InternetMapy Google po remoncie

    Mapy Google po remoncie

    Nowa odsłona popularnej usługi przynosi odnowiony i bardziej czytelny podkład kartograficzny, uproszczony interfejs, nowy edytor, pozwalający na tworzenie prezentacji na podstawie podkładu kartograficznego Map Google. W warsztatach pokazujemy, jak korzystać z nowych funkcji.

    Mapy Google po remoncie

    W nowych Mapach Google zmodyfikowano podkład kartograficzny: wyróżniono najważniejsze ciągi komunikacyjne, pozostałe ulice są bardziej stopione z tłem. Wzmocniono kolory oznaczeń powierzchniowych: wody, lasów itp. Powiększono czcionkę, którą podpisane są ulice oraz elementy zaznaczone na mapie przez wyszukiwarkę. Zmniejszono natomiast ikony oznaczające znalezione punkty usługowe. Mimo tego dzięki bardziej kontrastowym kolorom mocniej odcinają się od podkładu kartograficznego. Zmiany poprawiły czytelność mapy. Nadały jej także bardziej nowoczesny wygląd. Niestety treść mapy dla terenu Polski, szczególnie poza miastami, wciąż pozostawia sporo do życzenia, szczególnie jeśli porównamy ją z Automapą czy serwisem Targeo, który korzysta z tego samego podkładu kartograficznego.

    Mapa zajmuje teraz całe okno przeglądarki, a pozostałe elementy „pływają” na niej. W efekcie miejsce jest lepiej wykorzystane. Zniknęły przyciężkie panele boczne, które przeważnie były puste, a także mechanizm włączania i wyłączania warstw informacyjnych, który jest teraz rozdzielony na powiązane z poszczególnymi warstwami narzędzia. Na przykład podgląd natężenia ruchu można teraz aktywować podczas wyszukiwania trasy albo po wskazaniu kursorem pola wyszukiwania, co powoduje wyświetlenie ukrytego okienka z opcjami.

    Od nowa zaprojektowano mechanizm wyświetlania zdjęć. W poprzedniej wersji był praktycznie bezużyteczny, gdyż mało czytelne miniatury zasłaniały cały podkład kartograficzny. Teraz zdjęcia zebrano w chowanym panelu w dolnej części ekranu i są selekcjonowane na podstawie obszaru mapy widocznego w oknie przeglądarki. Zmodyfikowano także sposób przeglądania obrazów satelitarnych. Teraz można pochylić widok i zobaczyć zdjęcia satelitarne na mapie 3D pokazującej ukształtowanie powierzchni.

    Nowe mapy korzystają z mechanizmu personalizacji treści na podstawie wcześniejszych zapytań użytkownika, przeglądanych stron, a także rzeczy polecanych przez znajomych w serwisie społecznościowym Google+.

    Skąd wziąć nowe mapy?

    Nowe Mapy Google są wciąż w fazie testowej i dostęp do nich jest ograniczony. Aby skorzystać z nowego serwisu, trzeba zwrócić się o zaproszenie, klikając reklamę widoczną w serwisie. Przeważnie przychodzi ono po kilku dniach. W razie błędów czy niekompatybilności z przeglądarką można w każdej chwili powrócić do starego interfejsu.

    Najważniejsze funkcje udoskonalonych Map Google

    W celu oczyszczenia interfejsu sporo funkcji zostało ukrytych albo zintegrowanych z oknem wyników wyszukiwania. Inne, np. podkład satelitarny, mają zupełnie inną filozofię działania niż dotychczas. Także wyszukiwarka, podstawowa brama do informacji zgromadzonych w mapach, działa inaczej niż dotąd.

    Krok 1

    Ustaw kursor w polu wyszukiwania, aby zobaczyć kartę z funkcjami ustalania trasy przejazdu i analizy natężenia ruchu. Po kliknięciu opcji Wyznacz trasę pojawia się pole do wpisania adresów i nazw miejsc, np. atrakcji, sklepów czy urzędów. Pozostałe linki pozwalają włączyć warstwy danych, np. komunikację publiczną czy ścieżki rowerowe.

    Obraz

    Krok 2

    Po wyszukaniu trasy masz dostęp do kolejnych opcji tego narzędzia. Google pozwala wyznaczyć trasę także dla pieszego czy rowerzysty. Aby przełączyć się do alternatywnego trybu, należy kliknąć ikonę pieszego lub rowerzysty. Jeśli sprawdzasz drogę dla samochodów, podany czas przejazdu uwzględnia natężenie ruchu, np. 25 min. Informacje o korkach możesz także wyświetlić, klikając Pokaż natężenie ruchu.

