Nagraj własny film DVD
Na wzór profesjonalnie wydanych filmów na DVD możesz przygotować własny, z rozdziałami i wygodnym menu, za którego pomocą natychmiast dotrzesz do wybranej sceny i dodatkowych ustawień.
Proces obudowania filmu czytelnym interfejsem użytkownika (authoring DVD) można wykonać samodzielnie na domowym komputerze. Nie jest potrzebna ani szczególnie wielka moc obliczeniowa, ani drogie komercyjne oprogramowanie. Na naszym krążku zamieściliśmy darmowy program DVDStyler. Jest to narzędzie, które pozwala na opracowanie interaktywnych menu DVD i zawiera funkcje nagrywania gotowego filmu DVD. Program rozpoznaje wiele popularnych formatów danych multimedialnych, m.in.: AVI, MOV, MP4, MPEG, OGG, WMV, DivX, XviD, MPEG-2, AC-3, MP3, MPEG-4 – łącznie, jak deklarują twórcy, 84 formaty.
Na naszym krążku zamieściliśmy dwie odmiany programu DVDStyler. Pierwsza to tradycyjna aplikacja Windows, którą musisz zainstalować w systemie. Druga, DVDStyler Portable, nie wymaga instalacji w systemie. Musisz ją jedynie zainstalować na flashdysku, i z tego urządzenia będzie uruchamiana na każdym komputerze, do którego je podepniesz.
Instalacja i wstępne ustawienia projektu DVD
W artykule zakładamy, że materiał wideo, który chcesz nagrać na płytę DVD, masz już na dysku twardym. Nie ma znaczenia, czy jest to zestaw klipów z internetu, film nagrany z kamery cyfrowej czy program z tunera TV.
Krok 1
Instalacja programu DVDStyler jest wykonywana standardowo za pomocą kreatora. Zwracamy jednak uwagę na etap instalacji, w której jesteśmy namawiani do instalacji zbędnego dodatku do przeglądarek internetowych o nazwie kikin. Należy wybrać opcję No, thanks. Dalsza część instalacji nie wymaga już interwencji użytkownika. Program zostanie uruchomiony automatycznie po zakończeniu instalacji.
Krok 2
Jeżeli zdecydowałeś się na instalowanie wersji Portable, pamiętaj, by przed uruchomieniem instalacji włożyć do gniazdka USB flashdysk, na którym program ma być zainstalowany. Następnie, już po uruchomieniu instalacji, podaj ścieżkę (literę dysku) do flashdysku na etapie Wybierz lokalizację dla instalacji. Dla ułatwienia kliknij Przeglądaj... i wskaż flashdysk. Dalsza część instalacji wersji Portable to już tylko potwierdzanie kolejnych etapów.
Krok 3
Podczas pierwszego uruchomienia programu pojawi się na ekranie okno wyboru wersji językowej DVDStylera. Z listy wybierz pozycję Polski i kliknij OK.
Krok 4
Po chwili pojawią się na ekranie dwa okna. Okno główne programu zostanie częściowo przesłonięte oknem Witaj, w którym deklarujesz, czy zamierzasz utworzyć nowy projekt DVD, czy też chcesz edytować wcześniejszą pracę. Na obecnym etapie oczywiście pozostaw domyślnie zaznaczoną opcję Utwórz nowy projekt.
Krok 5
W oknie Witaj możesz ustalić parametry nowego projektu. W polu Nazwa dysku wpisz tytuł filmu, który chcesz nagrać na płycie DVD. Z listy Pojemność dysku wybierz wartość odpowiadającą pojemności płyty, na którą będziesz nagrywał film. Podpowiedź: w przypadku jednowarstwowych, nagrywalnych płyt DVD domyślnie wybrana wartość 4,7 GB jest właściwa. Jeżeli masz do nagrania dużo materiału, możesz użyć płyty dwuwarstwowej DVD DL (Dual Layer), wtedy z listy Pojemność dysku wybierz 8.5 GB.
