TechnologieMalinowe odtwarzanie

    Malinowe odtwarzanie

    Raspberry Pi to projekt, którego celem było stworzenie taniego komputera dla edukacji. Poza czysto praktycznymi zastosowaniami można dzięki niemu zbudować domowe centrum rozrywki. Pokażemy, jak to zrobić.

    Malinowe odtwarzanie

    Niewielkie rozmiary, bardzo mały pobór prądu oraz duża wszechstronność to największe zalety

    Raspberry Pi (z ang. Malina Pi). Standardowo komputer ten jest obsługiwany przez zmodyfikowaną wersję Linuksa (Raspbian oparty na Debianie lub Pidora oparta na Fedorze). O ile możliwości Linuksa jako systemu operacyjnego są ogromne, o tyle możliwości techniczne Raspberry Pi nie umożliwiają komfortowej pracy przy korzystaniu ze środowiska graficznego wbudowanego w ten system. Otwieranie jakichkolwiek stron internetowych ze względu na powolność staje się koszmarem, zwłaszcza gdy zawierają różnego rodzaju skrypty. Technologia flash nie działa, pocztę da się sprawdzić jedynie w wersji mobilnej, bądź konfigurując odpowiednią aplikację.

    Właściwie Raspberry Pi może wydawać się niczym więcej niż ciekawostką dla zapaleńców – miłośników budowania zewnętrznych urządzeń, które potrzebują sprawnego kontrolera, początkujących programistów czy osób pragnących za niewielkie pieniądze poznać system operacyjny Linux.

    Okazuje się jednak, że można w ciekawy i użyteczny sposób wykorzystać taki minikomputer. Po wgraniu specjalnie zmodyfikowanej wersji aplikacji typu media center – XBMC o nazwie Raspbmc, można korzystać z Raspberry Pi jako domowego centrum multimedialnego: można odtwarzać filmy, przeglądać zdjęcia, sprawdzać pogodę – a wszystko na ekranie domowego telewizora i korzystając ze smartfonu jako pilota.

    Raspberry Pi Gdzie kupić, co, za ile?

    W Polsce autoryzowanym dystrybutorem Raspberry Pi jest firma BTC Korporacja. Urządzenie można kupić na jej stronie internetowej www.kamami.pl. Aktualna cena to 159 zł. Pamiętaj jednak, że kupujesz jedynie płytę główną. Do poprawnego działania Raspberry Pi potrzebny będzie jeszcze zasilacz (wystarcza micro-USB jak do telefonu komórkowego), karta SD minimum 2 GB, kabel HDMI do podłączenia do TV, ewentualnie klawiatura i myszka USB. Przyda się też obudowa, którą można kupić za około 40 zł.

    Instalacja Raspbmc – wersji XBMC na Raspberry Pi

    Aby zainstalować Raspbmc, potrzebujesz karty pamięci SD (min. 2 GB) oraz czytnika kart podłączonego do twojego domowego komputera.

    Krok 1

    Wejdź pod adres internetowy www.raspbmc.com i z górnego menu wybierz Download.

    Krok 2

    Po zmianie zawartości strony odnajdź dział Raspbmc has a simple UI installer i kliknij Installing on Windows, by wybrać automatyczny instalator Raspbmc.

    Obraz

    Krok 3

    Otworzy się nowa strona. W pierwszym paragrafie znajduje się link potrzebny do pobrania instalatora. Kliknij here. Po pobraniu skompresowanego pliku instalatora rozpakuj go i kliknij plik setup.exe w celu rozpoczęcia instalacji.

    Obraz

    Krok 4

    Do czytnika kart włóż kartę SD. Pamiętaj jednak, że z tej karty usunięte zostaną wszystkie dane. Należy więc najpierw przegrać wszystkie potrzebne dane znajdujące się na wybranym nośniku. Po uruchomieniu aplikacji pojawia się komunikat informujący, że wszystkie dane z karty zostaną usunięte. Kliknij przycisk Accept.

    Krok 5

    Na ekranie pojawi się okno aplikacji. Wybierz, na której karcie SD ma zostać zainstalowany Raspbmc, zaakceptuj licencję użytkownika, zaznaczając opcję I accept the license agreement i kliknij przycisk Install.

    Obraz

    Krok 6

    Rozpoczyna się proces pobierania i instalacji Raspbmc na karcie pamięci. Może to potrwać nawet kilkadziesiąt minut, w zależności od szybkości łącza internetowego. Po zakończeniu instalacji pojawi się komunikat: Congratulations! Kliknij X, by zamknąć okno. UWAGA! Karta SD ma od tego momentu zainstalowaną partycję Linux, więc w Windows będzie widoczne tylko 60 MB danych. Jednak w Raspberry Pi wszystko będzie działało poprawnie.

    Obraz

    Konfiguracja i pierwsze uruchomienie Raspberry Pi

    Pierwsze uruchomienie minikomputera trwa dość długo, a po nim należy jeszcze odpowiednio skonfigurować urządzenie.

