HardwareMistrzowski obraz

Mistrzowski obraz

Tegoroczne mistrzostwa Europy w piłce nożnej odbywają się w Polsce, ale mało komu udało się wylosować lub kupić bilety na wszystkie mecze. Za to każde spotkanie można obejrzeć w telewizji. Jest jeszcze trochę czasu, aby się zaopatrzyć w telewizor i na jego ekranie śledzić w jakości HD starcia najlepszych europejskich drużyn.

Mistrzowski obraz

Wybór odpowiedniego modelu utrudnia bardzo bogata rynkowa oferta telewizorów. Jak połapać się w tym gąszczu? Przejrzeliśmy oferty cenionych producentów i wybraliśmy modele godne polecenia. Podzieliliśmy je na trzy grupy różniące się ceną zakupu i przekątną ekranu. Po lekturze tego materiału łatwo znajdziesz idealne urządzenie. Wystarczy zdecydować się na konkretną przekątną ekranu i dokładnie ocenić zawartość swojego portfela.

Jakość obrazu

Wybierając w sklepie telewizor, zwróć uwagę na jakość kolorów widzianych na ekranie pod pewnym kątem (najlepiej zbliżonym do tego, pod jakim będziesz oglądał telewizję w domu). Jeżeli zauważysz, że barwy są wyblakłe albo kolor czarny staje się jasnoszary, oznacza to, że ekran telewizora ma niedostateczne kąty widzenia. Lepiej poszukaj innego modelu.

Na komfort oglądania ma także wpływ zastosowana w urządzeniu technika poprawy jakości ruchu wyświetlanego na ekranie. W wielu modelach, szczególnie tych o dużych przekątnych, ruch obiektów lub tła może sprawiać wrażenie skokowego lub skutkować wyraźnym zmniejszeniem liczby wyświetlanych detali. Aby uniknąć takich defektów obrazu, staraj się wybrać telewizor wyświetlający obraz z częstotliwością 100 Hz.

Odbiór, nagrywanie, odtwarzanie

Nowoczesny telewizor powinien mieć tuner naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T z możliwością dekodowania sygnału MPEG‑4. Mają go wszystkie oferowane obecnie w sklepach urządzenia, jednak trzeba uważać na modele kupowane z drugiej ręki. Możemy się bowiem natknąć na telewizor z tunerem cyfrowym, ale pracującym w standardzie MPEG‑2. Nie będzie on poprawnie odbierał sygnału cyfrowego w Polsce. Niektóre droższe odbiorniki mają także wbudowany tuner telewizji satelitarnej i gniazdo na moduł dostępowy (CI). W tym ostatnim można umieścić kartę jednego z polskich nadawców, na przykład Cyfry+ lub telewizji n, i odbierać programy satelitarne bez dekodera.

Obraz

Nowoczesny telewizor ma być dziś także sercem domowego centrum rozrywki. To dlatego, nawet w tanich odbiornikach znajduje się port USB, do którego można podłączyć zewnętrzny dysk twardy lub pendrive i odtwarzać zapisaną w ich pamięci muzykę, filmy lub wyświetlać zdjęcia. W niektórych modelach, do portu USB da się podłączyć bezprzewodową kartę sieciową Wi-Fi, klawiaturę, a nawet mysz.

Wiele odbiorników pozwala rejestrować cyfrowe audycje telewizyjne na podłaczonym do portu USB nośniku danych. Można również zatrzymać oglądaną na żywo audycję, w razie potrzeby cofnąć ją, a potem powrócić do oglądania meczu w czasie rzeczywistym (funkcja ta nosi nazwę timeshift).

Funkcje sieciowe

Kolejną funkcją multimedialną telewizorów jest możliwość współpracy z domową siecią komputerową i odtwarzania treści multimedialnych udostępnionych w jej zasobach przez inne urządzenia: komputery, smartfony czy dyski sieciowe.

Możliwość pracy w sieci pozwala również telewizorom pobierać dane bezpośrednio z internetu. Niczym nadzwyczajnym nie jest więc dziś wbudowana w telewizor prosta przeglądarka internetowa oraz pakiet tak zwanych funkcji Smart TV. Obejmują one między innymi możliwość uruchamiania specjalnie napisanych aplikacji, które instalujemy w pamięci telewizora. Dzięki nim obejrzysz filmy dostępne w serwisach iplex.pl, YouTube czy ipla.pl, posłuchasz radia internetowego, a nawet przeprowadzisz rozmowę wideo przez komunikator Skype. Warto pamiętać, że do wykorzystania takich funkcji przyda się stałe łącze internetowe o przepustowości co najmniej 2 Mb/s.

