzystać z pełni funkcji systemu, w pierwszej kolejności warto włączyć zdalny dostęp.

    Usługa myQNAPcloud

    Usługa o nazwie myQNAPcloud pozwala zdalnie monitorować pracę dysku NAS, a także uzyskać pełen dostęp do jego pulpitu z dowolnego miejsca. Konto możesz założyć na kilka sposobów.

    Krok 1

    W przeglądarce internetowej otwórz stronę www.myqnapcloud.com, kliknij załóż konto teraz. W formularzu Załóż konto z e-mail podaj niezbędne dane. Po rejestracji otrzymasz e-mail z linkiem aktywacyjnym, który musisz kliknąć.

    Obraz

    Krok 2

    Teraz zaloguj się do swojego serwera NAS. Na pulpicie kliknij ikonę myQNAPcloud.

    Obraz

    Krok 3

    Następnie kliknij przycisk Rozpocznij – pojawi się kreator myQNAPcloud. Kliknij Start.

    Obraz

    Krok 4

    W odpowiednich polach wprowadź dane swojego konta. Kliknij przycisk Dalej.

    Obraz

    Krok 5

    W kolejnym kroku możesz wprowadzić nazwę swojego urządzenia (tutaj pcformat01), która przyda się później w wielu różnych aplikacjach.

    Obraz

    Krok 6

    Urządzenie zostanie zarejestrowane w usłudze i powiązane z twoim kontem. System QTS sprawdzi sieć, w szczególności protokół UPnP w routerze, który jest potrzebny do nawiązywania zdalnych połączeń. Wynik testu powinien wyglądać tak jak poniżej. Kliknij Zakończono.

    Obraz

    Krok 7

    Od tej pory po zalogowaniu się z dowolnego miejsca na stronie www.myqnapcloud.com będziesz widział listę swoich urządzeń Qnap. Kliknij nazwę urządzenia (w naszym przypadku pcformat01), aby uzyskać dostęp do podstawowych informacji, np. adresów IP i działających usług. Natomiast kliknięcie przycisku Przejdź spowoduje przejście do pulpitu urządzenia.

    Obraz

    Synchronizacja plików z komputerem

    Jednym z ciekawszych zastosowań dysków Qnap jest synchronizowanie plików między komputerem a serwerem NAS, działającym niczym usługa Dropbox, One Drive czy Dysk Google. Na własnym serwerze masz jednak do dyspozycji nie kilkanaście czy kilkadziesiąt gigabajtów, a nawet wiele terabajtów przestrzeni dyskowej. Aby się nimi cieszyć, potrzebujesz odpowiedniej usługi, a na komputerze – oprogramowania klienckiego.

    CloudLink

    W systemie QTS za synchronizację plików odpowiada usługa CloudLink, która nie jest domyślnie zainstalowana – trzeba ją znaleźć i zainstalować.

    Krok 1

    Na pulpicie systemu QTS kliknij ikonę App Center. Po lewej stronie okna App Center kliknij opcję Wszystkie aplikacje, odszukaj na liście: CloudLink i kliknij Dodaj do QTS+.

    Obraz
    Obraz

    Krok 2

    Po instalacji na pulpicie QTS pojawi się ikona aplikacji CloudLink. Gdy ją klikniesz, zobaczysz okno z podstawowymi ustawieniami. Jak widać, usługa już działa. Kliknij Narzędzie PC, by pobrać aplikację Qsync dla systemu Windows.

    Obraz

    Aplikacja Qsync

    Na komputerach z systemem Windows lub Mac OS wymagany jest program o nazwie Qsync.

    Krok 1

    Na automatycznie otwartej stronie kliknij Qsync, a następnie ikonę swojego systemu operacyjnego, np. Windows. Spowoduje to pobranie instalatora programu na peceta. Instalacja programu nie powinna nastręczać trudności.

    Obraz

    Krok 2

    Po pierwszym uruchomieniu programu pojawi się okno, w którym musisz wpisać dane dostępowe do serwera NAS:

    Obraz

    Krok 3

    Jeśli NAS jest w tej samej sieci LAN co komputer, kliknij Szukaj. W przeciwnym wypadku wpisz dane identyfikacyjne z myQNAPcloud. Zaznacz też opcję Bezpieczne logowanie. Kliknij Zastosuj.

    Obraz

    Krok 4

    Gdy zapora Windows spyta, czy chcesz przyznać dostęp, będziesz musiał na to zezwolić, klikając Zezwalaj na dostęp.

    Obraz

    Krok 5

    Teraz pozostaje tylko wskazać, który folder lokalny (na komputerze) ma być synchronizowany z serwerem NAS. By dodać np. folder Moje dokumenty, kliknij + i wybierz odpowiednią lokalizację. Kliknij przycisk Następny, a po kilku kolejnych krokach synchronizowanie zostanie rozpoczęte.

    Obraz

    Krok 6

    Qsync daje sporo dodatkowych możliwości. Zlokalizuj na pasku systemowym ikonę programu n i kliknij ją prawym klawiszem myszy. Z menu kontekstowego wybierz Preferencje. Pojawi się okno, w którym będziesz mógł zmienić wiele zaawansowanych ustawień:

    Obraz

    Wybrane dla Ciebie