HardwareLepsza wydajność w grach

    Lepsza wydajność w grach

    Dzięki dostępności nowych, niedrogich kart graficznych z układami AMD i Nvidii wiele osób ma okazję do rozbudowy swojego peceta. Pokazujemy, jak samodzielnie wymienić grafikę.

    Lepsza wydajność w grach

    Kolejne generacje kart graficznych mają coraz więcej funkcji i coraz lepszą wydajność, a przy tym cechują się takim samym albo zmniejszającym się zapotrzebowaniem na prąd. Zatem wymiana karty graficznej nie będzie się wiązała z kolejnymi wydatkami, np. na zasilacz, bo zwykle wystarczy model o mocy 300–400 W. Należy jednak pamiętać, że na większości pecetów trzeba usunąć stare sterowniki i zainstalować nowe.

    Wymiana sterowników grafiki

    Większość osób wymienia karty graficzne w dość długich, nawet kilkuletnich, odstępach czasu. Jeśli przez ten okres również sterowniki nie były na bieżąco aktualizowane, najprościej będzie całkowicie usunąć stare i pobrać z sieci najnowsze.

    Deinstalacja

    Deinstalacja starych sterowników odbywa się tak samo, jak każdego innego oprogramowania. Warto zwrócić uwagę, że do odinstalowania jest więcej niż jeden składnik.

    Krok 1

    Klinij Start, przejdź do Panel sterowania i kliknij Odinstaluj program.

    Krok 2

    Odszukaj na liście sterowniki Nvidia lub AMD, kliknij Odinstaluj/Zmień i postępuj zgodnie ze wskazaniami programu. Jeśli po deinstalacji zostały jeszcze jakieś składniki AMD lub Nvidii, usuń je w podobny sposób.

    Obraz

    Nowe sterowniki

    Od razu możesz pobrać (ale jeszcze nie instalować) sterowniki do nowej karty graficznej. Są udostępniane także na płytach CD z kartami, ale warto pobrać najnowsze z internetu.

    Krok 1

    Jeśli masz kartę z układem Radeon, przejdź na stronę www.amd.pl, kliknij STEROWNIKI+WSPARCIE i z listy po lewej stronie wybierz swój system operacyjny.

    Obraz

    Krok 2

    Jeśli chcesz pobrać oficjalną wersję sterowników, kliknij w tabeli Download, w wierszu Catalyst Software Suite lub Latest Beta Driver, Download, jeśli chcesz użyć sterowników testowych (obecnie tylko one zapewniają obsługę np. interfejsu programistycznego Mantle). Zapisz plik w dowolnym miejscu na dysku.

    Obraz

    Krok 3

    W przypadku kart graficznych z układami Nvidii przejdź pod adres www.nvidia.pl. Rozwiń listę STEROWNIKI i kliknij Pobierz sterowniki.

    Obraz

    Krok 4

    Na kilku kolejnych listach wybierz odpowiednie dane, w tym model karty graficznej oraz używany system operacyjny. Kliknij SZUKAJ, na następnej stronie – POBIERZ, a na kolejnej ZGADZAM SIĘ - POBIERZ. Zapisz plik w dowolnym miejscu na dysku.

    Obraz

    Wymiana karty graficznej w komputerze

    Czas przystąpić do wymiany grafiki, co zajmie prawdopodobnie mniej czasu, niż zajęło pobieranie nowych sterowników.

    Demontaż

    Odłącz od komputera wszystkie kable (przede wszystkim zasilanie oraz kabel wideo). Odkręć śruby mocujące boczną ściankę. Następnie zdejmij ściankę, by dostać się do wnętrza komputera.

    Krok 1

    Karta graficzna zwykle znajduje się w dolnej części peceta.

    Obraz

    Krok 2

    Jeśli do karty jest podłączone zasilanie PCIe, odłącz ten kabel. Zwróć uwagę, że wtyczka ma zaczep, który trzeba nacisnąć, by móc ją wypiąć z gniazda.

    Obraz
    Obraz

    Krok 3

    Odkręć śruby mocujące grafikę (chyba że obudowa ma zamiast nich zatrzaski):

    Obraz

    Krok 4

    Wysuń grafikę z gniazda PCIe, ciągnąc ją pionowo do góry. Nie ciągnij mocno. Być może gniazdo ma na końcu zatrzask mocujący kartę, który trzeba odchylić w bok podczas demontażu grafiki.

    Obraz
    Obraz

    Montaż

    Teraz musisz wykonać wszystkie czynności w odwrotnej kolejności.

    Krok 1

    Wsuń nową grafikę na głębokość kilku milimetrów w pasujące gniazdo PCIe:

    Obraz

    Krok 2

    Przykręć kartę do obudowy za pomocą jednej lub dwóch śrub:

    Obraz

    Krok 3

    Jeśli karta ma gniazdo zasilające PCIe, podłącz odpowiednie zasilanie:

    Obraz

    Krok 4

    Jeśli zasilacz nie ma kabla z końcówką zasilającą PCIe, użyj takiej przejściówki:

    Obraz

    Krok 5

    Może się zdarzyć, że nowa grafika nie będzie miała wyjścia obrazu VGA, a jedynie wyjścia cyfrowe. Jeśli masz starszy monitor tylko z wejściem VGA, użyj odpowiedniej przejściówki.

    Obraz
    Obraz

    Możesz zamknąć obudowę, podłączyć wszystkie kable i uruchomić komputer. Zainstaluj sterowniki i uruchom ponownie system. Jeśli korzystasz z analogowego wyjścia wideo (VGA), musisz się upewnić, czy rozdzielczość obrazu jest taka sama jak natywna rozdzielczość monitora. Komputer jest gotowy do pracy!

    Wybrane dla Ciebie