Poradnik kupującegoLaptop dobrze wyposażony

    Laptop dobrze wyposażony

    Masz już notebook? Może warto zadbać o większy komfort pracy na nim, lepiej go zabezpieczyć, a nawet uatrakcyjnić jego wygląd? Przedstawiamy najciekawsze akcesoria wyprodukowane właśnie w tym celu.

    Laptop dobrze wyposażony

    Poprzednie poradniki kupującego

    W ostatnich wydaniach PC Formatu zamieściliśmy następujące poradniki:

    Chociaż pod względem wygody pracy przy biurku notebook przegrywa z komputerem stacjonarnym, na rynku istnieje ogromna liczba dodatków, których zastosowanie zmienia tę sytuację. Za pomocą takich akcesoriów można nie tylko zwiększyć komfort pracy z notebookiem, ale nawet zbliżyć go do wygody pracy na komputerze stacjonarnym. Można wydłużyć czas pracy na baterii oraz zapewnić laptopowi możliwie największe bezpieczeństwo. Istnieje także sporo gadżetów, które poza prostą funkcją, np. huba USB, mają za zadanie po prostu wywołać uśmiech na twarzy.

    Podkładka z poduszką

    W wielu notebookach kratka wylotowa lub wlotowa powietrza jest umieszczona od spodu. W pozycji z takim komputerem na kolanach znacznie zwiększa się dyskomfort pracy, bo nogi są mocno nagrzewane. Właśnie ze względu na podnoszenie temperatury ciała w takiej pozycji, została ona uznana za szkodliwą zwłaszcza dla mężczyzn. Przy długiej pracy zwiększa się temperatura okolic narządów płciowych, co może prowadzić do bezpłodności.

    Inną konsekwencją pracy z notebookiem w tej pozycji jest zasłanianie kratek wlotowych lub wylotowych. Wtedy brak lub ograniczony przepływ powietrza przyczynia się do przegrzewania wewnętrznych elementów laptopa. Może to prowadzić do jego zawieszenia się, a nawet uszkodzenia.

    W celu ułatwienia pracy z komputerem na kolanach wymyślono specjalne blaty na poduszkach. Blat stanowi twardą, gwarantującą odpowiedni przepływ powietrza powierzchnię pod notebook, a umocowana pod nim poduszka zapewnia wygodne i stabilne oparcie takiej podkładki na kolanach. Jest sporo wariantów takich podkładek. Większość ma uchwyt do przenoszenia, a w niektóre są wbudowane głośniki i lampki. Ciekawsze modele wymieniamy w tabeli „Podkładki z poduszką pod notebook”.

    Obraz
    Obraz
    Obraz

    Mata chłodząca

    Obraz

    Rozwiązaniem łączącym cechy poduszki na kolana oraz podstawki chłodzącej jest mata chłodząca. Wypełniona granulowaną substancją chemiczną odbiera i zatrzymuje ciepło wytwarzane przez ustawiony na kolanach notebook. W ten sposób mata może obniżyć temperaturę spodu notebooka nawet o 6 stopni. Mata chłodząca może pobierać ciepło przez 8 godzin, po czym należy ją odstawić, aż odda nagromadzone ciepło do otoczenia. Mata jest przeznaczona do notebooków o przekątnych 15,4 cala lub mniejszych.

    Stolik-pulpit pod laptop

    Obraz

    Notebook, zamiast na kolanach, można ustawić na specjalnym stoliku podobnym do tacy, na jakiej się podaje śniadanie do łóżka. Taki mebel ma krótkie nóżki i pochylony blat. Wysokość nóżek niektórych stolików jest regulowana, dzięki czemu można je ustawić nawet na podłodze w charakterze pulpitu. W sprzedaży są konstrukcje wykonane z lekkiego aluminium, plastiku lub drewna. Te pierwsze są nie tylko lekkie, ale też dzięki użytemu materiałowi (aluminium) stanowią dodatkowy radiator rozpraszający ciepło emitowane przez laptop. Bardziej rozbudowane stoliki są wyposażone w wentylatorki dodatkowo chłodzące notebook, a nawet we wbudowane huby USB.

    Obraz
    Obraz

    Podstawki

    Długotrwała praca z notebookiem jest niewygodna między innymi z powodu zbyt nisko ulokowanego ekranu (cały czas trzeba spoglądać w dół) oraz zbyt płasko umieszczonej klawiatury. Klawiatury komputerów stacjonarnych są lekko pochylone w stronę użytkownika, co znacznie poprawia komfort pracy. Aby wygodą zbliżyć laptop do komputera stacjonarnego, producenci proponują zastosowanie podstawki zwiększającej kąt nachylenia notebooka. Dzięki temu możliwe jest podniesienie ekranu i pochylenie klawiatury.

