SoftwareŁatwiej, ładniej, szybciej

    Łatwiej, ładniej, szybciej

    Prawdziwa siła Firefoksa najpopularniejszej w Polsce przeglądarki internetowej tkwi w olbrzymiej liczbie dodatków zwiększających możliwości tego programu. Prezentujemy najciekawsze wtyczki.

    Łatwiej, ładniej, szybciej

    Co nowego w Firefoksie 3.6?

    Dużą zmianą w nowej wersji Firefoksa jest zintegrowanie z nim dodatku Personas. Dzięki niemu możesz modyfikować wygląd przeglądarki, wybierając spośród ponad 30 tysięcy dostępnych motywów. Najnowszy Firefox jest także szybszy od poprzednich wydań. Jest też bezpieczniejszy dzięki wbudowanej w program funkcji automatycznego powiadamiania o nieaktualnych wtyczkach. Programiści pracujący nad wydaniem 3.6 zapewniają, że Firefox jest teraz znacznie stabilniejszy, głównie dzięki temu, że zmieniono sposób integracji zewnętrznych programów z przeglądarką. Wadliwie działający dodatek nie powinien już spowodować awarii całej przeglądarki.

    W pierwszym warsztacie zaprezentujemy sposób modyfikacji interfejsu, by przypominał to, czym w początkowych szkicach projektantów i programistów Fundacji Mozilla ma być Firefox 4.0. Proponowane przez nas zmiany dotyczą nie tylko estetyki. Polegają także na zapożyczeniu wygody i funkcji znanych z projektów czwartej generacji Firefoksa.

    Dzięki naszym propozycjom dowiesz się również m.in., jak uzyskać łatwy i szybki dostęp do niemal wszystkich programów i usług oferowanych przez Google, jak łatwo wydobyć prawdziwy adres URL z dowolnego linku na każdej stronie czy jak przyspieszyć pracę Firefoksa. Zwracaliśmy szczególną uwagę na to, by wtyczki były zgodne ze sobą i stabilne. Jeżeli zachodziło prawdopodobieństwo, że któraś wtyczka może działać niestabilnie lub spowodować niezgodność z innymi dodatkami, informujemy o tym.

    Artykuł opracowaliśmy na podstawie najnowszej, stabilnej wersji Firefoksa oznaczonej numeracją 3.6. Wersję tę zamieściliśmy na naszym CD. Zawsze najnowsze wydanie znajdziesz na serwerach Fundacji Mozilla (www.firefox.pl); więcej informacji o tym wydaniu przeczytasz w ramce pt. „Co nowego w Firefoksie 3.6?”.

    Zmień samodzielnie Firefoksa 3.6 w Firefoksa 4.0

    Zaczynamy od zmiany wyglądu wersji 3.6 Firefoksa. Dodamy mu trochę funkcji, które są przygotowywane dopiero w wydaniu 4.0 tej przeglądarki. Do naszych działań będziesz potrzebował kilku rozszerzeń: Strata40, StrataBuddy oraz Tab Progress Bar. Uwaga! Proponowana przez nas modyfikacja zmienia rozmieszczenie elementów interfejsu przeglądarki, co powoduje, że przestają działać dodatki Personas. Jeżeli wolisz modyfikacje kolorystyczne przeprowadzane za pomocą Personas, pomiń ten warsztat.

    Krok 1

    Zacznij od instalacji pierwszego z potrzebnych rozszerzeń – o nazwie Strata40. Uruchom przeglądarkę Firefox i z menu Narzędzia wybierz pozycję Dodatki.

    Krok 2

    W oknie Dodatki kliknij ikonę Pobierz dodatki, a następnie w polu wyszukiwania wpisz Strata40 i kliknij ikonę z lupką.

    Obraz

    Krok 3

    Na liście wyników, na pierwszym miejscu pojawi się poszukiwany dodatek Strata40. Kliknij widoczny po prawej stronie okna przycisk Dodaj do programu Firefox....

    Obraz

    Krok 4

    Pojawi się okno Instalacja oprogramowania, w którym zobaczysz nazwę instalowanego dodatku. Kliknij przycisk Zainstaluj. Gdy dodatek zostanie zainstalowany, zobaczysz w oknie komunikat Instalacja ukończona. Kliknij przycisk Uruchom ponownie program Firefox, by uaktywnić dodatek.

