Lenovo Yoga Book
Firma Lenovo przygotowała innowacyjne urządzenie 2w1 Yoga Book, które jest dostępne w dwóch wersjach: z Windowsem lub Androidem. Sprawdziliśmy, w jakich zastosowaniach sprawdzi się każdy z nich.
Lenovo Yoga Book z Windowsem
Z racji wykorzystania systemu Windows ta wersja będzie lepsza do pracy w biurze. Wbudowany modem LTE ułatwi pracę w terenie.
Zadania biurowe
Yoga Book z Windows 10 ma wszystkie znane możliwości pracy w środowisku sieciowym – wymianę danych w obrębie sieci LAN, współpracę z domeną AD, drukowanie w sieci itp. Pakiet Office Mobile (Word, Excel, PowerPoint) umożliwia pracę ze wszystkimi popularnymi formatami plików, a system jest zintegrowany z usługą OneDrive. Dzięki unikalnej technologii możesz robić odręczne notatki nie tylko na ekranie, lecz także na papierze – zostaną one natychmiast przeniesione do urządzenia. Do tego atutem Windowsa jest wielozadaniowość rozumiana jako możliwość pracy w wielu oknach aplikacji.
Aplikacje graficzne
oga Book ma w zestawie rysik, który umożliwia precyzyjne szkicowanie na ekranie. Co więcej, po ekranie można rysować czymkolwiek – nawet zwykłym długopisem (technologia AnyPen). Po przełączeniu klawiatury w tryb tabletu graficznego otrzymujesz dodatkową, dużą powierzchnię do rysowania, na której można używać rysika EMR dostarczonego wraz z urządzeniem. W Windowsie można wykorzystać potężne aplikacje graficzne – GIMP-a, Affinity Photo, Photoshopa.
Mobilność
W porównaniu z komputerami wyposażonymi w system Windows tablet 2w1 Yoga Book cechuje się wyjątkową mobilnością. Znalezienie laptopa o grubości niecałych 10 milimetrów i wadze 690 gramów jest właściwie niemożliwe. Tak małe rozmiary uzyskano m.in. dzięki klawiaturze Halo, wyświetlanej na powierzchni dotykowej. Do tego dochodzi pojemny akumulator 33 Wh i czas pracy realnie wynoszący ok. 13 godzin. Ponadto tablet jest ładowany przez złącze microUSB, więc w podróż nie musisz zabierać wielu ładowarek.
Co na to Android
Praca w domu i biurze
Udostępnianie plików i drukarek w sieci lokalnej możesz zastąpić usługami chmurowymi, a także wykorzystać alternatywny pakiet biurowy, np. WPS Office. Niestety tylko część aplikacji można wyświetlić w osobnych okienkach, co ogranicza wygodę pracy wielozadaniowej.
Aplikacje graficzne
Na Androidzie obróbka fotografii jest możliwa w Zdjęciach Google, edytorze Pixlr i setkach innych aplikacji. Oczywiście są to narzędzia przeznaczone do określonych zadań, nie tak uniwersalne jak np. Photoshop. Dzięki dedykowanej aplikacji Lenovo możesz tworzyć zaawansowane ilustracje lub robić odręczne notatki.
Mobilność
Wersja z Androidem może wydawać się sprzętem nieporęcznym, bo 10-calowe tablety z tym systemem mogą być znacznie cieńsze i lżejsze. Jednak w praktyce obecność klawiatury, która służy jako pokrywa oraz podstawka, oznacza ogromny komfort korzystania z urządzenia.
Lenovo Yoga Book z Androidem
Na tle innych tabletów z Androidem Yoga Book jest urządzeniem bardzo wszechstronnym – nadaje się i do pracy, i zabawy.
Dedykowane aplikacje
Niemal każda sieciowa usługa ma swoją aplikację mobilną. Możesz wygodnie słuchać muzyki ze Spotify, oglądać filmy z Netfliksa czy czytać książki w aplikacji Legimi lub Kindle. Ekran Full HD wystarcza do korzystania z materiałów umieszczanych w sieci, a stereofoniczne głośniki wspierane przez technologię Dolby Atmos sprawiają, że można obejść się bez dodatkowych głośników Bluetooth. Tablet z Androidem to także świetne narzędzie do dzielenia się treściami w sieci – ma wbudowany aparat z matrycą 8 Mpix, jak również kamerkę do selfie i rozmów wideo.
Gry bez ograniczeń
Android i sklep Google Play to setki tysięcy aplikacji, w tym również darmowe gry. Na Androidzie wszystkie tytuły działają płynnie (choć część w obniżonej jakości), natomiast Windows obsłuży tylko nieliczne gry komputerowe, bo grafika zintegrowana z procesorem Atom to za mało. Na tablecie można grać wygodnie dzięki podłączeniu zewnętrznego kontrolera przez Bluetooth. A jeśli marzy ci się granie na dużym ekranie, wyjście HDMI pozwoli podłączyć monitor lub telewizor Full HD.
Gotowy do pracy
Android, jak każdy dobry system mobilny, jest natychmiast gotowy do pracy – ułamku sekundy po wciśnięciu włącznika są dostępne wszystkie aplikacje. System pamięta też, jakie są otwarte w tle. Lista działających programów jest widoczna na pasku u dołu ekranu. Instalacja aplikacji na Androida to kwestia sekund. Gdy nie używasz urządzenia, wystarczy zamknąć pokrywę, by tablet automatycznie przeszedł w tryb czuwania. Dodatkowe oszczędzanie baterii możliwe jest dzięki optymalizacji pracy aplikacji w tle.
Co na to Windows
Dedykowane aplikacje
Windows pozwala używać aplikacji na wiele sposobów. Spotify można zainstalować w systemie, ale ma też odtwarzacz online. Netflix jest dostępny przez przeglądarkę, a Legimi ma specjalną aplikację dla Windows 10. Zatem w systemie też da się przeczytać, posłuchać i obejrzeć wszystko – choć w inny sposób niż na Androidzie.
Gry bez ograniczeń
Jeśli chodzi o gry „z prawdziwego zdarzenia”, rzeczywiście procesor Intel Atom nie jest dla nich idealny. Natomiast istnieją tysiące darmowych gier online, uruchamianych w przeglądarce internetowej, które bez problemu będą działać na takim Yoga Book z Windowsem. Ich atrakcyjność wcale nie jest mniejsza niż darmowych gier na Androida.
Gotowy do pracy
Jeśli Yoga Book ma naładowany akumulator, Windows 10 też jest gotowy do pracy natychmiast po otwarciu ekranu lub wciśnięciu włącznika, zatem wystarczy pilnować stanu baterii i nie dopuszczać do jej całkowitego rozładowania.