    Niektóre podstawki są wyposażone w wiatraki schładzające spód notebooka. Wentylatory wbudowane w podstawki z tworzywa sztucznego lub z aluminium wspomagają przepływ powietrza na spodzie komputera. Większość dostępnych podstawek podłącza się do portu USB w notebooku, skąd pobierane jest też niezbędne napięcie. Jest to bardzo przydatne rozwiązanie zwłaszcza w przypadku mocno nagrzewających się laptopów wyposażonych w wydajną kartę graficzną.

    Obraz
    Obraz

    Zasilanie

    Jeśli udajesz się z notebookiem w miejsce, gdzie jest utrudniony dostęp do gniazdek zasilania, warto kupić dodatkowe ogniwo do komputera. Może to być oryginalna bateria, wytworzona przez producenta laptopa, lub jej zamiennik.

    Innym rozwiązaniem jest uniwersalny akumulator. Może wydłużyć pracę laptopa o dodatkowe 2–3 godziny. Wartość ta jest zależna od zakupionego modelu. Oczywiście ze względu na bardzo zróżnicowane napięcia zasilania stosowane w notebookach baterie takie mogą nie działać z częścią komputerów przenośnych. Dlatego warto sprawdzić, czy akumulator uniwersalny będzie obsługiwał określony model notebooka. Ciekawostką jest też zastosowanie przenośnych paneli słonecznych umożliwiających podładowanie akumulatora w komputerze przenośnym.

    Jeśli z notebooka korzystasz na przemian w biurze i w domu, warto nabyć uniwersalny zasilacz do notebooków. Zmotoryzowanym może się przydać przetwornica samochodowa, która umożliwi ładowanie notebooka podczas długiej podróży. Trzeba się tylko przedtem upewnić, że gniazdko zapalniczki zostało zaprojektowane z myślą o takich obciążeniach. Jeśli tego nie sprawdzisz, może się okazać, że po podłączeniu przetwornicy będą przepalane bezpieczniki.

    Obraz
    Obraz
    Obraz
    Obraz

    Klawiatura numeryczna

    Obraz

    Notebooki, zwłaszcza o mniejszych przekątnych, bardzo często nie mają klawiatury numerycznej. W niektórych zastosowaniach (księgowość, grafika) bywa ona jednak potrzebna. Można wtedy wykorzystać dodatkowy panel z klawiaturą numeryczną podłączaną do notebooka przez port USB. Takie urządzenie znajdziemy np. w ofercie firmy Media-Tech, Sweex, Hama czy Logitech. Ceny takiego rozszerzenia zaczynają się od 20 zł i mogą sięgać nawet 250 zł.

    Uniwersalna stacja dokująca

    Obraz

    Urządzenie to jest też często nazywane replikatorem portów. Jego rolą jest przekształcanie notebooka w komputer stacjonarny z dużym monitorem w wyniku podłączenia do laptopa jednego przewodu USB. Do replikatora portów podłączone są wszystkie dodatkowe urządzenia peryferyjne, więc stanowisko przez cały czas jest gotowe na podłączenie notebooka. Nie trzeba każdorazowo podłączać i odłączać wszystkich przewodów bezpośrednio do i od laptopa.

    Uniwersalna stacja dokująca pełni bardzo podobne funkcje do rozbudowanych podstawek pod notebooki, z tą różnicą, że replikator portów jest wyposażony we własną kartę graficzną. Dzięki temu zewnętrzny monitor jest cały czas podłączony do replikatora.

    Specjalistyczny replikator portów

    Obraz

    Istnieją specjalne stacje dokujące do określonych modeli notebooków. Różnią się tym od stacji uniwersalnej, że mają specjalne złącze pozwalające na przyłączenie notebooka. Co ważniejsze, podłączenie obydwu urządzeń sprowadza się bardzo często do położenia laptopa na stacji dokującej, tak by gniazda się ze sobą połączyły. Zastosowane złącze nie stanowi wąskiego gardła przy przepływie informacji między replikatorem portów a komputerem przenośnym. Dodatkowo replikator portów jest wyposażony we własne zasilanie i po połączeniu z notebookiem ten automatycznie jest także zasilany. Bardziej rozbudowane stacje dokujące są wyposażone w dobrej jakości głośniki, napęd optyczny (jeśli nie ma go w laptopie), a nawet wydajną kartę graficzną.

