Myszką po mapie
Chciałbyś pochwalić się znajomym, gdzie spędziłeś urlop? Masz sporo ciekawych fotografii? Spróbuj z nami! Pokazujemy, jak w oryginalny i niezwykle ciekawy sposób zaprezentować zdjęcia z własnej podróży.
Znakowanie zdjęć danymi geograficznymi
Aparat cyfrowy nie jest w stanie zapisać współrzędnych geograficznych (musiałby być wyposażony w moduł GPS), a to rozwiązanie w fotografii amatorskiej, czy nawet półprofesjonalnej, niespotykane. Do oznakowania zdjęć współrzędnymi geograficznymi nie wystarczy też serwis internetowy z mapą. Na nim umieścisz dopiero efekt finalny – oznakowane zdjęcie. Zanim jednak dojdziesz do tego etapu, musisz zacząć od instalacji dwóch programów: Google Picasa oraz Google Earth – oba narzędzia znajdziesz na płycie dołączonej do aktualnego wydania. Sam proces instalacji jest standardowy, po prostu akceptuj kolejne etapy, nie musisz zmieniać żadnych domyślnych ustawień.
Tradycyjnie swoje zdjęcia z urlopu czy większej wyprawy możesz zaprezentować znajomym w znany sposób – zamieścić je w serwisie typu Flickr czy wysłać e-mailem. Większość internautów pewnie zerknie i pochwali widoki, ale i tak nie skojarzy, gdzie tak naprawdę się wybrałeś. Jak zainteresować widownię na dłużej? Wykorzystaj usługę Google. Metoda, którą zaprezentujemy, przypomina trochę znakowanie przez podróżników map za pomocą chorągiewek. Z tą różnicą, że w tym przypadku zamiast chorągiewek użyjesz wykonanych samodzielnie zdjęć. A drukowane mapy zastąpisz internetowymi atlasami, w wyniku czego każde zdjęcie zostanie osadzone na mapie dokładnie w tym miejscu, w którym zostało wykonane.
Co chcemy osiągnąć
Na początek zobacz, jak atrakcyjnie wygląda efekt końcowy tego, co zamierzasz zrobić. Uruchom przeglądarkę internetową i wejdź na stronę serwisu http://maps.google.pl. Pojawi się mapa Polski wraz z krajami sąsiednimi. Korzystając z menu widocznego po prawej stronie mapy, naprowadź kursor myszy na przycisk Więcej....
Rozwinie się niewielkie menu. Zaznacz w nim pole wyboru Zdjęcia. Klasyczna mapa zostanie pokryta mnóstwem miniatur fotografii umieszczonych w internecie przez osoby, które w danych miejscach wykonały zdjęcie. Celem naszego artykułu jest pokazanie prostego sposobu samodzielnego umieszczania własnych zdjęć w ten sposób, a także prezentowanie zdjęć w formie „wirtualnej podróży” po mapie.
Geotagowanie fotografii cyfrowych
Ponieważ skupimy się tutaj na znakowaniu zdjęć, zakładamy, że fotografie przegrałeś już wcześniej z aparatu cyfrowego na dysk oraz że zostały one zaimportowane do kolekcji w programie Picasa. Import wszystkich zdjęć z całego komputera odbywa się automatycznie bezpośrednio po zakończeniu instalacji programu Picasa, więc jeżeli nie zmieniałeś domyślnych ustawień, zdjęcia z pewnością będą zaimportowane.
Krok 1
Uruchom program Picasa i z wczytanej kolekcji zdjęć wybierz to, które chcesz oznaczyć odpowiednimi współrzędnymi geograficznymi. Z menu głównego programu Picasa wybierz Narzędzia oraz kolejno pozycje: Tagi geograficzne i Tag geograficzny z Google Earth.
Krok 2
Swoim działaniem uruchomisz program Google Earth (jeżeli program był wcześniej uruchomiony, jego okno pojawi się na pierwszym planie). W wyświetlonym oknie Google Earth zobaczysz celownik, którym musisz wskazać miejsce wykonania zdjęcia. (Uwaga! Wskazuj miejsce, z którego wykonałeś zdjęcie, a nie fotografowany obiekt!). O tym, że znajdujesz się w trybie geotagowania, informuje cię wyświetlane nad interfejsem Goo gle Earth okienko dialogowe programu Picasa, w którym pojawi się miniatura wybranego do geotagowania zdjęcia.
Krok 3
Po odnalezieniu na mapie miejsca, w którym zostało wykonane zdjęcie, kliknij w oknie dialogowym programu Google Picasa przycisk Tagi geograficzne. Spowoduje to wyświetlenie miniatury zdjęcia bezpośrednio na mapie, we wskazanym przez celownik miejscu. Kliknij przycisk Gotowe, w którym pojawi się miniatura wybranego do geotagowania zdjęcia.
Krok 4
Gdy okno dialogowe programu Picasa zniknie, kliknij miniaturę widoczną na mapie. Pojawi się okienko podglądu zdjęcia. W oknie tym zobaczysz datę wykonania fotografii. Okno podglądu zamkniesz, klikając krzyżyk.
Krok 5
Naprowadź kursor myszki na miniaturę zdjęcia. Zobaczysz nazwę fotografii. Jeżeli nie wprowadzałeś żadnych zmian po wczytaniu zdjęcia z aparatu, nazwa będzie nic niemówiącą nazwą pliku zdjęcia nadaną automatycznie przez aparat. Warto to zmienić.