    Obraz
    Obraz

    Krok 5

    Po ponownym uruchomieniu przeglądarki powinieneś zobaczyć natychmiast różnicę w wyglądzie, choćby po zmodyfikowanym zestawie przycisków nawigacyjnych. W analogiczny sposób zainstaluj dodatki StrataBuddy oraz Tab Progress Bar.

    Obraz

    Krok 1

    Po zainstalowaniu wspomnianych dodatków przy wielu otwartych kartach stron informacja o każdej stronie, która się jeszcze ładuje, będzie widoczna dzięki dodatkowi Tab Progress Bar. Na każdej karcie w tle, pod którą ładuje się strona, będzie widoczny niewielki pasek postępu.

    Obraz

    Krok 2

    Istnieje możliwość modyfikacji bieżących ustawień motywu Strata40. Zakres zmian jest znacznie większy niż w przypadku standardowych szablonów graficznych z Personas. Możliwość modyfikacji ustawień tematu Strata40 wprowadza zainstalowany już dodatek StrataBuddy. W znany ci już sposób (patrz krok poprzedniego warsztatu) wywołaj okno Dodatki. Upewnij się, że jest aktywna ikona Rozszerzenia. Wybierz zainstalowany już dodatek StrataBuddy i kliknij przycisk Opcje.

    Obraz

    Krok 3

    Pojawi się okno StrataBuddy - ustawienia. W oknie tym jest domyślnie wybrana ikona Zakładki. Znajdujące się pod nią pola wyboru dotyczą widoczności w interfejsie przeglądarki elementów powiązanych z zakładkami. Jeżeli chcesz, możesz je usunąć, zaznaczając oba widoczne pola wyboru. Kliknij ikonę Strata.

    Obraz

    Krok 4

    Zobaczysz dwie grupy opcji. Grupa zawiera opcje do modyfikacji stylu interfejsu. Domyślnie jest wybrana opcja 4.0 (Domyślne), co oznacza, że aktywny jest interfejs przypominający projekty dotyczące Firefoksa 4. Możesz to zmienić, zaznaczając opcję 3.7, ale naszym zdaniem właśnie interfejs wersji czwartej wydaje się bardziej funkcjonalny. Druga grupa opcji, Background Styles, definiuje tło aktualnego interfejsu. Możesz je zmienić, ale zmiana jest raczej kosmetyczna i dotyczy wyłącznie barwy tła, nie wprowadza np. żadnych ilustracji, jak niektóre motywy Personas. Po ewentualnej zmianie kolorystyki kliknij ikonę Karty.

    Obraz

    Krok 5

    Tutaj widoczne są bardziej interesujące opcje, zawarte w grupie Styl kart. Jeżeli zależy ci na większej przestrzeni roboczej, warto skorzystać z możliwości przeniesienia paska kart ponad pasek adresu. Rozwiązanie takie jest stosowane np. w przeglądarce Chrome. Zaznacz opcję Pasek kart na górze. Jeżeli przytrzymasz kursor nad opcjami widocznymi w tym oknie, zobaczysz miniaturę graficzną przedstawiającą wygląd obiektów po aktywacji danej opcji. Po wybraniu odpowiadającej ci opcji kliknij ikonę Różne.

    Obraz

    Krok 6

    W ostatniej grupie, Opcje różne, upewnij się, że jest zaznaczone pole wyboru: Linie postępu. Możesz zmienić font kart na pogrubiony, zaznaczając pole wyboru Segoe UI semibold Font. Pozostałe pola możesz zaznaczyć, jeśli chcesz. W ich wypadku nie są potrzebne podpowiedzi. Bez względu na dokonany wybór zatwierdź wprowadzone ustawienia, klikając przycisk OK.

    Obraz

    Szybki i efektowny dostęp do ulubionych stron WWW

    Dzięki FoxTab wszystkie twoje ulubione i najczęściej odwiedzane serwisy będziesz mógł zgromadzić w efektowny sposób w formie miniatur wyświetlonych na przestrzennej ścianie. Dostępne są też inne formy prezentacji.

