Lekcje z internetu
Jeśli tylko znasz język angielski, to w internecie możesz nauczyć się wszystkiego. Wiedzę i umiejętności najlepiej zdobywać w serwisach edukacji online. Oferowane tam kursy nie tylko stoją na wysokim poziomie często są dostępne zupełnie za darmo.
Szybki rozwój technologii cyfrowych, a także innowacje w nauce i inżynierii stworzyły przepaść między potrzebami firm, umiejętnościami świeżo upieczonych absolwentów i ofertą powszechnego szkolnictwa. Z tego powodu powstało wiele serwisów edukacyjnych oferujących, często bezpłatnie, kursy pozwalające zdobyć nowe umiejętności. Obejmują one zwykle wiedzę związane z pracą przy komputerze – możesz nauczyć się programowania, tworzenia stron i usług internetowych, a nawet przygotowywania gier.
Korzyści z e-lekcji
Korzystanie z serwisów edukacji online wiąże się też z dodatkowymi korzyściami. Dla przykładu mieszkaniec niewielkiej miejscowości ma nikłe szanse, aby znaleźć pracę w renomowanej firmie, ponieważ w jego miejscu zamieszkania odpowiednie szkolenia po prostu nie są dostępne. Kursy online znoszą tę barierę – każdy może stać się specjalistą z danej dziedziny, jeśli tylko wystarczy mu zapału. Co więcej, wiele firm, w tym Microsoft, Google, Facebook czy Adobe, respektuje coraz więcej certyfikatów wystawianych przez serwisy edukacyjne. Można je wymieniać w CV i mają one realną wartość dla pracodawców.
Kolejną zaletą kursów online jest możliwość zdobywania wiedzy w dowolnym czasie. Możesz np. pracować na etacie, a po pracy zdobywać nowe kompetencje, albo przeznaczać na naukę weekendy. Z drugiej strony sam musisz się motywować do nauki, ponieważ ani twórca kursu, ani właściciel serwisu nie będą zachęcali cię do tego, aby dokończyć dany materiał.
Niektóre serwisy oferują kursy bezpłatnie, ale zapłacić należy za certyfikat potwierdzający ich ukończenie. Kursy oferowane mogą być w ramach opłaty abonamentowej, są też organizacje non-profit utrzymujące się z darowizn. Biorąc pod uwagę, że studia na Harvardzie kosztują o wiele więcej niż wykupienie dostępu do kursów przygotowanych przez harvardzkich profesorów, korzystanie z serwisów edukacji online i tak się opłaca.
Należy jednak wziąć pod uwagę, że wszystkie serwisy udostępniają kursy prawie wyłącznie w języku angielskim. Co zatem zrobić, jeśli nie znasz angielskiego? Na szczęście możesz się go nauczyć, oczywiście za pomocą jednego z dostępnych kursów. Wiedza ta z pewnością ułatwi ci nie tylko korzystanie z kursów online.
Zacznij od nauki języka angielskiego
Jeżeli twoja biegłość językowa nie jest na poziomie B2 lub wyższym, to przygodę z edukacją online radzimy zacząć od przejrzenia kilku kursów języka angielskiego. Wejdź na stronę http://bbc.co.uk/learningenglish i w zakładce Courses wskaż interesujący cię poziom, np. Lower Intermediate. Bezpłatny kurs składa się z pięciu sesji, z których każda zawiera różne ćwiczenia. Zacznij od sesji Welcome!.
Kurs BBC jest nie tylko bezpłatny i przygotowany przez profesjonalistów. Dzięki zróżnicowaniu zadań nauka nie jest nudna – są tu zarówno materiały wideo, jak i praca z tekstem czy tworzenie zdań z gotowych słów, które należy ułożyć w dobrej kolejności. Kursy językowe znajdziesz jeszcze m.in. w serwisach Futurelearn.com oraz Alison.com. Są one bardzo dobrym sposobem na poprawę znajomości j. angielskiego.