    Obraz
    Obraz

    Krok 3

    Aby wyszukać miejsce czy punkt usługowy, przejdź do swojego miasta i wpisz hasło, np. sklep rowerowy. Zamiast nieczytelnej listy wyników z linkami sponsorowanymi, znanej z aktualnej wersji map, na mapie pojawią się tylko punkty z trafieniami. Po kliknięciu na wybranym obiekcie wyświetli się karta miejsca zawierająca najważniejsze informacje o lokalizacji.

    Obraz
    Obraz

    Krok 4

    Oprócz strony WWW, adresu i telefonu są tam wyselekcjonowane zdjęcia lokalizacji. Jeśli chcesz zachować punkt, kliknij Zapisz. Możesz także użyć narzędzia Wyznacz trase, by znaleźć drogę do punktu. Warto także zwrócić uwagę na link Opinie, gdzie są recenzje dotyczące znalezionego miejsca. Aby usunąć wyniki wyszukiwania i wrócić do standardowego trybu przeglądania, kliknij X w wyszukiwarce.

    \

    Krok 5

    Jeśli posiadasz punkt usługowy, sklep lub znasz miejsce, które powinno się znaleźć na mapie (np. klub osiedlowy, pomnik), możesz samodzielnie zaktualizować treść mapy, klikając Edytuj mapę w prawym dolnym rogu. Spowoduje to uruchomienie Google Map Makera, w którym można tworzyć nowe obiekty na mapach oraz usuwać błędy z istniejących miejsc.

    Obraz
    Obraz

    Krok 6

    Teraz przyjrzymy się odnowionej funkcji przeglądania satelitarnego widoku. W celu jej aktywowania kliknij kafelek Ziemia w lewym dolnym narożniku mapy. Podkład satelitarny, w przeciwieństwie do podkładu kartograficznego, nie zmienił się w nowej edycji Map Google, tyle że zdjęcia są uzupełnione o podstawową siatkę ulic z mapy wektorowej.

    Obraz
    Obraz

    Krok 7

    Do internetowej aplikacji trafiły funkcje dostępne dotąd wyłącznie w desktopowym Google Earth, czyli możliwość przeglądania zdjęć w perspektywie, naniesionych na mapę radarową, która oddaje ukształtowanie powierzchni. Aby pokazać widok satelitarny w perspektywie, kliknij raz lub dwa razy ikonę widoczną na poniższym obrazku, która znajduje się w prawym dolnym narożniku mapy.

    Obraz

    Krok 8

    Niestety, w aplikacji internetowej wciąż nie ma możliwości swobodnego obracania mapy w trybie 3D. Można natomiast zmieniać punkt widzenia o 90 stopni, klikając ikonę (patrz obrazek). Do zbliżania i oddalania widoku można użyć ikonek +/- albo kółka myszy. Widok 3D opuszczasz, klikając ikonę z poprzedniego kroku.

    Obraz

    Krok 9

    Najciekawszym elementem nowego interfejsu satelitarnego jest pasek ze zdjęciami, który inteligentnie dobiera obrazki do fragmentu mapy wyświetlonego aktualnie w oknie przeglądarki. Znajdziesz na nim zarówno zdjęcia umieszczone przez internautów, jak też skróty do Street View. Po ustawieniu na zdjęciu kursora pojawi się na mapie linia wskazująca położenie obiektu.

    Krok 10

    Warto zwrócić uwagę, że w nowym interfejsie map zmienił się sposób wywoływania Street View. Zamiast żółtego ludzika, którego przeciąga się na mapę, teraz wystarczy kliknąć ulicę, np. Plac Zamkowy. Na dymku, który się wyświetli, jest miniatura widoku ulicy, która prowadzi do pełnoekranowej przeglądarki, pozwalającej na odbywanie wirtualnych wycieczek po okolicy.

    Obraz

    Własna mapa w Google Maps Engine

    Oprócz nowego interfejsu Google pokazał nowy edytor do tworzenia własnych projektów na podstawie treści kartograficznych serwisu z mapami. Prawdopodobnie niedługo zastąpi on narzędzie Moje Mapy. Aplikacja, mimo że wciąż jest w fazie testów beta, jest w pełni funkcjonalna i bardziej rozbudowana od dotychczasowego edytora.