    Krok 1

    Podłącz Raspberry Pi do telewizora za pomocą kabla HDMI, myszkę do portu USB, podłącz kabel sieciowy, włóż do gniazda kartę pamięci z wcześniej zainstalowanym Raspbmc. Podłącz zasilanie. Rozpocznie się pierwsze uruchomienie i automatyczna konfiguracja.

    Krok 2

    Po upływie około 15 minut wyświetli się ekran powitalny XBMC. Wybierz z menu Polski. Nastąpi ponowne uruchomienie systemu.

    Obraz

    Krok 3

    Raspbmc obsługuje się początkowo za pomocą myszy. Wszystkie czynności wykonujesz, korzystając z paska zadań na środku ekranu. Za jego pomocą możesz wyświetlać filmy, odtwarzać muzykę, przeglądać zdjęcia czy zmienić ustawienia. Aby wyłączyć bezpiecznie Raspberry Pi, kliknij przycisk Power i z rozwiniętego menu wybierz Wyłącz.

    Obraz

    Aktualna pogoda

    Jeżeli chcesz zmienić urządzenie w sprawną stację pogodową, wystarczy skonfigurować Raspbmc według następujących kroków.

    Krok 1

    Na głównym pasku zadań wybierz System, a następnie Ustawienia. W nowym menu wybierz Pogoda.

    Krok 2

    Obraz na ekranie ulegnie zmianie. Z menu wybierz Ustawienia.

    Krok 3

    W kolejnym oknie zaznacz Włączone i kliknij pole Lokalizacja 1. Na ekranie pojawi się wirtualna klawiatura. Za jej pomocą wpisz nazwę swojej miejscowości (bez polskich znaków).

    Obraz

    Krok 4

    Teraz w głównym menu wybierz Pogoda, by cieszyć się taką precyzyjną prognozą pogody.

    Obraz

    Konfiguracja wtyczek – YouTube

    Wtyczki pozwalają na łatwe i skuteczne rozszerzenie możliwości Raspbmc. Umożliwią na przykład odtwarzanie filmów z serwisu YouTube, odtwarzanie cyfrowych stacji radiowych czy oglądanie seriali telewizyjnych.

    Krok 1

    W głównym menu wybierz teraz Wideo oraz Dodatki. W nowym menu kliknij Pobierz więcej. Pojawi się lista dostępnych wtyczek wideo. Na ułożonej alfabetycznie liście odnajdź i kliknij YouTube.

    Krok 2

    Na ekranie wyświetli się informacja o wtyczce. Aby ją zainstalować, kliknij przycisk Zainstaluj. Sam proces instalacji przebiega automatycznie. Zobaczysz tylko, jak postępuje proces pobierania.

    Obraz

    Krok 3

    Po zakończeniu instalacji pojawi się na chwilę na ekranie komunikat:

    Obraz

    Krok 4

    Aby dotrzeć do swojego odtwarzacza YouTube, w menu Wideo, Dodatki kliknij YouTube. Przy pierwszym uruchomieniu pojawi się okno konfiguracji. Możesz w nim podać swoją nazwę użytkownika i hasło w serwisie YouTube oraz wybrać maksymalną jakość. Po zakończeniu konfiguracji kliknij OK.

    Obraz

    Krok 5

    Możesz już korzystać z wtyczki. Kliknij Eksploruj YouTube, wybierz na przykład Kanały YouTube, Najnowsze i z listy wybierz interesujące cię wideo. Po chwili rozpocznie się odtwarzanie:

    Obraz

    Internetowe stacje radiowe

    Raspberry Pi może także służyć do odtwarzania internetowych stacji radiowych.

    Krok 1

    Wybierz Muzyka, a następnie Dodatki i w nowym oknie wybierz Pobierz więcej. Na ekranie pojawi się lista dostępnych wtyczek. Odnajdź i kliknij na przykład Radio. W nowym oknie kliknij przycisk Zainstaluj.

    Krok 2

    Po zainstalowaniu wtyczki kliknij w głównym menu kolejno: Muzyka, Dodatki oraz Radio. Pojawi się menu pozwalające na przeszukiwanie dostępnych stacji.

    Krok 3

    Na przykładzie pokażemy, jak odnaleźć stację RMF. Z dostępnej listy wybierz Szukaj stacji. Wyświetli się nowe okno z wirtualną klawiaturą. W polu tekstowym wpisz RMF i wciśnij Gotowe.

    Obraz

    Krok 4

    Po chwili na ekranie pojawi się lista wszystkich internetowych stacji RMF. Kliknij wybraną stację. Rozpocznie się odtwarzanie radia. Warto też kliknąć prawym przyciskiem myszki i rozwiniętego menu wybrać Dodaj do "Moich stacji". Wtedy zapiszesz stację i nie będziesz musiał jej ponownie szukać.

    Obraz

    Jak korzystać z minikomputera Raspberry Pi

    Aby wygodnie używać minikomputera, trzeba nauczyć się podstaw jego obsługi. Poniżej najważniejsze wskazówki.