Dobre na początek
Khanacademy.org to platforma edukacji online, która dostępna jest w wielu językach, w tym po polsku. Nagrania wideo są jednak po angielsku, przez co niektóre materiały – te oferowane wyłącznie jako film – nie będą zrozumiałe dla osoby, która nie zna tego języka. Inne kursy, np. nauka tworzenia stron internetowych, też zawierają wideo, ale opatrzone polskimi napisami.
Khanacademy.org oferuje kursy w ramach sekcji tematycznych takich jak Matematyka (np. podstawy algebry, geometria, rachunek prawdopodobieństwa), Nauki ścisłe (np. lekcje z zakresu chemii organicznej, zdrowia i medycyny, kosmologii i astronomii), Informatyka (głównie nauka programowania) czy Nauki humanistyczne i sztuka (np. lekcje poświęcone sztuce świata islamu, podstawy historii sztuki, starożytna sztuka basenu Morza Śródziemnego). W serwisie możesz zyskać przede wszystkim wiedzę, nie zaś konkretne umiejętności przydające się w pracy. Ze względu na to, że wiele materiałów jest w języku polskim, warto rozpocząć przygodę z edukacją online właśnie od Khanacademy, by poznać mechanizmy związane z uczestniczeniem w kursach online.
Kolejna ciekawa platforma to Platzi.com. Oferuje 11 bezpłatnych kursów z zakresu programowania, designu, marketingu i biznesu. Kursy składają się z wielu krótkich materiałów wideo i tekstów. Pod poszczególnymi materiałami można zamieszczać komentarze. Platzi to jeden z tych serwisów, które polecamy użytkownikom stawiającym pierwsze kroki w edukacji online.
Wiedza od harvardzkich profesorów
Edx.org to z kolei platforma zawierająca kursy przygotowywane przez instytucje słynące z tego, że mają duże doświadczenie w nauczaniu. Znajdziesz tam kursy opracowane przez prestiżowe uniwersytety takie jak MIT, Berkeley, czy Harvard. Edx.org jest organizacją non-profit, która utrzymuje się z darowizn otrzymywanych od użytkowników. Jeśli ukończysz kurs i otrzymasz certyfikat, możesz odwdzięczyć się, przelewając na konto autorów dowolną kwotę.
Kursy w Edx.org służą głównie przekazywaniu wiedzy, nie uczą zaś nowych umiejętności. Dla przykładu nie nauczysz się tutaj, jak tworzyć aplikacje dla systemu Android, za to zrozumiesz naturę tego zadania, np. poznasz podstawowe komponenty aplikacji, podstawy obsługi w zakresie realizowania zdarzeń w aplikacji, jak również podstawy obsługi grafiki i multimediów. Zobaczysz też demonstrację zastosowania podstawowych umiejętności w zakresie wykorzystywania zintegrowanego środowiska programistycznego Android Studio oraz Android SDK (Software Development Kit), niezbędnego przy tworzeniu aplikacji. Nazwy kursów tego typu zwykle rozpoczynają się od „Introduction to...” („Wprowadzenie do...”). Ze względu na to, że materiały w serwisie są bezpłatne oraz opracowywane przez uniwersytety, warto się z nimi zapoznać – wiedza jest wysokiej jakości i przekazywana przez osoby, które mają doświadczenie w nauczaniu.
Poszerzanie kompetencji
Mocną stroną platform edukacji online są kursy, które koncentrują się na kształceniu nowych umiejętności. Dzięki temu można poszerzać swoje kwalifikacje zawodowe. Docenić należy też jakość kursów – są one przygotowywane przez najlepsze uniwersytety albo przez specjalistów z dużym dorobkiem zawodowym, np. dyrektorów i menedżerów Google’a czy Microsoftu.
Pierwszym serwisem, który warto odwiedzić, jest Udacity.com. Dzięki jego kursom możesz stać się developerem aplikacji mobilnych na platformy iOS lub Android, zostać naukowcem ds. danych (data scientist) czy też developerem usług lub stron internetowych. Po założeniu konta przejdź do działu Catalog, aby wybrać interesujące cię kursy. Z menu po lewej wybierz kategorię, która cię interesuje, stopień trudności czy też autora kursu – są to znane firmy lub uniwersytety.