    Krok 1

    Zaloguj się do konta Google i wejdź na stronę https://mapsengine.google.com/map/. Następnie kliknij New map w celu utworzenia projektu. Za pomocą wyszukiwarki lub przeciągając i przybliżając widok, znajdź obszar, który ma być podkładem twojej mapy. Następnie kliknij Untitled map i podaj tytuł, pod którym ma być zapisany projekt, np. Spacer po Warszawie.

    Obraz
    Obraz

    Krok 2

    Zaletą nowego edytora jest możliwość użycia różnych stylów podkładu kartograficznego, co pozwala na większą niż dotychczas personalizację projektu. Kliknij teraz zakładkę Base map i wybierz jeden z ośmiu podkładów wektorowych lub zdjęcia satelitarne.

    Obraz

    Krok 3

    Nowy edytor pozwala na ułożenie elementów na trzech osobnych warstwach, dzięki czemu można tworzyć skomplikowane mapy bez nadmiernego zagęszczania elementów albo tworzyć projekty łączące różne typy danych, umieszczone na osobnych warstwach. Aby zmienić nazwę warstwy, kliknij ją. Do tworzenia nowej warstwy służy polecenie Add layer.

    Krok 4

    Na mapie możesz umieszczać trzy rodzaje elementów: punkty, linie oraz wielokąty, pozwalające zaznaczyć obszar. Aby dodać punkt, wybierz punkt zaznaczenia i kliknij mapę. Po dodaniu nazwy oraz opisu wskaż utworzony obiekt na panelu warstw i naciśnij ikonę ustawień stylu, by wywołać opcje stylu obiektu.

    Obraz
    Obraz

    Krok 5

    Tam możesz wybrać rodzaj ikony oraz kolor. Po kliknięciu More icons wyświetli się panel z dziesiątkiem tematycznych ikon do wyboru. To pozwala oznaczyć każdy punkt, dopasowując ikonę do rodzaju obiektu nanoszonego na twoją mapę. W podobny sposób możesz tworzyć i dostosowywać linie i pola.

    Obraz

    Krok 6

    Aby utworzyć linię, kliknij ikonę łączenia punktów. Następnie przeklikaj całą trasę, którą chcesz zaznaczyć. Aby zakończyć rysowanie, kliknij drugi raz ostatni punkt. Położenie utworzonych punktów możesz korygować, ale nie da się dodawać kolejnych punktów do linii. Aby wydłużyć linię, trzeba utworzyć nową, zaczynając od ostatniego punktu poprzedniej linii.

    Obraz

    Krok 7

    Linię, podobnie jak punkt, można dostosować pod względem wizualnym. Po wskazaniu obiektu na palecie warstw pojawia się ikona stylu. Kliknij go, aby wywołać panel opcji. W nim możesz określić kolor oraz grubość linii za pomocą suwaka Line width.

    Krok 8

    Jak stworzyć kształt? Do tego także służy narzędzie rysowania linii opisane w kroku 6. Jeśli otoczysz linią obszar i doprowadzisz ją do pierwszego punktu, na mapie pojawi się wielokąt. Podobnie jak w przypadku punktu i linii masz do dyspozycji opcje pozwalające dostosować kolor, przezroczystość i grubość konturu.

    Obraz

    Krok 9

    Punkty na mapie można dodawać także za pomocą wyszukiwarki. To wygodny sposób, aby dodać do mapy muzea, punkty usługowe czy instytucje. Po znalezieniu obiektu pojawi się zielony marker. Kliknij go, a następnie na dymku kliknij Add to map. Po zakończeniu dodawania punktów wszystkie wprowadzone nazwy i opisy możesz przejrzeć i skorygować w tabeli, klikając ikonę Data.

    Obraz

    Krok 10

    Ciekawą funkcją edytora jest możliwość importu danych z arkusza kalkulacyjnego. Jeśli utworzysz listę nazw miejsc w Excelu, a w drugiej kolumnie podasz ich współrzędne GPS, aplikacja wykryje dane i automatycznie naniesie obiekty na mapę. W arkuszu mogą się też znaleźć same nazwy geograficzne, a Google wyszuka je i połączy z miejscami na mapie. Aby zaimportować dane z Excela, utwórz warstwę poleceniem Add layer, a potem kliknij link Import.

    Krok 11

    Po zakończeniu prac nad mapą możesz ją udostępnić do wglądu i edycji innym użytkownikom za pomocą standardowego mechanizmu udostępniania Dysku Google.

    Wybrane dla Ciebie