Krok 6
Kliknij prawym przyciskiem myszki miniaturę fotografii na mapie i z menu kontekstowego wybierz Zmień nazwę. W panelu Miejsca widocznym w oknie Google Earth, w miejscu, gdzie dotychczas była wyświetlana nazwa pliku, pojawi się kursor myszki – wpisz własną nazwę fotografii, np. Fontanna w Parku Saskim. Od tej pory, gdy naprowadzisz kursor myszy na miniaturę, zobaczysz wpisaną przez siebie nazwę.
Krok 7
W analogiczny sposób możesz geotagować kilka zdjęć jednocześnie. Wystarczy, że w programie Picasa wybierzesz nie jedną, lecz kilka fotografii (zaznaczasz je, przytrzymując klawisz [Ctrl]). Następnie – o ile każde ze zdjęć jest wykonane w innym miejscu – postępuj identycznie jak w poprzednim przypadku. Natomiast gdy chcesz oznaczyć kilka zdjęć zrobionych w jednym miejscu, wtedy – po wskazaniu odpowiedniej lokalizacji – kliknij przycisk Oznacz geotagiem wszystko. Zdjęcia z wprowadzonymi tagami geograficznymi są oznaczane w bibliotece Picasa symbolem kompasu.
Dodatkowe serwisy akceptujące geotagowane fotografie
Polska i ogólnoświatowa wersja serwisu Google Maps oraz Panoramio nie są jedynymi witrynami internetowymi umożliwiającymi znakowanie zdjęciami odwiedzonych miejsc. Podobne możliwości oferuje serwis Flickr (www.flickr.com) czy będący całkowicie polskim projektem wykonanym pod auspicjami Onetu serwis Zumi (http://www.zumi.pl) Niestety w tym ostatnim umieszczenie własnego punktu na mapie wymaga już wniesienia stosownej opłaty – wynika to stąd, że funkcję nanoszenia własnych punktów zarezerwowano jako odpłatną formę promocji dla firm i instytucji, które mogą umieścić na mapie Zumi nie tylko dokładną lokalizację, ale też wizytówkę firmy oraz link do danej lokalizacji na stronie głównej odpowiedniej organizacji.
Umieszczanie zdjęć w serwisie Google Maps
Po oznaczeniu wybranych fotografii współrzędnymi geograficznymi kolejnym etapem działań będzie ich udostępnienie online. Masz dwa wyjścia – możesz wyeksportować zdjęcie w formacie programu Google Earth. Przesłanie tak zapisanych zdjęć znajomemu, który również korzysta z Google Earth, pozwoli mu obejrzeć twoje fotografie od razu we właściwych lokalizacjach na mapie. Drugie rozwiązanie to umieszczenie geotagowanych zdjęć w należącym do Google’a serwisie Panoramio.
Krok 1
W programie Picasa wybierz z biblioteki zdjęcie (lub zdjęcia) z wprowadzonymi wcześniej współrzędnymi geograficznymi. Następnie z menu Narzędzia wybierz kolejno: Tagi geograficzne i Eksportuj do pliku programu Google Earth.
Krok 2
Pojawi się okno Zapisywanie jako, w którym wpisz nazwę nowo utworzonego pliku z rozszerzeniem .kmz i kliknij Zapisz.
Krok 3
Dwukrotnie klikając tak zapisany plik, spowodujesz automatyczne uruchomienie programu Google Earth i wczytanie informacji o zdjęciu, a następnie wyświetlenie miniatury. Uwaga! Jeżeli wyeksportowane zdjęcie było w programie Picasa opatrzone podpisem, ów podpis będzie wyświetlany w programie Goo gle Earth.
Krok 1
Uruchom przeglądarkę, a następnie odwiedź serwis Panoramio (www.panoramio.com). W serwisie tym załóż nowe konto, klikając widoczny na głównej stronie link zarejestruj się, a następnie wypełniając odpowiedni formularz.
Krok 2
Po zalogowaniu się kliknij Załaduj swoje zdjęcie i wskaż przechowywany na dysku plik zdjęcia zawierający współrzędne geograficzne. Rozpocznie się przesyłanie pliku do serwisu. Możesz zignorować link Lokalizuj to zdjęcie na mapie, gdyż dzięki wprowadzonym wcześniej do zdjęcia współrzędnym geograficznym przesłany plik zawiera już niezbędne dane. Po skończeniu przesyłania kliknij Zakończ.
Krok 3
Przejdziesz na stronę, na której zostaną wyświetlone miniatury przesłanych zdjęć. Kliknięcie miniatury zdjęcia spowoduje wyświetlenie jego wersji powiększonej oraz mapy ze wskazaniem miejsca wykonania danej fotografii.
Standard EXIF
Aby zdjęcia były umieszczone w odpowiednim miejscu na mapie, w pliku zdjęcia oprócz samego obrazu muszą się znaleźć także informacje o współrzędnych geograficznych miejsca, w którym dana fotografia ma być wyświetlana. Proces wprowadzania tych informacji do zdjęć nazywa się geotagowaniem. Wykorzystuje się tutaj mechanizm znaczników (tagów) obecnych w każdej fotografii wykonanej aparatem cyfrowym. Każdy plik pochodzący z cyfrówki zawiera nie tylko kadr uchwycony przez fotografującego, ale wiele dodatkowych informacji, m.in. model aparatu, którym wykonano zdjęcie, czas naświetlania (otwarcia migawki), wielkość przysłony, czułość (w wartościach ISO), datę i godzinę wykonania zdjęcia (dane te muszą być wcześniej odpowiednio ustawione w aparacie cyfrowym), długość ogniskowej, miniaturę kadru, rozdzielczość zdjęcia. Zapis tych danych jest możliwy dzięki opracowanemu przez JEITIA (Japan Electronics and Information Technology Industries Association) standardowi EXIF, który umożliwia przechowywanie oprócz wymienionych informacji także współrzędnych geograficznych.