Na osi czasu
Oś czasu w Windows 10 to funkcja, która ułatwia organizację pracy. Rejestruje ona w postaci tak zwanych aktywności wszystko, czym zajmował się użytkownik. Zapisuje uruchomione programy oraz edytowaną w nich zawartość. Archiwizuje informacje z ostatnich dni i tygodni. Za pomocą osi można otworzyć stronę przeglądaną trzy dni wcześniej albo wyświetlić dokument edytowany w ubiegłym tygodniu.
Pełnię możliwości oś czasu uzyskuje po synchronizacji z kontem Microsoft. Przechowywana w internecie historia pracy sięga trzydziestu dni wstecz i pozwala wznawiać działania zarejestrowane na jednym komputerze na innych systemach użytkownika.
1. Pasek wirtualnych pulpitów – pasek z widokiem uruchomionych w tle wirtualnych pulpitów. Element ten pozwala przełączać się pomiędzy wieloma systemowymi pulpitami, w razie potrzeby dodawać kolejne oraz zamykać te włączone.
2. Sekcja zadań – widok aktualnie otwartych okien, odpowiednik skrótu Alt+Tab. Można się tu przełączać pomiędzy aktywnymi zadaniami i zamykać okna aplikacji.
3. Sekcje aktywności – sekcje zapisanych chronologicznie stanów aplikacji.
4. Okna programów – okna działających aktualnie programów (sekcja zadań) i programów używanych w przeszłości (sekcje aktywności). Kliknięcie miniatury przywraca program na ekran.
5. Suwak osi czasu – suwak pozwalający przesuwać widok zapisanych wcześniej aktywności.
6. Pole wyszukiwania – opcja wyszukiwania bardzo ułatwia zlokalizowanie danego programu, okna z zawartością folder czy też pojedynczego pliku.
7. Łącze do szczegółów – kliknięcie łącza szczegółów wyświetla informacje dotyczące wybranej aktywności z podziałem na godziny.
Jak korzystać z osi czasu
Oś czasu rejestruje aktywność aplikacji, z których korzystasz, przeglądanych stron, otwieranych dokumentów. Na osi znajdują się w pierwszej kolejności informacje dotyczące programów Microsoftu, a więc na przykład aplikacji Office i Edge, ale Windows nie pomija też innych przeglądarek internetowych, programów do obsługi PDF-ów czy aplikacji narzędziowych. Zapisane dane podzielone są na sekcje dni, a w ich ramach na godziny.
Krok 1
Kliknij przycisk Widok zadań na pasku zadań. Na ekranie zobaczysz okienka programów. W przypadku sekcji zadań są to miniatury działających aktualnie aplikacji. Są one większych rozmiarów niż miniatury wyświetlane poniżej, w sekcjach aktywności podzielonych na kolejne dni. Aby przesunąć widok aktywności, chwyć myszą suwak widoczny z prawej strony i przeciągnij w dół. Możesz też użyć kółka myszy bądź klawiszy strzałek na klawiaturze.
Krok 2
W widoku z podziałem na dni wyświetlane są tylko najczęściej używane w danym dniu programy. Klikając wybraną miniaturę, przywrócisz na ekran program wraz z jego zawartością. Jeżeli nie masz dostępu do konkretnych danych (na przykład, gdy spróbujesz je wyświetlić na innym komputerze), zobaczysz jedynie łącze.
Krok 3
Historia z podziałem na dni zawiera mało informacji. Lepiej skorzystać z widoku szczegółowego. Odszukaj dany dzień i kliknij łącze Zobacz wszystkie działania widoczne obok daty. Na ekranie pojawi się okno osi czasu z danego dnia z podziałem na godziny. Chcąc powrócić do widoku ogólnego, kliknij łącze Zobacz tylko najpopularniejsze działania.
Krok 4
Znalezienie jednego okna wśród tak dużej liczby miniatur, podzielonej dodatkowo na grupy, może być bardzo trudne. W razie kłopotów warto więc skorzystać z wyszukiwania. W tym celu kliknij odpowiedni przycisk umieszczony nad osią czasu.
Krok 5
Zacznij wpisywać, czego szukasz. Wyniki będą zawężane w miarę wprowadzania kolejnych znaków. Co ważne, obiekty osi czasu możesz wyszukiwać na podstawie nazw programów, formatów otwieranych w nich dokumentów czy po prostu nazw plików.
Kasowanie historii
Dane zapisane przez Windows w historii aktywności można usunąć. Otwórz w tym celu okno ustawień, wybierz kategorię Prywatność i sekcję Historia aktywności. Kliknij przycisk Wyczyść i OK. Możesz też kasować pojedyncze aktywności. Wystarczy kliknąć daną miniaturę prawym przyciskiem myszy i wybrać odpowiednie polecenie z menu kontekstowego.
Jak wyświetlić Oś czasu
Zapisane aktywności zostały połączone z funkcją widoku zadań. Przycisk, który dawał wcześniej dostęp do okien uruchomionych programów oraz wirtualnych pulpitów, prowadzi teraz również do osi czasu. Wystarczy kliknąć ikonę widoczną na pasku zadań z prawej strony przycisku startowego i funkcji wyszukiwania.
Jak wyłączyć Oś czasu
Po zainstalowaniu kwietniowych aktualizacji oś czasu włączona jest domyślnie. Można ją jednak wyłączyć. Kliknij przycisk Start, Ustawienia i kategorię Prywatność. Przejdź do sekcji Historia aktywności i usuń zaznaczenie z pola Zezwól systemowi Windows na zbieranie moich działań z tego komputera.
Więcej dni na osi
Aby w pełni wykorzystać możliwości osi czasu, trzeba zalogować się do konta Microsoft. Używanie lokalnego konta ogranicza zasięg funkcji do kilku (w widoku ogólnym czterech) dni wstecz, nawet gdy włączone jest przechowywanie danych w chmurze. Jeżeli jesteś zalogowany lokalnie, otwórz okno osi i za pomocą suwaka z prawej strony przewiń zawartość okna w dół. Kliknij przycisk Zaloguj się. Użyj łącza Zamiast tego zaloguj się za pomocą konta Microsoft, zmień sposób logowania w oknie ustawień i przełącz się na inne konto użytkownika.