SoftwareKreatywne nowości

    Kreatywne nowości

    Ostatnia duża aktualizacja, Creators Update, wprowadziła do systemu Windows 10 wiele nowych funkcji oraz poprawiła działanie już istniejących. W zeszłym miesiącu opisaliśmy te zmiany, w tym wydaniu pokażemy, jak z nich korzystać.

    Kreatywne nowości

    Creators Update, czyli ostatnia duża aktualizacja Windows 10, zmodyfikowała praktycznie każdy aspekt funkcjonowania systemu. Zmiany dotknęły np. ekranów konfiguracyjnych, wiele nowości pojawiło się w zakresie bezpieczeństwa, system wyposażony został również w nowe funkcje i narzędzia. W tej odsłonie naszego poradnika pokażemy m.in., jak korzystać z mechanizmu naprawy błędów, nowej funkcji oczyszczania dysku czy apletu odinstalowywania programów. Przybliżymy również działanie nocnego wyświetlania kolorów oraz zmiany w konfiguracji menu startowego.

    Nowe funkcje w Windows 10

    Zmiany wprowadzone przez aktualizację pomagają np. odzyskać miejsce na dysku i samemu rozwiązywać typowe problemy.

    Katalogi w menu startowym

    Po zainstalowaniu ostatniej poprawki modyfikacje widać w systemowym menu startowym. Służą one jego lepszej organizacji i polegają np. na możliwości umieszczenia na ekranie startowym katalogu. Dzięki temu łatwiej zapanować nad dużą liczbą różnych skrótów. Innym udogodnieniem jest wybór sposobu wyświetlania. Dotychczas dostępny był tylko tryb tabletu, teraz użytkownicy, którym tradycyjna postać menu startowego zawierająca listę zainstalowanych aplikacji nie jest potrzebna, mogą ją wyłączyć. Dzięki temu na ekranie pozostaną tylko kafelki oraz niewielkie przyciski służące do przełączania widoku.

    Krok 1

    Aby stworzyć w menu startowym katalog, wystarczy przeciągnąć myszą jeden kafelek na drugi. W ten sposób powstanie nowy obiekt – katalog zawierający niewielkie ikony. Powtarzając operację, można dodać do niego kolejne skróty. Jak skorzystać z zawartości folderu? Wystarczy kliknąć. Spowoduje to wyświetlenie grupy, z poziomu której można uruchamiać programy.

    Obraz
    Obraz

    Krok 2

    Jeżeli wystarcza ci ekran startowy z kafelkami i uważasz, że tradycyjna lista programów zajmuje niepotrzebnie miejsce, możesz ją bez problemu wyłączyć. Otwórz okno ustawień, kliknij grupę Personalizacja i kategorię Start. Przesuń suwak Pokaż listę aplikacji w menu Start do pozycji Wyłączone.

    Obraz

    Krok 3

    Programy zniknęły z menu, ale można się do nich błyskawicznie dostać. Wystarczy kliknąć przycisk Wszystkie aplikacje (trzeci od góry). Korzystając z niego oraz z przycisku Przypięte kafelki, możesz przełączać widok menu startowego pomiędzy kafelkami a listą programów.

    Obraz

    Oczyszczanie dysku

    Jeżeli cierpisz na brak miejsca na dysku, powinieneś pamiętać, że często znaczną jego część zajmują różne śmieci: tymczasowe pliki, niepotrzebne dokumenty, pobrane dane. Regularne czyszczenie nośników pozwala odzyskać sporo przestrzeni. Mechanizm oczyszczania dysku to kolejna funkcja, która pojawiła się w Ustawieniach. Narzędzie może automatycznie kasować pliki tymczasowe i pliki, które tkwią w koszu dłużej niż 30 dni.

    Krok 1

    Otwórz okno ustawień, wybierz grupę System i kategorię Pamięć. Przewiń okno do sekcji Czujnik pamięci i przesuń suwak do pozycji Włączone. Kliknij łącze Zmień sposób zwalniania miejsca.

    Obraz

    Krok 2

    Zazwyczaj obydwa widoczne suwaki powinny być ustawione w pozycji Włączone. Jeżeli chcesz pozostawić bez kasowania pliki tymczasowe, zmień pozycję pierwszego suwaka, gdy nie chcesz usuwać starych plików z Kosza – drugiego. Aby uruchomić oczyszczanie dysku, kliknij przycisk Oczyść teraz. Po zakończeniu operacji u góry okna zobaczysz informację, o ilości odzyskanego miejsca.

