SoftwareŁatwa kalkulacja

    Łatwa kalkulacja

    Opisane sztuczki ułatwią tworzenie prostszych rachunków i ciekawych wykresów w Excelu. Warsztaty opracowaliśmy na podstawie wersji 2010 programu, ale analogiczne funkcje są dostępne w jego starszej wersji 2007.

    Łatwa kalkulacja

    Zawijanie wierszy w komórkach

    Komórka arkusza zwykle nie służy do wprowadzania dłuższych notatek. Niekiedy jednak zachodzi konieczność wprowadzenia dłuższego opisu, komunikatu, adresu czy jakiegokolwiek innego ciągu znaków niemieszczącego się w komórce. Excel standardowo wyświetla zawartość takiej komórki w jednym wierszu, co powoduje, że treść jest wtedy nieczytelna. Można temu łatwo zaradzić. W zależności od tego, czy dłuższe ciągi znaków wstawiasz regularnie, czy też tylko sporadycznie, możesz skorzystać odpowiednio z automatycznego zawijania wierszy lub ręcznego wstawiania znaków końca wiersza.

    Krok 1

    Automatyczne zawijanie uaktywnisz w następujący sposób. Wczytaj do Excela arkusz zawierający komórki z dłuższymi opisami. Zaznacz te komórki, a następnie upewnij się, że na wstążce jest aktywna karta Narzędzia główne, i w grupie Wyrównanie kliknij Zawijaj tekst. Rezultat będzie od razu widoczny. Jeżeli w danym arkuszu zamierzasz wprowadzać więcej komórek z dłuższymi opisami, zaznacz odpowiednio większy obszar przed wywołaniem funkcji Zawijaj tekst.

    Obraz
    Obraz

    Krok 2

    Jeżeli natomiast potrzebujesz sporadycznie zawinąć tekst w edytowanej bądź już istniejącej komórce, to podczas pisania tekstu lub jego edytowania użyj skrótu klawiszowego [Lewy Alt]+[Enter], co wymusi wstawienie nowego wiersza w miejscu, gdzie aktualnie znajduje się kursor tekstu.

    Błyskawiczne tworzenie wykresów

    Możliwości tworzenia wykresów są w arkuszu kalkulacyjnym Excel olbrzymie, a jednocześnie wstawienie nowego wykresu jest niezwykle proste. Wystarczą dosłownie 3 kliknięcia.

    Krok 1

    Uruchom arkusz zawierający dane do wykresu. Zaznacz dane wraz z nagłówkiem opisu i kliknij (pierwsze kliknięcie) na wstążce kartę Wstawianie.

    Obraz

    Krok 2

    W grupie Wykresy kliknij Kolumnowy (drugie kliknięcie) i w rozwiniętym w ten sposób menu kliknij odpowiadający ci kształt wykresu (trzecie kliknięcie). Gotowy wykres pojawi się w arkuszu:

    Obraz
    Obraz

    Blokowanie kolumn lub wierszy

    Podczas opracowywania arkusza, którego dane zajmują więcej komórek niż widoczne na ekranie, przewinięcie ekranu do dalszych, niewidocznych na pierwszym planie, komórek powoduje również usunięcie z pola widzenia nagłówków kolumn i wierszy. Jeżeli chcesz, by przy dowolnie rozbudowanej tabeli nagłówki były zawsze widoczne, skorzystaj z funkcji blokowania kolumn lub wierszy.

    Krok 1

    Uruchom Excela i wczytaj do niego arkusz wymagający przewijania w celu zobaczenia wszystkich wartości. Na wstążce Excela kliknij kartę Widok.

    Krok 2

    Jeżeli chcesz zablokować tylko pierwszy wiersz aktualnego arkusza, zawierający nagłówki kolumn, kliknij widoczną w grupie Okno ikonę Zablokuj okna, a następnie z rozwiniętego w ten sposób menu wybierz Zablokuj górny wiersz. Od tej pory podczas przewijania arkusza nagłówki kolumn nie będą znikały z pola widzenia.

    Obraz

    Krok 3

    Jeżeli twój arkusz przewija się poziomo, a nie pionowo, możesz w analogiczny sposób zablokować pierwszą kolumnę. Wystarczy, że z menu opisanego w poprzednim punkcie wybierzesz Zablokuj pierwszą kolumnę.

    Obraz

    Krok 4

    Niekiedy zachodzi konieczność zablokowania większej liczby danych niż tylko pojedynczy wiersz lub kolumna. Żaden problem. Najpierw zaznacz w arkuszu komórkę graniczną, tj. taką, od której wszystkie komórki powyżej i na lewo będą zablokowane. Gdy to zrobisz, kliknij ikonę Zablokuj okienka, a następnie w menu, które się pojawi, kliknij Zablokuj okienka. Na przykładowej ilustracji zaznaczyliśmy kolorem obszary, które zostaną zablokowane w wyniku wywołania tego polecenia, gdy zaznaczona jest komórka C5:

    Obraz

    Wybrane dla Ciebie