InternetMyszką po mapie

    Myszką po mapie

    Planujesz urlop? Skorzystaj z możliwości globalnej sieci! Dzięki naszym wskazówkom dowiesz się, jak można zaoszczędzić czas i pieniądze, skorzystać z opinii społeczności internetowych, sprawdzić miejsce pobytu, zdobyć niezbędne informacje oraz dowiedzieć się, co mówią ludzie, którzy już tam byli.

    Myszką po mapie

    Odwiedź koniecznie

    Bardzo przydatnym serwisem dla wybierających się za granicę jest serwis Ministerstwa Spraw Zagranicznych www.mfa.gov.pl, na którego łamach znajdziesz specjalnie przygotowany poradnik „Polak za granicą”. Zawarto w nim nie tylko wszystkie potrzebne informacje paszportowo-wizowe, ale także adresy polskich placówek, ostrzeżenia dla podróżnych oraz opisy wszystkich krajów świata, wraz z najważniejszymi informacjami (szczepienia, zwyczaje, kultura, przepisy, rady dla podróżujących samochodem). Przed wyjazdem (a czasami nawet po powrocie, jeśli zostałeś oszukany) warto odwiedzić strony Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych www.turystyka.gov.pl oraz Federacji Konsumentów www.federacja-konsumentow.org.pl. Pierwsza witryna poinformuje cię czy organizator wycieczki, na którą się wybierasz, jest wpisany do ewidencji. Natomiast na drugiej stronie znajdziesz pomoc, gdy twój wyjazd okazał się totalną klapą (organizator nie wywiązał się z warunków zawartych w umowie, czy też zostałeś oszukany).

    Wakacje za pasem, dlatego warto już pomyśleć o letnim wypoczynku. Doskonałym uzupełnieniem planowania wyjazdu jest internet, i to nie tylko, gdy nie masz jeszcze wybranego miejsca na urlop. Globalna sieć przyda się także, gdy cel podróży jest już dawno ustalony, ale chcesz dokładnie sprawdzić trasę przejazdu, dowiedzieć się więcej o okolicy, w której będziesz przebywać, czy zarezerwować nocleg. Internet potrafi także zastąpić agenta biura podróży. Dzięki stronom poszczególnych firm czy wyszukiwarek wycieczek możesz samodzielnie sprawdzić oferty i zdecydować się na jedną z setek opcji.

    Sieć zainspiruje

    Jeżeli nie masz jeszcze sprecyzowanych planów co do miejsca wypoczynku, możesz skorzystać ze stron, które cię zainspirują do ciekawego pomysłu. Doskonałym przewodnikiem zarówno po polskich, jak i światowych regionach jest strona Przewodnik.onet.pl. Jest to zbiór ogólnych informacji o wielu ciekawych miejscach. Uzupełnienie tych informacji zawiera witryna Polskanaweekend.pl. W drugim serwisie znajdziesz propozycje na krótsze (kilkudniowe) wypady w granicach naszego kraju.

    Szukając pomysłu, warto także zajrzeć na stronę Turystyka.wp.pl. Natomiast osobom, które szukają naprawdę niezwykłych miejsc, polecamy serwis Opuszczone.com. Razem ze stroną można przeżyć prawdziwą i ciekawą przygodę. Na łamach witryny autorzy prezentują opuszczone poniemieckie fabryki, pałace, zamki, poradzieckie miasta i bazy, które warto zobaczyć.

    Sprawdź szybko i wygodnie

    Często, gdy wiesz już, gdzie chcesz pojechać, stajesz przed koniecznością dokonania rezerwacji wycieczki lub noclegu. Aby znaleźć jak najkorzystniejszą ofertę, należy dotrzeć do jak największej liczby usługodawców i ich propozycji. Ceny mogą się znacznie różnić.

    Warto skorzystać z wyszukiwarek i porównywarek ofert biur podróży. W taki sposób możesz zweryfikować wiele ofert różnych biur, sprawdzić oraz porównać ceny. Zazwyczaj wystarczy wybrać kierunek podróży, termin, transport, liczbę dni pobytu i cenę. Resztę zrobi mechanizm zamieszczony na stronie. Przykładem takich witryn są Fostertravel.pl i Multita.pl. Szukając noclegów w Polsce, warto odwiedzić stronę E-noclegi.pl czy Eholiday.pl. W bazie witryn znajduje się łącznie kilkadziesiąt tysięcy ośrodków, z których możesz skorzystać.