    Krok 1

    Dodatek FoxTab instalujesz w taki sam sposób jak dodatki opisane w warsztacie „Zmień samodzielnie Firefoksa...”. Po zainstalowaniu dodatku konieczny będzie restart przeglądarki. Gdy zostanie ponownie uruchomiona, wyświetli się strona domowa dodatku FoxTab z tekstem podziękowań za jego instalację. Oprócz tego na ekranie wyświetlone zostanie okno: Dodatki z informacją Zainstalowano 1 nowy dodatek. Zamknij to okno.

    Obraz

    Krok 2

    Przyjrzyj się teraz oknu przeglądarki. Zwróć uwagę, że obok paska adresu pojawił się nowy element – ikona rozszerzenia FoxTab. Kliknij ją.

    Obraz

    Krok 3

    Otworzy się okno foxtab, w którym zostanie w przestrzennej perspektywie umieszczona aktualnie przeglądana strona (w naszym przykładzie jest to strona główna naszej witryny internetowej). W górnej części otwartego okna widoczne są trzy zakładki, z których aktualnie jest wybrana zakładka Opened Tabs. Po prawej stronie widoczne jest okienko: Choose Your 3D View. W okienku tym przedstawione jest koło podzielone na kilka fragmentów. Kliknięcie dowolnego z tych fragmentów powoduje przemieszczenie się „kamery”, a co za tym idzie, zmianę perspektywy widoku na miniaturę strony WWW.

    Obraz

    Krok 4

    Drugie okienko po prawej stronie, Choose Your Theme, pozwala, poprzez zaznaczenie odpowiedniego prostokąta barwnego, na zmianę kolorystyki tła wirtualnej, przestrzennej galerii stron tworzonej przez dodatek FoxTab. Opcjonalnie, wypełniając widoczne w dolnej części okna pole tekstowe, możesz wskazać jako tło dowolną ilustrację z dysku lokalnego lub z internetu.

    Obraz

    Krok 5

    W dolnym prawym rogu okna widoczne są ikony stylu prezentacji. Domyślnie wybrany jest styl stosu. Ale możesz to oczywiście zmienić.

    Obraz

    Krok 6

    W górnej części okna są trzy zakładki. Oprócz domyślnie aktywnej Recently Closed znajduje się tam zakładka Opened Tabs, dzięki której dotrzesz do ostatnio zamkniętych stron, a także zakładka My Top Sites. Dla każdej z tych zakładek możesz niezależnie ustawiać widok z kamery, tło, styl wyświetlania itp.

    Obraz

    Krok 7

    Widok miniatur pod zakładką My Top Sites jest pusty. Dodawanie ulubionych stron do tego widoku jest bardzo proste. Wystarczy, że odwiedzisz interesującą cię stronę, która ma być dodana do zakładki My Top Sites, klikniesz na niej prawym klawiszem myszy i z menu kontekstowego wybierzesz Add To Top Sites. Usuwanie stron przebiega w analogiczny sposób, z tą różnicą, że musisz się posłużyć menu kontekstowym danej strony już w widoku FoxTaba i wybrać z tego menu pozycję Remove from Top Sites.

    Obraz

    Inne przydatne dodatki do Firefoksa

    • Google Shortcuts Ten dodatek pozwala uzyskać łatwy dostęp do wszystkich aplikacji i usług online oferowanych przez Google.
    • Multi Links Pomaga szybko uzupełnić bazę stron o wyniki z wyszukiwarki. Wystarczy zakreślić myszką (z wciśniętym prawym klawiszem) prostokątny obszar, a wszystkie odsyłacze zawarte w zaznaczonym obszarze możesz jednocześnie otworzyć w kartach, na odrębnych stronach, dodać do zakładek, skopiować do schowka itp.
    • Szybsze przeglądanie Zapewnia dostęp do panelu szybkiego wywoływania popularnych stron, ponadto integruje się z wieloma stronami, np. dodaje swój panel ikon do Wikipedii, ułatwiając znalezienie potrzebnego hasła za pomocą wielu różnych mechanizmów wyszukiwawczych bezpośrednio z aktualnie oglądanej strony.

