SoftwareŁapanie obrazu

    Łapanie obrazu

    Grafika i wideo przekazują informacje szybciej i lepiej niż tekst. Aplikacja Snap 8 pozwoli przechwycić obraz z pulpitu, wyedytować go, zapisać w postaci grafiki lub wideo i udostępnić w internecie.

    Łapanie obrazu

    Program Snap 8 oferuje wszystko, czego potrzebujesz do przechwytywania grafiki, dodawania adnotacji i efektów do zapisanego materiału oraz do jego publikacji. Przechwytywany może być fragment ekranu o dowolnym kształcie, następnie możesz go zmodyfikować, powiększyć, obrócić lub uzupełnić np. o cienie, strzałki i podpisy. Snap pozwoli tworzyć samouczki lub grafikę np. na strony WWW lub do szkolnych projektów.

    FUNKCJE PROGRAMU

    • Wygodna praca Nagrywanie, edytowanie, zmienianie rozmiaru i wysyłanie zrzutów ekranów obsługuje się za pomocą skrótów klawiszowych, paska narzędzi lub menu zadań.
    • Rozpoznawanie tekstu Można uzyskać edytowalny tekst z obrazów – program konwertuje tekst z grafiki wprost do modyfikowalnej postaci za pomocą technologii OCR.
    • Udostępnianie w sieci Aplikacja pozwala wysłać zrzuty e-mailem lub umieścić je na dyskach sieciowych Dropbox, OneDrive i Google Drive.
    • Przechwytywanie WWW Nie trzeba sklejać wielu obrazków – program przechwytuje obraz całych stron, przewijając je automatycznie. Współpracuje ze wszystkimi najpopularniejszymi przeglądarkami.
    • Zabezpieczanie obrazów Obrazy można opatrzyć znakami wodnymi, chroniąc je przed przywłaszczeniem w sieci.
    • Przechwytywanie menu Program oferuje specjalny tryb przechwytywania widoku menu i list rozwijanych, który jest bardzo pomocny np. przy tworzeniu dokumentacji technicznych.
    • Dostępne 53 efekty graficzne Zintegrowana przeglądarka efektów daje dostęp do wielu efektów pozwalających dostosować wygląd przechwyconej grafiki do własnych potrzeb.
    • Przechwytywanie wideo Snap 8 pozwala tworzyć poradniki wideo, przechwytywać obraz z kamery internetowej czy zapisywać rozmowy wideo na Skypie. Możesz dodawać komentarze za pomocą mikrofonu i wykorzystać tzw. picture-in-picture, łącząc np. obraz pulpitu z obrazem z kamery. Pokażesz kliknięcia, przybliżysz i zakreślisz fragmenty obrazu. Program działa też w 4K.

    Przechwytywanie fragmentu WWW

    Program domyślnie uruchamia się automatycznie wraz z systemem. Panel kontrolny programu ukryty jest za górną krawędzią pulpitu.

    Krok 1

    Po uruchomieniu wyświetla się ekran pomocy. Możesz go wyłączyć, odznaczając pole Pokaż to okno pomocy następnym razem i klikając odnośnik Zamknij.

    Krok 2

    Program Snap 8 ma szereg różnych trybów przechwytywania. Aby zaprezentować możliwości programu, pokażemy przygotowanie fragmentu strony WWW zawierającego ciekawą informację, a następnie poddanie przechwyconej grafikę szybkiej edycji.

    Krok 3

    Wywołaj okno przeglądarki WWW i załaduj dowolną stronę, następnie wysuń panel górny programu, umieszczając kursor myszy nad jego zakładką (dostępną przy górnej krawędzi pulpitu). Wybierz Przechwyć dowolny obszar.

    Krok 4

    Pulpit zostanie wyszarzony, a kursor myszki zmieni się w ołówek – obrysuj nim interesujący obszar strony WWW, który chcesz przechwycić. Gdy to zrobisz, puść przycisk myszy – obrysowany fragment zostanie wyświetlony w oknie edytora programu Snap (edycję opisujemy w drugiej części artykułu).

    Krok 5

    W ten sam sposób przechwytuje się inne statyczne elementy ekranu. Wyjątkiem jest przechwytywanie wideo, należy je samodzielnie uruchomić i zatrzymać. Służą do tego przyciski Uruchom przechwytywanie i Zatrzymaj przechwytywanie dostępne w dodatkowo otwartym oknie:

    Obraz

    Możliwości edycji przechwyconego fragmentu strony

    Edytor uruchomiony zaraz po przechwyceniu grafiki oferuje bogaty zestaw narzędzi do przekształcania grafiki oraz dodawania specjalnych elementów. Narzędzia te umieszczone są w zasobnikach rozmieszczonych przy bocznych i górnej krawędzi ekranu edytora.

    Krok 1

    Lewy zasobnik (1) zawiera zestaw narzędzi. Od góry są to: przewijanie grafiki, przycinanie, wycieranie, rysowanie flamastrem, rozmazywanie, podświetlanie obszarów, wypełnianie, rysowanie kształtów, rysowanie odręczne, rysowanie strzałek, wpisywanie tekstu, stemplowanie, tworzenie przycisków oraz podświetlonych punktów.

    Obraz

    Krok 2

    Przycisk z symbolem kół zębatych pozwala przejść do konfiguracji programu, jego użycie otwiera okno, w którym w sekcji PrzechwytywanieWyjściowe możesz zmienić domyślny katalog, w którym program zapisuje przechwyconą grafikę, oraz domyślny format tworzonych plików graficznych.

    Obraz

    Krok 3

    Górny zasobnik (2) zawiera narzędzia (od lewej): cofnij wszystkie zmiany, cofnij/ponów, oddal, zbliż, obróć, dodaj cień, obramowanie, zastosuj zanikanie, znak wodny, wyświetl kursor myszy, datę i czas, dodaj efekty specjalne, zmień kolor tła, rozmiar i nazwę edytowanego obrazka.

    Krok 4

    Prawy zasobnik (3) zawiera przyciski (od góry): zatrzymaj (zapisz na dysku w domyślnym katalogu – patrz krok 2), odrzuć, wyślij grafikę jako załącznik do standardowej wiadomości e-mail oraz na konto pocztowe na stronie WWW (np. Google Mail, Yahoo Mail).

    Krok 5

    Kolejne przyciski służą do zapisywania grafiki na dysku sieciowym, np. OneDrive, wysyłania na stronę Ashampoo i na Facebooka, zapisywania w innym formacie lub innym folderze, eksportowania do formatu Adobe Photoshopa, kopiowania grafiki do systemowego schowka, drukowania, zapisywania z jednoczesnym otwieraniem foldera docelowego oraz do otwierania w oknie edytora wcześniej zapisanej grafiki w celu jej dalszej obróbki.

    Krok 6

    W prawym dolnym rogu widoczny jest panel nawigacyjny służący do przesuwania powiększonej grafiki po ekranie. W dolnej części wyświetlają się też informacje o edytowanym obrazku.

    Obraz

    Wybrane dla Ciebie