Krok 6
Na liście Jakość wideo domyślnie wybrana jest wartość Automatycznie. Zalecamy, by taką pozostawić. Program automatycznie dostosuje jakość materiałów wejściowych do wybranej objętości płyty i rozdzielczości wymaganej standardem DVD. W sekcji Format wideo pozostawiamy domyślną wartość PAL 720x576 (obowiązującym w Polsce standardem koloru dla obrazu telewizyjnego jest właśnie PAL). Ustawienie w sekcji Proporcje zależy od tego, jakim materiałem wejściowym dysponujesz. Jeżeli film, który masz na dysku i który chcesz nagrać na DVD, ma standardowe proporcje klasycznego (niepanoramicznego) telewizora, pozostaw ustawienie 4:3. Jeżeli chcesz nagrać film panoramiczny, ustaw opcję 16:9. W ostatniej sekcji, Format audio, najlepiej pozostaw domyślne zaznaczenie AC3 48 kHz. Dzięki temu film na DVD zostanie zapisany poprawnie zarówno w przypadku stereofonicznego materiału wejściowego, jak i w sytuacji, gdy chcesz nagrać film z wielokanałowym dźwiękiem. Kliknij przycisk OK, by zatwierdzić ustawienia nowego projektu.
Projektowanie menu DVD
Kolejny etap naszych działań to projektowanie interfejsu filmu DVD.
Krok 1
W oknie DVDStyler po lewej stronie domyślnie wyświetlana jest lista miniatur teł.Centralny obszar okna to obszar roboczy. Aby przenieść wybrane tło do swojego projektu, wystarczy przeciągnąć myszką interesującą cię miniaturę tła na obszar roboczy. Po przeciągnięciu wyrównaj tło.
Krok 2
Możesz bardzo łatwo zmienić tło. Najpierw usuń klawiszem [Delete] to, które już umieściłeś w projekcie.
Krok 3
Możesz użyć jako tła dowolnej fotografii czy ilustracji, jaką masz na komputerze (lub jaką ściągniesz z internetu). Kliknij po lewej stronie pionowy przycisk Przeglądarka plików. Wyświetli się drzewo dysków i katalogów. Wskaż folder, w którym masz ilustrację lub zdjęcie do użycia w charakterze tła, a następnie na wyświetlanej liście miniatur wybierz i przeciągnij daną fotografię lub kliknij jej miniaturę prawym klawiszem myszki i wybierz z menu kontekstowego Użyj jako tła.
Krok 4
Film DVD zazwyczaj ma kilka plansz menu. Menu główne, tzw. Root, zawiera podstawowe odnośniki umożliwiające uruchomienie odtwarzania filmu oraz przejście do przeglądu rozdziałów lub materiałów dodatkowych. W dolnej części okna DVDStylera jest widoczna miniatura oznaczona Menu 1. Kliknij prawym klawiszem na pustym obszarze obok tej miniatury i z menu kontekstowego wybierz kolejno Dodaj oraz Menu. W ten sposób dodałeś kolejną planszę menu do projektu DVD.
Krok 1
Kliknij miniaturę elementu Menu 1, by aktywować w obszarze roboczym główne menu naszego DVD. Oprócz tła jeszcze nic na nim nie ma, dlatego trzeba to zmienić. Proponujemy, by w menu głównym znalazły się następujące elementy: tytuł filmu, przycisk aktywujący odtwarzanie całego filmu oraz przycisk aktywujący menu z rozdziałami. Aby dodać tytuł, kliknij prawym klawiszem na tle menu głównego w obszarze roboczym i z menu kontekstowego wybierz Dodaj oraz Tekst.
Krok 2
Pojawi się okno Wpisz tekst. Wpisz w nim tytuł swojego filmu i kliknij OK. Tytuł, który pojawi się na planszy menu w obszarze roboczym, jest za mały. Kliknij go dwukrotnie. W oknie Właściwości kliknij widoczny obok pola z tytułem przycisk Czcionka. W kolejnym oknie wybierz odpowiadającą ci czcionkę i zwiększ ją do ok. 60 punktów. Po ustawieniu parametrów czcionki kliknij OK i jeszcze raz OK.
Krok 3
Na obszarze roboczym ustaw odpowiednio tytuł, przeciągając go myszką. Zostały jeszcze dwa przyciski. Z lewej strony okna DVDStylera kliknij pionowy przycisk Przyciski. Wyświetli się wbudowana w program galeria przycisków. Przeciągnij wybrane przyciski na obszar roboczy. W naszym przykładzie wybraliśmy dwa przyciski oznaczone słowem Menu. Ponieważ nazwa Menu nie pasuje za bardzo do naszych celów (potrzebujemy nazw „Film” oraz „Rozdziały”), kliknij jeden z przycisków dwukrotnie. Spowoduje to otwarcie okna Właściwości, w którym w polu tekstowym Etykietka (pole to widoczne jest w sekcji Podejrzyj w centralnej części okna) wpisz Film. W analogiczny sposób zmień domyślny napis na drugim przycisku.