Telewizory 3D

Obraz

Tym, co miało nas w ostatnich dwóch latach skusić do zakupu nowego telewizora, była możliwość oglądania obrazu trójwymiarowego. Niestety, brak atrakcyjnych i łatwo dostępnych treści 3D sprawił, że rzadko kupuje się telewizor wyłącznie dla tej funkcji. Z tego też powodu niektóre odbiorniki 3D mają funkcję zamiany zwykłego obrazu 2D na wirtualny obraz 3D. Jakość takiego wirtualnego trzeciego wymiaru nie dorównuje oryginalnym treściom 3D.

Często z telewizorem określanym mianem 3D nie otrzymuje się okularów niezbędnych do widzenia obrazu streoskopowego. Musimy je wówczas osobno dokupić. Dziś liczą się dwie techniki wyświetlania telewizyjnych trzech wymiarów. Jedna wykorzystuje drogie, aktywne, migawkowe okulary (telewizory firm: Panasonic, Sony, Samsung), druga bardzo tanie okulary polaryzacyjne (LG). Każda z tych technik ma niestety i zalety, i wady. Każdy musi więc wybrać standard, który bardziej mu odpowiada.

Nowy telewizor nie tylko na Euro

Dodatkowym motywem do zakupu nowego telewizora jest zbliżające się zakończenie nadawania dotychczasowej analogowej transmisji telewizyjnej, które ma nastąpić już w przyszłym roku. Od tej pory kanały będzie można odbierać jedynie na ekranach urządzeń wyposażonych w tuner naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T MPEG-4 lub po podłączeniu do starego odbiornika dodatkowego, zewnętrznego tunera DVB-T MPEG-4. Jakość obrazu oferowana przez telewizję cyfrową jest bardzo dobra. Nadawanie cyfrowe ułatwi także uzyskanie poprawnego odbioru telewizji w miejscach, do których docierał słaby sygnał analogowy. Tym bardziej warto kupić nowy odbiornik lub zapoznać się z ofertami zewnętrznych tunerów, jeżeli masz stosunkowo nowy i dobrze odbierający telewizor LCD bez tunera cyfrowego.

Obraz

Pierwsza proponowana kategoria to niewielkie i stosunkowo tanie modele z ekranami o przekątnej 32 cale. Można je uznać za podstawowy typ nowoczesnego telewizora.

Dla kogo

Niedrogie telewizory 32-calowe sprawdzą się doskonale w niewielkich pomieszczeniach (mały pokój, sypialnia) i wszędzie tam, gdzie wystrój wnętrza uniemożliwia wygodne ustawienie dużego ekranu. Jest to też idealny wybór dla osób, dla których jakość odbioru telewizji i wyświetlania filmów ma mniejsze znaczenie, a drobne wady w jakości obrazu są dla nich nieistotne.

Ekran i rozdzielczość

Ekran 32-calowy ma przekątną zaledwie 81 cm i panoramiczne proporcje 16:9. Jeżeli na takim panelu wyświetlisz obraz nadawany w formacie 4:3 z czarnymi pasami po bokach, będzie on naprawdę niewielki.

W tej klasie telewizorów nie wszystkie modele wyświetlają obraz Full HD. Wciąż w sklepach jest sporo 32-calowych urządzeń LCD z ekranami o podstawowej rozdzielczości HD, czyli 1366x768 pikseli. Przy tak małej przekątnej obrazu podczas oglądania telewizji z typowej odległości około 3–4 metrów oko nie dostrzeże już różnicy między obrazem HD i Full HD. Ale patrząc na ekran z niewielkiej odległości, na przykład 1,5–2 m, szybko rozpoznasz, który model oferuje jakość Full HD, a który tylko HD. A zatem, jeżeli wybierasz jeden z dwóch telewizorów o podobnej cenie i podobnych możliwościach, to zdecyduj się na model o wyższej rozdzielczości.

