Łowcy burz
Zaczyna się sezon burz, ale i wakacyjnych wędrówek. Zanim wybierzesz się w góry czy na jezioro, upewnij się, że nad miejsce, w które zmierzasz, nie nadciąga burza. Pomogą ci trzy aplikacje.
Dzięki wybranym przez nas aplikacjom Earth Alerts (program można pobrać z serwisu PC Format Programy), AccuWeather oraz YoWindow (program można pobrać z serwisu PC Format Programy) twój komputer zmieni się w kompleksowe centrum pogodowe, które dostarczy aktualnych danych, „poda” prognozę na kolejne dni, ale także uprzedzi o wszelkich nadchodzących zagrożeniach. Programy wykorzystują sieciowe zasoby renomowanych agencji, tj. National Weather Service, U.S. Geological Survey czy Instytut Smithsona, by w czasie rzeczywistym monitorować wszelkie zmiany atmosferyczne zachodzące na świecie. Dodatkowym atutem prezentowanych w artykule aplikacji jest dostęp do oficjalnych ostrzeżeń, raportów i map satelitarnych.
Earth Alerts – system wczesnego ostrzegania
Śledzeniem zbliżających się i potencjalnie niebezpiecznych zjawisk pogodowych zajmują się różne światowe organizacje naukowo-badawcze. Teraz, dzięki darmowej aplikacji Earth Alerts (program można pobrać z serwisu PC Format Programy) i ty możesz na bieżąco obserwować proces powstawania takich zjawisk, ich przemieszczanie się i skutki działania.
Uruchamianie stacji pogodowej
Choć na pierwszy rzut oka program wydaje się dość skomplikowany, to jednak jego konfiguracja zajmuje dosłownie kilka minut, a późniejsza obsługa jest niezwykle intuicyjna.
Krok 1
Po zakończeniu standardowej instalacji uruchom program, klikając znajdującą się na pulpicie ikonę Earth Alerts. Wyświetli się okno główne programu wraz z komunikatem o niewybraniu żadnej konkretnej lokalizacji z terytorium Stanów Zjednoczonych. Ponieważ opcja ta jest zalecana przede wszystkim dla mieszkańców tego kraju, najlepiej po prostu ją pominąć, wybierając Nie.
Krok 2
Po dokonaniu tego wyboru główny panel programu zniknie, a jego ikona pojawi się w zasobniku systemowym. Klikając ją, wywołasz niewielkie okno informujące o ewentualnych alarmach pogodowych. W tej chwili jest ono puste, bo system monitoringu jeszcze nie działa i czeka na pierwszą aktualizację bazy programu: Waiting for first update. Dokona się ona automatycznie we wskazanym czasie: Next update: about 6 minutes, jeśli tylko obie kontrolki dostępu do sieci będą świeciły zielonym światełkiem.
Krok 3
W każdej chwili możesz też wymusić przeprowadzenie aktualizacji. Wystarczy, że wskażesz ikonę w zasobniku systemowym, klikniesz ją prawym przyciskiem myszki i z rozwiniętego menu kontekstowego wybierzesz opcję Update Now. W tym samym momencie ikona zmieni kolor i zacznie migać. Oznacza to, że program rozpoczął aktualizowanie swojej bazy.
Krok 4
Gdy proces aktualizacji dobiegnie końca, nad zasobnikiem systemowym pojawi się okno ostrzeżeń z kilkoma tworzącymi się właśnie, potencjalnie niebezpiecznymi zjawiskami pogodowymi. Jednocześnie program dostosuje wygląd ikony do najważniejszego wydarzenia, jakie ma aktualnie miejsce.
Wyszukiwanie i dodawanie lokalizacji
Obserwacja globalnych zjawisk pogodowych potrafi być fascynująca, ale przydałaby ci się możliwość monitorowania twojej najbliższej okolicy. Czas zmienić ustawienia programu, rozszerzając zakres jego działania o twoje miejsce zamieszkania.
Krok 1
Wskaż ikonę w zasobniku i z menu kontekstowego, wywołanego prawym przyciskiem myszki, wybierz Full Mode. Na ekranie wyświetli się główny panel programu otwarty na zakładce ustawień. Nie musisz w niej nic zmieniać. Przełącz się od razu do sekcji Locations - Global.
