Ktokolwiek widział
Zgubienie lub kradzież smartfonu to ogromny kłopot. Na szczęście urządzenia mają wbudowane funkcje, które pozwalają szybko je odnaleźć lub zdalnie zabezpieczyć przed złodziejem.
Każdy z trzech systemów mobilnych posiada własną usługę, dzięki której odnajdziesz stracony telefon. Funkcja działa np. za pośrednictwem przeglądarki internetowej w komputerze – lokalizacja smartfonu jest pokazana na mapie (Google lub innej). Aby można było z niej było skorzystać, należy wcześniej odpowiednio skonfigurować urządzenie. Wymagane jest posiadanie konta w usłudze sieciowej dedykowanej danemu systemowi, np. konta Google w Androidzie. Oprócz lokalizowania funkcje antykradzieżowe pozwalają np. zdalnie uruchomić alarm – ta funkcja przyda się też wtedy, gdy nie możesz odszukać urządzenia w domu. Trzecia możliwość to zdalne wyczyszczenie pamięci – wszystkie twoje prywatne dane zostaną usunięte ze smartfonu.
Ochrona smartfonu działa za pośrednictwem internetu, więc jeśli złodziej telefonu wyłączy w nim dostęp do sieci, zdalna kontrola nie będzie możliwa, dlatego z funkcji antykradzieżowych należy skorzystać możliwie szybko. W przejęciu kontroli nad urządzeniem przeszkodzi złodziejowi blokowanie telefonu hasłem, kodem PIN lub wzorem, opłaca się więc korzystać z którejś z tych metod weryfikacji użytkownika na ekranie blokady.
Weź pod uwagę, że funkcje systemowe mają ograniczone możliwości. Programy firm trzecich (te, które pobierasz ze sklepu z aplikacjami) umożliwiają więcej, np. wykonanie zdjęcia złodziejowi za pomocą wbudowanego aparatu, powiadomienie o próbie zmiany karty SIM, a nawet podsłuch przez nawiązanie utajonego połączenia z wybranym numerem. Warto zainteresować się jedną z tych aplikacji – często są darmowe lub posiadają okrojone z funkcji wersje próbne.
Odnajdowanie smartfona w systemie Android
Menedżer urządzeń Android jest narzędziem dostępnym przez przeglądarkę internetową lub w postaci aplikacji mobilnej. Kilka z jego funkcji to m.in. lokalizowanie smartfonu na mapie, zdalne czyszczenie pamięci oraz uruchamianie dzwonka. Sama usługa lokalizacji nie wymaga konfiguracji – jest domyślnie włączana w urządzeniu po dodaniu smartfonu do konta Google.
Krok 1
Aby znaleźć smartfona, otwórz w przeglądarce stronę internetową www.google.com/android/devicemanager i zaloguj się do swojego konta Google (tego, które jest używane w telefonie). Okienko w lewym górnym rogu ekranu zawiera nazwę twojego urządzenia, np. Galaxy Nexus. Jeśli z kontem Google masz połączone kilka urządzeń, kliknij wyświetloną nazwę i wybierz właściwe z listy, np. MyPhone Cube.
Krok 2
Po chwili lokalizacja twojego telefonu zostanie pokazana na mapie. Google poda też, z jaką dokładnością zlokalizowało telefon i godzinę, o której było odczytane położenie.
Krok 3
Klikając Zadzwoń, możesz uruchomić sygnał dźwiękowy w telefonie. Potwierdź wybór, ponownie klikając Zadzwoń. Telefon przestanie dzwonić, gdy odblokujesz ekran.
Krok 4
Funkcja Zablokuj zastąpi aktualnie ustawioną w telefonie metodę odblokowywania ekranu nowym hasłem. Wprowadź je w polu Nowe hasło i Potwierdź hasło. Możesz też ustawić wiadomość, która wyświetli się na ekranie (Wiadomość odzyskiwania), na przykład zawierającą prośbę do znalazcy telefonu o zwrot urządzenia. Jeśli podasz swój alternatywny Numer telefonu, ułatwisz znalazcy kontakt. Po wypełnieniu pól wybierz Zablokuj.
Krok 5
Ostatnia z funkcji – Wymaż – czyści pamięć telefonu (kasowanie zawartości karty SD nie działa we wszystkich urządzeniach). Potwierdź wybór, klikając Usuń. Jeśli w twoim urządzeniu była włączona funkcja kopii bezpieczeństwa, to po odzyskaniu telefonu część danych będziesz mógł przywrócić.
Krok 6
Jeśli funkcje Zablokuj i Wymaż nie są dostępne, a zamiast nich wyświetla się ikona Włącz blokowanie i wymazywanie musisz je wcześniej aktywować w telefonie. W smartfonie otwórz ekran aplikacji i wybierz Ustawienia Google. Następnie kliknij Bezpieczeństwo, zaznacz pole Zezwalaj na zdalną blokadę ... i potwierdź wybór – Aktywuj.