Udacity oferuje kilka kursów za darmo, w ramach konta próbnego, niemniej serwis słynie przede wszystkim z programów Nanodegree, dzięki którym możesz zdobyć konkretne umiejętności i uzyskać dokument potwierdzający, że je opanowałeś. Ci, którzy zdecydują się na udział w takim programie, muszą płacić – trwający od 6 do 9 miesięcy kurs kosztuje ok. 200 dol. miesięcznie. To dość wysoka kwota, jednak biorąc pod uwagę, że autorami kursów są najlepsi specjaliści (np. tworzenia aplikacji na Androida uczą specjaliści z Google’a), wydaje się ona uzasadniona. Oprócz tego serwis dostarcza tworzone przez pracowników opinie zwrotne na temat twoich postępów oraz oferuje indywidualne porady dotyczące odbywania rozmów kwalifikacyjnych czy prowadzenia profilu w serwisie LinkedIn, który często wykorzystywany jest w celach rekrutacyjnych.
Pluralsight.com to platforma, która również służy rozwijaniu konkretnych umiejętności. Możesz tutaj zdobyć wiedzę z zakresu tworzenia gier, aplikacji mobilnych, programowania, edycji zdjęć czy tworzenia stron internetowych. Po zalogowaniu się możesz skorzystać z kursów w ramach 10-dniowego okresu próbnego – później możesz wybrać jeden z dostępnych abonamentów (standardowy – 29 dol./mies., rozszerzony – 49 dol./mies.). Droższy oferuje m.in. możliwość pobierania plików z ćwiczeniami oraz wyświetlanie kursów w trybie offline. Aby przeglądać kursy, przejdź do działu Browse courses. Następnie w zakładce Library size wybierz tematykę, która szczególnie cię interesuje.
Zarabiaj na swoich umiejętnościach
Skillshare.com to platforma z edukacyjnymi materiałami wideo, która pozwala ci wcielić się w rolę nauczyciela. Twórcy serwisu opisują go jako edukacyjnego YouTube’a. Jeśli chcesz nauczyć kogoś, jak korzystać z Photoshopa czy podkręcić kartę graficzną, Skillshare pozwoli ci podzielić się z innymi wiedzą.
Po założeniu konta wybierz trzy umiejętności, których chciałbyś się nauczyć. Następnie serwis zaproponuje kursy, które mogą ci się spodobać – wystarczy kliknąć te, które cię interesują, a zostaną one przypisane do twojego konta. Aby skorzystać z danego kursu, otwórz zakładkę Saved na ekranie swojego konta i przejdź do kursu, klikając Enroll for free. Niektóre kursy dostępne w Skillshare są darmowe, ale wiele oferowanych jest w ramach stałego abonamentu (9,95 dol. miesięcznie). Jedna opłata zapewnia dostęp do wszystkich kursów bez żadnych ograniczeń.
Atrakcyjność Skillshare polega w dużej mierze na tym, że każdy może zostać nauczycielem. Jeśli twój kurs zostanie zaliczony przez co najmniej 25 osób, zaczniesz otrzymywać wynagrodzenie, które wypłacane jest raz do roku. Twórcy serwisu informują, że osoby oferujące swoje kursy mogą liczyć średnio na 3500 dol. rocznie (ok. 13 250 zł). Jeśli jednak kurs nie zostanie zaliczony przez co najmniej 25 osób, nie otrzymasz żadnego honorarium.
Aby zostać nauczycielem, musisz dołączyć do programu partnerskiego Skillshare. W tym celu zaloguj się na swoje konto i przejdź do zakładki Teaching. Następnie kliknij learn more, aby przejść do podstrony serwisu, która zawiera wszystkie informacje dla osób chcących zostać nauczycielami.