Krok 2
Aby dodać własną lokalizację, kliknij odnośnik New Location. Aktywujesz w ten sposób pole wyszukiwarki. Wpisz w nim nazwę szukanej miejscowości, np. POZNAN, po czym kliknij Search. Jeśli program wyświetli komunikat, spróbuj ponownie wpisać nazwę miejscowości, dodając tym razem nazwę kraju, np. Poland. Gdy i to nie przyniesie rezultatu, zmień zakres poszukiwań, wybierając któreś z większych miast znajdujących się w bliskiej okolicy pierwotnej lokalizacji.
Krok 3
Gdy program właściwie rozpozna wpisaną frazę, automatycznie uzupełni dane dotyczące wyszukanej lokalizacji. Zweryfikuj ich poprawność, po czym kliknij Add Location, by dodać wskazaną miejscowość do listy lokalizacji. Następnie przeprowadź ręczną aktualizację bazy danych. Po jej zakończeniu zobaczysz w panelu głównym programu szczegółowe informacje pogodowe dotyczące wybranej miejscowości.
YoWindow 3.0 – pogodowe okno na świat
Program można pobrać z serwisu PC Format Programy. Wirtualne okno, w którym na bieżąco śledzimy zachodzące zmiany atmosferyczne, ma właśnie nową wersję. Co prawda zmian nie ma w niej zbyt wiele, ale i tak sprawiają, że korzystanie z YoWindow stało się jeszcze przyjemniejsze. Do każdego dostępnego krajobrazu dodano kilkanaście efektów dźwiękowych. Oglądając wiejski obrazek, da się usłyszeć rżenie koni, a lotniska – hałas lądujących samolotów. Gdy zaś zerwie się wiatr i rozpęta burza, efektownym animacjom wyładowań atmosferycznych towarzyszy równie spektakularny odgłos piorunów. Wśród pozostałych modyfikacji warto wymienić ulepszony mechanizm publikowania pogody na Facebooku i Twitterze oraz dodanie bezpośrednich odsyłaczy do stron pogodowych, z których źródeł korzysta program.
AccuWeather – efektowna stacja pogodowa do Windows 8
Znakomitym uzupełnieniem systemu ostrzegającego o potencjalnych kataklizmach jest aplikacja zdolna dostarczyć szczegółowych informacji o pogodzie w twoim najbliższym sąsiedztwie. Jednym z najpopularniejszych i najczęściej używanych tego typu programów pogodowych do Windows 8 jest AccuWeather. Nie dość, że daje wyjątkowo trafne prognozy, to jeszcze w tej edycji zachwyca oprawą wizualną. Pokażemy, jak korzystać z tego programu.
Krok 1
Wejdź do sklepu Windows. Za pomocą systemowej wyszukiwarki odszukaj aplikację AccuWeather. Następnie przejdź do jej karty i klikając Zainstaluj, zainicjuj proces instalacji. Kilkanaście sekund później program będzie już gotowy do pierwszego uruchomienia.
Krok 2
Po kliknięciu kafelka AccuWeather powita cię prośba o zaakceptowanie warunków użytkowania programu. Wyraź zgodę przyciskiem Zgadzam się, a następnie zezwól na automatyczne sprawdzenie twojej lokalizacji. W tym samym momencie na ekranie zobaczysz dane pogodowe wraz z efektowną animacją panującej obecnie aury i prognozą na 4 kolejne dni.
Krok 3
Aby dowiedzieć się więcej o przewidywanych zmianach atmosferycznych w nadchodzących dniach, kliknij wybraną pozycję na osi czasu, a program płynnie przejdzie do wskazanego miejsca, prezentując jednocześnie szczegółową prognozę.
Krok 4
W każdej chwili możesz też sprawdzić sytuację na mapie satelitarnej. Wystarczy, że naciśniesz prawy przycisk myszki, aby pojawiło się dodatkowe menu programu (prawy górny róg). Korzystając z opcji Mapy, przejdź do bardzo dokładnego widoku satelitarnego twojej lokalizacji. W domyślnym ustawieniu tego trybu możliwe jest prześledzenie ruchu chmur. Stosowną animację uruchomisz, klikając przycisk Play. Widok możesz zbliżać i oddalać za pomocą kółka myszki lub przycisków +/-.