Odnajdowanie smartfona w iOS
W smartfonie Apple funkcja antykradzieżowa nosi nazwę Znajdź mój iPhone. Jej dodatkowymi funkcjami są aktywacja sygnału dźwiękowego, zdalne blokowanie dostępu, kasowanie danych i blokada ponownej aktywacji.
Krok 1
Konfigurowanie usługi jest proste. Otwórz ekran Ustawienia, wybierz: iCloud a potem: Znajdź mój iPhone. Aktywuj funkcję: Znajdź mój iPhone kliknij Pozwól a potem przełącz suwak na pozycję włączoną. Druga z funkcji będzie wysyłać położenie telefonu do Apple, gdy poziom baterii będzie niski. Dzięki temu przybliżona lokalizacja telefonu będzie znana nawet wtedy, gdy urządzenie zostanie wyłączone.
Krok 2
W momencie, gdy chcesz zlokalizować telefon, masz dwie możliwości. Pierwszą jest instalacji klienta usługi na innym urządzeniu z iOS. Druga, bardziej uniwersalna, to skorzystanie z przeglądarki internetowej. W drugim przypadku otwórz stronę www.icloud.com, wpisz swój Apple ID oraz Hasło i kliknij strzałeczkę w prawo. Kliknij ikonę Znajdź i poczekaj na wczytanie mapy. Położenie twojego telefonu pokaże zielona kropka.
Krok 3
Kliknij ją, a następnie ikonę i. W menu, które się pojawi, możesz sprawdzić, kiedy smartfon wysyłał swoje położenie, włączyć zdalny alarm, zablokować telefon kodem PIN i wykasować dane.
Krok 4
Jeśli urządzenie zostało skradzione, funkcja antykradzieżowa dodatkowo utrudni życie złodziejowi. Nie będzie mógł ponownie aktywować telefonu w iTunes, nawet jeśli zresetuje jego ustawienia. Tylko wyłączenie funkcji Znajdź mój iPhone w ustawieniach telefonu usuwa to ograniczenie – a do tego potrzebne jest hasło do usługi iCloud, którego złodziej nie zna.
Utrata karty SIM
Taki wypadek nie oznacza konieczności zmiany numeru telefonu. Twój operator może wydać ci duplikat karty SIM. W tym celu skontaktuj się z biurem obsługi klienta i zgłoś zaginięcie karty. Jeśli korzystasz z taryfy pre-paid potrzebny ci będzie kod PUK. Operator zablokuje utraconą kartę i wyda zamiennik. Usługa może być płatna, np. w Orange kosztuje 25 zł. Operator może zablokować także zgubione urządzenie. Do tego potrzebny jest numer IMEI identyfikujący telefon (wybierz *#06# na klawiaturze w telefonie aby go poznać) i zgłoszenie kradzieży telefonu na policji. Z protokołem kradzieży zgłoś się następnie do operatora.
Odnajdowanie smartfona w systemie Windows Phone
Narzędzie systemu Microsoftu oferuje tę samą funkcjonalność, co usługa Androida. Lokalizacja dostępna jest tylko z poziomu przeglądarki internetowej i nie wymaga wstępnej konfiguracji.
Krok 1
W przeglądarce otwórz stronę www.windowsphone.com/pl-pl i zaloguj się do swojego konta Microsoft. Następnie rozwiń listę Windows Phone i wybierz funkcję Znajdź mój telefon. W kolejnym oknie kliknij Znajdź mój telefon.
Krok 2
Usługa poprosi o możliwość wysyłania SMS-ów na twój numer telefonu. Wpisz go w polu +48. Zaznacz pole upoważnienia i kliknij Gotowe. Ponownie wybierz Znajdź mój telefon. Po chwili lokalizacja urządzenia zostanie pokazana na mapie. Uściślanie lokalizacji może potrwać kilkadziesiąt sekund.
Krok 3
W polu Lokalizacja telefonu znajdziesz informacje o godzinie odczytu oraz lokalizacji. Możesz teraz włączyć dzwonek w telefonie lub zablokować urządzenie. Tak jak w systemie Android możesz wpisać wiadomości dla znalazcy smartfonu. Następnie wprowadź PIN, którym zablokujesz telefon. Jeśli zaznaczysz pole: Włącz dzwonek w telefonie, gdy zablokuję telefon, wówczas telefon po zablokowaniu zacznie dzwonić, nawet jeśli został wyciszony przez aktualnego posiadacza urządzenia. Zatwierdź decyzję Zablokuj.
Krok 4
Kasowanie zawartości telefonu dostępne jest po kliknięciu Wymaż. Zaznacz pole Tak! Natychmiast wymaż pamięć telefonu i wybierz Wymaż.