    Zobacz hotel, zweryfikuj ofertę

    Osoby, które jeżdżą na wycieczki zorganizowane lub samodzielnie wybierają nocleg, powinny sprawdzać opinie o hotelu czy okolicy, w której obiekt się znajduje. Biura podróży nie powiedzą, że standard obiektu jest niższy niż ten, który widać na zdjęciach w katalogu. Zazwyczaj chcą nam sprzedać ofertę, która być może spełni nasze oczekiwania. Całe szczęście, wszystkiego przed wyjazdem możesz dowiedzieć się sam.

    Aby się dowiedzieć, jakie faktycznie warunki panują w danym miejscu, należy koniecznie poznać opinie osób, które już tam były. W tym obszarze doskonale się sprawdzi strona Holidaycheck.pl. Obok opinii turystów na stronie znajdziesz także ich oceny oraz, co bardzo ważne, zdjęcia zrobione przez odwiedzających dany obiekt. Takie fotki mogą się znacznie różnić od tych, które widzimy w ofertach biura podróży.

    Prawdziwych (nieretuszowanych) zdjęć z różnych hoteli czy ośrodków warto także szukać na stronach popularnych galerii internetowych, takich jak: Flickr.com czy Imageshack.us. Wystarczy skorzystać z wyszukiwarek zamieszczonych na podanych stronach.

    Nieocenioną pomocą jest również program Google Earth czy strona Maps.google.com . Dzięki tym narzędziom możesz się zorientować, jak daleko w rzeczywistości hotel znajduje się od plaży oraz od innych punktów użyteczności publicznej. Może się także okazać, że w pobliżu jest zlokalizowane np. lotnisko, które utrudni wypoczynek.

    Fora dyskusyjne – skarbnice wiedzy

    Obraz

    Poszukując praktycznych i rzeczowych informacji, nie powinno się zapominać o forach dyskusyjnych. Są to prawdziwe kopalnie wiedzy. Należy także pamiętać, że na takiej stronie nie tylko czytamy to, co napisali goście serwisu. Możemy także zadawać pytania innym użytkownikom witryny i otrzymywać ciekawe odpowiedzi.

    Przewagą takiej informacji jest to, że pochodzi od osób, które w danym miejscu już były i wiedzą, co warto zobaczyć, gdzie zjeść, jakie są ceny i na co uważać. Z polskich forów dyskusyjnych polecamy przede wszystkim dyskusje w serwisach Wakacje.pl czy Odyssei.com. Druga propozycja jest swoistą społecznością podróżników i jako całość przedstawia naprawdę dużą wartość informacyjną (relacje z podróży, zdjęcia, porady, dyskusje).

    Zaplanuj trasę, złap okazję

    www.map24.pl – w planowaniu podróży bardzo pomagają serwisy do wytyczania najlepszej trasy. Mapy internetowe pozwolą także wziąć pod uwagę przystanki, obliczyć czas przejazdu czy rozeznać się w położeniu punktów użyteczności publicznej.

    Obraz

    www.stopem.pl – brak własnego auta nie zawsze oznacza przymusową podróż koleją. Można spróbować wybrać się na tzw. stopa. Na prezentowanej stronie internauci umawiają się na wspólne podróże (zabierają pasażerów lub zgłaszają się na pasażerów).

    www.autostopem.pl – podobny do poprzedniego serwis dla autostopowiczów. Za jego pośrednictwem można się umawiać na wspólną podróż. Polecamy uwadze poradnik dla osób, które chcą w ten sposób zwiedzać, oraz specjalistyczną mapę.

    www.ciekawe-miejsca.net – kilkadziesiąt opisanych oraz zilustrowanych zdjęciami miejsc w Polsce, które warto zobaczyć. Każda pozycja zawiera opis w formacie PDF. Taki opis można wydrukować i zabrać ze sobą w podróż w charakterze przewodnika.

    Wybrane dla Ciebie