Możliwości

Jakie dodatki otrzymasz z telewizorem za 1500 złotych? Prawie żadnych. Takie odbiorniki mają przeciętne parametry techniczne i skromne możliwości. W tej cenie nie oczekuj funkcji internetowych ani obrazu 3D. Spora część tych modeli wyświetla obraz z podstawową płynnością 50 Hz. Głównym luksusem w tej klasie produktów jest port USB umożliwiający odtwarzanie multimediów zapisanych w pamięci podłączonych nośników danych.

Oczywiście producenci oferują także bardziej zaawansowane, ale i dużo droższe modele 32-calowe. Jeżeli marzy ci się odbiornik z funkcjami 3D, Smart TV i możliwością odbierania audycji satelitarnych, to lepiej wygospodaruj nieco więcej miejsca w pokoju i kup model z przekątną ekranu 40 cali. Może się okazać tylko niewiele droższy niż dobra trzydziestkadwójka.

Cyfrowe programy „z powietrza”

Praktycznie na terenie całego kraju dostępne są już cyfrowe programy telewizji naziemnej. Można je oglądać na każdym z wymienionych przez nas telewizorów, bez konieczności stosowania jakichkolwiek dodatkowych przystawek – wystarczy podłączyć zwykłą antenę telewizyjną. Jakość obrazu z programów cyfrowych jest bardzo dobra. Pojawiają sie także pierwsze stacje nadające w jakości HD, na przykład TVN HD czy emitowany testowo w Warszawie Polsat HD. Transmisje meczów w wysokiej rozdzielczości przygotowuje też Telewizja Polska.

To właśnie ta szeroko dostępna, lepsza jakość obrazu jest jednym z argumentów przemawiających za wymianą starego kineskopowego telewizora na nowszy model LCD lub plazmowy. Płaski telewizor daje także sporą oszczędność miejsca w pokoju.

Mały telewizor czy duży monitor?

W przypadku ograniczonej ilości miejsca warto się zastanowić, czy nie lepiej wykorzystać monitor 3D z wbudowanym tunerem, na przykład 27-calowy, LED-owy LG DM2780D-PZ. Funkcjonuje on tak, jak telewizor: ma pilot, tuner DVB-T HD, zestaw złączy audio-wideo, USB do odtwarzania filmów i zamienia filmy 2D w 3D. Natomiast po podłączeniu do komputera funkcjonuje jak zwykły monitor.

Obraz
Obraz

Kosztujący 2500 złotych 40-calowy model da dużo lepsze wrażenia podczas oglądania meczów niż mała trzydziestkadwójka.

Dla kogo

Urządzenia z tej kategorii to propozycje dla osób, które po telewizorze spodziewają się nie tylko większego ekranu, ale także wyraźnie lepszej jakości obrazu oraz większej liczby dodatkowych funkcji, np. dostępu do internetu, współpracy z domową siecią komputerową albo wbudowanego tunera telewizji satelitarnej. Jeżeli szukasz niezbyt dużego, ale solidnie wyposażonego telewizora, jest to kategoria w sam raz dla ciebie.

Ekran i rozdzielczość obrazu

Przekątna ekranu telewizora 40-calowego ma nieco ponad 1 metr, a więc jest 20 cm większa niż w modelach 32-calowych. Wszystkie współczesne ekrany o wielkości 40–42 cale (prezentujemy je w jednej kategorii) mają rozdzielczość Full HD. W cenie 2500 złotych bez trudu kupisz również model, który wyświetla obraz z lepszą płynnością, czyli będzie to telewizor o częstotliwości 100 Hz.

Możliwości

Do telewizora 40-calowego bez trudu podłączysz kilka urządzeń wyświetlających obraz o jakości HD (odtwarzacz blu-ray, dekoder kablówki, konsolę czy laptop). Standardem jest bowiem wyposażenie tych modeli w trzy, lub nawet cztery gniazda HDMI. Zwykle mają również dwa lub trzy porty USB. Nie będzie więc problemem jednoczesne podłączenie do telewizora dysku USB, adaptera Wi-Fi i kamery lub aparatu cyfrowego.

Większość urządzeń w cenie około 2500 złotych potrafi odtwarzać filmy bezpośrednio z sieci (dzięki obsłudze standardu DLNA), ma też system typu Smart TV umożliwiający korzystanie z dodatkowych aplikacji i treści dostępnych w internecie. W tej kategorii cenowej można również znaleźć telewizory wyświetlające obraz trójwymiarowy.