    Pilot ze smartfonu

    Sterowanie myszką jest nieco uciążliwe i niewygodne. Niestety, Raspberry Pi nie ma złącza na podczerwień, więc nie wchodzi w grę wykorzystanie wielofunkcyjnego pilota. Ale i ten problem ma rozwiązanie. Za urządzenie sterujące może służyć smartfon, łączący się z Raspberry Pi za pomocą domowej sieci i Wi-Fi. W telefonach opartych na Androidzie najlepiej się sprawdza w tym zadaniu aplikacja Yatse.

    Krok 1

    Za pomocą sklepu Play zainstaluj aplikację Yatse na telefonie. Aby poprawnie skonfigurować działanie pilota, musisz znać adres IP, jaki został przyporządkowany przez router do twojego Raspberry Pi. Aby go poznać, kliknij kolejno: System, Informacje. Na ekranie odnajdź informację o numerze IP.

    Obraz

    Krok 2

    Za pomocą ikony Yatse na telefonie uruchom aplikację Yatse. Na ekranie pojawi się komunikat o pierwszym uruchomieniu. Wybierz Uruchom. W pole ADRES IP wpisz sprawdzony wcześniej adres IP. Następnie wciśnij Dalej. Od tego momentu twój telefon staje się wygodnym pilotem do Raspberry Pi.

    Obraz

    Przyporządkowanie stałego adresu IP

    Jeżeli masz bardziej rozbudowaną sieć domową, warto do Raspberry Pi przyporządkować stały adres IP. Bardzo to ułatwi obsługę urządzenia za pomocą smartfonu. Każda zmiana adresu IP wymaga ponownej konfiguracji w aplikacji Yatse, co jest nieco uciążliwe – zwłaszcza gdy nie masz już podłączonej myszki. Pokażemy, na przykładzie routera TP-Link TL-WR841 N, jak przyporządkować Raspberry Pi stałe IP.

    Krok 1

    Korzystając z przeglądarki WWW, zaloguj się na konto administratora routera. W naszym przykładzie wpisujemy adres 192.168.1.1. To najczęściej spotykany adres routera.

    Krok 2

    W bocznym menu odnajdź IP & MAC Binding. Kliknij ten napis i z rozwiniętej listy wybierz ARP List. Na ekranie pojawi się lista aktualnie podłączonych do routera urządzeń. Po adresie IP (krok 1 poprzedniego warsztatu) odnajdź Raspberry Pi. Kliknij link Load.

    Obraz

    Krok 3

    Kliknij Binding Settings. Na liście urządzeń pojawi się twoje Raspberry Pi. Zaznacz pozycję obok adresu MAC i kliknij Save. W ten sposób ustawiłeś stałe IP w domowej sieci dla Raspberry.

    Obraz

    Krok 1

    Na pendrive przegraj interesujący cię film. Następnie podłącz urządzenie do portu USB w Raspberry Pi.

    Krok 2

    Wybierz Wideo i Pliki. W nowym oknie kliknij Pliki, następnie odnajdź interesujący cię plik i uruchom go.

    Krok 3

    Rozpocznie się odtwarzanie filmu. Na dole ekranu pojawi się pasek z narzędziami do sterowania odtwarzaniem. Znajdziesz tam przyciski sterujące i pasek postępu odtwarzania.

    Obraz

    Dodawanie napisów do filmów

    Dzięki Raspbmc możesz łatwo dodawać napisy do odtwarzanych filmów. Do niedawna służyła do tego odpowiednia wtyczka, teraz jest to już element systemu. Należy tylko odpowiednio całość skonfigurować.

    Krok 1

    Kliknij System oraz Ustawienia. Z menu wybierz kolejno: Wideo, Napisy.

    Krok 2

    Moduł służący do wyświetlania napisów należy najpierw skonfigurować. W pierwszej kolejności należy zdefiniować, w jakim języku chcesz otrzymać napisy. W tym celu w menu Wideo - Ustawienia kliknij Pobieraj napisy w języku i z rozwiniętego menu wybierz polski. Dzięki dodatkowym opcjom można zdefiniować rozmiar czy rodzaj czcionki wyświetlanych napisów, a nawet ustawić ich pozycję przy wyświetlaniu 3D:

    Obraz

    Krok 3

    By skonfigurować serwery pobierania napisów, przejdź na dół tego menu i kliknij Domyślny serwis napisów filmowych. W nowym oknie wybierz Napiprojekt.pl. Analogicznie powinieneś wybierać serwis, z jakiego chcesz pobierać napisy do seriali. Kliknij Domyślny serwis napisów serialowych i wybierz jak poprzednio.

    Obraz

    Krok 4

    Gdy zaczniesz odtwarzać film i chcesz pobrać napisy, kliknij przycisk z symbolem napisów w odtwarzaczu. Na ekranie po chwili pojawi się menu, z którego możesz wybrać odpowiednie podpisy. Jeżeli korzystasz z opisanej wcześniej aplikacji Yatse w smartfonie, kliknij ikonę z symbolem trzech kwadracików i z rozwiniętego menu wybierz Pobierz napisy.

    Wybrane dla Ciebie