    Obraz

    Rozwiązywanie problemów

    Każdy system to rozbudowane, skomplikowane oprogramowanie, żaden system nie jest też idealny. Nie ma chyba użytkownika, który nie spotkał się prędzej czy później z problemem, którego rozwiązanie wymagało poważnej diagnostyki. Aby ułatwić postawienie diagnozy i usunięcie różnych awarii, Creators Update wprowadził do OS-u nowe narzędzia do rozwiązywania problemów z oprogramowaniem, niedziałającą siecią czy wadliwymi sterownikami. Są one łatwiejsze w obsłudze i skuteczniejsze niż poprzednie wersje.

    Krok 1

    Kliknij w oknie ustawień grupę Aktualizacja i zabezpieczenia, a następnie kategorię Rozwiązywanie problemów. Sekcja Przywróć działanie zawiera najczęściej spotykane problemy, np. kłopoty z drukowaniem, odtwarzaniem dźwięku czy połączeniem internetowym. Sekcja Znajdź i rozwiąż inne problemy gromadzi pozostałe, jak choćby z klawiaturą, nagrywaniem, udostępnianiem plików czy różnymi urządzeniami. Jeżeli napotkana awaria jest w miarę typowa, istnieje duże prawdopodobieństwo, że zostanie automatycznie usunięta.

    Krok 2

    Aby włączyć narzędzie, kliknij np. Odtwarzanie dźwięku i przycisk Uruchom narzędzie do rozwiązywania problemów. Następnie wybieraj odpowiednie pozycje w kolejnych oknach kreatora, przykładowo: Odtwórz dźwięki testowe. Z reguły dany etap można również pominąć, wybierając Pomiń ten krok.

    Obraz

    Krok 3

    Gdy problem zostanie wykryty, kreator wyświetli stosowny komunikat. Aby zapoznać się ze szczegółami raportu, kliknij Wyświetl szczegółowe informacje.

    Odinstalowywanie po nowemu

    Okno Ustawień przejmuje coraz więcej funkcji starego Panelu sterowania. Teraz w celu usunięcia dowolnej aplikacji nie trzeba już otwierać okna znanego od lat z kilku generacji systemu – wszystko zostało zgrupowane w nowym miejscu. Aby odinstalować dowolny, nie tylko dedykowany Windows 10 program, rozwiń menu startowe i kliknij Ustawienia. Wybierz grupę Aplikacje i kategorię Aplikacje i funkcje. Odszukaj program przeznaczony do skasowania, zaznacz go i kliknij przycisk Odinstaluj.

    Obraz

    Ochrona oczu

    Ciekawą funkcją jest automatyczna zmiana temperatury barwowej monitora. Po określonej godzinie system obniża temperaturę barwową emitowanego światła, eliminując niebieskie składowe wpływające negatywnie na wzrok. Barwy ekranu stają się ciemniejsze i cieplejsze, dzięki czemu organizm osoby siedzącej przed komputerem jest mniej pobudzony i łatwiej jest jej usnąć po zakończeniu pracy. Aby włączyć tę funkcję, otwórz okno Ustawień, kliknij grupę System i kategorię Ekran. Przewiń zawartość okna do sekcji Kolor i przesuń suwak Wyświetlanie nocne do pozycji Włączone.

    Obraz

    Taryfikowany ethernet

    W pierwszych wersjach Dziesiątki jedynym sposobem na uniknięcie wymuszonej instalacji poprawek było korzystanie z połączeń taryfikowanych. Dotyczyło to jednak głównie bezpośrednich łączy telefonicznych. W kłopocie byli wszyscy użytkownicy LAN-ów, nawet jeżeli ich sieci lokalne komunikowały się z internetem za pomocą telefonu. Po zainstalowaniu Creators Update do grupy połączeń taryfikowanych można teraz zaliczyć już też każde łącze ethernetowe. Otwórz okno ustawień, wybierz Sieć i internet i kategorię Ethernet. Kliknij ikonę połączenia lokalnego i przesuń suwak Połączenie taryfowe do pozycji Włączone.

    Obraz

    Rozszerzony zestaw kolorów

    Dotychczas wybór kolorystyki interfejsu systemu ograniczony był do danej palety barw. Użytkownik mógł wskazywać jedynie kolory z zestawów zdefiniowanych wcześniej przez producenta. Po instalacji Creators Update jako kolor wiodący można wskazać dowolną barwę RGB. Otwórz w tym celu okno ustawień, kliknij grupę Personalizacja i kategorię Kolory. Przewiń zawartość okna w dół i kliknij przycisk Kolor niestandardowy. Wyboru możesz dokonać, ustawiając kursor na wybranym kolorze bądź wpisując ręcznie wartości RGB w polach poniżej. Ustawienie zatwierdzisz przyciskiem Gotowe.

    Obraz

    Wybrane dla Ciebie