SoftwareModelarstwo wspomagane komputerem

    Modelarstwo wspomagane komputerem

    Modelarstwo jest czasochłonnym hobby, ale jego entuzjaści mogą ułatwić sobie pracę, korzystając ze wsparcia najnowszych technologii komputerowych. Przedstawiamy zestaw przydatnych aplikacji, które każdy modelarz powinien wypróbować.

    Modelarstwo wspomagane komputerem

    Modelarstwo to odwzorowywanie rzeczywistych obiektów w postaci pomniejszonych modeli. W zaawansowanej formie może być ciężką, wymagającą skrupulatności i niezwykle absorbującą pracą – czas wykonywania modelu liczony jest wtedy nie w dniach czy tygodniach, a w latach.

    Oczywiście na taki stopień zaangażowania pozwalają sobie nieliczni, choć wyczarowane przez nich modele są często dziełami sztuki. Hobby można klasyfikować ze względu na rodzaj odtwarzanych obiektów (mogą to być samoloty, okręty itp.) czy stosowany przez modelarza materiał (np. papier czy plastik).

    Pasjonaci modelarstwa mają do dyspozycji oprogramowanie, które wykonuje wszelkie potrzebne obliczenia, a w wypadku modeli latających pozwala wykonać szczegółową analizę aerodynamiczną. Istotnym ułatwieniem jest możliwość wykonania wizualizacji modelu w wirtualnej przestrzeni, a niedoświadczonym adeptom tej formy rozrywki przyda się symulator ułatwiający darmowy start.

    MONZO

    Aplikacja – symulator dla fanów modelarstwa plastikowego – przenosi do wirtualnego świata każdy element modelu redukcyjnego (pomniejszonej kopii istniejącego obiektu). Po wybraniu odpowiedniego zestawu i otwarciu pudełka z modelem (tak, nawet to jest symulowane) użytkownik składa swoje dzieło, posługując się instrukcją. Następnie maluje je i nanosi kalkomanię. O jakości i renomie aplikacji może świadczyć dostępność wirtualnych produktów znanego producenta modeli redukcyjnych, firmy Revell. Niestety za darmo dostępny jest tylko jeden model.
    www.monzoapp.com

    Hobby Model Skaler

    Obraz

    Program dostępny jest na urządzeniach z systemem Android. Darmowa aplikacja do przeliczania skali modelu pozwala zapanować nad podstawowym, niezwykle istotnym problemem, z jakim stykają się modelarze – ustaleniem właściwego przeskalowania elementów. Aplikacja ma trzy tryby pracy. Pierwszy pozwala określić wymiary modelu na podstawie rzeczywistej wielkości obiektu oraz założonej skali, kolejny umożliwia przeprowadzenie odwrotnej operacji, a ostatni pozwala ustalić skalę na podstawie wymiarów rzeczywistego obiektu oraz modelu.
    http://pcformat.pl/u/2368

    XFLR5

    Obraz

    Bezpłatna plikacja przeznaczona dla inżynierów, projektantów oraz zaawansowanych modelarzy lotniczych. XFLR5 zajmuje się wyznaczaniem charakterystyk aerodynamicznych samolotu bądź jego modelu, a jej siłą jest wykorzystanie znanego programu do projektowania i analizy płatów, XFOIL-a. Program potrafi naprawdę sporo, a liczba uwzględnianych w projekcie czynników jest ogromna. Rozpoczynając pracę z programem, warto odwiedzić odpowiednie fora dyskusyjne. Niezbędne będzie też zapoznanie się z obszerną dokumentacją oprogramowania.
    www.xflr5.com/xflr5.htm

    ThrustHP V 2.0d

    Obraz

    To już co prawda stary program dostępny dla systemu Windows, jednak bardzo przydaje się w tych dziedzinach modelarstwa lotniczego, gdzie pojawiają się śmigło i silnik. Interfejs ThrustHP składa się z dwóch kart. Pierwsza pozwala na wprowadzenie danych służących do obliczenia ciągu statycznego silnika. Kolejna zawiera pola do wpisania parametrów, dzięki którym można obliczyć obciążenie skrzydła modelu. Aplikacja generuje raport będący czytelnym zestawieniem najważniejszych obliczeń. Pomimo archaicznego interfejsu aplikacja wciąż może być z powodzeniem stosowana. Niestety nie korzysta z systemu metrycznego.
    http://pcformat.pl/u/2369

    Pepakura Designer

    Obraz

    Aplikacja stanowi ciekawe wprowadzeniem do modelarstwa kartonowego. Pepakura Designer służy do przetwarzania cyfrowych, trójwymiarowych obiektów na drukowane na arkuszu papieru modele do samodzielnego wycięcia i sklejenia. Program radzi sobie z wieloma popularnymi formatami wykorzystywanymi przez programy do modelowania 3D. Efekty pracy aplikacji są naprawdę imponujące – Pepakura Designer potrafi rozłożyć na osobne elementy całkiem skomplikowaną bryłę, nie zapominając przy tym o dodaniu do odpowiednich krawędzi zagięć, na które nanoszony będzie klej. Projekt można wydrukować wraz z teksturami bądź bez nich – jeśli użytkownik ma ochotę pomalować model własnoręcznie. Producent pozwala wypróbować program za darmo, odblokowanie funkcji eksportu i zapisu kosztuje 38 dolarów.
    http://pcformat.pl/u/2370

    SCARM

    Obraz

    Nazwa programu jest skrótem od „Simple Computer Aided Railway Modeller”. SCARM to aplikacja, która wspomaga projektowanie układu torów i elementów makiety wykorzystywanych w modelarstwie kolejowym. Tworzenie własnej makiety za pomocą SCARM to czysta przyjemność – program ma bardzo prosty i intuicyjny w obsłudze interfejs, a projektowanie ułatwia duża liczba dostępnych bibliotek, które zawierają obiekty wykorzystywane przez modelarza. Aplikacja potrafi zmierzyć odcinki torów i wyznaczyć wymagane odległości, dzięki czemu cyfrowy projekt może zostać w praktyce wykorzystany podczas przygotowywania rzeczywistej makiety. Dodatkowy atut program stanowi możliwość wygenerowania obrazu 3D projektu. SCARM jest aplikacją darmową, dostępną dla systemu Windows.
    www.scarm.info

    Profili 2

    Obraz

    Można co prawda pobrać wersję darmową tego programu, ale jest ona wyraźnie okrojona w porównaniu z wersją Pro. Profili 2 zostało stworzone z myślą o modelarzach lotniczych, którzy dzięki wynikom generowanym przez program i zastosowaniu precyzyjnych obrabiarek CNC mogą stworzyć swój model od podstaw. Program pomaga w wyznaczeniu prawidłowego profilu płata i poddaje zaprojektowany płat analizie aerodynamicznej. Dzięki możliwości wygenerowania pliku zgodnego ze standardami wykorzystywanymi przez obrabiarki sterowane numerycznie program może wykreślić i wydrukować wszystkie żebra modelu. Zakres zastosowań Profili 2 jest tym większy, że program znakomicie radzi sobie z formatem DXF znanym z aplikacji AutoCAD.
    www.profili2.com

    Wybrane dla Ciebie