Magiczne mozaiki
Chcesz przygotować szybko interesującą grafikę mozaikę zbudowaną z własnych zdjęć? Wystarczy odpowiednie oprogramowanie i lektura poniższych wskazówek.
Proponujemy magiczną zabawę zgromadzonymi na dysku fotografiami za pomocą dość prostego w obsłudze i darmowego programu Shape Collage. Program możesz zainstalować w dowolnej wersji systemu Windows (konieczny jest w systemie interpreter języka Java – jest instalowany oddzielnie). Korzystając z programu, zaoszczędzisz sobie wielu godzin ręcznego opracowywania fotografii. A efekt, który uzyskasz w programie Shape Collage, będziesz mógł wykorzystać do przygotowania np. niebanalnego prezentu dla bliskiej osoby.
Utwórz niepowtarzalne serce z własnych zdjęć
Co robi ten program? Tworzy mozaiki z twoich zdjęć, przy czym nadaje tym mozaikom niemal dowolny kształt. Treść zdjęć, które wykorzystasz do mozaik, ma w tym przypadku znaczenie drugorzędne. Liczy się efekt dekoracyjny.
Krok 1
Uruchom proces instalacji, posługując się opcjami z menu naszego krążka, lub za pomocą Eksploratora Windows odnajdź i dwukrotnie kliknij ikonę ShapeCollage.
Krok 2
W oknie Shape Collage 2.1 Setup kliknij przycisk Next. Następnie potwierdź licencję, klikając przycisk I Agree, po czym kliknij Next i Install. Rozpocznie się kopiowanie plików.
Krok 3
Po przekopiowaniu plików programu na dysk twardy pozostaw zaznaczone pole wyboru Run Shape Collage 2.1 i kliknij Finish.
Krok 1
Program uruchomi się automatycznie bezpośrednio po instalacji. Jeżeli zainstalowałeś go wcześniej, uruchom go dwukrotnie, klikając widoczną na pulpicie Windows ikonę Shape Collage.
Krok 2
Okno główne programu Shape Collage 2.1 jest podzielone na trzy części. Z lewej jest widoczna – jeszcze pusta – sekcja Photos zawierająca listę plików, które będą elementami składowymi przyszłej mozaiki. Centralnie umieszczona sekcja Status służy do wyświetlania podglądu generowanych mozaik. Natomiast po prawej stronie znajdują się trzy zakładki, pod którymi są rozmieszczone poszczególne funkcje konfigurujące wygląd mozaiki. Zacznijmy od czegoś prostego.
Krok 3
Zdjęcia do sekcji Photos możesz przeciągać myszką. Jednak dodawanie zdjęć tą metodą może być długotrwałe, a przecież najlepszy rezultat uzyskasz, tworząc mozaikę z dużej liczby zdjęć (co najmniej 100 fotografii). Dlatego proponujemy dodanie do programu od razu całego folderu z fotografiami. Z menu File wybierz pozycję Add Folder, następnie w oknie Add Photos dwukrotnie kliknij folder zawierający zdjęcia i kliknij OK. (Pamiętaj, że aby wczytać wszystkie zdjęcia z danego folderu, trzeba folder dwukrotnie kliknąć, nie wystarczy go zaznaczyć.) Jeżeli wskazany przez ciebie folder zawiera podfoldery, zostaniesz zapytany w kolejnym oknie, czy także znajdujące się w nich fotografie mają być dodane. Jeżeli tak, kliknij Yes. W przeciwnym wypadku wybierz przycisk No.
Krok 4
W sekcji Photos pojawią się miniatury fotografii znajdujących się we wskazanym przez ciebie folderze. Pod listą miniatur wyświetli się liczba wczytanych fotografii 122 Photos. Jeżeli jest ich więcej niż 100, przejdź do kolejnych działań. Jeżeli nie, dodaj w analogiczny sposób jeszcze jeden folder z fotografiami, by uzyskać odpowiednią ich liczbę.
Krok 5
Po prawej stronie okna jest domyślnie zaznaczona zakładka Shape and Size. Pod nią, w sekcji Shape masz do wyboru pięć opcji definiujących kształt przyszłej mozaiki. Zaznaczenie Rectangle spowoduje utworzenie mozaiki prostokątnej. Opcja Heart oznacza tworzenie mozaiki w kształcie serca. Opcja Circle to mozaiki w kształcie koła. Opcja Text wraz z towarzyszącym jej niewielkim polem tekstowym pozwala tworzyć mozaikowe napisy. Wreszcie ostatnia opcja – Custom – wywołuje dodatkowe okno dialogowe, w którym możesz wymalować dowolny kształt projektowanej mozaiki. W naszym przykładzie pokazujemy tworzenie mozaiki w kształcie serduszka. Zaznacz więc opcję Heart.
Krok 6
Nie modyfikuj pozostałych parametrów widocznych pod zakładką Shape and Size. Przejdź do środkowej części okna i kliknij widoczny pod sekcją Status przycisk Preview. Zobaczysz animację pokazującą, w jaki sposób będą rozmieszczone elementy składowe fotek z wybranej przez ciebie próbki w mozaice. Zakładamy, że akceptujesz efekt, kliknij Create.
