Temat numeruNa straży bezpieczeństwa

    Na straży bezpieczeństwa

    Ochroną bezpieczeństwa komputera zajmie się pakiet TrustPort Internet Security 2013. Zamieszczamy go na naszej płycie wraz ze specjalnym półrocznym abonamentem pozwalającym na nieograniczone aktualizowanie baz definicji złośliwego kodu.

    Na straży bezpieczeństwa

    Pakiet zapewnia ochronę komputera i danych przed szkodliwym oprogramowaniem i zagrożeniami internetowymi. Wykrywa wirusy i spyware na wszystkich punktach wejścia do komputera i zapobiega próbom włamań przez hakerów. Aplikacja monitoruje otwierane pliki, a w tym samym czasie skanuje załączniki przychodzące z pocztą elektroniczną lub dane pobierane ze stron WWW.

    Skanowanie antywirusowe

    Po zainstalowaniu nowego oprogramowania antywirusowego pierwszą czynnością, jaką należy wykonać, jest skanowanie komputera.

    Krok 1

    Wywołaj okno główne programu, klikając dwukrotnie jego ikonę w systemowym zasobniku. Wszystkie moduły powinny być zaznaczone na zielono, co oznacza, że są zaktualizowane i działają poprawnie.

    Krok 2

    Aby zaktualizować program, kliknij ikonę Sprawdź aktualizacje. Wyświetli się okno Aktualizacja, w którym widoczny będzie postęp w procesie pobierania i aktualizowania baz definicji złośliwego kodu. Po zakończeniu kliknij przycisk Zamknij.

    Obraz

    Krok 3

    Rozwiń menu Antywirus i wybierz opcję Skanuj wszystkie dyski. Proces skanowania zostaje uruchomiony.

    Obraz

    Krok 4

    Ze względu na to, że kontrolowane będą wszystkie zainstalowane w komputerze dyski, skanowanie może potrwać nawet kilka godzin. Warto uruchomić proces wieczorem i pozostawić pracujący komputer na noc, zaznaczając opcję Wyłącz automatycznie po zakończeniu skanowania.

    Krok 5

    Skaner antywirusowy programu może również pracować w kilku innych trybach. Do dyspozycji masz Szybkie skanowanie, które kontroluje tylko najważniejsze obszary systemu, Skanuj wszystkie dyski lokalne – kontrolując, pomija dyski sieciowe, Skanuj nośniki wymienne – kontroluje tylko dyski i przenośne pamięci USB, Skanuj rejestr – kontroluje wpisy w systemowej bazie danych, oraz Skanuj wybrany cel – tu możesz wskazać do kontroli wybrany folder lub plik.

    Obraz

    Krok 6

    Jeśli zdecydujesz się na wyłączenie jednego z modułów ochronnych, wystarczy kliknąć na reprezentującej go ikonie. Kolor podkreślenia zmieni się na czerwony, a w górnej części wyświetli się komunikat NIECHRONIONE.

    Obraz

    Konfiguracja zapory firewall

    Wszystkie próby nawiązania kontaktu między komputerem a internetem są monitorowane. Zaufane aplikacje są automatycznie rozpoznawane i ich komunikacja z internetem jest dozwolona. Nieznane lub podejrzane aplikacje są blokowane, a użytkownik może zezwolić lub zablokować im dostęp do sieci. Program umożliwia szeroki zakres ustawień zapory sieciowej.

    Krok 1

    Domyślnie firewall pracuje w trybie reguł. Aby szybko przełączyć tryb pracy, kliknij ikonę Użyj reguły zapory i z rozwiniętego menu wybierz jedną z opcji. Korzystając z nich, możesz kolejno: całkowicie wyłączyć zaporę, zablokować wszystkie połączenia wychodzące, korzystać z reguł oraz całkowicie odciąć komputer od internetu.

    Obraz

    Krok 2

    W celu skonfigurowania reguł zapory kliknij w oknie głównym odnośnik Zaawansowane konfiguracja. W oknie konfiguracyjnym, korzystając z drzewka po lewej stronie, rozwiń kolejno elementy Tarcze, Zapora i zaznacz opcję Definicje filtrów.

    Obraz

    Krok 3

    W sekcji Definicje filtrów wyświetli się lista wszystkich skonfigurowanych filtrów i reguł. Każdy z wpisów na liście można zmodyfikować za pomocą przycisku Edytuj lub usunąć przyciskiem Usuń. Możesz też utworzyć własną regułę. Służy do tego przycisk Dodaj uruchamiający kreator reguł. Pomoże on krok po kroku w utworzeniu własnej reguły.

    Obraz

    Wybrane dla Ciebie