W naszym zestawieniu najbogatsze wyposażenie ma plazmowy telewizor firmy Panasonic. Wiele osób obawia się kupić model plazmowy ze względu na krążące plotki, które głoszą, że ekran plazmy szybko się wypala i pozostają na nim wypalone na stałe tzw. duchy powidoki. Tymczasem w odniesieniu do nowych generacji plazm te zastrzeżenia są mocno przesadzone. Za to telewizory plazmowe okazują się wyraźnie tańsze w zakupie niż podobnie wyposażone telewizory LCD.

Mistrzostwa z peceta

Telewizor nie jest jedynym urządzeniem do odbioru telewizji. Programy można obejrzeć na ekranie komputera, a najprostszym sposobem jest zakup tunera telewizji cyfrowej, np. AVerMedia Hybrid Volar HD. Przypomina on pendrive, do którego podłącza się sygnał z anteny. Po podłączeniu tunera do USB i zainstalowaniu oprogramowania do odbioru telewizji zamienisz komputer w telewizor. Koszt tunera DVB-T wynosi od kilkudziesięciu do około 300 zł.

Obraz
Obraz

Gdyby nie zaporowa dla wielu osób cena, telewizory z ekranami 46-calowymi można by polecić wszystkim miłośnikom mocnych kinowych i sportowych wrażeń. W tej klasie większość modeli ma dość bogate wyposażenie, duże możliwości i zaawansowane funkcje Smart TV.

Dla kogo

Jeżeli cenisz kino domowe, masz dostateczną ilość miejsca w mieszkaniu i wystarczająco zasobny portfel, wybierz nowoczesne urządzenie z ekranem 46-calowym. Zobaczysz na nim dobrej jakości obraz, którego wielkość daje namiastkę osobistej sali kinowej. Ale jeżeli chcesz mieć tak duży telewizor LCD, wszystkie nowoczesne funkcje oraz obraz 3D, będziesz musiał dołożyć kolejne 500–1000 zł.

Ekran i rozdzielczość obrazu

Telewizor 46-calowy ma przekątną ekranu większą o pozornie mało znaczące, ale w praktyce dobrze widoczne na obrazie 15 centymetrów wględem modeli 40-calowych i aż o 35 centymetrów względem urządzeń 32-calowych. Wszystkie telewizory 46-calowe mają ekrany o rozdzielczości Full HD – najczęściej wykonane w technologii LCD z podświetleniem LED, ale w tej grupie jest także stosunkowo dużo modeli plazmowych.

Możliwości

Czy są one znacznie większe niż w modelach 40-calowych? Niestety nie. Za dołożone 1000 złotych otrzymamy większy ekran, nieco lepszą elektronikę, a więc i nieco lepszy obraz. Ale nawet pokaźna kwota 3500 zł nie zawsze wystarczy, aby mieć w pełni multimedialny 46-calowy gadżet. Sporo telewizorów z tej kategorii cenowej nie ma w standardzie funkcji Smart TV, łączności bezprzewodowej i obrazu 3D.

W naszej tabeli, podobnie jak w wypadku telewizorów 40-calowych, najlepiej wyposażony jest plazmowy Panasonic (funkcje Smart TV, obraz 3D, tuner satelitarny). Dobrze prezentuje się też wykonany w konkurencyjnej technice LCD telewizor firmy Samsung (nie ma jednak tunera DVB-S). Za to 46-calowy telewizor marki Sharp, kosztujący 3250 zł, nie ma ani aplikacji Smart TV, ani obrazu 3D.

Projektor zamiast telewizora

Brak miejsca na ustawienie dużego telewizora wcale nie oznacza, że musisz rezygnować z mistrzostw na dużym ekranie. Jako źródło obrazu telewizyjnego można bowiem wykorzystać projektor. Na rynku jest dostępnych wiele modeli w bardzo różnych cenach – od około 1000 złotych do nawet kilkunastu tysięcy. Najlepiej kupić model z przetwornikami LCD o rozdzielczości Full HD, np. Epson EH-TW3200, który będzie kosztował ok. 4000 zł. Taki projektor może bez trudu wyświetlić obraz o przekątnej 300 cali. Trzeba jednak pamiętać, że korzystanie z projektora w słoneczny dzień wymaga choćby częściowego zaciemnienia pokoju.

Obraz

Wybrane dla Ciebie