    Prawdziwy adres odsyłacza internetowego zawsze pod ręką

    Internet jest pełen odsyłaczy. Pod każdym odsyłaczem jest ukryty jakiś konkretny adres. Niestety nie zawsze nazwa odsyłacza wskazuje, do jakiej strony kieruje. Zresztą nazwa odsyłacza może być prymitywną pułapką. Może zawierać adres konkretnej strony (poszukiwanej przez użytkownika), ale de facto kierować do zupełnie innej strony (na której np. od użytkownika próbuje się uzyskać poufne dane). Niewielki dodatek o nazwie URL Tooltip natychmiast wyświetli prawidłowy adres każdego odsyłacza.

    Krok 1

    Dodatek URL Tooltip instalujesz podobnie jak inne dodatki prezentowane na łamach tego artykułu. Po zainstalowaniu dodatku będziesz musiał ponownie uruchomić przeglądarkę i zamknąć wyświetlane niepotrzebnie okno Dodatki.

    Obraz

    Krok 2

    Rozszerzenie URL Tooltip już funkcjonuje. Naprowadzenie kursora myszki na dowolny link widoczny na stronie spowoduje wyświetlenie dymku z alternatywną nazwą wskazywanego obiektu oraz adresem, do którego dany link prowadzi.

    Obraz

    Tymczasowe zakładki do stron

    Podczas surfowania po internecie często trafiasz na strony, które same w sobie nie są warte może tego, aby dodać je na stałe do zakładek, ale zawierają dokument, który chciałbyś przeczytać, a w danej chwili nie masz na to czasu. Wielu po prostu dodaje taką stronę do zakładek, w rezultacie po niedługim czasie folder z zakładkami rozrasta się tak bardzo, że korzystanie z niego przestaje być wygodne. Dzięki dodatkowi Read It Later możesz dodawać do Firefoksa tymczasowe zakładki.

    Krok 1

    Dodatek Read It Later, podobnie jak poprzednio opisane, pobierasz za pośrednictwem oficjalnej biblioteki dodatków i instalujesz w sposób standardowy. Po ponownym uruchomieniu przeglądarki zobaczysz na ekranie okno Read It Later z komunikatem. Zakładamy, że jeszcze nie masz konta Read It Later – kliknij przycisk Create an account.

    Obraz

    Krok 2

    W kolejnym oknie wpisz kolejno nazwę użytkownika Username oraz hasło Password, za którego pomocą będziesz się logował do usługi. Po wpisaniu tych danych w przeglądarce automatycznie otworzy się strona domowa dodatku. Zwróć uwagę na niewielki, żółty symbol strzałki w prawo (znaku większości) widoczny po prawej stronie paska adresu. Po kliknięciu tego symbolu nastąpi dodanie aktualnie przeglądanej strony do zbioru tymczasowych zakładek.

    Obraz
    Obraz

    Krok 3

    Tak dodanej strony nie znajdziesz w standardowych zakładkach Firefoksa. Aby dotrzeć do strony tymczasowo zapamiętanej, kliknij przycisk dodawany po instalacji dodatku po prawej stronie okna Firefoksa i na rozwiniętej w ten sposób liście kliknij odsyłacz strony, na której znajduje się interesująca cię zawartość. Za pomocą ikon narzędziowych możesz otworzyć wybraną stronę w trybie wyłącznie tekstowym, edytować wpis na liście stron tymczasowych lub usunąć go.

    Obraz

    Krok 4

    Gdy przeczytasz odpowiednie informacje i dana strona nie będzie ci już dłużej potrzebna, kliknij symbol widoczny po prawej stronie paska adresu. Spowoduje to usunięcie danej strony z listy tymczasowych odnośników. W ten sposób w standardowych zakładkach Firefoksa zachowasz porządek, przechowując odnośniki tylko do ważnych stron, na które często zaglądasz, a strony warte przeczytania, ale nie zachowania na stałe, z łatwością usuniesz. Skoro jesteśmy przy zakładkach, polecamy jeszcze autorski dodatek Mozilli o nazwie Weave Sync. Dzięki niemu będziesz miał dostęp do tych samych zakładek na każdym komputerze.

    Obraz

    Wybrane dla Ciebie