    Myszka

    Obraz

    Jednym z bardziej przydatnych dodatków jest mysz do note- booka. Każdy laptop jest wyposażony w touchpad, który się sprawdza, gdy korzystamy z komputera umieszczonego na kolanach. Podczas pracy przy biurku jednak bardziej funkcjonalna jest myszka. Myszy do notebooków są znacznie mniejsze od tych do komputerów stacjonarnych. W przypadku myszy bezprzewodowych dużą wagę przywiązuje się też do miniaturyzacji odbiorników USB. Dzięki temu na czas transportu nie potrzeba wyjmować takiego odbiornika z portu USB. Myszy do notebooków jest bardzo dużo. Jest więc w czym wybierać.

    Dodatkowy monitor

    Obraz

    Osoby, którym brakuje przestrzeni roboczej na ekranie, mogą podłączyć do laptopa dodatkowy monitor o dużej przekątnej. Można wykorzystać klasyczny monitor komputerowy lub przeznaczony specjalnie do pracy z notebookami. Jedną z takich propozycji jest linia monitorów LED LCD firmy LG z serii E50. Pierwotnie poza bardzo cienkim ekranem nie wyróżniają się niczym szczególnym. Jednak po odłączeniu spodniej części podstawki dolna krawędź monitora zrównuje się z dolną krawędzią ekranu notebooka. Wyrównanie poziomu krawędzi zapewnia łatwiejsze poruszanie się między ekranami wyświetlacza. Z ciekawych cech warto też wymienić funkcję Dual Web rozdzielającą automatycznie ekran monitora na dwie równe, pionowe części, na których mogą być wyświetlane okna przeglądarek.

    Notebook jako telewizor

    Obraz

    Jeżeli jedziesz z notebookiem w rejon, gdzie nie ma telewizora ani internetu, a chciałbyś mieć możliwość oglądania telewizji, zaopatrz swój notebook w tuner telewizyjny, dzięki czemu w prosty sposób zamienisz go w odbiornik TV. Do wyboru masz tunery zewnętrzne podłączane do notebooka przez port USB, a także tunery wewnętrzne instalowane w gnieździe Express Card. Jednym z takich urządzeń jest hybrydowy tuner LEADTEK WinFast ExDTV2300 H. Jeśli jednak myślisz o bardziej uniwersalnym urządzeniu, zakup tuner podłączany do portu USB (np. Asus My Cinema U3000 Hybrid USB). Dzięki temu tuner będzie mógł pracować zarówno z komputerem stacjonarnym, jak i przenośnym.

    Bagaż dla aktywnych

    Obraz

    Dla biznesmenów są projektowane aktówki skórzane wyposażone w przegródkę na laptop lub specjalne aluminiowe, a także torby na ramię z poliestru, microfibry czy nylonu balistycznego. Młodzi ludzie zamiast toreb na ramię wolą nosić plecaki. Nie obciążają tak mocno postawy, a poza tym łatwiej zabrać laptop na dłuższą wyprawę. Z plecakiem bez problemów można pojechać rowerem. W sprzedaży znajdują się też damskie torby do notebooków. Są one zróżnicowane pod względem wzornictwa i kolorystyki. Dla osób, które nie chcą nosić żadnych toreb ani plecaków, przygotowano specjalne pokrowce ochronne.

    Gotowe zestawy akcesoriów

    Obraz

    Jeśli nie masz ochoty na kompletowanie poszczególnych urządzeń peryferyjnych do notebooka, możesz się zdecydować na jeden z gotowych pakietów. W prezentowanym pakiecie firmy Sweex można znaleźć przewodową myszkę, hub USB i zewnętrzne głośniki standardu 2.0. Cena takiego zestawu to 139 zł. Do wyboru masz aż jedenaście wersji kolorystycznych.

    Hub USB

    Obraz

    Często bywa tak, że brakuje nam jednego czy dwóch portów USB. Na szczęście można podłączyć do notebooka hub USB zwiększający liczbę deficytowych portów. Poza klasycznymi rozwiązaniami o standardowych kształtach w sprzedaży są także urządzenia znacznie się wyróżniające. Jedną z takich ciekawostek jest np. hub USB w kształcie robota R2D2 znanego z Gwiezdnych Wojen.

    Ładniejszy wygląd

    Obraz

    Na pokrywę notebooka możesz wybrać gotową naklejkę (skin) lub zaprojektować własną ilustrację i zwrócić się do specjalistycznej firmy, która na bazie otrzymanego projektu wyprodukuje naklejkę. Samo naklejenie nie jest skomplikowane i każdy powinien sobie z tym poradzić. Ceny naklejek zaczynają się już od 5 zł plus koszty przesyłki.

    Wybrane dla Ciebie