Serwis oferuje też autorski kurs „Teach a Skillshare Class: Designing Your Class”, który uczy podstaw związanych z tworzeniem własnych kursów. Kurs ten oferowany jest bezpłatnie. Aby przygotować kurs, który zostanie zaakceptowany przez serwis, nie musisz mieć żadnych dokumentów potwierdzających, że masz odpowiednie kwalifikacje do nauczania, np. nie musisz być zawodowym nauczycielem. Należy jednak pamiętać, że:
– wszystkie materiały w serwisie dostępne są w języku angielskim. Twój kurs również powinien zostać przygotowany w tym języku.
– kursy składają się z nagrań, które przygotujesz we własnym zakresie i wgrasz na serwery Skillshare (nie są to transmisje na żywo)
– kursy nie mogą być ogólnikowe, powinny uczyć konkretnej umiejętności (np. pisania skutecznych nagłówków) lub przekazywać wiedzę na konkretny temat
– materiał wideo musi zostać zarejestrowany w rozdzielczości HD 720p, obraz ma być dobrej jakości.Wszystkie napisy i elementy graficzne muszą być wyraźne, dźwięk nie może mieć żadnych zakłóceń, w tle nie może grać komercyjna muzyka.
Po stworzeniu kursu możesz go promować na własną rękę, np. na swoim profilu na Facebooku. Skillshare stosuje też mechanizm oceniania kursów, np. za negatywną recenzję otrzymujesz –10 punktów, a za pozytywną +10 punktów.
Najlepsze kursy online
https://alison.com – bezpłatne kursy z różnych dziedzin opracowane przez specjalistów z takich firm jak Google czy Microsoft
www.codecademy.com – kursy programowania
www.coursera.org – od wprowadzenia do świata finansów, przez psychologię społeczną, aż po programowanie w języku R – bardzo duży zbiór kursów online
www.datacamp.com – serwis nastawiony na uczenie programowania w języku R, przewidziany dla bardziej wprawionych użytkowników
www.edx.org – zawiera materiały opracowane m.in. przez uniwersytety MIT oraz Harvarda. Wiedza jest przekazywana w profesjonalny sposób, choć kursy mają za zadanie przede wszystkim poszerzać wiedzę, a nie uczyć konkretnych zdolności
www.khanacademy.org – serwis z kursami z różnych dziedzin, które częściowo dostępne są także w języku polskim
www.lynda.com – kursy podzielone na kilka kategorii, np. internet, fotografia, biznes, wideo; zawiera materiały wideo przygotowane przez specjalistów z poszczególnych dziedzin
https://learnstream.com – użytkownicy serwisu dzielą się odsyłaczami do przeróżnych stron, pokazując, jak udało im się opanować daną umiejętność
www.mooc-list.com – katalog z kursami z różnych serwisów; dostępna wyszukiwarka pozwala odnaleźć interesujący kurs za pomocą słów kluczowych
http://myopencourses.com – nie tylko kursy, ale też pytania zadawane przez użytkowników, na które odpowiedzi przygotowują specjaliści; jeśli czegoś nie możesz nauczyć się na kursie, tutaj możesz o to zapytać
http://ocw.mit.edu - kursy dla specjalistów, m.in. dotyczące programowania czy fizyki kwantowej
https://platzi.com – strumieniowane na żywo wykłady z projektowania, marketingu i programowania; można zadawać pytania w trakcie trwania kursu
www.pluralsight.com – biblioteka kursów związanych przede wszystkim z zawodami w branży IT; zdobędziesz wiedzę np. z zakresu administrowania siecią
www.skillshare.com – tu nie tylko możesz się uczyć, ale też zarabiać na własnej wiedzy, tworząc kursy dla innych
www.simplilearn.com – kursy z zakresu technologii, przydatne w świecie IT i biznesie; można uzyskać certyfikat
www.udacity.com – kursy mające pomóc w nauce konkretnych umiejętności; po ukończeniu możesz otrzymać certyfikat
www.udemy.com – ponad 30 tys. kursów z różnych dziedzin; dużą zaletą serwisu jest dopracowana wersja mobilna – możesz uczyć się nawet w podróży