HardwareKrótki test kart graficznych

    Krótki test kart graficznych

    Karty graficzne GeForce z serii 900 są dostępne w sklepach od miesięcy, ale dopiero najnowszy GTX 950 jest tanią i zarazem wydajną grafiką, która prawdopodobnie zyska największą popularność. Porównujemy ją z innymi, zbliżonymi produktami Nvidii.

    Krótki test kart graficznych

    Dla producenta najważniejsze są zawsze produkty z najwyższej półki, bo to one pokazują siłę marki, zapewniają rozgłos i prestiż. Dla większości klientów najważniejsze jest zaś to, co przygotowano z myślą o szerokim rynku, a więc jest przeciętne, zarazem dobre i niedrogie. Nvidia ma niewiele desktopowych układów graficznych, ale prawdopodobnie to GTX 950 będzie tym, który zyska największą popularność.

    Dane techniczne

    Układy graficzne Nvidia GeForce z serii 900 należą do rodziny Maxwell. Są to wydajne i energooszczędne jednostki wytwarzane w procesie produkcyjnym 28 nm. Do tej pory na rynek trafiły układy: GTX 980 Ti, GTX 980, GTX 970 i GTX 960 (GM206). Najnowszy GTX 950 również bazuje na układzie GM206, tyle że z okrojoną liczbą jednostek obliczeniowych, a także z nieco niższą częstotliwością pracy.

    GeForce GTX 950 jest następcą procesora graficznego GTX 750 Ti. Obecnie ceny tego pierwszego zaczynają się od 700 zł – kilka miesięcy temu właśnie tyle kosztował GTX 750 Ti (patrz test kart graficznych w PC Formacie 5/2015). Teraz następuje zamiana układu starszego na nowszy. Gdy ceny jeszcze nieco bardziej spadną, GTX 950 stanie się optymalną grafiką dla większości graczy, natomiast GTX 750 Ti pozostanie łakomym kąskiem dla osób poszukujących ekonomicznego rozwiązania.

    Testowane karty

    Do testu trafiła karta graficzna Palit GTX 950 StormX Dual z fabrycznie podniesionym zegarem. Wspiera wszystkie technologie Nvidii, a dodatkowo korzysta z rozwiązań takich jak technologia 0 dB (wentylator zatrzymuje się przy braku obciążenia) czy wentylatory Turbofan Blade. Wymaga zasilania przez 6-pinowe złącze PCIe, czym różni się od GTX 750 Ti, który takiego zasilania nie potrzebuje. Kartę porównaliśmy z poprzednikiem, czyli GTX 750 Ti (w wykonaniu Asusa), a także mocniejszym modelem GTX 960 od Zotaca.

    Testy

    Wszystkie karty testujemy przy wysokich lub bardzo wysokich ustawieniach jakości obrazu. Do tej pory robiliśmy to w rozdzielczości Full HD (1920x1080) oraz HD+ (1680x1050), jednak obecnie nawet niedrogie karty świetnie radzą sobie w tym niższym trybie, zatem podnieśliśmy poprzeczkę, zamieniając go na rozdzielczość 2560x1440. Dla obecnych monitorów, a także kart graficznych, jest to rozdzielczość jeszcze znośna. W wyższym trybie 4K praca z Windows staje się trudna, a do grania potrzebna jest bardzo dobra karta graficzna.

    Pomiar wydajności odbywał się przede wszystkim w grach, a także w teście 3DMark i dwóch testach obliczeniowych LuxMark i ComputeMark. Zmierzyliśmy także moc oraz temperaturę układów graficznych podczas pracy.

    Wydajność

    Dobrą ilustracją wyników testu może być zamieszczony obok wykres. Wydajność poszczególnych kart wcale nie jest proporcjonalna do ich ceny. GTX 950 jest w porównaniu z GTX 750 Ti tylko trochę droższy (dokładnie o 13 procent), ale dużo lepszy – w Full HD o 29 procent, a w 2560x1440 prawie o 43 procent. Z kolei w porównaniu z GTX 960 nowy układ jest o 16 procent tańszy, za to wolniejszy tylko o 9 procent w trybie Full HD i o 27 procent w trybie 2560x1440. Oznacza to, że do grania w Full HD GTX 950 nadaje się idealnie (kupno lepszej karty się nie opłaca), natomiast myśląc o graniu w wyższej rozdzielczości, warto zainwestować w droższą grafikę.

    Widać również, że GTX 750 Ti jest kartą, która pozwala na komfortowe granie w trybie Full HD w większość gier, ale w wyższym trybie 2560x1440 średnia szybkość wynosi 31 kl./s, więc spełnia tylko minimalne wymagania. GeForce GTX 950 to grafika lepiej dostosowana do pracy w wyższej rozdzielczości – w jej przypadku średnia szybkość wynosi 45 kl./s. Kolejne kilkanaście klatek w tym trybie pozwala uzyskać GeForce GTX 960.

    Prąd i temperatura

    Wszystkie opisywane tu karty graficzne mają autorskie chłodzenie wykorzystujące po dwa wentylatory. Skuteczność nie jest identyczna, co widać w relacji temperatury do mocy. GeForce GTX 950 w wykonaniu Palita pobiera tylko trochę więcej energii od GTX 750 Ti, natomiast pracujący układ jest bardzo ciepły – prawie tak samo jak GTX 960. Jednak nawet ta ostatnia grafika jest całkiem energooszczędna, bo różnica w mocy między minimalnym a maksymalnym obciążeniem wynosi niecałe 140 W.

    Zotac GTX 960 AMP! Edition

    Obraz
    Plusy
    • Bardzo dobra wydajność
    • Grafika idealna do grania w trybie 2560x1440
    • Technologia wentylatora 0 dB
    Minusy
    • Przy obciążeniu chłodzenie zaczyna hałasować

    Palit GTX 950 StormX Dual

    Obraz
    Plusy
    • Bardzo dobra wydajność
    • Grafika radzi sobie w trybie 2560x1440
    • Technologia wentylatora 0 dB
    Minusy
    • Dość wysoka temperatura maksymalna

    Asus STRIX-GTX750TI

    Obraz
    Plusy
    • Dobra wydajność
    • Nie trzeba podłączać dodatkowego zasilania
    • Technologia wentylatora 0 dB
    Minusy
    • Nie nadaje się do grania w trybie powyżej Full HD

    Wybrane dla Ciebie