Krok 7
Pojawi się okno Save Collage As, w którym, w polu tekstowym File name, wpisz nazwę pliku graficznego mozaiki i kliknij Save. (Uwaga! program potrafi generować obrazy w formacie PSD z przezroczystym tłem. Aby zapisać wygenerowaną mozaikę w tym formacie, należy go najpierw wybrać z listy Files of type.) Zobaczysz kolejne okno dialogowe: Save as JPEG, w którym, za pomocą widocznego suwaka Quality, reguluje się jakość generowanej mozaiki. Im bardziej suwak jest przesunięty w prawo, tym wyższa jakość, ale i większy rozmiar generowanej mozaiki (warto o tym pamiętać, mając w planach np. późniejsze wysłanie mozaiki e-mailem). Kliknij Save, by zaakceptować ustawienia jakości i zapisać plik na dysku.
Krok 8
W trakcie generowania i zapisywania mozaiki na dysku będzie wyświetlany w oknie głównym programu pasek postępu. Gdy mozaika zostanie wygenerowana, zobaczysz jej podgląd w sekcji Status. Ponadto nad ramką z podglądem mozaiki zobaczysz wielkość (w pikselach) wygenerowanego pliku graficznego Dimensions.
Kolaż na wakacyjny album i inne sposoby tworzenia mozaik
Program Shape Collage udostępnia wiele interesujących funkcji, które można wykorzystać do tworzenia nietypowych kolaży. Skorzystaj z tych funkcji, aby utworzyć kolaż w kształcie napisu lub zbudować mozaikę o zupełnie dowolnym kształcie.
Krok 1
Zakładamy, że program Shape Collage masz już uruchomiony i w sekcji Photos masz wczytany zestaw zdjęć, które będą budulcem tworzonych mozaik. Przejdź na prawą stronę i pod zakładką Shape and Size, w sekcji Shape, zaznacz opcję Text. W widocznym obok polu tekstowym wpisz tekst, który ma być zbudowany z mozaiki zdjęć – w naszym przykładzie będzie to napis „WAKACJE”, i kliknij przycisk ....
Krok 2
Pojawi się okno Text Collage Shape, w którym zobaczysz wpisaną wcześniej w polu tekstowym frazę. Po lewej stronie okna w sekcji Preview widzisz aktualny podgląd napisu, a po prawej stronie, pod zakładką Options, z listy Font możesz wybrać jedną z zainstalowanych w systemie czcionek, która ma być zastosowana do napisu. Na liście Font style określasz jeszcze styl dla wybranej czcionki, np. pismo pochyłe – Italic lub wytłuszczone – Bold. Jeżeli chcesz, by mozaika zdjęć układała się w pionowy napis, zaznacz widoczne w tym oknie pole wyboru Vertical Text. Suwakiem Text spacing regulujesz odstęp pomiędzy poszczególnymi literami w napisie. Kliknij przycisk Close, by zaakceptować wprowadzone ustawienia.
Krok 3
Powrócisz do głównego okna programu. Dalszy proces tworzenia kolażu na bazie napisu przebiega identycznie z tym, który przedstawiliśmy, opisując tworzenie mozaiki na bazie serca. Powtórz po prostu kroki od 6 do 8 poprzedniego warsztatu. Uzyskasz efekt podobny do przedstawionego niżej.
Krok 1
Chcąc mieć całkowitą swobodę w wyborze kształtu tworzonej mozaiki, zacznij od wybrania pod zakładką Shape and Size w sekcji Shape opcji Custom.
Krok 2
Pojawi się okno Custom Collage Shape. W jego głównej części po prostu malujesz kształt przyszłej mozaiki. Domyślnie ustawiony jest tryb malowania (poznasz to po uaktywnionym po lewej stronie okna przycisku Brush). Jeżeli pomylisz się podczas kreślenia kształtu, możesz usunąć nadmiarowe kreski, aktywując przyciskiem Eraser tryb gumki. Za pomocą suwaka Brush size regulujesz wielkość pędzla. Gotowy kształt możesz zapisać, klikając Save (program zapisze nakreślony przez ciebie kształt w pliku graficznym o nazwie mask.png; aby później wczytać zapisany kształt, kliknij Load). Gdy już nakreślisz odpowiedni kształt mozaiki, kliknij Done. Dalszy proces budowy mozaiki przebiega tak samo jak podczas tworzenia pierwszego kolażu (powtórz kroki od 6 do 8 z warsztatu opisującego tworzenie pierwszej mozaiki).
Krok 3
Na koniec jeszcze kilka podpowiedzi. Jeżeli chciałbyś samodzielnie określić wielkość generowanej mozaiki, możesz to łatwo zrobić. Wystarczy pod zakładką Shape and Size w sekcji Size kliknąć przycisk Auto. Spowoduje to zmianę nazwy przycisku na Manual i odblokowanie widocznych po prawej stronie przycisku pól tekstowych, w których ręcznie można wprowadzić planowaną wielkość mozaiki (w pikselach) – odpowiednio szerokość Width i wysokość Height.
Krok 4
Na wygenerowanej z ustawieniami domyślnymi mozaice każda fotografia jest obramowana białą obwódką i pod każdą fotką jest widoczny cień. W rezultacie cała mozaika wygląda jak ułożony w wybrany przez ciebie kształt zbiór odbitek fotograficznych. Jeżeli chciałbyś np. zlikwidować cień pod fotografiami, przejdź do zakładki Advanced i zaznacz widoczne w sekcji Shadow pole No Shadow. Alternatywnie w tej samej sekcji możesz za pomocą suwaków Offset X i Offset Y regulować wielkość cienia pod fotografiami.
Krok 5
A co z białą obwódką? I na nią jest sposób. Parametry definiujące jej wygląd znajdziesz pod zakładką Appearance w sekcji Border. Klikając element Colour, wywołasz okno z paletą barw, które możesz wybrać do obramówki. Natomiast suwakiem Size regulujesz grubość ramki na „odbitce”.