Krok 4
Kliknij widoczny w dolnej części okna programu element Menu 2. W sposób opisany wcześniej dodaj tytuł planszy „Rozdziały”. Następnie z lewej strony okna wybierz Przeglądarka plików i przenieś na planszę pliki wideo składające się na film. Na planszy menu pojawią się miniatury, które przesuwasz myszką. Po ułożeniu miniatur fragmentów filmu musisz dodać jeszcze jeden element – przycisk powrotu do menu głównego.
Krok 5
Po dodaniu przycisku do planszy z rozdziałami kliknij go dwukrotnie. W oknie Właściwości upewnij się, że w sekcji Akcja jest zaznaczona opcja Skocz do i z rozwijanej listy wybierz menu 1, czyli nazwę obiektu pełniącego w naszym projekcie rolę menu głównego.
Krok 6
Ostatni zabieg to przypisanie akcji do przycisków dodanych w menu głównym. Aktywuj widok menu głównego w obszarze roboczym, klikając w dolnej części okna obiekt Menu 1. Kliknij dwukrotnie przycisk Film i w oknie Właściwości, w sekcji Akcja obok zaznaczonej opcji Skocz do z rozwijanej listy wybierz tytul 1 i koniecznie zaznacz pole wyboru Odtwórz wszystkie tytuły. Teraz kliknięcie przycisku Film odtworzy cały zgromadzony w projekcie materiał.
Krok 7
Otwórz okno właściwości drugiego przycisku. W sekcji Akcja obok opcji Skocz do wybierz z rozwijanej listy pozycję menu 2. Zatwierdź zmiany, klikając OK.
Nagrywanie własnego filmu na płytę DVD
Przed tobą ostatni etap, czyli zapis gotowego projektu, menu oraz klipów wideo na płytę DVD.
Krok 1
Włóż do nagrywarki czystą płytę DVD typu zgodnego z tym, który podałeś we wstępnych ustawieniach projektu. W oknie głównym programu DVDStyler na pasku ikon narzędziowych widocznym w górnej części kliknij ikonę
.
Krok 2
Po chwili pojawi się okno Wypalaj. Jeżeli chcesz od razu nagrać płytę DVD, upewnij się, że zaznaczona jest opcja wypal. W przypadku, gdy włożona do nagrywarki płyta jest płytą wielokrotnie zapisywalną i jest nagrana, zaznacz pole wyboru kasuj DVD-RW. Uwaga! Podczas pierwszego zapisu polecamy nagrywanie projektu właśnie na płycie wielokrotnego zapisu, dzięki czemu, jeżeli okaże się, że pominęliśmy coś istotnego w projekcie albo nie zadziała on tak, jak tego oczekiwaliśmy, nie zmarnujemy płyty. Z listy Urządzenie program powinien automatycznie wybrać nagrywarkę dostępną w danym komputerze. Na liście Prędkość pozostawiamy pozycję auto. Kliknięcie przycisku Start rozpoczyna nagrywanie płyty DVD. Po kilku, kilkunastu minutach (w zależności od ilości materiału wideo zgromadzonego w projekcie) otrzymasz gotową płytę DVD. Możesz ją sprawdzić za pomocą programowego odtwarzacza DVD w komputerze lub odtworzyć ją na stacjonarnym odtwarzaczu DVD podłączonym do telewizora.
Krok 3
Jeżeli nie masz nagrywarki lub po prostu nie chcesz na razie nagrywać płyty, możesz „wypalić” cały projekt jako obraz pliku w formacie ISO. W tym celu w oknie Wypalaj zaznacz opcję stwórz obraz ISO... i w aktywnym polu tekstowym wpisz ścieżkę dostępu do foldera, w którym generowany przez program plik ISO ma być zapisany. Dla ułatwienia, dla każdej wprowadzonej lokalizacji program informuje, ile jest wolnej przestrzeni oraz ile miejsca zajmie wygenerowany plik. Kliknij Start, by rozpocząć zapis pliku ISO z własnym filmem DVD.